Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 20.06.2009, 19:32:26
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Dragii mei,am citit si eu cateva raspunsurile voastre,nu toate,si am vazut ca multi mergeti pe calea:CERE SI TI SE VA DA!Dar rugaciuni de multumire nu prea vad,ca de exemplu dupa ce-ti faci rugaciunea de seara sa spui:"-MULTUMESC DOAMNE PENTRU CEEA CE MI-AI DAT MIE ASTAZI(si bune si rele)?(Ionela)
__________________
cristian-ionela
Reply With Quote
  #62  
Vechi 20.06.2009, 20:00:59
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu vreau sa fac pe invatatul,spun insa ce am auzit de la un parinte staret (calugar): cand ne rugam sa nu intram "direct in branza" ca sa spun asa. Ci intr-o ordine: mai intai dam slava lui Dumnezeu,apoi cerem iertarea pacatelor si abia apoi poate sa vina si rugaciunea de cerere! Nu in ultimul rand sa nu uitam de rugaciunile de multumire!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 30.07.2009, 18:19:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Nu vreau sa fac pe invatatul,spun insa ce am auzit de la un parinte staret (calugar): cand ne rugam sa nu intram "direct in branza" ca sa spun asa. Ci intr-o ordine: mai intai dam slava lui Dumnezeu,apoi cerem iertarea pacatelor si abia apoi poate sa vina si rugaciunea de cerere! Nu in ultimul rand sa nu uitam de rugaciunile de multumire!
Nu cred ca parcurgerea acestor trepte face ca rugaciunea sa fie mai "auzita" de Dumnezeu. Ceea ce este cel mai important intr-o rugaciune este deschiderea inimii.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 30.07.2009, 20:04:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfinții Părinți ne îndeamnă :

Când mintea ta, cuprinsă de mult dor către Dumnezeu, pleacă oarecum câte puțin din trup și se depărtează de toate gândurile , care vin din simțire, din amintire, sau din starea umorală, umplându-se de evlavie și de bucurie, atunci socotește că te-ai apropiat de hotarele rugăciunii. Atenția minții căutând rugăciunea va afla rugăciune ; căci rugăciunea îi urmează atenției mai mult decât orice altceva. De aceea trebuie să ne sârguim spre ea. Rugăciunea și răbdarea pot susține împreună cu urcușul continuu și o neăncetată tensiune, ca o căldură dacă se răcește, greu mai poate fi reaprinsă. Cine crede în Dumnezeu, îl are pe Dumnezeu lângă el. Credința și rugjăciunea sunt semnul lucrării lui Dumnezeu în om. Când te gândești la cineva ești în comunicare cu el, cu atât mai mult ești în comunicare cu Dumnezeu când te gândești la Dumnezeu cu încredere în El și când îi adresezi cererile tale. Sfântul Varsanufie ne avertizează că la rugăciunile mai lungi există întotdeauna pericolul împrăștierí fiindcă scade rapid concentrarea sau și mai rău, demonii seamănă în ea neghina lor. Stând la rugăciune să te rogi să fii eliberat de "omul vechi" sau să zic "Tatăl nostru", ori să le faci pe amândouă și apoi să șezi la lucru de mână. Să citim "Viețile Părinților" căci așa se luminează mintea în Domnul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 31.07.2009, 04:55:24
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Când mintea ta, cuprinsă de mult dor către Dumnezeu, pleacă oarecum câte puțin din trup și se depărtează de toate gândurile , care vin din simțire, din amintire, sau din starea umorală, umplându-se de evlavie și de bucurie, atunci socotește că te-ai apropiat de hotarele rugăciunii. Atenția minții căutând rugăciunea va afla rugăciune ; căci rugăciunea îi urmează atenției mai mult decât orice altceva. De aceea trebuie să ne sârguim spre ea. Rugăciunea și răbdarea pot susține împreună cu urcușul continuu și o neăncetată tensiune, ca o căldură dacă se răcește, greu mai poate fi reaprinsă. Cine crede în Dumnezeu, îl are pe Dumnezeu lângă el. Credința și rugjăciunea sunt semnul lucrării lui Dumnezeu în om. Când te gândești la cineva ești în comunicare cu el, cu atât mai mult ești în comunicare cu Dumnezeu când te gândești la Dumnezeu cu încredere în El și când îi adresezi cererile tale. Sfântul Varsanufie ne avertizează că la rugăciunile mai lungi există întotdeauna pericolul împrăștierí fiindcă scade rapid concentrarea sau și mai rău, demonii seamănă în ea neghina lor. Stând la rugăciune să te rogi să fii eliberat de "omul vechi" sau să zic "Tatăl nostru", ori să le faci pe amândouă și apoi să șezi la lucru de mână. Să citim "Viețile Părinților" căci așa se luminează mintea în Domnul !
Unde gasesc si eu sa citesc Vietile Parintilor?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 31.07.2009, 06:37:56
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izvoran Vezi mesajul
Am si eu o umila intrebare la adresa userilor de aici: cum se cuantizeaza rugaciunile in fata lui dumnezeu? Altfel spus, cum decide dumnezeu cate rugaciuni sunt necesare pentru a realiza ceva? Cum actioneaza odata ce numarul/intensitatea rugaciunilor a atins nivelul dorit?
Dragule, tu trebuie sa te spovedesti la un duhovnic mai intai. de la duhovnic o sa primesti un canon, ceva de genul: Paraclisul Maicii Domnului, 12 matanii, rugaciunile de dimineata, rugaciunile de seara, 2 capitole de citit din VT, 2 din NT, toate acestea intr-o zi. Si faci intocmai in fiecare zi. Apoi o sa-ti dea o carte de rugaciuni sau o sa-ti indice de unde si pe care s-o cumperi. De fiecare data cand ai intrebari te duci si-l intrebi.
Poate n-o sa-ti faci canonul la inceput ca o sa ti se para greu dar cu timpul o sa ajungi sa vrei mai mult. Si asa te asezi pe cale.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 31.07.2009, 21:30:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Unde gasesc si eu sa citesc Vietile Parintilor?
Câte ceva, chiar aici pe site, pe filocalia.ro și se pot face comenzi pentru carte la www.librăriasophia.ro .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde