Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 15.02.2013, 09:20:37
Vlad_7 Vlad_7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Firmele de colectare a fierului vechi au o mare parte din vina- se cunoaste care sunt elemente CFR sustrase! Insa aici este o intreaga mafie, firmele de colectare a fierului vechi cotizand si ele mai sus! Pana cand nu va exista o vointa politica reala de stopare a acestui fenomen degeaba!
Cum inainte de 1990 nu exista un astfel de fenomen- doar si atunci erau destui tigani!

Comertul cu fier vechi trebuie strict controlat (eventual sa fie monopol de stat), modificat codul penal, iar cei prinsi ca fura sau primesc materiale CFR furate sa fie pedepsiti ca si pentru crima (20-30 de ani de inchisoare cu executare sau munca zilnica in mine), iar cei prinsi in flagrant si care nu stau la somatie sau devin agresivi impuscati pe loc (primul glont in aer, al doilea in hot!).
Și cum ar putea dovedi firmele de colectare că materialele respective sunt furate? Ce ar fi dacă tu te-ai duce la un magazin, ai cumpăra un televizor și s-ar afla ulterior că televizorul respectiv fusese furat de cel de la care l-ai cumpărat. Ai avea vreo vină? Ar trebui eventual să faci și pușcărie?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 15.02.2013, 09:22:46
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Scuze dinainte pentru off-topic: frate, ca sa ai in continuare acces la proteina animala, si sa nu mai simti fiorul inconfundabil al kilaririi unui animal (eu, din mila Cerului, nu am avut ocazia, si nici nu am vrut sa o fac), incearca fructe de mare, cumpara peste, vinat de la hipermarket (bine, stiu ca e sucmp), etc.
Si eu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea, dar pentru anume categorii, dupa cum am precizat mai devreme pe topic.
Eu m-aș lipsi de carne fără prea probleme, mai ales dacă trebuie să ucid pentru a mânca. Însă ai mei cresc păsări de curte și trebuie uneori să fac după voia lor.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 15.02.2013, 10:49:45
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Pro si contra pedepsei cu moartea

Citat:
În prealabil postat de Vlad_7 Vezi mesajul
Și cum ar putea dovedi firmele de colectare că materialele respective sunt furate? Ce ar fi dacă tu te-ai duce la un magazin, ai cumpăra un televizor și s-ar afla ulterior că televizorul respectiv fusese furat de cel de la care l-ai cumpărat. Ai avea vreo vină? Ar trebui eventual să faci și pușcărie?
Sunt anumite elemente specifice- buloane, tirfoane, eclise, inductori, bobine de joanta, picheti, etc, care n-au de unde proveni din alta parte!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 15.02.2013, 12:52:08
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Probabil că s-a referit la Biserică... în sens teologic, nu instituțional.Creștinii Bisericii primare au reușit, într-o lume ostilă, să învingă persecuțiile prin iubire și blândețe, dovedind astfel (dacă porunca divină nu era suficientă pentru a convinge...) că, într-adevăr, cuvântul lui Hristos NU este utopic, ci corespunde întru totul realității, poate fi aplicat în istorie, chiar și-n cele mai dificile împrejurări.În primele trei veacuri creștine, se-ntâmpla exact ca în povești: creștinii se înmulțeau pe măsură ce erau omorâți.Oare nu este acest miracol cea mai grăitoare dovadă a biruinței Luminii asupra întunericului (cf. In1, 5)?Cum ar fi fost posibil, în condiții normale, ca o comunitate persecutată cumplit de către autorități, o comunitate alcătuită din persoane lipsite de orice posibilitate de a se apăra să cucerească întregul Imperiu Roman, având drept unice arme Crucea lui HRistos și sângele martirilor?Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Cred cu toata taria in simplitatea luminoasa a credintei si trairii acelor oameni,implinitori ai mesajul Evangheliei in toata puterea lui transformatoare si eliberatoare,vazand in smerenia si puterea tariei nadejdii lor in fata intunericului un semn viu al dragostei pentru Dumnezeu si aproape, neimpartite cu compromisul murdar al lumii ce sadeste ziduri ale raului acolo unde lumina a biruit intunericul.Mai cred cu tarie ca acesti adevarati eroi nestiuti ai credintei arata prin crucea pe care si-au purtat-o cu dragoste ca pe un jug al lui Hristos spre implinirea cuvintelor Mantuitorului despre aceea turma mica careia Tatal a binevoit sa-i dea Imparatia.Va multumesc pentru cuvintele frumoase pe care mi le-ati adresat dar nu le merit,stiu eu ce spun,pe Dumnezeu nu-l pacaleste nimeni iar semerenia este inca un pod prea indepartat pentru mine pt ca nimic bun nu am sa-i duc lui Dumnezeu,ci doar o haina manjita.Fie ca EL sa va lumineze calea mereu.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 15.02.2013, 13:18:36
Vlad_7 Vlad_7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Sunt anumite elemente specifice- buloane, tirfoane, eclise, inductori, bobine de joanta, picheti, etc, care n-au de unde proveni din alta parte!
Poate unele active ale CFR au fost lichidate si ulterior abandonate și găsite pe câmp (doar e vorba de veșnic ineficienta economie de stat). Ai vreo dovadă că nu este așa? Trebuie firmele de colectare să cerceteze proveniența acestor mărfuri dacă nu doresc să facă așa ceva?
Reply With Quote
  #106  
Vechi 15.02.2013, 20:19:30
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Cred cu toata taria in simplitatea luminoasa a credintei si trairii acelor oameni,implinitori ai mesajul Evangheliei in toata puterea lui transformatoare si eliberatoare,vazand in smerenia si puterea tariei nadejdii lor in fata intunericului un semn viu al dragostei pentru Dumnezeu si aproape, neimpartite cu compromisul murdar al lumii ce sadeste ziduri ale raului acolo unde lumina a biruit intunericul.Mai cred cu tarie ca acesti adevarati eroi nestiuti ai credintei arata prin crucea pe care si-au purtat-o cu dragoste ca pe un jug al lui Hristos spre implinirea cuvintelor Mantuitorului despre aceea turma mica careia Tatal a binevoit sa-i dea Imparatia.Va multumesc pentru cuvintele frumoase pe care mi le-ati adresat dar nu le merit,stiu eu ce spun,pe Dumnezeu nu-l pacaleste nimeni iar semerenia este inca un pod prea indepartat pentru mine pt ca nimic bun nu am sa-i duc lui Dumnezeu,ci doar o haina manjita.Fie ca EL sa va lumineze calea mereu.
Sunt întru totul de acord cu dvs în privința creștinilor din Biserica primară.
Toate mesajele dvs. de pe acest topic mi-au umplut inima de bucurie și credință... Aveți o gândire uimitor de profundă!
Cred că mai există și în zilele noastre eroi ai credinței, creștini care trăiesc pentru Hristos, dar știu și să moară pentru El. Mă refer în special la creștinii persecutați în unele dintre statele islamice...
Dumnezeu să fie cu dvs și să vă ajute să sporiți neîncetat în dragostea față de El!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #107  
Vechi 15.02.2013, 20:30:57
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Sunteti de un idealism frumos si tineresc, stimata domnisoara si sora in Cristos... Of, daca imaginea istoriei, inclusiv a celei ecleziale, ar fi semanat/ar semana cu, nu zic cu gradinile Raiului, dar macar cu parcurile sau zonele verzi din vremea Bucurestiului comunist...
Mi s-a mai spus că sunt idealistă. :)
Totuși, cred că tăria credinței primilor creștini, dragostea lor autentică, profundă și statornică pentru Hristos nu constituie doar o imagine utopică din mintea mea, ci un minunat adevăr istoric. Puterea primilor creștini de a merge cântând la martiraj, înflăcărarea lor în mărturisirea credinței chiar și-n fața celor mai fanatici prigonitori, atitudinea lor demnă și plină de dragoste inclusiv față de adversarii Adevărului, toate acestea au existat într-adevăr, istoria le consemnează și consecințele biruinței acestor eroi ai lui Hristos nu pot fi uitate sau trecute cu vederea. "Sângele martirilor este sămânța creștinismului" - remarca admirabil Tertulian!

Domnul să fie cu dvs!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #108  
Vechi 16.02.2013, 22:55:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Mda, e bine sa faci cucuie...Vezi tu...Eu cunosc cazul cuiva care a fost atacat de un tigan si s-a aparat, dar tiganul a cazut si a dat cu capul de bordura, ramanand lat pe veci...Persoana de care vorbesc a facut puscarie, desi s=a aparat...Deci?!?
Ce inseamna "atacat"?
Poate a incercat sa-i dea o palma si l-a omorat, ti se pare normal sa omori un om pentru o palma?

Eu as zice sa vii cu motivarea sentintei de la tribunal pentru ca lucrurile s-ar putea sa fi stat altfel decat cum ai auzit tu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.02.2013 at 22:59:11.
Reply With Quote
Răspunde