Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 21.02.2010, 00:31:19
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Crestinii se retrag in munti si supravietuiesc din vanat parca pana cand Iisus intervine. Erau dotati si cu arme.
In filmul "Panic in year zero", se arata detaliat ce provizii trebuie facute pentru un asemnea trai in salbaticie
Ma faci sa rad. Acela era un film. O fantezie.
Tu chiar crezi ca vei umbla asa, flacau frumos, prin munti si vei trage dupa animale, si nimic nu ti se va intampla?? De supraveghere prin satelit ai auzit? Infrarosii, detectare termica si multe altele? In Apocalipsa scrie foarte clar: "sa va ascundeti in crapaturile pamantului". Adica in pesteri. Pentru ca la suprafata pamantului nu vei putea supravietui. Faptul ca s-a prevestit de pe atunci despre ce avansuri va avea tehnologia e o alta minune care da veridicitate Apocalipsei dupa Ioan.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 21.02.2010, 11:24:13
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi se pare ca e prea mult SF pe postul asta. Imi aduc aminte ca aceeasi prblema a fost si can au aparut cartile de identitate. Imi mai aduc aminte ca un prieten a dat declaratie srisa la serviciu ca refuza tichetele de masa pt ca aveau cod de bare.Chiar va mai aduceti aminte de problema codurilor de bare, de atunci can au fost introduse si la noi. Acum nu va mai puneti problema lui 666 si cumparati toti produse etichetate.Ma amuza si acum cand parintele de la biserica unde mergeam m-a intrebat daca pot sa citesc informatiile de pe banda magnetica a cartelelor de metrou. Ii era frica sa nu fie vreun mesaj anticrestin. Cum spuneam:SF

Last edited by Mariusica; 21.02.2010 at 11:29:20.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 05.03.2010, 13:37:18
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Ati cumparat alimente modificate genetic? Ce gust au? Nu m-au tenat
Reply With Quote
  #134  
Vechi 18.03.2010, 16:01:34
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Va recomand cu caldura cartea Parintelui Ioan de la Rarau, Frica de Dumnezeu, in care scrie (cu citate si trimiteri la Scriptura si Sfintii Parinti) despre frica fiintiala, de Dumnezeu, ca inceput al intelepciunii, despatimirii, si ajungand pana la dragostea de Dumnezeu;

- dar si despre frica lumeasca, teama de moarte, angoasa, cu alte cuvinte, teama ca patima, frica al carei sens a fost deturnat de la sensul initial

Capitolul care mi-a captat in mod special atentia este cel referitor la zilele de pe urma (sfarsitul lumii), parintele scriind despre cipuri si pecetluire dar descriind si posibilitatea salvarii intru Hristos (pocainta si Sfintele Taine, trairea unei vieti cat mai simple si lipste de briz-brizuri, asceza si o mare credinta in Dumnezeu). Acum am terminat de citit acel capitol si pentru prima data in viata pot spune ca nu ma apuca deznadejdea cand ma gandesc la acele vremuri. Randurile scrise de parinte mi s-au parut un real ghid de supravietuire duhovniceasca (si nu numai) in acele conditii, bineinteles ca nu de capul nostru, ci cu ajutorul lui Dumnezeu.

Dar eu cred - si scrie si el - ca daca noi ne-am schimba vietile, daca ne-am intoarce la Dumnezeu, El va amana sfarsitul.

Va rog cititi cartea (nu stiu daca e si varianta online, eu am platit 8.5 RON pe ea la librarie), pentru ca va va aduce mult folos si, in mod paradoxal aparent, fiind o carte despre frica - inclusiv frica de sfarsitul lumii si de antihrist -, va dizolva frica lumeasca si angoasa.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 18.03.2010 at 16:03:37.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 18.03.2010, 18:27:43
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit Imi cer scuze daca deranjez dar ajutati-ma

AJUTATI-MA VA ROG FRUMOS CA NU STIU CE SA FAC: m-am inregistrat pe acest forum si dupa 3 zile mi s-a inchis contul fara sa-i fac nimic. Am primit un mesaj de la TINA OUMAR ( daca vezi acest mesaj te rog sa-mi trimiti emai la bellisima_one@yahoo.com) si nu pot sa ma loghez, imi zice ca a expirat contul sau ca acest cont nu mai este valabil dar nu stiu de ce mi se intampla toate astea. Ajutati-MA VA ROG

Am mai facut un cont pe alta adresa de mess si la fel mi s-a intamplat. M-am logat, totul a fost bine dar dupa 3 sau 4 zile mi s-a inchis contul si nu pot sa intru pe forum sau sa-mi vad mesajele, am un mesaj de la COJANET( daca vezi acest mesaj te rog sa-mi trimiti mail la bellisima_one@yahoo.com). MULTUMESC PT INTELEGERE. DOAMNE AJUTA

Acum mi-am facut alta adresa de mess si m-am inregistrat pe acest forum ca sa ma puteti ajuta. Va rog frumos ajutati-ma ca nu stiu cum sa-mi activez celalalte 2 inregistrari pe acest forum ca sa-mi vad mesajele de la TINA OUMAR si COJANETE.

Va rog sa-mi trimiteti sfaturi, cum sa fac sa-mi activez contulpe forum la adresa de mail bellisima_one@yahoo.com ca poate peste cateva zile mi se inchide si inregistrarea asta de pe forum. AJUTATI-MA VA ROG DIN TOT SUFLETUL
Reply With Quote
  #136  
Vechi 25.03.2010, 01:19:56
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Caryna, iarta-ma ca te intreb:
Daca nu te poti loga, cum poti scrie pe forum...? Nu ti se pare cam ciudat sa sustii ca nu te poti loga pe forum, si in acelasi timp sa scrii de pe cont?
In atentia administratorului: se face o publicate abuziva pentru un ID care nu cred ca este chiar in regula, nu ca as face vre-o discriminare la evrei sau musulmani... ci pentru ca nu oricine incepe sa-si de-a ID-ul pe motiv ca "poate o vedea cutare". Daca tot ai intrat sa scrii aici public, de ce nu ai trimis mesaje private la cei ce ti-au scris? Aici nu se discuta nici despre musulmani, nici despre evrei, ci despre alte probleme. Oare, trebuia sa scriu acest mesaj? Iarta-ma daca nu te-am inteles!
Reply With Quote
  #137  
Vechi 25.03.2010, 04:44:14
eugenia petre eugenia petre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Locație: nuthouse
Mesaje: 26
Implicit

O solutie buna va fi retragerea la manastiri. Eu cred ca una dintre cauzele pentru care se construiesc manastiri si biserici in loc de spitale, azile de batrani, centre pentru cei fara adapost, centre pentru femeile abuzate, animale abandonate, este ca Sfintii Parinti, avans darul vederii inainte, stiu ce ne asteapta in vremurile in care vom fugi de cei cu cipuri implantate in creier si nu vom primi mancare de la ei.
Intrebare: daca in vremurile de pribegie imi vine ciclul si sunt adapostita la o manastire, 7 zile va trebui sa supravietuiesc printre cei cu cipuri? Am aflat ca sunt pastile care opresc aceasta necuratenie. Sa imi cumpar? Problemele astea ma framanta de ceva vreme dar incerc sa nu ma gandesc prea mult pentru ca Dumnezeu va avea grija de mine pentru ca sunt ortodoxa, asta e singura cale de mantuire si stiu ce vrea El, dupa sfintele scripturi, deci nu am nici o sansa sa ratez Raiul.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 25.03.2010, 07:00:25
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

singura solutie,v-a fi retragerea inmanastiri---GRESIT--;de ce nu cititi-APOCALIPSA-dupa Ioan?;cei dintii urgisiti,exacte cei care locuiesc inmanastiri vor fi;
Singura soliutie,este sa cerem ajutorul lui Maica Domnului si sa ne abtinem cu SIRGUINTA de a mai face pacate;sa ne spovedim daca se poate macar lunar si asa,vom alunga pe satana ;sigur ca v-a incerca sa ne atraga ;a incercat el sa-l atraga pe Domnul Iisus;dar rugaciunea,sf.Cruce[de care fuge mincind nori]ne ajuta;Pe mine ma ajuta mult;
Reply With Quote
  #139  
Vechi 13.04.2010, 21:08:23
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Ce spuneți despre zvonul că până în anul 2054 catolicismul trebuie să domine întreaga lume, chiar să robească și Biserica Ortodoxă (cum văd că au început s-o înjuge chiar dintre ierarhii ortodocși care trădează Biserica Lui Hristos prin călcarea Predaniei)?
Reply With Quote
  #140  
Vechi 17.06.2010, 17:20:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Globalizarea ecumenista si imparatia lui antihrist
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face pe 21 decembrie? Florin-Ionut Umanitare 243 04.02.2013 23:08:31
Cand va veni vremea, ce vei alege ? eodor nastasa Generalitati 25 21.05.2012 12:56:20
Ce simte omul cand face rau? ladyanda Generalitati 16 08.12.2010 08:37:20
Sa nu ucizi. Dar cand va veni pecetea? colaps Generalitati 56 04.08.2010 21:15:10
Cand se face cununia religioasa si alte detalii sophia Nunta 2 29.06.2009 11:26:56