Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.09.2011, 12:58:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Baba Aglaia de la sat are acces la cunoaștere? De unde?
Baba Aglaia , datorita modului de viata simplu si curat, are acces la cunostiinta cea de viata datatoare, ce re revarsa omului in mod direct in suflet.
daca am fi atenti la constiinta , aceasta ar fi un prim pas spre cunostiinta.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.09.2011, 13:00:57
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pentru mine acest lucru este evident, dar nu și pentru alții.

Pun pariu cu oricine că cel puțin 80% din cei care frecventează constant biserica nu știu Crezul pe dinafară, nici diferențele dogmatice dintre Ortodoxie și celelalte confesiuni creștine.
si crezi ca nestiinta asta ii mantuieste?
In cine cred? in ce cred? cum e Dumnezeul lor?
Nu poti sa iubesti ceva ce nu cunosti.
Necunostinta e primul pas spre pierzare, sunt sigura.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.09.2011, 13:38:10
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Baba Aglaia de la sat are acces la cunoaștere? De unde?
Frate baba Aglaia sau nana Maria il pe preotul din parohia lor care trebuie sa le explice fundamentele credintei lor astfel incat ele sa inteleaga, nu sa mearga preotul in parohie cu preconceptia ca ce o sti baba aglaia de chenoza, el trebuie sa le faca sa inteleaga..
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.09.2011, 13:41:29
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Si tu Lore si Culianu bine ati observat si ati spus: nu poti sa iubesti pe cineva pe care nu cunosti.

Dar cunoasterea aceasta poate fi una indirecta, rationala sa-i zic - din Sfanta Scriptura, dogme, din invatatura bisericii, din ce spun slujbele, rugaciunile (acatiste, paraclise, rugaciunile randuielii obisnuite - de dimineata, de seara, la masa, etc), sfintii, preotii despre Dumnezeu, fara ca omul sa-l fi cunoscut la nivel personal pe Dumnezeu ci acumuland informatii despre Dumnezeu.
Astfel omul afla, invata ce doreste Dumnezeu de la oameni. Chiar numai mergand la slujbe cu regularitate, un om care nu stie sa citeasca (deci nu poate citi Biblia el singur), la fiecare Liturghie va auzi Evanghelia, Apostolul si explicarea lor in predica preotului, Crezul si toate rugaciunile care alcatuiesc Sf Liturghie (care ele insele sint nu numai rugaciuni dar si invatatura, cateheza - de fapt in trecut cand existau catehumeni inca nebotezati - ei participau la prima parte a Liturghiei pina la "cei chemati iesiti" tocmai cu rol de cateheza).
Prin Sfintele Taine si participarea la viata bisericii (slujbe, rugaciuni etc), cumva omul primeste informatiile si la nivel personal (discutiile cu duhovnicul prin taina spovedaniei, etc) si la nivel general normativ. Indiferent cat de analfabet este.
Numai sa il caute pe Dumnezeu si sa vrea.

Apoi daca omul se straduie sa implineasca faptic cuvantul (poruncile) Lui Dumnezeu, la modul real si concret in viata lui, cu cat mai mult si mai sincer se straduie sa le implineasca pt Dumnezeu, cu atat mai mult il ajuta Dumnezeu si se face cunoscut acelui om intr-o maniera personala. Incepind chiar cu taina Sfintei Euharistii.

Spre aceasta cunoastere personala a Lui Dumnezeu ar trebui sa tindem. Sfintii au fost (sint) oameni care s-au straduit si au implinit cuvantul, poruncile Lui Dumnezeu atat de mult si atat de intens si curat, incat le-au implinit "la masura sfintilor" (ca sa zic asa), incat Insusi Dumnezeu s-a facut cunoscut lor, iar cunoasterea lor nu a mai fost una rational-teoretica "despre Dumnezeu", ci una a trairii personale "cu Dumnezeu".

Ceea ce poate sa faca omul este sa se straduie, cu sinceritate fata de el insusi si fata de Dumnezeu, sa implineasca cuvantul/poruncile Lui Dumnezeu. Ca are grija Dumnezeu de omul care-L cauta si se straduie sa faca ce a spus Dumnezeu.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 22.09.2011 at 13:58:01.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.09.2011, 13:47:40
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am gasit pe site un articol scris de IPS Antonie Plamadeala, care intregeste adevarul despre cele trei conditii ale mantuirii: credinta, faptele si harul. Se refera la credinta si dogme: http://www.crestinortodox.ro/dogmati...ice-68826.html

"O definitie completa a dogmei trebuie sa aiba in vedere deci, in pri*mul rand, aceste doua elemente : adevarul despre care vorbeste sa fie descoperit de Dumnezeu (noi intelegem prin aceasta Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie) si sa fie formulata de Biserica printr-un Sinod Ecu*menic. Trebuie sa mai adaugam ca note esentiale : neschimbabilitatea si caracterul ei de obligativitate in vederea mantuirii. Ortodoxia crede prin urmare ca, o dogma odata definita, nu mai poate fi schimbata, anulata, ignorata sau inlocuita de asemenea ca ea este conditie sine qua non pentru dobandirea mantuirii. Daca cineva nu crede intr-o dogma, el cade din ortodoxia credintei; unul ca acela se exclude din comuniunea credintei celei adevarate, si fara aceasta nu este mantuire."

Mitropolitul explica apoi ca si adevarurile de credinta sunt tot dogme, desi nu au fost explicate in Sinoadele Ecumenice.
Eu am vazut pe IPS Kallistos Ware,zicand intr-o predica despre mantuire cam asa:
http://www.youtube.com/watch?v=IjHGt...eature=related
"...Salvation is not to be easly explained,it is a mystery...".
Mantuirea nu e ceva care sa poata fi explicat cu usurinta,e o taina.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.09.2011, 17:03:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Eu am vazut pe IPS Kallistos Ware,zicand intr-o predica despre mantuire cam asa:
http://www.youtube.com/watch?v=IjHGt...eature=related
"...Salvation is not to be easly explained,it is a mystery...".
Mantuirea nu e ceva care sa poata fi explicat cu usurinta,e o taina.
Depinde la ce se refera IPS, sunt sigur ca nu al ce discutam noi. E o taina pentru ca nu stie nimeni dinainte ca va fi mantuit, poate doar unii sfinti. Nu putem spune ca am bifat asta si asta si acum sigur trebuie sa ne mantuim.
Sau spune ca nu stim ce simt cei ce se mantuiesc, ce bucurie au. Ca daca am stii probabil toti ne-am agita mai mult in sensul mantuirii.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.09.2011, 17:07:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Spre aceasta cunoastere personala a Lui Dumnezeu ar trebui sa tindem. Sfintii au fost (sint) oameni care s-au straduit si au implinit cuvantul, poruncile Lui Dumnezeu atat de mult si atat de intens si curat, incat le-au implinit "la masura sfintilor" (ca sa zic asa), incat Insusi Dumnezeu s-a facut cunoscut lor, iar cunoasterea lor nu a mai fost una rational-teoretica "despre Dumnezeu", ci una a trairii personale "cu Dumnezeu".

Ceea ce poate sa faca omul este sa se straduie, cu sinceritate fata de el insusi si fata de Dumnezeu, sa implineasca cuvantul/poruncile Lui Dumnezeu. Ca are grija Dumnezeu de omul care-L cauta si se straduie sa faca ce a spus Dumnezeu.
Dar sa vedem ca nu e vorba doar de dogma, e una din cele trei. Cele trei trebuie facute toate, niciuna fara alta. Ceea ce scrii e legat de fapte, care sunt si rugaciunile, impartasania, dragostea, etc. Mai e si harul, toate trei sunt necesare.
Desigur, daca ajungem la sfintenie putem primi direct prin har adevarul, dar pana atunci trebuie sa ne straduim noi sa aflam. De aceea Dumnezeu ne-a revelat adevarul, pentru ca noi am pierdut legatura cu Dumnezeu. Primii oameni vedem ca vorbeau direct cu Dumnezeu, nu aveau nevoie de ceva scris.

Last edited by catalin2; 22.09.2011 at 17:09:52.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.09.2011, 18:08:21
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am gasit pe site un articol scris de IPS Antonie Plamadeala, care intregeste adevarul despre cele trei conditii ale mantuirii: credinta, faptele si harul. Se refera la credinta si dogme: http://www.crestinortodox.ro/dogmati...ice-68826.html

"O definitie completa a dogmei trebuie sa aiba in vedere deci, in pri*mul rand, aceste doua elemente : adevarul despre care vorbeste sa fie descoperit de Dumnezeu (noi intelegem prin aceasta Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie) si sa fie formulata de Biserica printr-un Sinod Ecu*menic. Trebuie sa mai adaugam ca note esentiale : neschimbabilitatea si caracterul ei de obligativitate in vederea mantuirii. Ortodoxia crede prin urmare ca, o dogma odata definita, nu mai poate fi schimbata, anulata, ignorata sau inlocuita de asemenea ca ea este conditie sine qua non pentru dobandirea mantuirii. Daca cineva nu crede intr-o dogma, el cade din ortodoxia credintei; unul ca acela se exclude din comuniunea credintei celei adevarate, si fara aceasta nu este mantuire."

Mitropolitul explica apoi ca si adevarurile de credinta sunt tot dogme, desi nu au fost explicate in Sinoadele Ecumenice.
Nu stiu daca dogmele, in sine, sunt obligatorii pentru mantuire, cat trairea lor, marturisirea acestora prin cuvant si fapta. Si aici vorbim, intr-un anume sens, de "totul sau nimic". Ori imi asum toate dogmele Bisericii, ori nu-mi asum niciuna. Nu merg jumatatile de masura.

Dogma este o realitate paradoxala, care da viata, si careia trebuie sa i se dea viata. Este datatoare de viata pentru ca ea insasi este o esenta a vietii Duhului Sfant in Biserica, si i se da viata atunci cand este traita de noi, conform naturii sale reale, ca adevar revelat, nu doar memorata ca simpla informatie intelectuala.

Multi am ajuns sa "dormim" cu manualul de dogmatica sub perna, pentru a ne "visa" peste noapte intr-un coltisor de Rai. E un vis "placut", dar care s-ar putea prelungi in vesnicie sub chipul unui adevarat cosmar. Oricand se pune problema dogmelor, se cere de la noi sa priveghem.

Last edited by Marius22; 22.09.2011 at 18:11:22.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.09.2011, 18:15:41
Danut X Danut X is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2011
Mesaje: 44
Implicit

The death of dogma is the birth of morality. Immanuel Kant
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.09.2011, 18:24:01
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Depinde la ce se refera IPS, sunt sigur ca nu al ce discutam noi. E o taina pentru ca nu stie nimeni dinainte ca va fi mantuit, poate doar unii sfinti. Nu putem spune ca am bifat asta si asta si acum sigur trebuie sa ne mantuim.
Sau spune ca nu stim ce simt cei ce se mantuiesc, ce bucurie au. Ca daca am stii probabil toti ne-am agita mai mult in sensul mantuirii.
Ba se refera exact la acest subiect.
A nu se aborda problema mantuirii scolastic.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogma Democratiei si Dogma Statului Paternal Mihnea Dragomir Dogmatica 71 17.02.2013 19:45:07
Mai luptam pentru mantuire? cosmin_lovin Stiri, actualitati, anunturi 23 06.10.2010 20:59:23
Grija pentru mantuire nico.dia Intrebari utilizatori 4 23.05.2010 19:26:41
Exista mantuire pentru cei ce mor cu datorii? bodo1222 Generalitati 24 17.02.2010 10:14:11
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04