Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2011, 18:41:30
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator.

Mintea lui Dumnezeu s-a aflat in spatele unor teorii stiintifice complexe, precum Big Bang, iar crestinii trebuie sa respinga ideea ca Universul a aparut "din intamplare", a spus joi Papa Benedict al XVI-lea, citat de Reuters. Declaratiile Suveranului Pontif au fost facute in timpul unei predici tinute in fata a circa 10.000 de credinciosi prezenti la Basilica Papale di San Pietro din Vatican.

Iata cateva dintre afirmatiile facute de Papa Benedict:

* Universul nu este rezultatul intamplarii, asa cum vor unii sa ne faca sa credem
* contampland Universul, suntem invitati sa vedem in el ceva profund: intelepciunea creatorului, creativitatea inepuizabila a lui Dumnezeu
* unii atei afirma ca stiinta poate dovedi ca Dumnezeu nu exista, insa unele teorii stiintifice sunt limitate deoarece apar numai intr-un anumit moment... si nu reusesc sa explice sensul ultim al realitatii
* teoriile stiintifice despre originea si dezvoltarea Universului si a oamenilor, desi nu sunt in contradictie cu credinta, lasa multe intrebari fara raspuns
* in frumusetea lumii, in misterul sau, in maretia si in rationalitatea sa, ne putem doar lasa pe noi insine ghidati spre Dumnezeu, creatorul cerului si al pamantului

Reuters precizeaza ca Benedict si predecesorul sau, Papa Ioan Paul al II-lea, au incercat sa stearga imaginea Bisericii Catolice ca institutie ce se opune stiintei, o eticheta aparuta atunci cand l-a condamnat pe Galileo Galilei pentru sustinerea ideii ca Pamantul se invarte in jurul soarelui.

Galileo a fost ulterior reabilitat, iar in prezent Biserica accepta, de asemenea, evolutia ca teorie stiintifica si nu vede nici un motiv pentru care Dumnezeu nu ar fi putut utiliza un proces natural evolutiv atunci cand a creat specia umana.

Biserica Catolica nu mai preda creationismul - credinta ca Dumnezeu a creat lumea in sase zile, asa cum este descris in Biblie - si spune ca pasajul din Geneza este o alegorie pentru modul in care Dumnezeu a creat lumea.

Biserica se opune insa utilizarii evolutiei pentru a sustine ideea care neaga existenta lui Dumnezeu sau rolul divin in creatie. Biserica Catolica se opune de asemenea utilizarii Genezei ca text cu valoare stiintifica.

Oamenii de stiinta sustin ca Big Bangul a dus la crearea Universului, in urma cu circa 13.7 miliarde de ani.


Hawking: Universul nu a fost creat de Dumnezeu, ci a luat nastere datorita legilor fizicii

Declaratia de joi a Papei nu este prima de acest fel. In toamna anului trecut, dupa ce renumitul om de stiinta Stephen Hawking a afirmat ca Universul a luat nastere datorita actiunii spontane si inevitabile a legilor fizicii, iar Divinitatea nu a avut niciun rol in acest proces de creatie, Suveranul Pontif a spus ca "Hawking greseste" si Dumnezeu a creat Universul.

Celebrul om de stiinta a argumentat intr-o carte ca Universul a luat nastere datorita actiunii spontane si inevitabile a legilor fizicii, iar Divinitatea nu a avut niciun rol in acest proces de creatie. Astrofizicianul sustine teoria conform careia pentru crearea universului nu a fost nevoie de interventia unei forte divine, iar Big Bang-ul a fost rezultatul "inevitabil" al legilor fizicii.

Papa Benedict a laudat si binecuvantat stiinta si oamenii de stiinta intr-un mesaj adresat Academiei Pontificale de Stiinte. Dar el a subliniat, destul de clar, ca rolul stiintei este acela de "a-l descoperi" pe Dumnezeu in Univers.

"Oamenii de stiinta nu creeaza lumea; ei o studiaza si incearca sa o imite", a spus Papa.

Observatiile si perceptiile "ne determina sa admitem existenta unei "Ratiuni atotputernice", diferita de cea a oamenilor si care face posibila existenta acestei lumi".

http://www.hotnews.ro/stiri-internat...intamplare.htm


CNN:
http://religion.blogs.cnn.com/2010/1...world/?npt=NP1
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.01.2011, 20:09:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Eu cred ca ambii se insala, nu a existat un Big Bang iar Geneza nu este o alegorie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.01.2011, 20:34:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu cred ca ambii se insala, nu a existat un Big Bang iar Geneza nu este o alegorie.
nu uita ca teoria Big Bang-ului a fost enuntata de un preot si validata de BC si Papa
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.01.2011, 21:18:39
danny ruru danny ruru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2010
Mesaje: 4
Smile papa

eu cred ca se inseala papa. Dumnezeu creatirul a facut tot
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.01.2011, 21:19:51
danny ruru danny ruru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2010
Mesaje: 4
Implicit papa

eu cred ca se inseala. Dumnezeu Creatorul este Cel care a creat tot
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.01.2011, 21:19:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu uita ca teoria Big Bang-ului a fost enuntata de un preot si validata de BC si Papa
De fapt nu a fost validata de Papa si BC, ci doar luata in vedere (prin exprimari ambigue). Dar asta nu are importanta, doar nu e prima greseala a BC. Eu nici nu o consider biserica, ci o ierarhie lumeasca, neavand har.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.01.2011, 21:23:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danny ruru Vezi mesajul
eu cred ca se inseala papa. Dumnezeu creatirul a facut tot
a gresit Papa?! nu cred ... doar e infailibil
asta daca nu il corecteaza, peste ani, alt "infailibil", s-a mai intamplat :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.01.2011, 21:30:10
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt nu a fost validata de Papa si BC, ci doar luata in vedere (prin exprimari ambigue). Dar asta nu are importanta, doar nu e prima greseala a BC. Eu nici nu o consider biserica, ci o ierarhie lumeasca, neavand har.
Sunt si Sfinti catolici,oameni bine placuti inaintea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.01.2011, 21:48:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Sunt si Sfinti catolici,oameni bine placuti inaintea lui Dumnezeu.
Acei oameni sunt declarati sfinti de BC, nu inseamna ca sunt si sfinti. Dara sat e o alta discutie, se gaseste pe alte conferinte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.01.2011, 00:13:44
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

De marmota n-a zis nimic papa? Eu asta asteptam de la el si uite cu ce vine!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 13:25:23
Barack Obama , a intors spatele lui Dumnezeu ! cristiboss56 Generalitati 34 29.11.2011 20:28:48
Bang-bang, o membra a forumului devine catolica Noesisaa Biserica Romano-Catolica 393 08.05.2011 22:06:25
Stephen Hawking - Nu Dumnezeu a creat Universul pisi Generalitati 263 30.09.2010 19:04:58
"Între dobândă și Dumnezeu"( un articol apărut în Adevărul ) cristiboss56 Generalitati 3 10.11.2009 13:22:23