Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 17.05.2013, 13:34:17
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Deci de la coreeni ni s-a tras, bată-i focu... Au căzut, bieții Ceaușescu în ispită și nu și-au mai revenit... Deh, aveai tu dreptate când ziceai că ecumenismul nu e bun, nici măcar în politică...:)

Dacă oamenilor le intrase în cap că Ceaușescu e despot, iar ura înflorise precum metastazele în popor, ce se mai putea face? La fel era și-n țările vecine.

În acest context, bine dirijat și din afară, vă întreb: ce-ar fi putut face un monarh?
Oare dacă un monarh e perceput ca despot (chit că poate nu are o politică tocmai despotică) va avea altă soartă decât Ceușescu și regimul lui?

Eu cred că punerea Bisericii într-o poziție cu totul nepotrivită, persecuția preoților și educarea tinerilor în duh ateist a influențat mult istoria noastră recentă. Nu știu în care perioadă a istoriei românilor a fost atât de otrăvită viața creștinilor, a fost atât de umilită credința oamenilor, ca în ceaușism. Eu cred că asta a contat foarte mult, cu mult mai mult decât alte cauze.

De aceea, cred că soluția tot de aici trebuie să vină: din raportarea justă la ce înseamnă Biserica pentru popor. Și din refacerea conștiinței bisericești autentice a românilor, împreună cu conștiința de neam și țară. Monarhia ar fi posibilă și de succes doar în acest fel.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 17.05.2013, 14:35:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"cladiri si proiecte mari" au inseamnat scoaterea Romaniei din statutul de tara cvasi-agricola, subdezvoltata si crearea unei industrii moderne.
Si de ce sa nu recunoastem, s-au descurcat destul de bine, fara "fonduri europene nerambursabile".
Ma refeream in special la Casa Poporului, care scrie ca e cea mai scumpa cladire din lume (3 miliarde de euro la valoarea de acum): http://ro.wikipedia.org/wiki/Palatul_Parlamentului
Reply With Quote
  #123  
Vechi 17.05.2013, 15:43:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ma refeream in special la Casa Poporului, care scrie ca e cea mai scumpa cladire din lume (3 miliarde de euro la valoarea de acum): http://ro.wikipedia.org/wiki/Palatul_Parlamentului
Deci au putut, printre multe altele, cladi o cladire de 3 miliarde de euro si zero euro datorie externa.

Care este la ora actuala datoria externa a Romaniei?
Aprox. 100 miliarde de euro.
Ce semn vizibil au ramas din acesti bani?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 17.05.2013, 15:45:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
. Nu știu în care perioadă a istoriei românilor a fost atât de otrăvită viața creștinilor, a fost atât de umilită credința oamenilor, ca în ceaușism. Eu cred că asta a contat foarte mult, cu mult mai mult decât alte cauze.
Sa fim seriosi.
Nu-ti trebuia vocatie de martir ca sa-ti vezi de credinta ta.
Persecutii, minore si doar daca erai membru de Partid sau/mai ales aveai functie importanta in Partid.
Bisericile erau goale si manastirile primitoare ca si acum.

Dar atunci, ca si acum, romanul era prea comod ca sa-si urmeze chemarea Sfantului Botez.

A, si atunci daca vorbeai de Dumnezeu, macar informatorii si securistii te luau in seama.
Acum nici atat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 18.05.2013, 00:55:31
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Pentru domnul Mihnea Dragomir.Vad in cele spuse de dumneavoastra o abordare romantic si putin nuantata a situatiei(fara rautate sau vre-un fel de aluzie) .Va intreb daca in momentul de fatza locuiti in Romaniasau daca ati locuit mult in afara granitelor tarii.Intreb asta pentru ca eu cred ca aveti o viziune idealista asupra lucrurilor intamplate.Da,au fost desavarsite multe lucruri frumoase in perioada interbelica,si chiar inainte dar sa nu uitam ca tergiversarea intrarii Romaniei in razboi nu a fost un joc politic abil ci o lupta intre tabara pro Germana si tabara pro aliata in care insusi regale era clar filogerman.Doar ultimatumul Antantei si inclinarea evidenta a sortilor razboilului au facut ca Romania sa intre in tabara castigatoare.Despre jertfa noastra?Bunicul meu mi-a spus povesti interesante despre primul razboi mondial ,istorisiri ale strabunicului meu participant la ofensiva peste munti cat si la retragere.Marea majoritate a taranilor romani nu au mers la razboi din patriotism asa cum lasa multi de inteles.Ei au mers la razboi pentru pamant.Li s-a promis pamant dupa lasarea la vatra.De aceea cred ca au si luptat astfel(la Dragoslavele am inteles ca au muscat cu dintii din inamic la propriu)convinsi fiind ca daca vor pierde razboiul nu vor avea pamantul promis.Armata romana a plecat la razboi in directia nepotrivita, neechipata si nepregatita.Strabunicul meu a inaintat in Transilvania in picioarele goale cu o pusca veche si 5 cartuse pe care nu avea voie sa le traga.Este un fapt stiut ca ofensiva corecta ar fi fost cea din sud spre Bulgaria iar optiunea spre Transilvania o sinucidere.Iar lipsa de pregatire a soldatilor nostril a dus la adevarate tragedii de gen gara Bartolomeu.Numarul mortilor de la Oituz,Marasti,Marasesti a fost daca nu ma insel cel mai mare din tot razboiul ca si batalii in sine,depasint bataliile de la Verdun,Somme etc.Dspre Carol al 2-lea..prima oara a renuntat la tron in 1918 cand a fugit la Odessa pentru a se casatori cu Ioana Lambrino.Si-a anuntat parintii in scris despre asta.Cand a luptat impotriva bolsevicilor unguri a renuntat iar la tron isprava pentru care a primit domiciluiul obligatoriu la Bistrita.In 1925 cand a cunoscut-o pe Elena Lupescu asi anunta parintii intr-o scrisoare trimisa de la venetia ca renunta la titlul de mostenitor al tronului.Astfel Ferdinand al declara o creanga putreda iar Mihai devine mostenitor avand in ajutor consiliul de regenta(Principele Nicolae,Gheorghe Buzdugan,Miron Cristea) .Cred ca avand o diplomatie buna,si fiind neizolata Romania acelor ani ar fi stiut sa jongleze dezmembrarea..pentrul ca pana la urma asta a fost.Da poate ca puterea de compare a profesorilor din perioada interbelica era mare dar..sa nu uitam ca 60% din populatia Romaniei era analfabeta.Iar oamenii despre care dumneavoastra spuneti ca traiau bine erau foarte foarte putini in comparative cu suma totala a locuitorilor.Cred ca pentru noi astazi monarhia nu ar insemna decat o clasa de capuse in plus pe spinarea bugetului.La fel cum va fi si regionalizarea daca se va aplica la noi.Cu respect,Ciprian
Reply With Quote
  #126  
Vechi 18.05.2013, 02:26:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Cred ca pentru noi astazi monarhia nu ar insemna decat o clasa de capuse in plus pe spinarea bugetului.
Pai, spuneti asa. Restul e literatura si strategie de Cismigiu.

Daca-i cu parti-pris, nu-i bai.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #127  
Vechi 19.05.2013, 22:36:21
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Cuvintele mele sunt sarace Laura,trebuie sa intelegi acest lucru,sunt sarace pentru ca vor multe dar pot putine.Primii crestini,de exemplu,in simplitatea lor minunata,aveau o conceptie foarte simpla in comparatie cu iluzoria noastea complexitate.In I Tes 1:9-10 se poate vedea o licarire a credintei lor, intoarcerea de la idoli,slujirea Dumnezeului cel Viu si asteptarea Parusiei.Ce copii simpli si chiar idealisti par ei in comparatie cu tot bagajul nostru teologic.Laura cuvintele mele arunca-le la cos,sunt ca nisipul peste care trece marea efemeritatii si limitatului,dar daca vei avea in suflet,prin harul Lui,o credinta sincera,chiar aparent simpla ca a lor,atunci cu bucurie vei merge spre Imparatie.Dumnezeu sa-ti ajute.
Așa este. Primii creștini știau să trăiască și să moară pentru Dumnezeu, iar contrastul dintre credința lor profundă, autentică, înflăcărată de iubire și credința noastră teoretică este... mai mult decât evident. Ei I se închinau lui Dumnezeu în catacombe, nu în catedrale; Îl mărturiseau nu prin teze de doctorat pe teme teologice, ci prin întreaga lor viață și, de foarte multe ori, prin moartea lor martirică.
Primii creștini credeau în Hristos nu pentru că acestea erau principiile doctrinei la care aderaseră, ci adeziunea la învățătura de credință se datora iubirii lor profunde și necondiționate față de Hristos Care, așa cum s-ar exprima teologul rus contemporan Paul Evdokimov, este "singurul argument al existenței Sale" și "unicul criteriu al adevărului Său".
În fața prigonitorilor, creștinii primelor generații știau să spună: "că dacă trăim, pentru Domnul trăim și dacă murim, pentru Domnul murim. Deci și dacă trăim și dacă murim, ai Domnului suntem. Căci pentru aceea a murit și a înviat Hristos, ca să stăpânească și peste morți și peste vii" (Rm14, 7-9); "dar cele ce-mi erau mie câștig, pe acestea le-am socotit pentru Hristos pagubă" (Flp3, 7); "Cine ne va despărți pe noi de iubirea lui Hristos?..." (Rm8, 35).
Să ne dăruiască Domnul tuturor credința și dragostea acelor creștini, pentru ca și noi să trăim în veșnicie în bucuria comuniunii cu El și unii cu alții!
Dumnezeu să fie cu dvs și să vă ocrotească sufletul!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #128  
Vechi 19.05.2013, 22:41:36
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Primii creștini știau să trăiască și să moară pentru Dumnezeu, iar contrastul dintre credința lor profundă, autentică, înflăcărată de iubire și credința noastră teoretică este... mai mult decât evident. Ei I se închinau lui Dumnezeu în catacombe, nu în catedrale; Îl mărturiseau nu prin teze de doctorat pe teme teologice, ci prin întreaga lor viață și, de foarte multe ori, prin moartea lor martirică.Primii creștini credeau în Hristos nu pentru că acestea erau principiile doctrinei la care aderaseră, ci adeziunea la învățătura de credință se datora iubirii lor profunde și necondiționate față de Hristos Care, așa cum s-ar exprima teologul rus contemporan Paul Evdokimov, este "singurul argument al existenței Sale" și "unicul criteriu al adevărului Său".În fața prigonitorilor, creștinii primelor generații știau să spună: "că dacă trăim, pentru Domnul trăim și dacă murim, pentru Domnul murim. Deci și dacă trăim și dacă murim, ai Domnului suntem. Căci pentru aceea a murit și a înviat Hristos, ca să stăpânească și peste morți și peste vii" (Rm14, 7-9); "dar cele ce-mi erau mie câștig, pe acestea le-am socotit pentru Hristos pagubă" (Flp3, 7); "Cine ne va despărți pe noi de iubirea lui Hristos?..." (Rm8, 35).Să ne dăruiască Domnul tuturor credința și dragostea acelor creștini, pentru ca și noi să trăim în veșnicie în bucuria comuniunii cu El și unii cu alții!
Multumesc mult,din toata inima, pentru ca ai inteles exact ce am vrut sa spun.Domnul sa-ti rasplateasca!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 20.05.2013, 18:58:19
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nu știu în care perioadă a istoriei românilor a fost atât de otrăvită viața creștinilor, a fost atât de umilită credința oamenilor, ca în ceaușism.
Dupa ceausism.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 21.05.2013, 11:17:20
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nu știu în care perioadă a istoriei românilor a fost atât de otrăvită viața creștinilor, a fost atât de umilită credința oamenilor, ca în ceaușism.
Dupa ceausism.
Poate pentru don Cezar iudeo-bolșevismul, iudeo-comunismul, leninismul, stalinismul or fi fost mai puțin rele decât ceaușismul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare