Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.03.2014, 16:27:30
Catalin1234 Catalin1234 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2014
Mesaje: 2
Implicit Nasi dupa divort

Buna ziua, am o intrebare mai ciudata si care poate are un raspuns evident. Totusi, sper sa nu supar pe cineva cu nestiinta sau ignoranta mea.
Sotia mea se afla la a doua casatorie (din pacate prima a esuat dupa 14 ani nu foarte frumosi ). Am facut casatoria civila si vrem sa facem casatoria religioasa. Inainte cu cativa ani sotia mea impreuna cu fostul sot au cununat o familie. Relatiile de prietenie s-au pastrat cu acea familie si nu au fost afectate de divort. Deci intrebarea este, putem fi cununati de fostii nasi?

Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.03.2014, 16:37:00
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cei pe care i-au cununat sotia dvs cu fostul sot sunt "fosti fini" nu "fosti nasi". Daca erau fostii nasi de cununie ai sotiei cu fostul sot, presupun ca era ok. Ca fini insa...e cam ciudat. Ar trebui sa intrebati dvs un preot, cel mai bine.

Last edited by fallen; 18.03.2014 at 16:43:30.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.03.2014, 16:44:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Părerea mea e că nu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.03.2014, 07:57:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalin1234 Vezi mesajul
Buna ziua, am o intrebare mai ciudata si care poate are un raspuns evident. Totusi, sper sa nu supar pe cineva cu nestiinta sau ignoranta mea.
Sotia mea se afla la a doua casatorie (din pacate prima a esuat dupa 14 ani nu foarte frumosi ). Am facut casatoria civila si vrem sa facem casatoria religioasa. Inainte cu cativa ani sotia mea impreuna cu fostul sot au cununat o familie. Relatiile de prietenie s-au pastrat cu acea familie si nu au fost afectate de divort. Deci intrebarea este, putem fi cununati de fostii nasi?

Multumesc
Evident ca nu. Exista o relatie de inrudire duhovniceasca, iar aceasta nu se poate rupe asa cum "reusesc" oamenii sa rupa (cred ei) Taina Nuntii.
Mai mult, in mod normal (nu judec pe nimeni; raspunsul este unul general; nu stiu ce s-a intamplat in acest caz) nu poate exista cea de-a doua cununie.
Mantuitorul spune clar care este singurul motiv pentru care se poare rupe cununia. Mai mult Mantuitorul spune si ca cel care o ia pe cea lasata savarseste desfranare.
Biserica Ortodoxa, mai permisiva, inagaduie si alte cateva motive de despartire. Dar la majoritatea acestea nu se aplica. Asa ca nu ar trebui sa existe cea de-a doua nunta.
Iar preotul care savarseste ierurgia celei de-a doua nunti incalca grav canoanele. Dar asta e alta discutie.
Off topic: M-am saturat sa vad pe la televizor, cand "vedetele" isi boteaza copii si se dau imagini, preoti care incalca grav canoanele si nu afunda copilul in cristelnita ci ii toarna putina apa in cap. Si nu se sesizeaza nimeni. Dar...
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.03.2014, 10:25:29
Catalin1234 Catalin1234 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2014
Mesaje: 2
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri. Este foarte clar.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.03.2014, 03:43:08
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalin1234 Vezi mesajul
Sotia mea se afla la a doua casatorie (din pacate prima a esuat dupa 14 ani nu foarte frumosi ). Am facut casatoria civila si vrem sa facem casatoria religioasa.
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Asa ca nu ar trebui sa existe cea de-a doua nunta.
Iar preotul care savarseste ierurgia celei de-a doua nunti incalca grav canoanele. Dar asta e alta discutie.
Din câte știu eu nu se celebrează o a doua nuntă, ci se face o slujbă mai scurtă, de binecuvântare.
Și da, asa ceva este posibil în BOR, care e mai permisivă.
PS: dar trebuie să vă găsiți alți nași.

EDIT : @ Cătălin - în cazul în care tu nu ai mai fost căsătorit, puteți face Nunta/ se va celebra Taina Cununiei.

Last edited by mirela.t; 20.03.2014 at 05:16:14.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.03.2014, 06:40:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Din câte știu eu nu se celebrează o a doua nuntă, ci se face o slujbă mai scurtă, de binecuvântare.
Și da, asa ceva este posibil în BOR, care e mai permisivă.
PS: dar trebuie să vă găsiți alți nași.

EDIT : @ Cătălin - în cazul în care tu nu ai mai fost căsătorit, puteți face Nunta/ se va celebra Taina Cununiei.
Eventual dacă se căsătorește... singur.

Nu poate fi permisivă BOR împotriva dogmelor sale, iar cel care oficiază ”slujba mai scurtă, de binecuvântare” o face pe autoritate proprie, fără har(însă cu chitanță, nu-i așa?).

Referitor la topic, nașii nu-și pierd calitatea de nași dacă finii se despart, ei rămân nași mai ales că finii s-ar putea împăca.
Este în afara ortodoxiei concepția ca aceiași nași să nășească aceiași fini în cununii diferite!!!
Este dovada necredinței lor.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.03.2014, 05:40:09
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Era vorba ca finii să nășească fosta nașă, nu ce ai scris tu Demetrius. Evident, nu se poate.

Dar ca cei doi să fie cununați - el la prima căsătorie, ea la a doua - asta da. Întreabă orice preot ortodox.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.03.2014, 05:59:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Era vorba ca finii să nășească fosta nașă, nu ce ai scris tu Demetrius. Evident, nu se poate.

Dar ca cei doi să fie cununați - el la prima căsătorie, ea la a doua - asta da. Întreabă orice preot ortodox.
Unde ai pomenit tu ca fiii pot să-și înfieze părinții?

Referitor la a doua căsătorie, tu vrei să înțelegi că femeia este încă în cununie cu primul soț pentru că la Dumnezeu nu este divorț, iar preotul ar oficia o ”slujbă” de adulter? Întreabă-ți tu duhovnicul, nu pe oricine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.03.2014, 06:04:36
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Unde ai pomenit tu ca fiii pot să-și înfieze părinții?
Citește mai bine mesajele. Eu n-am zis ca ar fi ok.

Citat:
Referitor la a doua căsătorie, tu vrei să înțelegi că femeia este încă în cununie cu primul soț pentru că la Dumnezeu nu este divorț, iar preotul ar oficia o ”slujbă” de adulter?
Tu ești catolic din câte știu. Ăsta e punct de vedere catolic. La ortodocși situația - practică - stă altfel. Cum am zis.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare