Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.03.2010, 00:46:44
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Lumea copiilor

Ce le spuneti copiilor despre personajele care populeaza lumea basmelor: zane, spiridusi, vrajitori?
Exista sau nu? Cum trebuie copilul sa se raporteze la astfel de personaje? (Eu am obosit spunand ca nu exista, ca vrajitoria este un lucru f rau, interzis de Dumnezeu.. da, ma contrazic, asta este)

Din experienta de parinti: care sunt filme/ desene animate dubioase, pe care nu le-ati recomanda?

Ce stiti despre originea spirituala a celor mai cunoscute desene animate?


Si ca sa dau eu tonul: originea masonica a lui Pinocchio
http://vigilantcitizen.com/?p=3016
(mi s-a parut dubios din cauza partii cu balena care inghite corabia si aparenta "moarte" a lui Pinocchio.. m-a trecut un fior pe sira spinarii)

(mai am si altele, dar acum nu stiu unde le-am pus)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.03.2010, 01:10:48
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ce le spuneti copiilor despre personajele care populeaza lumea basmelor: zane, spiridusi, vrajitori?
Exista sau nu?
Asta as vrea sa stiu si eu!
Citat:
(mi s-a parut dubios din cauza partii cu balena care inghite corabia si aparenta "moarte" a lui Pinocchio.. m-a trecut un fior pe sira spinarii)
De ce? Din cate am inteles, reprezinta renasterea spirituala... sau n-am inteles eu bine?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.03.2010, 01:19:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

da,mai, dar moartea si "invierea" in desene/basme, ma indigneaza.
Astept sa vad despre Alice in tara minunilor.. n-am inteles niciodata acea carte (poate din cauza ca este despre o initiere masonica.. ). Dar nu am gasit inca explicatii care merita atentie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.03.2010, 01:21:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Depre mesajele subliminale Disney s-a mai postat pe threadul cu televizorul.

(oricum nu-mi placeau desenele disney din cauza sexismului: barbatul cu muschi, femeia seducatoare si prostuta)
http://www.youtube.com/watch?v=73fCLx-mFLg
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.03.2010, 01:37:01
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
da,mai, dar moartea si "invierea" in desene/basme, ma indigneaza.
Astept sa vad despre Alice in tara minunilor.. n-am inteles niciodata acea carte (poate din cauza ca este despre o initiere masonica.. ). Dar nu am gasit inca explicatii care merita atentie.
Sunt o multime de filme cu mesaje incifrate. Insa copii nu cred ca sunt receptivi la ele.
Nu ma refer la subliminale, ci la mesaje cu caracter ezoteric.
Poate ca nu ai observat dar pana si sigla Columbia pictures are ceva in comun cu piramida masonica:



Vezi ce forma are norul?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.03.2010, 01:38:20
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Am mai avut aceasta discutie cu Anna pe tema asta si stiu ca pe mine nu o sa ma bage in seama :-( Dar este un subiect drag mie, caci iubesc mitul si fantasticul si cred ca m-a ajutat sa devin mai putin rationalista decat eram.

Eu cred ca miturile vechi pur si simplu isi gasesc alte forme in zilele noastre. Cred ca omul are nevoie de povesti, de simboluri si mituri, care nu ii populeaza mintea si credinta, ci subconstientul si inima. Simbolul mortii si invierii este bine sa se implanteze acolo, de exemplu (mie chestia cu balena din Pinochio imi aminteste mai degraba de Iona). Religia in care istoria s-a intalnit cu acest mit este crestinismul: acolo, si mitul s-a incarnat.
Si parintii Bisericii vad in miturile de dinainte un fel de prefigurare relativa, o intuitie a omului despre lucrurile ce aveau sa se realizeze deplin in Hristos.

Bun, ce le spunem copiilor si ce le dam sa vada? Copiii mei sunt inca prea mici, si eu ma intreb. Nu as vrea sa vada desene animate si filme violente, si sa joace jocuri brutale pe internet. Dar le voi citi basme (cele clasice, cum ni se citeau si noua) si ii voi incuraja sa citeacsa carti de copii in care apar elemente de mit.
Cred ca copiii, daca sunt educati sanatos, inteleg foparte devreme la ce nivel de realitate se afla. Care este deosebirea intre Hristos cel inviat, si un personaj de basm care invie. Intre Dumnezeu cel viu si sfinti, si personaje de basm ca spiridusii. Poate ma insel, dar eu asta am perceput la copiii rudelor si prietenilor.

Si sigur, exista si imagini si filme nocive. dar nu cred ca cele fantastice cu elemente de mit sunt acelea. Si masonii, tot din religie le-au luat.

Ceva personal despre Alice in tara minunilor. Eu am avut o experienta pe care as putea-o numi spirituala citind acesta carte. Nu stiu daca va amintiti, cand Alice ajunge jos, dupa caderea prin copac, vede pe o usita mica o gradina minunata si o apuca dorul de a a junge acolo. Dar atunci cand este mica si poate trece prin usita nu are cheita, care este pe o masa sus, iar atunci cand are cheia este prea mare.
Ei bine, mie acest pasaj mi-a trezit un fel de dor de rai. Acea gradina eu am simtit-o ca reprezentand raiul. Sigur, asta afost interpretarea mea de muuuult mai tarziu, atunci am simtit numai acel dor de a intra in gradina minunata si greutatea de a ajunge la ea. Ceea ce am trait atunci (cand nu stiam nimic despre rai si Dumnezeu) a fost o experienta care m-a ajutat mai tarziu, pentru ca mi-a ramas imprimata undeva in suflet.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.03.2010, 01:47:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

chiar daca nu inteleg, ei memoreaza mult.
Nu stiu in ce fel mesajele subliminale sau diferite simboluri actioneaza asupra mintilor lor.
Dar ma gandesc ca daca eu cred in simbolul crucii... de ce simbolurile negative (pentagrama, stea, piramida, coarne..) nu ar avea efect?

@ Fani.. ba te bag in seama!

Am mai spus ce citesc copiilor: carti in care nu se intampla nimic. Probabil le voi citi si Legendele Olimpului, dar nu le am inca aici.
Si de vizionat: in principal Max and Ruby (serial excelent in care nu se intampla nimic: Ruby are grija de Max, fiul meu cel mare se poate identifica cu personajul).

Evident ca tot aude basme, tot vede filme.. problema este: sa fac filmul acela praf in doua minute explicand ca binele si raul sunt inversate in el? (vrajitori prezentati ca buni, rebeliunea aratata ca buna etc..)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.03.2010, 01:53:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Dand voie copilului sa vada si sa citeasca lucruri care ciontin simboluri il va ajuta sa inteleaga religia, care si ea este plia de simboluri.

Am constatat aici ca de fapt copiii sunt crescuti multi mai putin ca altadata cu basme si povesti fantastice. De accea ei nu au structura mentala necesara nici sa inteleaga o parabola din evanghelie, care a fost compusa inclusiv pentru analfabeti. Dar acei analfabeti erau hraniti cu basme, nu cu povesti idioate si filme tampite. Cred ca astea sunt pericolul, nu povestile...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.03.2010, 01:59:33
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Demersul Annei21 imi aminteste de musulmanii fundamentalisti care au emis o fatwa impotriva lui Mickey Mouse pe motiv ca e produsul capitalismului, asadar potrivnic islamului...
Acum aflu ca Pinocchio e mason curat; banuiesc ca Chip si Dale promoveaza homosexualitatea din moment ce locuiesc in aceeiasi scorbura si au acelasi sex, iar Tom motanul ii indeamna subversiv pe copii sa se apuce de fumat atunci cand pozeaza cu trabucul in gura!

Norul are forma de Cumulonimbus insa banuiesc ca masonii sunt infiltrati si-n cercurile celor care stabilesc denumirile fenomenelor meteorologice!

PS "...serial excelent in care nu se intampla nimic" - banuiesc ca vrei sa-l folosesti pe post de somnifer pentru copil, altfel nu-mi imaginez de ce l-ai pune sa se uite la asa ceva. Tu te-ai uita la un serial "excelent" in care nu se intampla nimic?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.03.2010, 02:01:26
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Am mai avut aceasta discutie cu Anna pe tema asta si stiu ca pe mine nu o sa ma bage in seama :-( Dar este un subiect drag mie, caci iubesc mitul si fantasticul si cred ca m-a ajutat sa devin mai putin rationalista decat eram.

Eu cred ca miturile vechi pur si simplu isi gasesc alte forme in zilele noastre. Cred ca omul are nevoie de povesti, de simboluri si mituri, care nu ii populeaza mintea si credinta, ci subconstientul si inima. Simbolul mortii si invierii este bine sa se implanteze acolo, de exemplu (mie chestia cu balena din Pinochio imi aminteste mai degraba de Iona). Religia in care istoria s-a intalnit cu acest mit este crestinismul: acolo, si mitul s-a incarnat.
Si parintii Bisericii vad in miturile de dinainte un fel de prefigurare relativa, o intuitie a omului despre lucrurile ce aveau sa se realizeze deplin in Hristos.

Bun, ce le spunem copiilor si ce le dam sa vada? Copiii mei sunt inca prea mici, si eu ma intreb. Nu as vrea sa vada desene animate si filme violente, si sa joace jocuri brutale pe internet. Dar le voi citi basme (cele clasice, cum ni se citeau si noua) si ii voi incuraja sa citeacsa carti de copii in care apar elemente de mit.
Cred ca copiii, daca sunt educati sanatos, inteleg foparte devreme la ce nivel de realitate se afla. Care este deosebirea intre Hristos cel inviat, si un personaj de basm care invie. Intre Dumnezeu cel viu si sfinti, si personaje de basm ca spiridusii. Poate ma insel, dar eu asta am perceput la copiii rudelor si prietenilor.

Si sigur, exista si imagini si filme nocive. dar nu cred ca cele fantastice cu elemente de mit sunt acelea. Si masonii, tot din religie le-au luat.

Ceva personal despre Alice in tara minunilor. Eu am avut o experienta pe care as putea-o numi spirituala citind acesta carte. Nu stiu daca va amintiti, cand Alice ajunge jos, dupa caderea prin copac, vede pe o usita mica o gradina minunata si o apuca dorul de a a junge acolo. Dar atunci cand este mica si poate trece prin usita nu are cheita, care este pe o masa sus, iar atunci cand are cheia este prea mare.
Ei bine, mie acest pasaj mi-a trezit un fel de dor de rai. Acea gradina eu am simtit-o ca reprezentand raiul. Sigur, asta afost interpretarea mea de muuuult mai tarziu, atunci am simtit numai acel dor de a intra in gradina minunata si greutatea de a ajunge la ea. Ceea ce am trait atunci (cand nu stiam nimic despre rai si Dumnezeu) a fost o experienta care m-a ajutat mai tarziu, pentru ca mi-a ramas imprimata undeva in suflet.
Si eu tot la Iona ma gandesc

Nu stiu ce sa zic, mie nu a stat nimeni sa imi vorbeasca de simboluri...si sa imi faca paralele, dar eu stiam/simteam ce e aceea fictiune...si realism pur si simplu. Vrajitoarele sunt prezente dintotdeauna in basme...iar eu nu le-am vazut ca pe ceva posibil real...pentru ca matura aia pe care zburau ele imi dadea un indiciu clar ca e ceva imposibil, si iarasi zmeii cu 3-7 capete...mi se pareau foarte clar fictivi!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din lumea animalelor! UNNOOM Teologie si Stiinta 19 18.07.2014 00:07:04
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05
Lumea 100% ortodoxa coralina Generalitati 103 10.10.2010 21:42:28
LUMEA ANIMALELOR Catalina Generalitati 5 06.06.2007 16:46:44