Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.11.2009, 10:25:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit "Între dobândă și Dumnezeu"( un articol apărut în Adevărul )

"Băncile fac lucrarea lui Dumnezeu". Asta ne spune , în plină criză economică, șeful uneia dintre cele mai mari companii de servicii financiare din lume. Lloyd Blankfein , președintele gigantului american Goldman Sachs, crede că oamenii ar trebui să se bucure atunci când bancherilor li se umflă profiturile în conturi. "Noi ajutăm companiile să crească, facilitându-le acumularea de capital. Companiile în creștere generează bunăstarea. La rândul său, acest fapt le permite oamenilor să aibă locuri de muncă, ce generează tot mai mult venit", explică managerul de pe Wall Street. Carevasăzică, bănicile nu sunt doar niște instrumente de înmulțit banii. Ele au și un "scop social", dacă e să ne luăm după teoria d-lui Blankfein. De aici și până la conotația divină , însă , e o cale foarte lungă ! Și nu mă refer la cât de ciudat sună să-l auzi vorbind despre "opera Domnului" pe un ins care câștigă peste patru milioane de dolari pe lună ! Problema e că , la creștini, cămătăria nu-i văzută tocmai drept cea mai creștinească ocupație. Aduceți-vă aminte de episodul în care Iisus îi izgonește pe zarafi , cu biciul , de pe treptele Templului ! Iar musulmanii n-au nici ei altă părere, din moment ce le interzic băncilor să perceapă dobândă. Dar afirmația despre "lucrarea lui Dumnezeu" e șchioapă și pentru că așa se poate justifica , la o adică , orice. De pildă , Holocaustul. Ceea ce cred că nu i-ar pica deloc bine unui bancher cu nume de evreu ca dl Blankfein. ( articol semnat de Sabin Orcan - Adevărul )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.11.2009, 11:36:27
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai putea prezenta un sistem economic in care bancile sa nu produca profit intr-un anume fel? Altul decit comunismul?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.11.2009, 11:43:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ai putea prezenta un sistem economic in care bancile sa nu produca profit intr-un anume fel? Altul decit comunismul?
Acum , ști vorba aia , nici prea, prea , dar nici foarte , foarte ( mă refer la profit cu P mare , jecmănitor de Mare de multe ori , de prea multe ori , apoi aici era și vorba și de altceva !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.11.2009, 13:22:23
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Nu e singura situatie in care se pot gasi si avantaje si dezavantaje. Decat sa incriminam bancile din oficiu, mai bine ar fi sa educam putin populatia sa nu mai fie atat de credula. Bancile sunt un rau necesar si se administreaza dupa capu' fiecaruia cu mult zahar: "Noi ajutăm companiile să crească". Depinde de fiecare ce doza suporta. Pe de alta parte, bancile nu sunt prima lucrare a lui D-zeu care da gres. Reteta e simpla: faci un lucru bun pe care il scoti in fata pentru a ascunde raul din spate.
Si revenind la individ, pana la urma, daca ne lasam fraieriti, bancile de ce sa nu profite? Una e sa iti lasi portofelul la vedere si sa ramai fara el si alta e sa iti dea cineva in cap sa-ti ia banii. Bancile se incadreaza la prima varianta atata timp cat pe mine nu m-a obligat nimeni sa intru in nicio banca! Nu e doar vina lor ca sunt topiti dupa profit, mai e si vina celor care cred ca le-a pus D-zeu mana in cap! Lumea pur si simplu nu functioneaza asa! Stiu cazuri care s-au intins la tot felul de credite pentru televizoare cat peretele visand ca salariul o sa creasca pana la pensie. Unde e vina bancilor? Din cate stiu, bancile au functionat intotdeauna pe aceleasi principii. Daca lumea are buba la cap si nu invata din greseli, n-avem decat sa ne repetam istoria. Deci, decat sa incriminam bancile din oficiu, mai bine responsabilizam oamenii sa nu mai fie fraieri. Desi s-ar putea gasi si aici contraargumente! Poate aceste incercari sunt trimise de sus si bancile chiar sunt lucrarea lui D-zeu pentru a-i selecta pe cei care se lasa dusi in ispita!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42
"Viata in Hristos" de Sfantul Cabasila a aparut la EIBMBOR mihailt Stiri, actualitati, anunturi 0 02.04.2009 01:19:20