Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2010, 15:45:13
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit Va intreb, la randul meu

Uneori am discutii, cu fiica mea cea mica, pe teme legate de credinta. Mai deunazi mi-a pus o intrebare care mi s-a parut cat se poate de interesanta si pe marginea careia am discutat foarte mult, pana cand nu am mai fost in stare sa gasim cuvintele potrivite, asa cum se intampla mai mereu atunci cand creierul nu mai este capabil sa traduca in cuvinte ceea ce simti in inima. Intrebarea suna asa: Care este de fapt raportul de determinare dintre iubire si credinta? Iubirea izvoraste din credinta sau credinta izvoraste din iubire? Va pun, la randul meu, aceasta intrebare si astept, cu interes, raspunsurile pe care sper ca le veti da.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.06.2010, 15:53:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu nu am ajuns sa cred in Dumnezeu decat atunci cand am inceput sa-L iubesc. Si pe masura ce am crescut in iubirea fata de El si credinta mi s-a intarit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.06.2010, 16:16:51
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Exclamation

Nu as vedea un raport de determinare, ci mai degraba unul de comuniune: iubirea si credinta sunt inseparabile, coexista firesc impreuna, ca un intreg.

(cati ani are fiica dumneavoastra?)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.06.2010, 16:17:27
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Uneori am discutii, cu fiica mea cea mica, pe teme legate de credinta. Mai deunazi mi-a pus o intrebare care mi s-a parut cat se poate de interesanta si pe marginea careia am discutat foarte mult, pana cand nu am mai fost in stare sa gasim cuvintele potrivite, asa cum se intampla mai mereu atunci cand creierul nu mai este capabil sa traduca in cuvinte ceea ce simti in inima. Intrebarea suna asa: Care este de fapt raportul de determinare dintre iubire si credinta? Iubirea izvoraste din credinta sau credinta izvoraste din iubire? Va pun, la randul meu, aceasta intrebare si astept, cu interes, raspunsurile pe care sper ca le veti da.
Gandesc ca iubirea este cauza multor lucruri, implicit si a credintei. Din iubire am fost creati, cu iubire suntem invitati sa ne hranim sufletele noastre si pe cele ale fratilor nostri.

Dragi imi sunt cuvintele:"Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele. Cel ce rămâne întru Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic."

Si-apoi, daca stau sa ma gandesc mai bine, primele doua porunci ale NT ne indeamna la iubire, in fapt cuprind in ele pe toate celelalte.

Pot sa fiu credincioasa unui tel, unei idei, dar nu o pot iubi. Cel mult, pot ajunge pana la idolatrie. Dar nu despre asta vorbim.

In schimb, convingandu-ma prin iubire si jertfa personala, pot ajunge usor la credinta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.06.2010, 16:43:58
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Iubirea izvoraste din credinta.Intai credem ,cu teama sfanta de Dumnezeu,si apoi cu cat inaintam in credinta,din robi ne ridicam la rangul de fii ai lui Dumnezeu si apare si iubirea de fiu.Credinta lucratoare ne curata de patimi si ne dezvaluie iubirea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.06.2010, 16:59:05
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In mod firesc, omul nu poate sa creada intr-un Dumnezeu pe care nu-L iubeste, precum nu poate iubi un Dumnezeu in care sa nu creada.

Dar pacatul a adus in lumea exceptia de la aceasta regula. Putem vorbi de iubire si credinta ca stari nedepline, aflate in curs de desavarsire. De aceea, putem observa o crestere, respectiv scadere, in iubire si credinta. Dar atat progresul cat si regresul au loc organic, adica le cuprinde pe amandoua.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.06.2010, 17:11:35
vasinec7
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Uneori am discutii, cu fiica mea cea mica, pe teme legate de credinta. Mai deunazi mi-a pus o intrebare care mi s-a parut cat se poate de interesanta si pe marginea careia am discutat foarte mult, pana cand nu am mai fost in stare sa gasim cuvintele potrivite, asa cum se intampla mai mereu atunci cand creierul nu mai este capabil sa traduca in cuvinte ceea ce simti in inima. Intrebarea suna asa: Care este de fapt raportul de determinare dintre iubire si credinta? Iubirea izvoraste din credinta sau credinta izvoraste din iubire? Va pun, la randul meu, aceasta intrebare si astept, cu interes, raspunsurile pe care sper ca le veti da.
Credinta ca Dumnezeu a dat pe Fiul Sau ca sa moara in locul nostru, pentru ca noi sa mostenim ceea ce nu meritam nicidecum, rodeste dragoste adevarata (atat pentru Binefacatorul Dumnezeu cat si pentru semenii nostri).

Dumnezeu ne-a iubit inainte ca noi sa-L iubim. Credinta in dragostea Lui face ca in inima si viata noastra sa rasara dragostea adevarata (agape).
"si dragostea stã nu în faptul cã noi am iubit pe Dumnezeu, ci în faptul cã El ne-a iubit pe noi, si a trimis pe Fiul Sãu ca jertfã de ispãsire pentru pãcatele noastre. Prea iubitilor, dacã astfel ne-a iubit Dumnezeu pe noi, trebuie sã ne iubim si noi unii pe altii."(1 Ioan 4:10,11)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.06.2010, 17:18:48
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Iubirea izvoraste din credinta.Intai credem ,cu teama sfanta de Dumnezeu,si apoi cu cat inaintam in credinta,din robi ne ridicam la rangul de fii ai lui Dumnezeu si apare si iubirea de fiu.Credinta lucratoare ne curata de patimi si ne dezvaluie iubirea.
Aceasta este si convingerea mea, Daniel. Te asigur insa ca si contraargumentele sunt foarte puternice. Am constatat lucrul asta atat in dialogul cu fie-mea, care licentiata fiind in filosofie, se pricepe al naibi de bine la argumentatie, cat si din primele interventii de aici.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.06.2010, 17:31:56
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu putem sa vorbim despre credinta si iubire, fara sa luam in consideratie fapta, care reprezinta concretizarea celor doua. In omul cazut, credinta si iubirea s-au manifestat ca doua realitati distincte, in sensul in care, asistam la situatii in care credinta nu este dublata de o iubire pe masura, iar iubirea nu este insotita de o credinta pe masura. Astfel, credinta si iubirea sunt relative in omul supus pacatului.

Fapta concreta este cea care ne da atat masura credintei, cat si a iubirii. In fapta, credinta si iubirea se arata a fi unitare. De aceea, nici credinta in sine, si nici iubirea luata in sine, nu sunt mantuitoare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.06.2010, 17:46:06
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

"... credinta, nadejdea, dragostea. Dar deasupra tuturora sta dragostea."

Si fariseii aveau credinta, dar nu le-a folosit la nimic fiind lipsiti de dragoste.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intreb si eu... umila123 Generalitati 19 27.01.2010 11:28:38
Nu-mi place cum suna... intreb doar ... cristinalex Biserica Ortodoxa Romana 23 23.01.2010 22:00:16
Au existat femei in randul clerului? - Articol interesant sophia Preotia (Hirotonia) 54 01.10.2009 13:25:06