Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.11.2010, 12:57:51
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit asa imi trebuie

am fost si eu dupa'90 la o maestra din aceasta care le are cu cele asiatice o cauta multa lume.mia aplicat tehnicile dumneaei vre-o 12 sedinte in care am simtit doar ameteli pt. banii ce i-am dat,si ce e mai grav dupa fiecare sedinta simteam cum usor, usor Dumnezeu ma paraseste.iata rezultatul ce nu-l asteptam,dar ii asteapta si pe altii ce isi vor dori aceste aplicatii de factura asiatica menite,a va scutura de bani si sa va puneti rau cu Dumnezeu asa fara sa voiti acest lucru.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.11.2010, 13:20:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Am mai citit din conferinta aceasta, acum vad ca de fapt e mult mai rau decat credeam eu. Auzi, chemi entitati luminoase sa te ajute si colaborezi cu ele! Astia sunt ingeri cazuti, de fapt ajungi mai rau ca un vrajitor.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 17.11.2010, 15:45:51
mirrela mirrela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2010
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu din nastere, nici nu am zis asa, ci cand era copil. La un moment dat in copilarie ii apar niste puteri paranormale.
Citat:
În prealabil postat de carmen trandafir Vezi mesajul
Sa-i spui adevarul.E cel mai bine.E pacat ce vrea sa-ti faca.E o ispita de la diavol.
ok am inteles unde bateti...va multumesc...sa stiu cu cine am de-a face pe viitor daca se mai intampla asa "experiente"
Reply With Quote
  #94  
Vechi 17.11.2010, 15:50:36
mirrela mirrela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2010
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am mai citit din conferinta aceasta, acum vad ca de fapt e mult mai rau decat credeam eu. Auzi, chemi entitati luminoase sa te ajute si colaborezi cu ele! Astia sunt ingeri cazuti, de fapt ajungi mai rau ca un vrajitor.
Pai la acest lucru ma gandeam si eu cand am vazut ca budisti (nici macar ei,secte cu influenta budista) nu au ingeri ci "dvasi"...iar fecioara Maria...nici de unde.Oricum decand v-am scris nu am mai facut aceste practici inselatoare(care faceau ata de "bine" altora) si tot incerc sa caut un preot dispus sa purtam o conversatie ca sa pot primi un canoin,dar dupa cum in societatea de astazi spovada este de ati insirui pacate ,a da un canon si o binecuvantare cat mai repede cu putinta nu prea gasesc un preot care sa pot sa explic mai bine cum "sta treaba" cu reikiul cu toate cu nu stiu...si nu ma maultumeste un canon asa de usor stiind ce pacat am facut. Multumesc mult pt sfaturi!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 01.12.2010, 22:10:38
Neostar Neostar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2009
Locație: Romania Bihor
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Reiki

In 10 ani de practica cu multe grade si o practica asidua am ajuns sa inteleg ca nu este nimic decit o ratacire . Va pierdeti timpul si banii si linistea sufleteasca . Lucrurile se pot indrepta daca va opriti in a practica . Cu spovedanie si o Sfinta Impartasanie si rugaciune la Maica Domnului si Sfintul Maslu . Noi suntem Ortodocsi , si avem pe Mintuitorul si pe Mama Lui si nu este nevoie de nici o entitate si de nici un simbol si de nici un acordaj decit de rugaciune si de post si un suflet deschis cu credinta . Rugati-va si uitati de prostia asta cu reiki si alte tipuri de orientalisme ratacitoare . Doamne ajuta-ne la toti .
Reply With Quote
  #96  
Vechi 03.12.2010, 20:47:53
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul
Va marturisesc eu din experienta mea personala. Sper sa ma ierte Dumnezeu pentru toate ratacirile mele printre care as enumera si reiki. Numai duhovnicul meu minunat pe care l-am gasit m-a salvat. Mi-am dat seama de propria mea nebunie dupa un timp de la spovedanie si dupa cateva luni de citit zilnic dimineata si seara rugaciunile din canon si aici ma refer in special la Paraclisul Maicii Domnului.
Voi degeaba ii spuneti lui Haitchi parerile voastre, ea nu o sa priceapa nimic daca nu-i deschide Dumnezeu ochii prin marea Lui mila. Degeaba! Va spun, totul e zadarnic! Eu ma razvrateam impotriva tuturor acestor "ingusti la minte" si "habotnici" cum ii numeam eu atunci. Duhovnicul meu e un om absolut minunat, m-a condus bland si incet pana in punctul in care am vazut cata nebunie era in mine, el nu mi-a zis decat atat atunci "dracii astia nu te vor lasa asa de usor", atunci nu prea am inteles ce a vrut sa spuna, de fapt nici nu intelegeam unde gresisem, ce facusem asa de rau? Aveam o gramada de diplome, toate gradele de initiere in usui reiki si karuna (grad de maestru), grad IV intr-o tehnica de yoga care foloseste energia universala, initiere in kundalini yoga si cate altele ca nici nu vreau sa va mai fac capul patrat....
Dupa acea spovedanie am aruncat cartile de yoga, de reiki, de bioenergie si am rupt toate diplomele mele de maestru dorind sa incep o viata noua. Simteam ca e ceva in neregula, simteam ca perioadele acelea de fericire erau artificiale, era un extaz fals.
Ma caiesc pentru toti anii pierduti in aceste minciuni, mi-am deteriorat atat sanatatea fizica cat si cea psihica dar Dumnezeu e mare si milostiv, "m-a scos din groapa ticalosiei si din tina noroiului si a pus pe piatra picioarele mele si a indreptat pasii mei", Slava Domnului ca a auzit rugaciunea mea din buze necurate, rugaciune pe care o faceam ca pe o ascultare de duhovnic ca in capul meu nimic nu se lega, nimic nu intelegeam... Tarziu, dupa mult timp am inteles traind in mod ortodox ca harul a fost cu mine, harul a lucrat in mine, om bolnav si netrebnic si m-a saltat si m-a scos din nebunie.
Cui sa povestesc eu despre toate acele inselari? Cine m-ar asculta? cand eu insumi am fost intr-o groaznica inselare. E greu fratilor.... greu, eu in prostia mea Il cautam pe Dumnezeu si cautam binele, poate asta a cantarit in Ochii Lui Dumnezeu de S-a milostivit de mine.

Dumnezeu sa ne miluiasca pe toti!
Ma regasesc in povestea ta.Din pacate ai atat de multa dreptate..Nimic nu o va face pe Haitchi sa perceapa Adevarul decat mila bunului Dumnezeu..Eu cred ca acum 3-4 ani eram la fel de inversunata ca ea...Am practicat reiki ...dar m-am oprit la timp, la fel ca tine...datorita unui calugar cu mare har..Mi-a fost cumplit de greu sa accept ca eram in ratacire...incercam sa-mi dau mie insami argumente ca NU gresesc..Eu il cautam pe Domnul in tot ceea ce faceam...Asta e marea amagire...CREDEM CA LUCRAM INTRU LUMINA LUI...asta e scuza noastra care vorba ta, provoaca compasiune in ochii Lui...NU am vrut sa facem rau, ci doar sa-L cautam in toate felurile...Doamne cat de fericita eram crezand ca ceea ce fac e Dumnezeire..crezand ca ceea ce simt e El...Hmmm si sa stiti ca mult timp dupa ce m-am intors cu fatza la El, am mai fost ispitita in fel si chip de intunericul deghizat in falsa lumina...Nu a fost usor dar am reusit...desi si acum uneori ma ingrozeste gandul ca am fost atat de departe de El...Totusi ma consoleaza un gand...Dumnezeu nu permite sa fim ispititi decat CAT PUTEM DUCE...Eu am putut duce cam mult...
Dumnezeu sa va binecuvanteze!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 05.02.2011, 00:52:02
Stanca Stanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Smile intai ne-am imprastiat, acum ne adunam

M-as fi bucurat daca acum 6 ani, cand m-am trezit "initiata" in reiki, sa am acces la atatea forumuri si site-uri ca acum. Ca in mod sigur nu ma mai initia nimeni nici in camasa de forta!Simt o repulsie aproape organica numai cand ma gandesc ca am putut sa ma bag in asa ceva si, la fel, si atunci "simteam" rece in jurul meu ( chestia cu palmele incalzindu-se nu am simtit=o niciodata, doar daca le tineam mai mult pe corp si atunci e firesc sa se incalzeasca). N-am perceput nici un fel de entitati "luminoase", nu am vazut lumini, scantei, stele verzi sau rosii, nici sunete, nici nu am meditat vreodata pentru ca "nu-mi venea"!Dar viata mi s-a dat peste cap, recunosc. Dupa vreun an a inceput o serie de incercari, care de care mai ciudata, mai pe muchie de cutit. Dupa doi ani credeam ca sunt pe punctul de a innebuni sau a muri, aveam o depresie sora cu moartea, umblam pe strada ca teleghidata si mancam o data la trei zile, cat sa nu mor. Mintea parca mi-era blocata, dadeam numai de persoane ciudate, unele chiar malefice, intram in tot felul de amagiri, voiam sa plec in lume. Imi dadeam seama ca ceva nu e in regula, ma rugam si faceam reiki ( autotratament) zilnic, dar in timp, am observat ca ma rugam tot mai mecanic si ma apuca lenea cand sa ma rog! Incet, desi teoretic continuam sa ma consider credincioasa, am glisat spre domenii tot mai ezoterice, citeam numai carti de genul asta, cautam numai oamenii care erau preocupati de acest domeniu, iar pe cei cu adevarat credinciosi, ii evitam. Mi-am dat seama ulterior ca ma simteam penibil in prezenta lor, ca o baba cloanta care se da Ileana Cosanzeana. Asta a inceput sa-mi dea de gandit. In fine, dupa inca cativa ani, nu multi, am luat "Cararea Imparatiei" a parintelui Arsenie Boca. Citisem cartile cu marturii, dar voiam ceva scris chiar de el. De cate ori vedeam pe undeva poza lui ma apuca jena, imi venea sa dispar de acolo. Asa ca am inceput sa citesc, intai curioasa ce a scris, apoi, dupa cateva pagini bune mi=a venit un gand foarte clar: "Gata cu reiki!". L-am ignorat si am citit in continuare. A doua seara, gandul era si mai pregnant, am inceput sa rasfoiesc repede cartea, sa vad daca gasesc ceva referitor la practicile oculte...atunci am inteles ca nu putem sti niciodata "cine" se prezinta cand e invocat, chemat , ca diavolul e atat de subtil incat poate insela ( cunoscand si ce vrem si cele din Cer) chiar si suflete tari.
Din ziua aceea am inceput un proces invers, m-am "tarat pe coate" inapoi, in singura "dimensiune" unde am simtit mereu cald si bine.
Asta e , pe scurt, istoricul perioadei de reiki. Am ajuns la concluzia ca unii, mai usor "ispitibili" au uneori nevoie de asemenea lectii, ca sa simta ca tatal minciunii exista si nu doarme.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 05.02.2011, 09:16:45
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Reiki e shtiinta ? De cand ma rog ? Hai sa lasam prostiile astea ca shtiu eu ce e fizica si fizica cuantica, arata-mi tu o teorie ceva care ar afirma o tehnica reiki...

haitci,cand ai raspuns, nu ai spus doar sa refuze initierea, dar ai mai spus acolo ca energiile e o chestie buna, daca shtii sa te foloseshti de ea, si nu te supara, dar anume din acea cauza multi te contrazic acum. O fi cum o fi parerile tale, da poate sminteshti si pe altii cu ele...

spune-mi te rog, sa inteleg ca esti pentru ecumenism?
Despre arsenie boca ai citit ? El tot era un simplu ieromonah, si toate cate a facut, a facut fara de energii,reiki, si alte chestii de care tu ziceai ca e frica de cunoastere...
Reply With Quote
  #99  
Vechi 05.02.2011, 12:12:46
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana Re Vezi mesajul
Buna,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am cunoscut o persoana care practica reiki, e un om foarte bun, cumsecade. I-am tot pus intrebari din curiozitate. Mi-a dat sa citesc cateva carti si a spus ca doreste sa ma initieze. Am zis da. Acum nu stiu cum sa mai dau inapoi, nu vreau sa se supere din cauza asta dar eu intrebarile le-am pus doar din curioziate. Sunt constiena ca toata treaba asta cu energiile e un pacat. Nu stiu ce sa fac. Urmeaza sa ma sune si sa ma initieze. Voi ce parere aveti? Ce ar trebui sa ii spun ca nu vreau sa se supere
Ori îți ceri mii de scuze și-i zici adevărul, ori îi zici, tot adevărul, dar mai adaugi într-un mod respectuos faptul că ai descoperit că e o rătăcire, ori îi spui că nu te lasă mama/bunica/...
Reply With Quote
  #100  
Vechi 05.02.2011, 13:05:00
Stanca Stanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit de unde ecumenism?

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Reiki e shtiinta ? De cand ma rog ? Hai sa lasam prostiile astea ca shtiu eu ce e fizica si fizica cuantica, arata-mi tu o teorie ceva care ar afirma o tehnica reiki...

haitci,cand ai raspuns, nu ai spus doar sa refuze initierea, dar ai mai spus acolo ca energiile e o chestie buna, daca shtii sa te foloseshti de ea, si nu te supara, dar anume din acea cauza multi te contrazic acum. O fi cum o fi parerile tale, da poate sminteshti si pe altii cu ele...

spune-mi te rog, sa inteleg ca esti pentru ecumenism?
Despre arsenie boca ai citit ? El tot era un simplu ieromonah, si toate cate a facut, a facut fara de energii,reiki, si alte chestii de care tu ziceai ca e frica de cunoastere...
Nu inteleg de unde ai dedus ca eu "sunt pentru ecumenism"! Relatam o experienta despre o ratacire, in speta reiki...citeste te rog cu atentie textul, am scris clar ca citisem doar cartile despre Parintele Arsenie Boca, nu ceea ce a scris el insusi, iar Cararea Imparatiei a fost prima, dupa care m-am si lasat urgent de reiki. Nu am relatat tot procesul de revenire la matca, nu cred ca asta e subiectul in discutie. Intr-un fel ai pus problema bine, adica poate fi vorba de un soi de "ecumenism" atunci cand lumea se apuca si de practici ezoterice, pastrand in acelasi timp convingerea ca nu se rup de crestinism. Aici intervine inselarea cea mare, cred. Oricum, eu una nu mai vreau sa aud de nici un fel de practici, asa ca exclude-ma, te rog, din tagma ereticilor! Si nu de "frica de cunoastere" era vorba la Parintele Boca, ci de faptul ca nu putem noi discerne ce sau cine se prezinta atunci cand chemam spiritele ( se referea la interdicita de a te ocupa de spiritism, vrajitorie, ghiciti, etc), deci de aceea e bine sa nu ne hazardam sa intram in dimensiuni depsre care nu avem habar.Daca recitesc fragmentul, s-ar putea discuta mai multe, dar aici am inteles ca se vorbeste despre tentatia reiki...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 16:48:52
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 16:46:54