Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.09.2011, 18:48:15
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ba se refera exact la acest subiect.
A nu se aborda problema mantuirii scolastic.
Bine spus. Cred ca exista o cunoastere "informationala" despre Dumnezeu si o cunoastere "tainica" in Dumnezeu. Pe prima o aveau si fariseii si carturarii si la ce le-a folosit? Baba Safta sau Aglaia, cea murdara pe picioare, s-ar putea sa o aibe pe ultima si ii va folosi mai mult decat cealalta carturarilor si teologilor.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.09.2011, 20:21:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu stiu daca dogmele, in sine, sunt obligatorii pentru mantuire, cat trairea lor, marturisirea acestora prin cuvant si fapta. Si aici vorbim, intr-un anume sens, de "totul sau nimic". Ori imi asum toate dogmele Bisericii, ori nu-mi asum niciuna. Nu merg jumatatile de masura.
Am scris si in primul mesaj si am completat si in alt mesaj, e vorba doar de partea de credinta. Pentru mantuire, cum spune si catehismul ortodox e nevoie de alte doua lucruri, fapte si har. Dogmele nu au o importanta in sine luate separat de cele doua. Un hindus care crede in toate dogmele ortodoxe e doar un hindus invatat. In concluzie, credinta+har+fapte. la credinta sunt adevarurile de credinta dogmele, adica invatatura Bisericii. Dogme fara fapte si har inseamna filozofie teologica. Fapte fara har si credinta inseamna acte caritabile. Lipsa harului din Sfintele Taine inseamna Legea Veche, nemantuitoare, lipsa botezului cu apa si Duh.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.09.2011, 20:26:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Bine spus. Cred ca exista o cunoastere "informationala" despre Dumnezeu si o cunoastere "tainica" in Dumnezeu. Pe prima o aveau si fariseii si carturarii si la ce le-a folosit? Baba Safta sau Aglaia, cea murdara pe picioare, s-ar putea sa o aibe pe ultima si ii va folosi mai mult decat cealalta carturarilor si teologilor.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Gresit , foarte gresit , caci avem nevoie de cunoasterea informationala data de Sfintii Parinti , caci altfel orebecaim , ne ratacim dupa mintea noastra , sau numai dupa mintea noastra !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.09.2011, 20:29:24
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar sa vedem ca nu e vorba doar de dogma, e una din cele trei. Cele trei trebuie facute toate, niciuna fara alta. Ceea ce scrii e legat de fapte, care sunt si rugaciunile, impartasania, dragostea, etc. Mai e si harul, toate trei sunt necesare.
Desigur, daca ajungem la sfintenie putem primi direct prin har adevarul, dar pana atunci trebuie sa ne straduim noi sa aflam. De aceea Dumnezeu ne-a revelat adevarul, pentru ca noi am pierdut legatura cu Dumnezeu. Primii oameni vedem ca vorbeau direct cu Dumnezeu, nu aveau nevoie de ceva scris.
Nu stiu de ce ti se pare tie ca scriu doar despre fapte cand spun de cunoasterea personala a Lui Dumnezeu de catre sfinti (Harul Lui Dumnezeu este prezent pina si in trupurile lor decedate, in moaste). Si de fapt, din enumerarea ta, sa stii ca impartasania nu se refera la fapte. Nu e un premiu pt merite deosebite (fapte) si mai cu seama este prezent Dumnezeu, Harul Lui Dumnezeu in Sf Euharistie. Nu poti spune Trupul si Sangele Lui Hristos fara Dumnezeirea Sa, fara Harul Sau.

Ceea ce incercam eu sa spun este ca ceea ce poate face omul, ceea ce tine de om, masura omeneasca, este implinirea cuvantului/poruncilor Lui Dumnezeu. Harul Lui Dumnezeu si cunoasterea prin Har tine de Dumnezeu. Este al Lui a da.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 22.09.2011 at 21:22:22.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.09.2011, 20:37:09
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dogmele sunt taine,nu cred ca e de mare folos sa stii sa le reciti.Normal exista o cunoastere mai tainica a dogmelor,pe care majoritatea crestinilor ortodocsi probabil o au desi nu o exprima usor.
Nu cred ca poti sa definesti ceva exact,nici macar din lumea materiala si cu atat mai putin din lumea duhovniceasca.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 22.09.2011 at 20:46:51.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.09.2011, 20:40:41
Danut X Danut X is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2011
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Bine spus. Cred ca exista o cunoastere "informationala" despre Dumnezeu si o cunoastere "tainica" in Dumnezeu. Pe prima o aveau si fariseii si carturarii si la ce le-a folosit? Baba Safta sau Aglaia, cea murdara pe picioare, s-ar putea sa o aibe pe ultima si ii va folosi mai mult decat cealalta carturarilor si teologilor.
Har, smerenie si jertfa de sine.
exista si o cunoastere necunoastere lipsita de logica.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.09.2011, 21:22:00
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut X Vezi mesajul
exista si o cunoastere necunoastere lipsita de logica.
Da, exact, chiar Pseudo-Areopagitul vorbeste despre cunoasterea cea apofatica, cea tainica, cea dincolo de logica si ratiune, a intunerecului celui luminos. Dar numai sfintii, poate, sa fi avut acces la ea sau poate ca e rezervata doar pentru dupa Parusie. Nu stiu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.09.2011, 21:41:14
Danut X Danut X is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2011
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Da, exact, chiar Pseudo-Areopagitul vorbeste despre cunoasterea cea apofatica, cea tainica, cea dincolo de logica si ratiune, a intunerecului celui luminos. Dar numai sfintii, poate, sa fi avut acces la ea sau poate ca e rezervata doar pentru dupa Parusie. Nu stiu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
nu trebuie sa ne bazam viata pe instincte.cunoasterea si credinta adevarata e logica.cel care nu stie ce crede nu crede bine, te asigur eu.sunt multi scolari bisericesti in situatia asta, care nu stiu ce cred si cand sunt confruntati nu stiu sa raspunda si sa justifice.cand ii iau evreii la intrebari se fac jalnic de ras.evreii nu se vor intoarce niciodata pana cand crestinii nu vor fi stapani absoluti pe credinta lor si pe Lege(Vechiul Testament).daca lasa totul pe seama instinctelor nu vor convinge pe nimeni.cunoasterea de la Dumnezeu este stiinta.cand ai credinta adevarata stii, nu bajbai.99,99% din cei de pe forum habar nu aveti ce inseamna credinta adevarata.trebuie sa mori ca sa traiesti, sa iubesti adevarul si sa-l cinstesti indiferent de unde vine pana il cunosti cu adevarat.adevarul e logic, e matematic.timpul scrie adevarul.e faptic.adevarat se cunoaste si cu inima dar si cu ratiunea.in special cu ratiunea.in conlucrare una cu alta.nu trebuie sa lepadam ratiunea si sa ne indobitocim.sa ne ghidam ca animalele dupa miros.inima isi are si ea ratiunile ei, dar ratiunile apartin mintii.Dumnezeu nu se descopera unei minti ascutite ci unei inimi smerite(sau curate o fi?) adevarat.Nu trebuie sa fi geniu.Dar pe toti ne-a inzestrat capabili sa rezonam.Ca incheiere pentru toti : Nu vorbi de Dumnezeu daca nu ai auzit de la el.Ultima parte o veti stii, inca nu o stiti multi.Invatati, invatati mai ales scripturile.Si invatati sa rationati.Si mistica are logica ei.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.09.2011, 21:49:06
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut X Vezi mesajul
nu trebuie sa ne bazam viata pe instincte.cunoasterea si credinta adevarata e logica.cel care nu stie ce crede nu crede bine, te asigur eu.sunt multi scolari bisericesti in situatia asta, care nu stiu ce cred si cand sunt confruntati nu stiu sa raspunda si sa justifice.cand ii iau evreii la intrebari se fac jalnic de ras.evreii nu se vor intoarce niciodata pana cand crestinii nu vor fi stapani absoluti pe credinta lor si pe Lege(Vechiul Testament).daca lasa totul pe seama instinctelor nu vor convinge pe nimeni.cunoasterea de la Dumnezeu este stiinta.cand ai credinta adevarata stii, nu bajbai.99,99% din cei de pe forum habar nu aveti ce inseamna credinta adevarata.trebuie sa mori ca sa traiesti, sa iubesti adevarul si sa-l cinstesti indiferent de unde vine pana il cunosti cu adevarat.adevarul e logic, e matematic.timpul scrie adevarul.e faptic.adevarat se cunoaste si cu inima dar si cu ratiunea.in special cu ratiunea.in conlucrare una cu alta.nu trebuie sa lepadam ratiunea si sa ne indobitocim.sa ne ghidam ca animalele dupa miros.inima isi are si ea ratiunile ei, dar ratiunile apartin mintii.Dumnezeu nu se descopera unei minti ascutite ci unei inimi smerite(sau curate o fi?) adevarat.Nu trebuie sa fi geniu.Dar pe toti ne-a inzestrat capabili sa rezonam.Ca incheiere pentru toti : Nu vorbi de Dumnezeu daca nu ai auzit de la el.Ultima parte o veti stii, inca nu o stiti multi.Invatati, invatati mai ales scripturile.Si invatati sa rationati.Si mistica are logica ei.
In mare parte sunt de acord, totusi cunoasterea adevarata nu se bazeaza pe logica, ci pe Duhul Sfant. Adevarul nu este logica, ci este Persoana. Sigur ca poti folosi si logica, nu trebuie aruncata nici ea, dar ultima instanta nu e logica, ci Duhul.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.09.2011, 21:50:45
Danut X Danut X is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2011
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
In mare parte sunt de acord, totusi cunoasterea adevarata nu se bazeaza pe logica, ci pe Duhul Sfant. Adevarul nu este logica, ci este Persoana. Sigur ca poti folosi si logica, nu trebuie aruncata nici ea, dar ultima instanta nu e logica, ci Duhul.
Har, smerenie si jertfa de sine.
arata-mi un sfant parinte care a zis ca Adevarul este Persoana.Adevarul este logica.Mistica si spiritualitatea are si ea logicile ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogma Democratiei si Dogma Statului Paternal Mihnea Dragomir Dogmatica 71 17.02.2013 19:45:07
Mai luptam pentru mantuire? cosmin_lovin Stiri, actualitati, anunturi 23 06.10.2010 20:59:23
Grija pentru mantuire nico.dia Intrebari utilizatori 4 23.05.2010 19:26:41
Exista mantuire pentru cei ce mor cu datorii? bodo1222 Generalitati 24 17.02.2010 10:14:11
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04