Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #771  
Vechi 20.02.2017, 07:31:11
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai omul spune acolo ca " cele ce se săvârșesc de dânșii, mincinoase și deșarte fiind, toate sunt fără valoare" si tu spui ca nu ti-a raspuns si ca aia cred ca e posibil sa umble harul pe acolo.

Pai nu-i posibil, ca altfel lucrarile pe care le-ar savarsi aia, ar avea valoare.
Ce vreau eu să lămurim este dacă afirmația pe care ai citat-o este dogmă. Și dacă există o dogmă a limitării harului doar la Sfintele Taine săvârșite în ceea ce instituțional se numește Biserica Ortodoxă.
Dacă o astfel de dogmă există, atunci eu pot fi considerat eretic; iar dacă nu există, să înceteze Cătălin et Co. să ne considere ca atare.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #772  
Vechi 20.02.2017, 09:55:09
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Cristian, noi doi sintem, in politica, pe baricade, cu pistoalele fumegind :) dar aici, sint intru totul de acord cu tine si Mihai.
Il inteleg foarte bine si pe Catalin, el este un zelot in sensul bun, dar face greseala sa creada ca deciziile ortodoxe, referitoare la "eretici", sint efectiv si corecte dogmatice. Fals. Mustesc de elementul politic, si asta inclusiv din motivul puterii prea mari pe care elementul monastic fanatic il are aici, in Rasarit.La catolici monahii din diverse ordine sint pepeineire de stiinta (Mendel nu mai are nevoie de prezentari), cultura, si chiar de inventii domestice (exista beri pe care, cind le bem, ne gindim la anume calugari catolici). La miafiziti si nestorieni, monahii au prezervat cu succes, timp de secole, cultura, limba si credinta popoarelor crestine autohtone in fata ocupantului musulman venetic, si mai tirziu in fata ocupantului colonialist imperialist occidental. La ortodocsi, deseori monahii sint nuclee de agregare fanatica si exceleente unelte politice, pentru cine vrea sa stirneasca massele. Stii bine ca in sinaxare, exista si sfinti politici, deo obicei proveniti dintre imparati sau monahi. De pilda, eu vad o paralela intre isteria, monk-driven, de astazi cu nepomenitorii aglutinati la Radeni, si isteria anti-"papistasa" din Ardealul secolului XVIII: acei calugari agitatori, canonizati sau nu, erau, fapt isotric dovedit, agenti rusi si/sau sirbi. Inclusiv comportamentul lor dupa infringerea miscarii a fost o dovada: nu au ramas sa fie martirizati pentru "cauza", ci s-au carat in Rusia, ca de, "mi-am facut treaba, mi-am riscat pieala, vreau banii".
In Evul Mediu, tot asa: era Padisahul Otoman in razboi cu "Liga Sfinta"? Mno, mai punea pe patriarhul asa-zis ecumenic sa mai dea un hatiserif, pardon, o stirnire dogmatic intemeiata chipurile, impotriva "ereticilor papistasi cu care se lupta stapinul nostru".
Unde dogma este de fapt, motivata politic, nu este dogma.
As vrea ca raspunsurile la ce am scris sa nu fie evlavios-isterice, in stilul unora (si nu ma refer la Catalin, ci la aglutinarea nepomenitoare si satelitii lor de pe diverse bloguri si forumuri), ci calme. Sincer, eu nu pot, din fericire pentru mine, crede ca un credincios. Sint si ramin ortodox, fara aventuri de "uitat peste gard", dar unul deschis gindirii si dialogului. Sau, cum ma categorisea un amic deosebit, dar cam fanatic, "relativist dogmatic".
In ce priveste protestantii...pai e de notorietate ca primele licariri ale constiintei lingvistice rominesti au fost amorsate in Ardeal de "asupritorii" aia de nobili maghiari calvini si unitarieni.
Deci da, personal cred ca catolici, penticostali, calvini si miafiziti precum cei pe care i-am cunoscut se vor mintui certamente, daca ramin asa cum i-a lasat Dumnezeu. Miriitul unor monahi nespalati cu prea mult timp liber sau cu misiuni de la servicii secrete/state straine este irelevant.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #773  
Vechi 20.02.2017, 10:09:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Ce vreau eu să lămurim este dacă afirmația pe care ai citat-o este dogmă. Și dacă există o dogmă a limitării harului doar la Sfintele Taine săvârșite în ceea ce instituțional se numește Biserica Ortodoxă.
Dacă o astfel de dogmă există, atunci eu pot fi considerat eretic; iar dacă nu există, să înceteze Cătălin et Co. să ne considere ca atare.
Pai cauta lamuririle preotului Patriciu Vlaicu despre sinod, sunt 4 clipuri pe youtube si o sa vezi ca esti lasat cam pe afara.
Asa cum remarca un prieten de-al meu de pe fb cu tristete ( pentru ca el e greco-catolic ), si cei care sustin ca in Creta s-a intamplat un lucru bun si cei care ii contesta, au de fapt aceleasi pareri in legatura cu restul lumii crestine.
Reply With Quote
  #774  
Vechi 20.02.2017, 10:14:08
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Din fericire, Ortodoxia are (pe pământ sau în cer) mulți teologi care înțeleg revărsarea harului ca pe razele Soarelui care îi luminează și îi încălzește și pe drepți, și pe nedrepți, pe buni și pe răi – după cum a spus însuși Domnul, care continuă să strice socotelile celor care preferă siguranța căilor înguste ale minții și ale inimii, vrând să limiteze lucrarea Lui într-un sistem atât de restrictiv, încât numărul mântuibililor tinde dramatic spre zero.

Sigur, nu susțin nici că orice om peste care Dumnezeu revarsă lumina Lui se mântuiește. Nu, dacă el nu-și deschide inima și mintea lucrării mântuitoare pe care Duhul Sfânt vrea să o facă împreună cu el.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #775  
Vechi 20.02.2017, 10:17:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai cauta lamuririle preotului Patriciu Vlaicu despre sinod, sunt 4 clipuri pe youtube si o sa vezi ca esti lasat cam pe afara.
Dacă sunt pe afară, cel puțin sunt într-o companie în care mă simt bine. Apropo, tu pe unde te afli?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #776  
Vechi 20.02.2017, 10:27:55
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai cauta lamuririle preotului Patriciu Vlaicu despre sinod, sunt 4 clipuri pe youtube si o sa vezi ca esti lasat cam pe afara.
Asa cum remarca un prieten de-al meu de pe fb cu tristete ( pentru ca el e greco-catolic ), si cei care sustin ca in Creta s-a intamplat un lucru bun si cei care ii contesta, au de fapt aceleasi pareri in legatura cu restul lumii crestine.
Stai ca nu inteleg cum vine asta. Pai ai de contesta Creta cel mai aprig sint nepomenitorii. Si stim bine ce atitudine isteric-zelotista au aceia fata de alti crestini. Nici eu nu am o parere buna despre emfatic-denumitul sinod din Creta, dar nimic nu scuza schisma sau ura confesionala.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #777  
Vechi 20.02.2017, 10:31:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Sigur, nu susțin nici că orice om peste care Dumnezeu revarsă lumina Lui se mântuiește. Nu, dacă el nu-și deschide inima și mintea lucrării mântuitoare pe care Duhul Sfânt vrea să o facă împreună cu el.
Întrebare întrebătoare: până la Mântuitor, nu același Dumnezeu revărsa lumina Lui?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #778  
Vechi 20.02.2017, 10:38:47
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

N-am intenționat să reduc la două-trei fraze învățătura despre mântuire. Sigur că fără Hristos nu ne mântuim.
Însă nu mi se pare cuminte să ne pronunțăm cu privire la limitele lucrării lui Dumnezeu în lume, în oameni. Îi consider mai înțelepți pe teologii care cu privire la mântuirea neortodocșilor spun: Nu știm.

Dacă nu vor sau nu pot să revină la Ortodoxie, cred că e bine să ne rugăm pentru mântuirea lor acolo unde se află.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 20.02.2017 at 10:41:07.
Reply With Quote
  #779  
Vechi 20.02.2017, 10:40:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dacă sunt pe afară, cel puțin sunt într-o companie în care mă simt bine. Apropo, tu pe unde te afli?
Asta e o intrebare grea ca nu inteleg ce vrei sa spui. Daca te referi la teorie, atunci s-ar putea sa fiu mai aproape de gard decat tine pentru ca eu accept ce spune Biserica, nu incerc sa modific invataturile dupa chipul si asemanarea mea.
Daca te referi la practica, atunci s-ar putea sa fiu si mai in afara decat esti tu.

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Stai ca nu inteleg cum vine asta. Pai ai de contesta Creta cel mai aprig sint nepomenitorii. Si stim bine ce atitudine isteric-zelotista au aceia fata de alti crestini. Nici eu nu am o parere buna despre emfatic-denumitul sinod din Creta, dar nimic nu scuza schisma sau ura confesionala.
Nu e vorba despre nici o ura confesionala ( asta e dialectica marxista - le spui alora care-s orientati sexual nu stiu cum ca gresesc si ei te acuza ca ii urasti ). Imensa majoritate a ierarhilor si a credinciosilor au aceeasi parere in ceea ce priveste celelalte confesiuni si asta se poate vedea si din acel faimos document din Creta. Indiferent ca unii "ne-au vandut" acolo si ceilalti au fost "vanduti", si "vanzatorii" si "vandutii" au de fapt aceeasi parere. Doar ca aia care au fost vanduti sunt manipulati de niste pescuitori in ape tulburi.
Reply With Quote
  #780  
Vechi 20.02.2017, 10:42:07
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Dragos, e vorba de mintuirea altor crestini, din alte biserici/confesiuni, nu vorbim de cei din alte credinte aici.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare