Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Sfintii Apostoli Petru si Pavel
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.06.2008, 16:38:39
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Din Sfanta Scriptura aflam ca in momentul in care Petru si-a inceput activitatea publica era deja casatorit si se mutase la Capernaum, unde traia impreuna cu soacra sa. Insa nu avem mentiuni despre sotia sa. Nu stiu daca textele canonice ne spun daca Petru a avut sau nu copii, cert este ca Faptele apocrife ale lui Petru vorbesc despre fiica sa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.06.2008, 19:10:33
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Da, Petru a fost casatorit.

Daca a avut o fiica nu stiu insa, este si mai imposibil de stabilit daca fiica a fost o sfanta sau nu...

Totusi Sfanta Scriptura pare sa ne indemne sa ne ferim de insirari de neamuri:

1 Timotei 1
3. Cand am plecat in Macedonia, te-am indemnat sa ramai in Efes, ca sa poruncesti unora sa nu invete o alta invatatura,
4. Nici sa ia aminte la basme si la [color=red]nesfarsite insirari de neamuri,[/color] care aduc mai degraba certuri, decat lucrarea mantuitoare a lui Dumnezeu, cea intru credinta;
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.06.2009, 08:31:13
Margelatul Margelatul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Mesaje: 6
Implicit

S-ar parea ca sotia sf. Petru ar fi urmat si ea Mantuitorului si a devenit misionara impreuna cu Sf. Petru.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.04.2010, 12:03:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL Vezi mesajul
"Cand am plecat in Macedonia, te-am indemnat sa ramai in Efes, ca sa poruncesti unora sa nu invete o alta invatatura, nici sa ia aminte la basme si la nesfarsite insirari de neamuri, care aduc mai degraba certuri, decat lucrarea mantuitoare a lui Dumnezeu, cea intru credinta." (I Timotei 1, 3-4)
Cat de minunata este Sfanta Scriptura.
In ea chiar gasim raspuns la mai toate nedumeririle noastre.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2010, 07:38:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cat de minunata este Sfanta Scriptura.
In ea chiar gasim raspuns la mai toate nedumeririle noastre.
Si eu am ajuns la concluzia asta, si ce bine ar fi sa citesc din ea mai des!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2010, 13:36:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Sf Pavel spune ca sf. Petru isi lua sotia cu el in cataorii.
Din cate am inteles sf petru era om matur atunci si cum oamenii se casatoreau f devreme probabil ca aveau copii deja adulti care puteau sa isi poarte de grija singuri.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.06.2011, 17:13:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca Petru a avut sau nu copii, nu stiu. Dar sunt cutremurat de raspunsul sau la chemarea lui Hristos. Nu face analize, nu evalueaza, raspunde fara retineri ca-L urmeaza. Nu da acest raspuns din cauza ca nu era intelept, ci pentru ca inima i s-a aprins atat de mult dupa unirea cu Hristos, incat nu-l mai opreste nimic. Gestul sau poate parea nebunesc pentru noi, ba unii pot gasi in raspunsul lui Petru un motiv de a-si parasi familiile pentru Hristos. Toti cei care vor sa se asemene lui Petru sa ia aminte la un lucru de capetenie - Petru a fost chemat de Domnul sa-L urmeze in acest chip.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.06.2011, 18:33:06
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Textul-cheie,referitor la posibilitatea ca Apostolul Petru sa fi fost insotit de sotia sa, se gaseste in I Corinteni 9:5 insa trebuie operata o distinctie:in cazul lui Petru notiunea de femeie-sora putea desemna sotia in timp ce pentru restul apostolilor si frati ai Domnului(adica,,rudele Domnului" din Matei 12:46)mentionati in acest verset, semnificatia, conform IPS Anania(RIP), putea fi si de: ,, Femeie creștină din categoria celor ce, asemenea sfintelor femei(Luca 8:2-3) îi însoțeau pe apostoli făcândule menajul și scutindu-i astfel de grijile mărunte". Texte de referinta,cu privire la certitudinea ca Petru era casatorit gasiti si in Marcu 1:30-31 si Luca 4:38.

Conform unei infomatii postate pe site-ul unei biserici ortodoxe romane din Nantes Apostolul Petru: ,,a luat de soție pe fiica lui Aristobul, fratele Sfântului Apostol Varnava, și a avut copii cu ea: un fiu și o fiică".Nu stiu sursa informatiei,probabil a fost consemnata si transmisa prin Traditie.Pentru dl.Mihnea Dragomir:buna de tot, mi-am notat :)

Last edited by Scotland The Brave; 28.06.2011 at 18:47:38.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.06.2011, 18:45:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
,, Femeie creștină din categoria celor ce, asemenea sfintelor femei(Luca 8:2-3) îi însoțeau pe apostoli făcândule menajul și scutindu-i astfel de grijile mărunte".
O glumă memorabilă spusă de Fericitul Ioan Paul al II-lea, cu prilejul solemn al consacrării unui presbiter la treapta episcopală:
Se spune că o călugăriță care toată viața ei gătise bucate pentru mai mulți episcopi care s-au succedat, ajungând la adânci bătrânețe, moare și este așezată de Domnul printre cei drepți, în Rai. Nu peste mult timp îl vede pe Sf Petru care, agitat, îi spune:
"Vine, vine un episcop ! Pregătește masa !"
Descumpănită, călugărița răspunde: "Sfinte Petre, toată viața mea pe pământ am preparat de mâncare și am pregătit mese pentru episcopi ! Oare am ajuns aici ca să fac același lucru pe care l-am făcut pe Pământ ?"
Uimit, Sf Petru răspunde: "Ești nouă pe aici și cred că nu-ți dai seama ce se întâmplă ! Călugărițe ca tine sosesc în fiecare zi. Dar, un episcop nu a mai venit printre noi de 500 de ani !"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.06.2011, 20:54:01
Guru inc. Guru inc. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 187
Implicit

un Petru a avut si Hristos , dar si acela l-a parasit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cu cine a avut Cain copii? RaduIoan Din Vechiul Testament 13 03.08.2016 12:27:55
Ce parere aveti Angerii au avut liberul arbitru? ARHANGHELUL Reguli in Biserica 27 26.02.2013 13:16:41
Ati avut vreodata sentimentul... ? bluester Generalitati 77 11.06.2012 02:59:07
Cati patriarhi crestini ortodocsi a avut BO a Ierusalimului? mihailt Generalitati 3 14.12.2009 04:43:06