Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #851  
Vechi 20.02.2017, 20:40:00
Ratoon Ratoon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2017
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Good point, Mihai. A golit Lumea Mortilor de sufletele dreptilor de acolo. Si, logic, toti oamenii buni conform Legii din spiritul uman firesc, nu doar dreptii din VT. Ar fi fost aiurea.
Cum zice Pavel "paganii care aplica Legea din Fire".
Și ce înseamnă sufletele drepților când Mesia zice ca cine nu accepta pe Fiul nici Tatăl nu-l acceptă pe el...
Reply With Quote
  #852  
Vechi 20.02.2017, 20:58:53
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratoon Vezi mesajul
Și ce înseamnă sufletele drepților când Mesia zice ca cine nu accepta pe Fiul nici Tatăl nu-l acceptă pe el...
Sufletele drepților înseamnă cei care îl acceptă pe Fiul. Logic.

Drepții dinainte de Întrupare nu aveau ce să accepte, devreme ce nu L-au cunoscut pe Hristos.

Și tocmai de aceea Hristos s-a pogorât în Iad, ca toțicei ce vor fi trăit înainte de El să aibă ocazia să Îl accepte.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #853  
Vechi 20.02.2017, 21:21:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
39. Unul din talharii rastigniti Il batjocorea si zicea: "Nu esti Tu Hristosul? Mantuieste-Te pe Tine insuti si mantuieste-ne si pe noi!"

40. Dar celalalt l-a infruntat si i-a zis: "Nu te temi tu de Dumnezeu, tu, care esti sub aceeasi osanda?

41. Pentru noi este drept, caci primim rasplata cuvenita pentru faradelegile noastre; dar Omul acesta n-a facut niciun rau."

42. Si a zis lui Isus: "Doamne, adu-Ti aminte de mine, cand vei veni in Imparatia Ta!"

43. Isus a raspuns: "Adevarat iti spun ca astazi vei fi cu Mine in rai."
Biserica recunoaște situații excepționale pe care le asimilează botezului, ca situația tâlharului pocăit. Apa, ca materie a botezului, este doar simbolul văzut al nașterii din nou, al spălării de omul vechi, și ea poate fi înlocuită în cazuri excepționale chiar și de țărână, iar în cazul martirilor de propriul lor sânge. Esențială este, însă, nașterea din Duh, și asta este ceea ce s-a petrecut și cu unul dintre cei doi tâlhari.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #854  
Vechi 20.02.2017, 21:24:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
scrii ca sa scrii ceva, fara sa spui nimic.
ai zis ca spuneau ca-s pacatosi pentru ca erau smeriti. adica de fapt erau niste mincinosi, pentru ca ei se socoteau fara pacat.

ps.esti incredibila, dupa acel "mai fac un copil", de un cinism inuman ingrozitor, persisti in a folosi cuvantul "sfant" si derivatele lui, de unde poti sti tu ce este sfintenia? de unde poate sti oricare dintre noi ce este sfintenia?
Ba eu scriu, dar tu nu ai ochi sa vezi. Orbului mereu i se pare ca e noapte. Tu ești de un cinism îngrozitor. Trebuia sa te privesti in oglinda înainte de a scrie. Dar niciodată nu e târziu...
Reply With Quote
  #855  
Vechi 20.02.2017, 21:38:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
de unde poate sti oricare dintre noi ce este sfintenia?
Când nu mai gândești rău despre nimeni, ești pe aproape. Când poți sa Îi mulțumești lui Dumnezeu pentru necazuri, tot așa. Când îți iubești dușmanii și le dorești mântuirea, tot așa. Când Îl iubești pe Dumnezeu atât de mult încât nu mai vrei sa-L superi cu nimic, tot așa. Când în necazuri fiind, bucuria Îți inunda sufletul, de asemenea. Cand lauda este ca ocara, de asemenea. Citeste Fericirile. E datoria noastră sa tindem spre sfințenie, nu sa o luam în derâdere. Avem porunca sa fim sfinți, nu draci!
Reply With Quote
  #856  
Vechi 20.02.2017, 21:54:30
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Când nu mai gândești rău despre nimeni, ești pe aproape. Când poți sa Îi mulțumești lui Dumnezeu pentru necazuri, tot așa. Când îți iubești dușmanii și le dorești mântuirea, tot așa. Când Îl iubești pe Dumnezeu atât de mult încât nu mai vrei sa-L superi cu nimic, tot așa. Când în necazuri fiind, bucuria Îți inunda sufletul, de asemenea. Cand lauda este ca ocara, de asemenea. Citeste Fericirile. E datoria noastră sa tindem spre sfințenie, nu sa o luam în derâdere. Avem porunca sa fim sfinți, nu draci!
Tu confunzi schizofrenia cu sfintenia. Dar devine personal si ma opresc. Cauta si ce inseamna cinic/cinism in dex.
Reply With Quote
  #857  
Vechi 20.02.2017, 22:03:38
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am raspuns chiar cu lux de amanunte, de aceea am facut acea introducere. Nu am scris de pelagianism?
Ce treabă are pelagianismul? Eu te-am întrebat de ecumenism. Ți-am pus întrebări simple la care am primit răspunsuri complicate. Te-am întrebat ce culoare are și mi-ai răspuns cum miroase.

Trag concluzia că nu ai un răspuns mai bun și rămân la părerea că ecumenismul (prin care înțeleg admiterea posibilității ca și alți creștini să beneficieze de har) nu este o erezie condamnată ca atare de Biserică și că nu contravine vreunei dogme.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #858  
Vechi 20.02.2017, 22:11:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
Tu confunzi schizofrenia cu sfintenia. Dar devine personal si ma opresc. Cauta si ce inseamna cinic/cinism in dex.
Tu cu ce confunzi ortodoxia? Ca nu prea inteleg.
Reply With Quote
  #859  
Vechi 20.02.2017, 22:30:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

https://www.petitieonline.com/cerem_..._ortodoxa#sign
Reply With Quote
  #860  
Vechi 20.02.2017, 22:49:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ce spune Scriptura și Simbolul Apostolilor că a făcut Hristos în cele trei zile în care a fost în mormânt ?
El a făcut ce a vrut, că deh, e Domnul.
Dar tot El a zis că e musai să te nasti din nou. Nu din fire, ci din Duh.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde