Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2012, 10:51:29
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru inima unui prunc

Azi dimineață am primit pe mail următorul mesaj, din partea unei doamne care s-a implicat anterior în ajutorarea doamnei Margareta Bogman:

Citat:
Acest copil( Tudor Tiplea) este al unei prietene de ale mele si are nevoie urgenta de finantare pentru un transplant de inima si tratamentele ulterioare necesare (are 1 an si 2 luni).
In aceasta saptamana pana pe 7 decembrie se desfasoara o campanie de sustinere prin Fundatia Mereu Aproape puteti dona 2 euro prin sms la 848.
Nu este spam este cat se poate de real , din pacate.
Aici puteti vedea si detalii, va multumesc din suflet pentru donatii si distributia informatiei

Erika SOFRONIE

http://viataluitudor.blogspot.ro/
http://www.facebook.com/ViataLuiTudor?ref=hl



Dacă cineva dorește să intre în legătură cu doamna sau cu mama copilului, îi pot da adresele de e-mail.
Doamne ajută!

Last edited by N.Priceputu; 04.12.2012 at 10:53:37.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2012, 11:13:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu stiu de ce Europa nu prea foloseste Paypal...greu,foarte greu...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2012, 11:16:44
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu m-am uitat la toate posibilitățile de plată. Îi scriu un mail doamnei s-o întreb de PayPal, mai ales că pe blog a pus traducerea în mai multe limbi, deci caută ajutor în afară.
E vorba de o sumă foarte mare care trebuie să se strângă: 120 000 de euro.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.12.2012, 11:23:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu m-am uitat la toate posibilitățile de plată. Îi scriu un mail doamnei s-o întreb de PayPal, mai ales că pe blog a pus traducerea în mai multe limbi, deci caută ajutor în afară.
E vorba de o sumă foarte mare care trebuie să se strângă: 120 000 de euro.
Eu m-am uitat la conturi,unul pt dolari,altul pt euro si al treilea pt lei.
Nu au Paypal.Poate-si fac.
In graba,nu am observat cand este data limita a operatie.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.12.2012, 11:34:43
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am găsit. Aici, pe blog, este și link-ul pt. paypal:
http://viataluitudor.blogspot.ro/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.12.2012, 16:58:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu mai puneti ca donatii "Fundatia Mereu Aproape" pentru ca banii ii strang ei dar nu se stie unde ajung de fapt, in sensul ca nu donezi pentru o cauza anume ci pentru fundatie (este un singur nr. de telefon pentru donatii SMS) si ei ii distribuie cui si cum cred de cuviinta.

Asadar cei care le fac publicitate sperand ca vor primi ceva de fapt este foarte probabil sa piarda din banii care i-ar fi obtinut prin donatii directe.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.12.2012, 18:44:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E bine de știut asta. Deci sunt de preferat donațiile directe. (deși, fiind vorba de o sumă mare, mă întreb dacă fundația respectivă n-are o putere mai mare de a colecta bani).
Bine este, iarăși, ca fiecare să promoveze anunțul mai departe, către cunoscuți, pe facebook sau pe alte canale.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.12.2012, 19:50:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
E bine de știut asta. Deci sunt de preferat donațiile directe. (deși, fiind vorba de o sumă mare, mă întreb dacă fundația respectivă n-are o putere mai mare de a colecta bani).
Asa si asa.
Chiar daca ar fi asa, pagina lor sunt N cazuri umanitare, pentru toti, banii ajung in acelasi cont.
Cati se duc unde si de ce..e un mister.

Mie mi se pare ca strang mai mult bani pentru ei decat pentru altii.
Chiar daca ar folosi acelasi nr. pentru SMS -uri, ar putea ca sa faca o diferentiere in functie de numele scris in SMS, dar nu prea isi bat capul cu asta deci..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.12.2012, 10:25:28
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Dumnezeu sa-L aiba in paza Lui cea Sfanta pe micutul Tudor iar Maicuta Sfanta sa-l acopere cu Sfantul Ei Acoperamant in timpul interventiei chirurgicale(am sa ma rog si eu ptr.copilas)....nu stiu ce fac cei de la Fundatia Mereu Aproape,dar eu deja am trimis citeva SMS-uri.....cu gandul la copilasii suferinzi......am incredere in cei care si-au luat aceasta "grija" pe umerii lor.... Doamne Ajuta!!!!.....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.12.2012, 21:47:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

daca donam acum prin SMS nu e prea tarziu ?
Am vazut ca aceasta campanie dura doar doua zile si au trecut.
Aveti informatii ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog din toata inima rugati-va pentru mine ! andreidiniasi Umanitare 26 02.05.2012 14:17:22
Urgent sange pentru viata unui bebelus ucenic Umanitare 10 06.03.2012 02:14:49
Pentru sufletul unui sinucigas! mariusv90 Intrebari utilizatori 7 03.02.2012 15:03:09
Un prunc mort nu poate fi botezat costel Botezul 4 24.06.2010 22:41:10
Rugaciune pentru nasterea unui copil... maggie Rugaciuni 15 23.04.2009 11:57:52