Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 30.01.2011, 18:00:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Unul din sfintii binemirositori este Sf. Grigorie Decapolitul, de la Manastirea Bistrita olteana. Nici eu nu am simtit mirosul fin, pe care il emana moastele Sfantului, dar punandu-mi haina sub racla sfantului, aceasta s-a umplut de un miros specific, f fin, pe care eu nu l-am perceput, chiar stand sub racla.

Iar in ceea ce priveste mirul, imi vin in minte moastele sfintilor inchisorilor. Daca nu ar fi sfinti, nu ar izvori mir din moastele lor.
O particica din moastele Sfantului Grigorie Decapolitul sunt si la biserica Hagiu din Bucuresti, pe langa Hala Traian.

Intr-adevar, anmite moaste au un miros ffff fin, de abia perceptibil. Insa mana Sfantului Nicolae de la biserica Sfantul Gheorghe Nou, are o mireasma extrem de puternica, mai ales cand geamul raclei este deschis.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 30.01.2011 at 18:03:49.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 30.01.2011, 18:24:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
O particica din moastele Sfantului Grigorie Decapolitul sunt si la biserica Hagiu din Bucuresti, pe langa Hala Traian.

Intr-adevar, anmite moaste au un miros ffff fin, de abia perceptibil. Insa mana Sfantului Nicolae de la biserica Sfantul Gheorghe Nou, are o mireasma extrem de puternica, mai ales cand geamul raclei este deschis.
Multumesc, glykys. Cand vin in Bucuresti voi merge la aceasta biserica.

Dar nu este neaparat nevoie sa simtim mirosul de sfant, atata timp cat toti sfintii ne raspund la rugaciuni si ne ajuta neintarziat la ele. Multumim lui Dumnezeu, ca Biserica Ortodoxa este atat de bogata in sfinti.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 30.01.2011, 20:11:39
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Simplu: in calitate de crestin ortodox, care posteaza pe un site crestin-ortodox.
Dar nu am scris pentru tine neaparat.
Cunosc ca am citit:
Iata un exemplu foarte caracteristic pentru Tereza de Avilla :” adeseori Hristos imi spune: De acum Eu sunt al tau si tu a mea. Aceste mangaieri ale Dumnezeului meu ma fac sa ma rusinez nespus. In ele simt si durere si desfatare, impreuna. Aceasta este o rana prea dulce(…).Eu am vazut un inger care tinea in mana o sulita lunga de aur cu varf de fier pe care ardea o mica limba de foc. Acest inger, din cand in cand imi infingea sulita in inima si in alte organe ale trupului meu. Iar cand o tragea inapoi, atunci mi se parea ca mi se scoate afara tot launtrul meu. Durerea din cauza acestor rani a fost atat de puternica incat eu gemeam, dar si desfatarea a fost atat de mare incat nu puteam sa-mi doresc sa inceteze vreodata aceasta stare. Cu cat de adanc imi intra in mine sulita, cu atat mai mult crestea durerea, dar si desfatarea devenea mai puternica, mai dulce.” (25)
Angela vedea in Sfanta Cruce patul de nunta(!). Insusi Hristos ii face marturisiri: “Eu nu in gluma m-am indragostit de tine”.





Pai stai putin ca nu inteleg: ce legatura are faptul ca esti ortodox si ca postezi pe un site ortodox cu autoritatea de a declara aparitii sau sfinti ca fiind autentici sau nu?
Tu ai idee cam care este procesul de declarare a autenticitatii unor fenomene de acest gen si cam cate decenii dureaza in unele cazuri? Si vii tu, fara nicio pregatire si dai verdicte.
Pai una e sa afirmi ca, din punctul tau de vedere lucrurile stau asa si asa, dar, aici te voi intreba clar: 1) citatul dat de tine de unde l-ai gasit?
2) cate carti ale Terezei de Avila ai citit?
3) fa-mi acum ( fara a te inspira urgent de pe google) un rezumat despre viata ei, despre inovatia aduse de ea si de inca un mare mistic... ( stii cine?)

Ca sa iti permiti sa faci afirmatii despre sfintenia sau nesfintenia cuiva, trebuie sa te documentezi temeinic, trebuie sa ai repere, pregatire.
Tu ce conditii indeplinesti?

Eu pot sa iti spun ca nu imi permit sa fac afirmatii despre sfintii ortodocsi pt ca nu am avut curiozitatea sa citesc mult despre ei, de fapt am citit pe ici pe colo spicuiri si am ramas la parerea ca mistici ca cei din BC nu gasesc in BO, dar asta e parerea mea si n-am nicio jena sa o afirm, insa sa ajung sa afirm ca X sau Y nu sunt sfinti, m-as gandi de mii de ori inainte, pt ca just in case, what if ma insel si ajung in fata Domnului, si atunci ce voi spune?

Intelegi acum?
Tu nu poti intelege spiritualitatea carmelitana ( stii ce e?) pana cand nu citesti carti, nu citate gasite pe site-uri anticatolice.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 30.01.2011, 20:13:09
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Si noi ii multumim lui Dumnezeu pentru sfintii multi si mari pe care i-a daruit BC.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 30.01.2011, 20:15:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Trupul sfintei Tereza de Avila este binemirositor. La fel si trupul lui Padre Pio. Despre altii nu stiu ce sa spun. In general citesc scrierile sfintilor si viata lor si nu ceea ce s-a intimplat cu trupul lor dupa moarte. Am inceput sa dau atentie acestui aspect in ultima vreme, cind am vazut ca unii ortodocsi se indoiesc de autenticitatea moastelor catolice (ca si cum cel rau ar putea sa faca acest lucru, sa opreasca procesul firesc de putrezire al unui corp fara viata!). Pe de alta parte, nu stiu ce inseamna izvorator de mir. La sfinta Paraschiva de la Iasi, pe care am vizitat-o de multe ori cind am fost studenta, nu am vazut nici mir si nici nu am simtit miros. Am dedus ca acest miros este simtit numai de unii.
Dar nu stii ca la ortodocsi se fac si slujbe pentru cei carora nu le putrezeste corpul? Catolicii nu mia stiu sa deosebeasca minunile de la Dumnezeu de cele de la vrajmasul. Pentru ca cel mai probabil nu mai au din cele de la Dumnezeu.
De exemplu la Padre Pio, mirosul pe care il emana era cel de parfum (cred ca de trandafiri). Or toate sfintele moaste au miros de mir.
Nu orice corp putezit sunt sfinte moaste, exista corpuri neputrezite din cauze naturale (pamantul), artificiale (imbalsamare) si din cauza pacatelor, de la vrajmasul. Uite un reportaj cu un om Gheorghe, care a fost necredincios iar trupul nu i-a putrezit, dar in niciun caz nu sunt sfinte moaste (iar satenii stiu asta): http://blog.pustniculdigital.info/articole/160/
Sunt aratate acolo si cauzele de neputrezire (ca o gluma, titlul e "cauzele neputezirii, numai una-i norocoasa").
Eu am mai dat link, dar nu prea cred ca se citesc link-urile.

Cauze naturale:
1.Prima pricină este atunci când se va găsi mort în groapă și carnea a putrezit toată, dar oasele stau prinse între ele ca la copăcel. Acela nu este sub blestem, ci este tare din fire, care nu putrezește 40-50 de ani.
2.Când se va găsi mort în groapă neputred și exact cum a fost pus, acela nu a putrezit din cauza pământului, sol plin de chimicale care nu permit putrezirea (E-urile de astăzi). De aceea trupul trebuie mutat în alt loc.

Cauze nenaturale:
  1. Când se va afla răposat în mormânt neputred, iar carnea de pe el este mucedă ca buretele și albă, acela este om blestemat de dumnezeieștile pravile. El a avut canon mare la spovedanie pentru păcate mari și nu l-a împlinit.
  2. Când se va găsi mort în groapă neputred, negru și umflat ca toba, iar părțile dinainte nu sunt putrede, în timp ce acelea dinapoi sunt putrezite, acela este sub blestem de preot sau de arhiereu.
  3. Când se va afla răposat neputred și n-au putrezit nici hainele de pe el, nici sicriul, iar unghiile și barba îi cresc, acela a săvârșit nedreptăți și a furat. Nu va putrezi până nu va fi dezlegat de un arhiereu. Iar dacă nu se va desface nici după dezlegarea arhierească, atunci este blestemat de cei săraci, fiindcă le-a luat averea. Și până nu restituie neamurile lui înapoi atât cât a luat el, nu putrezește și tot în iad se chinuie și nici arhiereul nu-l poate dezlega.
  4. Când pielea și limba celui găsit mort neputred sunt verzi-galbene, ca floarea de bostan, îi cresc unghiile, barba și părul, acesta este sub cea mai grea pedeapsă a Bisericii, anatema, din două motive: sau a hulit pe Dumnezeu și pe preoți și s-a lepădat de credință, sau a trăit în preacurvie de gradul întai (tatăl cu fiica, băiatul cu mama, adică incest).
  5. Când celui neputrezit cu trupul nu i-a putrezit mâna sau piciorul, acela a lovit pe tatăl sau pe mama sa și a amărât foarte mult pe părinți, fiind blestemat de aceștia și nicidecum nu s-a spovedit la duhovnic de acest păcat, neluând dezlegare cât a fost în viață.
  6. Iar când se va afla trup nestricat, ușor ca pana, cu miros foarte frumos, vesel la față și făcător de minuni, acelea sunt Sfinte Moaste, cum a fost și cazul Sfântului Ioan Iacob Hozevitul din Țara Sfântă, pe care l-au descoperit după 20 de ani neputred și săvârșitor de minuni.
Moastele catolicilor de dupa schisma nu prea semana deloc cu punctul sase. Iata sfintele moaste ale Sfantului Stefan al Ungariei, canonizat si de Patriarhia de la Constantinopol in 2000: http://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_I_of_Hungary
Asadar sfintele moaste sunt uscate, au culoare brun auriu, sunt usoare si miros a mir. Poate acestea sunt ultimele sfinte moaste catolice, ale Sfantului Stefan (trecut la cele vesnice in 1038, inainte de Scisma).

Reply With Quote
  #126  
Vechi 30.01.2011, 20:29:07
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Eu nu cunos niciun singur ortodox ( cu exceptia unor fosti ortodocsi convertiti la catolicism) care sa atace constant BC si care sa fi citit macar o carte despre viata vreunui sfant catolic.
Toti, fara nicio exceptie preiau unii de la altii citate, deformandu-le intelesul, si uite asa citesc si ma minunez cum este posibil ca atunci cand iti faci un scop sa ataci si sa desfiintezi BC sa nu te pregatesti temeinic?
Pai nici pana in ziua de azi nu cunosc vreun ortodox care sa cunoasca ce inseamna infailibilitatea papala, sa o poata explica, ce inseamna indulgentele, cand si cum se aplica, ce presupun ele, ce inseamna purgatoriul si pe ce isi bazeaza BC doctrina privind existenta purgatoriului, si multe altele.


Pentru cine stie engleza si in special pt cine are disponibilitatea de a se documenta de la sursa, un site mai mult decat bun, in care se explica cel mai bine multe doctrine:


http://www.alabamacatholicresources.com/Catechism.html


N-am intalnit inca un preot care sa predice ca Episcopul FUlton Sheen. De altfel este propus pentru beatificare.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 30.01.2011, 20:32:34
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Care sfinti catolici? Poate sunt sfinti pentru catolici,pe noi ortodocsii nu ne intereseaza sfintii catolici.
Nu ne intereseaza credinta catolica,sfintii catolici,ci doar credinta noastra ortodoxa,pentru ca aici putem slavi asa cum se cuvine pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #128  
Vechi 30.01.2011, 20:36:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Dupa ce am citit presupusele lor intalniri cu Domnul Iisus Hristos.. am ramas cu gura cascata!!! NU EXISTA NICI O URMA DE STARE DUHOVNICEASCA in trairile lor, seamana cu totul altceva!!
Cum am mai spus, dupa Schisma BC, iar minunile au inceput sa semene cu cele din alte religii si paranormal, nu cu cele crestine. Stari extatice au si cei ce invoca un spirit/zeu, sau de exemplu cei ce iau droguri. Ei intra intr-o stare de extaz.
Am scris si despre alte minuni catolice: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=115
Cum probabil au fost inselati de vrajmasul, sfintii catolici nu numai ca nu au ajuns sfinti, dar s-ar putea sa o duca mai rau decat un catolic obisnuit care nu a avut asemenea experiente in viata traita pe pamant. Din pacate catolicii nu pot vedea adevarul, doar cand le descopera Dumnezeu fiecaruia. Sa-i intelegem si sa incercam sa ii ajutam cu rugaciunea.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 30.01.2011, 20:36:46
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
A dispretui incercarea unui om de a se dedica total lui Dumnezeu, doar pentru simplul fapt ca nu il intelegeti, din puncul meu de vedere este o atitudine de aroganta. Chiar daca ar fi gresit (dar nu stim cu certitudine acest lucru), tot este condamnabil dispretul dumneavoastra.


Apropo, trupul sfintei Tereza de Avila a ramas neputrezit pina in ziua de astazi.


Nu ma simit vizata in nici un fel, insa ma simt datoare sa explic ca daca unii au invatat adunarea, asta nu inseamna ca sint olimpici la matematica. Dumneavoastra stiti o singura axioma: e catolic-e gresit. Ati citit dumneavoastra vreo scriere a Terezei de Avilla? Ati vazut dumneavoastra undeva in scrierile ei ginduri murdare? Nicaieri. Iar referitor la faptul ca unii se considera deja mintuiti:nu ne-ati dat textul in care fericita Angela se considera mintuita. Insa, chiar daca ar fi asa, asta nu e semn de inselatorie, pentru ca primul care a afirmat despre el insusi ca e mintuit este sfintul apostol Pavel, care le spunea filipenilor ca ar dori sa se desparta de trup pentru a-L intilni pe Isus; sfintul Apostol Pavel stia ca e deja mintuit, insa asta nu inseamna ca ne insela.
Dar nu-i dispretuiesc incercarea, ma enerveaza inselarea.
In situatia ta poate as crede la fel si vice-versa. Explicatiile nu le-am dat eu, ascult de marii nostri duhovnici si nu e nimic condamnabil.
Nu contest ca exista trupul ei, recunosc ca am cautat sa vad, am citit doar ca inima si mana este intr-o biserica, un deget si nu mai stiu ce in alta parte. As fi dorit sa-i vad corpul, fara nici o masca deasupra. In cele mai multe ori sunt acoperite cu niste masti, chiar pe undeva pe aici au fost aratate niste poze. Asta mie nu-mi indica nimic, poate fi inbalsamata si sa ramana asa multa vreme.
Nici un sfant ortodox nu s-a simtit demn, asta se numeste smerenie. Nu e cazul sa comparam un Sfant Apostol, care din vorbele Mantuitorului aveau siguranta mantuirii cu oricare alt sfant. Nu e inselatorie, e mandrie...
Nu am citit nimic, dar nu simt nici un interes sa citesc mai departe. As vrea sa reusesc mai intai sa citesc scrierile sfintilor ortodocsi, la toti. Sunt la inceput de drum, dar poate candva...
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 30.01.2011, 20:40:12
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
[*]Iar când se va afla trup nestricat, ușor ca pana, cu miros foarte frumos, vesel la față și făcător de minuni, acelea sunt Sfinte Moaste, cum a fost și cazul Sfântului Ioan Iacob Hozevitul din Țara Sfântă, pe care l-au descoperit după 20 de ani neputred și săvârșitor de minuni.[/list]Moastele catolicilor de dupa schisma nu prea semana deloc cu punctul sase. Iata sfintele moaste ale Sfantului Stefan al Ungariei, canonizat si de Patriarhia de la Constantinopol in 2000: http://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_I_of_Hungary
Asadar sfintele moaste sunt uscate, au culoare brun auriu, sunt usoare si miros a mir. Poate acestea sunt ultimele sfinte moaste catolice, ale Sfantului Stefan (trecut la cele vesnice in 1038, inainte de Scisma).
Nu prea imi dau seama cite moaste catolice ati cintarit dumneavoastra, la propriu, ca sa va dati seama de autenticitatea lor. Daca acesti sfinti, ale caror trupuri nu sint putrezite, ne raspund la rugaciuni, asta inseamna ca Dumnezeu ne confirma inca o data sfintenia lor.

Faptul ca dumneavoastra nu credeti in ele, este alta poveste. Ne tot vorbiti de schisma si dupa schisma... Cert este ca Dumnezeu a lucrat in Biserica Catolica si dupa schisma,chiar daca unii nu vad acest lucru. Deci, daca dupa moarte imi doresc sa ajung undeva, imi doresc sa ajung exact acolo unde se afla sfinta Tereza de Avila, sfintul Padre Pio, sfintul Ioan Bosco, sfintul Ioan Maria Vagney, sfintul Francisc de Asissi....si toti ceilalti sfinti catolici, cu sau fara trupuri neputrezite. Lucrul acesta vi-l doresc si dumneavoastra; daca dumneavoastra nu va doriti acest lucru, atunci imi iau inapoi urarea pe care v-am facut-o si i-o dau unui pacatos de pe pamint, pe care il va alege Domnul.

PS Referitor la sfintul Stefan al Ungariei, as putea spune si eu ca este, probabil, ultimul sfint ortodox.

Last edited by nutucutu; 30.01.2011 at 20:45:35.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 08:14:07
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 19:43:13
"sfinti catolici" umilinta Biserica Romano-Catolica 7 04.04.2008 10:31:14
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 18:39:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05