Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.08.2008, 17:10:04
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Observ ceva care ma revolta cumplit.Oameni care se folosesc de dragostea altor oameni,nu pentru a darui la randul lor dragoste,ci pentru a-i ucide pe cei care le daruiesc dragoste.Cu alte cuvinte,oameni care sunt un fel de vampiri de suflete,sug de la ceilalti dragoste,insa o folosesc pentru scopurile lor pline de ura si egoism.Asa au facut si cu Domnul Hristos,El ne-a dat vata,iar aceasta viata cei mai multi o folosesc pentru a ucide,mai ales spernata din suf;etele celor nevinovati.Apoi asteapta plini de bucurie draceasca sa vada finalul,sa vad cum cei pe care i-au stors de viata mor ca niste martiri.
Intr-o astfel de lume traim
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.08.2008, 19:20:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Omul are nevoie de iubire. Este creat dupa chipul Iubirii si tinde spre asemanarea cu Ea. Prin pacat ne-am despartit de iubire. Acum incepem sa nu ne mai interesam de frumusetea cea dintai. Credem ca acest chip coborat in pacat e frumusetea cea adevarata, ba chiar o frumusete rara. Si atunci de ce sa ma mai rog, de ce sa mai iubesc? Sa nu uitam ca nimic nu da diavolilor atata putere asupra noastra, cat faptul de a lasa ca ura sa hraneasca inima.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.08.2008, 23:48:39
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Observ ceva care ma revolta cumplit.Oameni care se folosesc de dragostea altor oameni,nu pentru a darui la randul lor dragoste,ci pentru a-i ucide pe cei care le daruiesc dragoste.Cu alte cuvinte,oameni care sunt un fel de vampiri de suflete,sug de la ceilalti dragoste,insa o folosesc pentru scopurile lor pline de ura si egoism.Asa au facut si cu Domnul Hristos,El ne-a dat vata,iar aceasta viata cei mai multi o folosesc pentru a ucide,mai ales spernata din suf;etele celor nevinovati.Apoi asteapta plini de bucurie draceasca sa vada finalul,sa vad cum cei pe care i-au stors de viata mor ca niste martiri.
Intr-o astfel de lume traim
Un astfel de om am fost eu zilele acestea,exact dintre cei pe care i-am descris mai sus,si de care ma ingrozeam inainte.Si de ce?Pentru ca nu am avut mila si dragoste fata de ei,ci dispret si ura.Din aceasta cauza am ajuns sa fac exact ce dispretuiam mai mult.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2008, 21:22:12
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Achimovjan,
Intr-adevar nu trebuie sa-i dispretuim pe cei care gresesc, fiind ca toti gresim, iar dispretul pe care il simtim pentru altii, aflati in gresala, devine dispret pentru noi. Ceea ce spui tu, chiar daca este pus intr-o forma destul de cetoasa, pare a fi ceva foarte grav, din moment ce te-a marcat atat de puternic. Eu cred ca ar fi bine sa-I multumesti lui Dumnezeu pentru lectia de buna invatatura. Imi pare rau pentru tine dar sunt plin de speranta ca vei depasi acest moment atat de crud. Este adevarat ca, din afara, e foarte usor sa dai sfaturi. Am vazut, insa, din postarile tale, dealungul timpului, ca luptele crancene care se duc in inima ta par sa incline balanta catre bine. De aceea sunt plin de speranta. Sa-ti ajute Dumnezeu intru cele bune.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.08.2008, 08:53:19
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Un filozof spune;"adevarata crima pe pamant este aceia de a fura sufletul cuiva,fara ca macar sa ai nevoie de el...."Si este foarte adevarat,am simtit eu insami acest crud adevar,adevar care este ignorat si foarte putin analizat de majoritatea.Mai ales in sanul crestinatatii,nu se tine cont si de aspectele mai putin evidente,care pot distruge in aceiasi masura in care o fac armele si violenta propriuzisa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.08.2008, 09:15:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi vezi cum e shi cu sperantza, ca gLumea e plina de sperantza desharta, adica sa speri ca deshi faci toate rele shi nu ascultzi nimic shi eshti plin de rautate shi ura shi traieshti ca un alintat la casa creshtinului, deci cu toate ca vezi pacatul in care te intinezi speri in mod absurd ca asha printr-o minune, printr-o jonglerie, printr-o scamatorie, printr-o falsa minune absurda sa nu tzi se socoteasca nimic ci chiar, de ce nu, ai indrazneala sa speri sa tzi se socoteasca drept vrednicie... shi asta este iluzia vredniciei fetei morgana... shi nu ispita acestei iluzii este de vina ci noi care punem botochiul shi abea ashteptam sa fim un fel de moroi, un fel de zombi, al vicleniei ingamfarii din noi... sa ridicam ochiul shi a intinde dintzishorii spre a manca, asha cum zici... luxul "stacojiu"... al revoltei. 10x???:(:(

shi fericirea shefului peste sadici, adica malahishtii pitidiotzi shi PATetici...

nu shtiu daca este ceva de priceput in discutzia mea opulenta... poate doar durerea ca e plina discutzia de taina vorbei mari, taina vorbei cele mari... cum spunea Batranul-Dumnezeu de la Maglavit... ce o fi vrand sa spuna... ca n-am prea intzeles... caci Ciobanul cel intzeleptzit de Dumnezeu nu a dezvaluit-o la nimeni... :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.08.2008, 21:38:40
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
poi vezi cum e shi cu sperantza, ca gLumea e plina de sperantza desharta, adica sa speri ca deshi faci toate rele shi nu ascultzi nimic shi eshti plin de rautate shi ura shi traieshti ca un alintat la casa creshtinului, deci cu toate ca vezi pacatul in care te intinezi speri in mod absurd ca asha printr-o minune, printr-o jonglerie, printr-o scamatorie, printr-o falsa minune absurda sa nu tzi se socoteasca nimic ci chiar, de ce nu, ai indrazneala sa speri sa tzi se socoteasca drept vrednicie... shi asta este iluzia vredniciei fetei morgana... shi nu ispita acestei iluzii este de vina ci noi care punem botochiul shi abea ashteptam sa fim un fel de moroi, un fel de zombi, al vicleniei ingamfarii din noi... sa ridicam ochiul shi a intinde dintzishorii spre a manca, asha cum zici... luxul "stacojiu"... al revoltei. 10x???:(:(

shi fericirea shefului peste sadici, adica malahishtii pitidiotzi shi PATetici...

nu shtiu daca este ceva de priceput in discutzia mea opulenta... poate doar durerea ca e plina discutzia de taina vorbei mari, taina vorbei cele mari... cum spunea Batranul-Dumnezeu de la Maglavit... ce o fi vrand sa spuna... ca n-am prea intzeles... caci Ciobanul cel intzeleptzit de Dumnezeu nu a dezvaluit-o la nimeni... :)
Nu vreau sa o fac pe "profesoara de romana", dar daca te-ai uita in DEX la explicatia cuvantului "patetic" nu l-ai mai folosi in acest context.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.08.2008, 08:50:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi vezi ca dumneata, sora draga, nu ai tzinut seama de ortografie ca nu am scris patetici ci PATetici... cuvant un pic mai complicat shi care merge spre alte sensuri mai apropiat fiind de patimasha patimilor spurcate ca pana la sfintele patimi putzin ajung... dar nu mi-ar strica un pic de ingrijire a scrisului, deci multzumesc pentru apostrofare, termen bun, daca nu e cu maie... ci cu Duhul blandetzii... :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.08.2008, 09:14:58
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
poi vezi ca dumneata, sora draga, nu ai tzinut seama de ortografie ca nu am scris patetici ci PATetici... cuvant un pic mai complicat shi care merge spre alte sensuri mai apropiat fiind de patimasha patimilor spurcate ca pana la sfintele patimi putzin ajung... dar nu mi-ar strica un pic de ingrijire a scrisului, deci multzumesc pentru apostrofare, termen bun, daca nu e cu maie... ci cu Duhul blandetzii... :)
Pana acuma n-am mai auzit de cuvantul "PATetici". Multe mai invata omul cat traieste...:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.08.2008, 15:46:33
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s_snape
Citat:
În prealabil postat de vsovi
poi vezi ca dumneata, sora draga, nu ai tzinut seama de ortografie ca nu am scris patetici ci PATetici... cuvant un pic mai complicat shi care merge spre alte sensuri mai apropiat fiind de patimasha patimilor spurcate ca pana la sfintele patimi putzin ajung... dar nu mi-ar strica un pic de ingrijire a scrisului, deci multzumesc pentru apostrofare, termen bun, daca nu e cu maie... ci cu Duhul blandetzii... :)
Pana acuma n-am mai auzit de cuvantul "PATetici". Multe mai invata omul cat traieste...:)
Mda! s_snape, poate ar fi bine ca, inainte de a scrie raspunsurile tale, macar sa respiri
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
uitatul la televizor-ucide sufletul! GheronIosifIsihastul Generalitati 41 25.01.2011 09:48:06
Dumnezeu ucide ??? Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 55 23.01.2011 09:54:05
si folosirea prea multa a calculatorului ucide sufletul zriyac Generalitati 20 20.10.2010 23:44:12