Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.03.2010, 12:22:10
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Simbolul de Credinta in Bisericile Protestante

Ma intreb daca exista o marturisire de credinta - sub forma Crezului si in Bisercile Protestante. La intrunirile ecumenice se pare ca anumite Biserici Protestante au acceptat Crezul cu adaosul Filioque. M-ar interesa daca acesta mai exista si daca mai este folosit in cult.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2010, 13:26:04
BenHur BenHur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 9
Implicit

Penticostalii cred in crezul de la Niceea. In mod particular avem marturisirea de credinta, as putea sa o postez, dar e cam lunga.
Dumnezeu sa va binecuvinteze!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.06.2010, 13:47:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am gasit niste articole in care se afirma ca simbolul de credinta - Crezul, era rostit in vechime doar la Botez. Stim ca anaforaua liturgica si toate celelalte rugaciuni, pe langa continutul lor liturgic-sacramental, sunt si marturisiri de credinta. Asa ca ma intreb - de ce mai este prezent in Sfanta Liturghie?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.06.2010, 16:56:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

In primele secole in Apus era folosit numai la Botez- ca dovada ca se rostea la persoana I sg., insa in Rasarit el este prezent si la Liturghie- ca dovada ca era rostit la persoana I pl.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.06.2010, 17:20:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
in Rasarit el este prezent si la Liturghie- ca dovada ca era rostit la persoana I pl.
În ce epocă era rostit în Răsărit la pers I pl ? Spuneți "Cred în..." sau "Credem în..." ?
În Bisericile catolice de orice rit, Crezul (Credeul) se spune numai la pers I sg.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.06.2010, 17:32:55
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În ce epocă era rostit în Răsărit la pers I pl ? Spuneți "Cred în..." sau "Credem în..." ?
În Bisericile catolice de orice rit, Crezul (Credeul) se spune numai la pers I sg.
"Simbolul Antiohiano- Constatinopolitan e la persoana intai plural (Pisteuomen...) evidentiind o functionalitate comunitar- liturgica" Ahidiacon Ioan Ica jr. in lucrarea "Canonul Ortodoxiei".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.06.2010, 14:30:53
vasinec65
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Ma intreb daca exista o marturisire de credinta - sub forma Crezului si in Bisercile Protestante. La intrunirile ecumenice se pare ca anumite Biserici Protestante au acceptat Crezul cu adaosul Filioque. M-ar interesa daca acesta mai exista si daca mai este folosit in cult.
Crezul (fara adaugiri) este respectat, cu adevarat, de unele culte neo/protestante. Se pune intrebarea daca ortodoxia respecta toate cele 12 puncte din Crez.

Cat priveste o marturisire de credinta, detaliata, stiu ca unele culte o au structurata si chiar facuta public (se poate gasi marturisirea de credinta a unor culte, chiar pe unele site-uri).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.06.2010, 17:39:03
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec65 Vezi mesajul
Crezul (fara adaugiri) este respectat, cu adevarat, de unele culte neo/protestante. Se pune intrebarea daca ortodoxia respecta toate cele 12 puncte din Crez.
Care puncte nu sunt respectate de ortodocsi?! Daca am inteles bine, unele culte neoprotestante respecta Crezul cu adevarat dar exista o dilema in ceea ce priveste ortodoxia...?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.06.2010, 20:49:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec65 Vezi mesajul
Crezul (fara adaugiri) este respectat, cu adevarat, de unele culte neo/protestante. Se pune intrebarea daca ortodoxia respecta toate cele 12 puncte din Crez.

Cat priveste o marturisire de credinta, detaliata, stiu ca unele culte o au structurata si chiar facuta public (se poate gasi marturisirea de credinta a unor culte, chiar pe unele site-uri).
Acum nu inteleg obiectiile.
Adica Biserica Ortodoxa le incalca?
Eu cred ca totate cultele neoprotestante trebuie sa-si revizuiasca hristologia care nu prea este conforma cu Crezul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.06.2010, 20:54:29
vasinec65
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Care puncte nu sunt respectate de ortodocsi?! Daca am inteles bine, unele culte neoprotestante respecta Crezul cu adevarat dar exista o dilema in ceea ce priveste ortodoxia...?
S-a inceput aici (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=5015&page=62), incepand cu postarea 616, o discutie despre credinta ortodoxa si ultimul punct din Crez (""Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa vie. Amin"). Nu are rost sa incepem alta discutie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Simbolul palmei cu ochi myfav06 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 17.01.2016 13:54:59
Crezul sau Simbolul credintei ciocanioan Intrebari utilizatori 1 26.09.2011 12:39:55
Cultele protestante si neoprotestante il iubesc pe Hristos fara Cruce. georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 20.01.2011 13:59:30
Simbolul de credinta- Anul Crezului. georgeval Generalitati 7 06.07.2010 16:42:21