Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.01.2010, 20:50:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mi s-a intamplat recent ceva care m-a impresionat profund.
Intr-o dimineata mergeam la treaba mea si o fetita s-a apropiat de mine cerandu-mi 1 Euro (9-10 ani).
Era o fetita nemtoaica, deci nu cersetoare notorie, nici de alte nationalitati.
Era curata, draguta, imbracata normal, ca un copil.
M-am mirat tare ca cere si nu prea vroiam sa-i dau, mai ales ca nici eu nu prea am.
Am observat ca avea o punguta in mana cu ceva ce semanau a cutii de medicamente.
Nu aveam marunt. Fetita s-a retras jenata.
Pe urma am gasit o moneda de 2 Euro in geanta si i-am dat-o. S-a bucurat enorm si mi-a multumit
Pana a venit autobuzul am urmarit sa vad ce face cu banii.
Eram langa o benzinarie, unde exista un magazin cu de toate (alimente, reviste, etc.)
Am vazut ca a intrat acolo si cand a iesit am vazut ca avea pungi cu mancare in mana (de brutarie) si a fugit la scoala (in apropiere este o scoala).
M-am bucurat ca i-am dat pana la urma (cred ca era tot ceea ce avusesem in geanta), pentru ca poate era din familie de oameni saraci, someri, poate ca erau bolnavi in familie, sau a uitat/pierdut banii de pachet, sau n-au avut sa-i dea.
Si in Germania sunt multi oameni necajiti.
Deci e gresit sa judecm omul din prima.

Si chestia asta cu Robin Hood-ul modern mie mi se pare corecta. Daca cei are au nu se gandesc si cei care nu au si nu dau, sau nu gasesc solutii si pentru ei, merita sa le fie luat de acestia din urma.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Minastirea nu face mai mult? andreicozia Despre Biserica Ortodoxa in general 64 02.12.2010 23:24:45
Au schimbat scribd? Nu se mai poate citi nimic! sophia Resurse ortodoxe on-line 12 19.08.2010 20:03:09
s-a schimbat programul la manastirea radu voda(sf nectarie) annajanette Generalitati 6 18.07.2010 20:29:08
Cum sa traiesti mai mult cu 14 ani absolutep0wer Generalitati 4 11.06.2010 13:21:13
de ce Biserica nu face mai mult? anamariaplop2000 Despre Biserica Ortodoxa in general 14 18.05.2010 18:07:25