Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 04.03.2009, 15:16:30
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit (Condacul Învierii)

„De Te-ai și pogorât în mormânt, Cela ce ești fără de moarte, dar puterea iadului ai zdrobit și ai înviat ca un biruitor, Hristoase Dumnezeule, zicând femeilor Mironosițe: Bucurați-vă! și Apostolilor Tăi pace dăruindu-le, Cela ce dai celor căzuți sculare.”

(Condacul Învierii)
Reply With Quote
  #202  
Vechi 04.03.2009, 16:02:28
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

[quote=mq;13780]As dori sa stiu daca sunt multi dintre dvs. care poate sa raspunda corect la intrebarea: de ce a fost alungat Adam din Rai ?

Eu as fi unul dintre cei care "poate" sa raspunda, dar tu de unde stii care este raspunsul corect din moment ce nu ai problema clara?
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 05.03.2009, 13:38:15
traianm traianm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2009
Mesaje: 13
Implicit

am intrat aici ca sa imi elucidez niste nelamuriri in legatura cu Dumnezeu, credinta, crestinism, dar citind imi creez si mai multe. Sunt putine lucruri sigure pe lumea asta si multe interpretari, e o intrebare buna pusa de mq cu ramificatii multe, in esenta pare totusi simpla. E intr-adevar un pic pacatoasa 'cunoasterea' asta, cu cat o ai cu atat vrei mai multa, probabil de aceea se spune 'crede si nu cerceta', tocmai pentru ca cercetand (cum fac eu acum) tind sa cad in mai multe capcane pentru care nu sunt pregatit si ma pot indeparta mai mult de Adevar.

Totusi eu prefer sa intreb si sa caut raspunsurile pentru nedumeririle mele, pentru ca plecand de la premiza evidenta ca Dumnezeu este iubire, si prin crestinism si mantuire putem ajunge la El, incerc sa gasesc calea. Nu sunt primul care observa niste neconcordante (la prima vedere), si acestea zdruncina in oarecare masura credinta, dar o data explicate, credinta se intareste. Evident, nu se poate explica totul, dar macar sper sa repun niste caramizi la locul lor, cautand in acest forum.

Mie mi se pare ciudat ca majoritatea vorbesc de revenirea la starea adamica, teoretic renuntand la 'cunoasterea binelui si a raului', lucru imposibil, analogie as putea face cu o intamplare in care cineva greseste in fata ta, tu il ierti ca un bun crestin, dar nu pierzi memoria, stii ca lucrul respectiv s-a intamplat. Sufletul nostru ajungand in rai sau iad, dupa moarte, se duce cu tot cu amintirile noastre, deci si cu alegerile noastre de bine si rau, alegeri care ne definesc ca oameni (noi suntem trup si suflet, dar alegerea finala ar trebui s-o faca sufletul). Tin minte ca si eu am avut dilema lui mq, ce se intampla cu noi dupa ce murim? Ne pierdem individualitatea? Probabil la intrebarea asta nimeni nu poate da un raspuns decat daca a fost dincolo si s-a intors, dar in mod sigur ceva ramane din noi, putem face alegeri, Adam a ales s-o asculte pe Eva, Eva a ales sa-l asculte pe sarpe.
Consider ca problema nu poate fi discutata decat privind in ansamblu creatia.

Privind din punctul de vedere al altora care au postat aici, apropo de posibilitatea ca sarpele sa-l fi "fentat" pe Dumnezeu, cum spun ei. Corectati-ma daca gresesc in ce spun, pentru ca nu am alte informatii decat ce imi aduc aminte din ce mi s-a povestit, pentru ca in Biblie din ce stiu nu prezinta decat Geneza pamanteasca, nu prezinta nimic legat de ingeri sau tot ce se afla in Rai. lucifer a fost unul dintre creatiile lui Dumnezeu, unul dintre cei mai puternici ingeri ai lui daca nu ma insel, si totodata motivul caderii lui a fost crearea omului, invidia lui lucifer, vazand cat de bine e vazuta aceasta noua creatie de catre Dumnezeu. Din cauza asta unul din scopurile lui a fost distrugerea omului, coruperea sufletului omului si prin asta sa-i demonstreze lui Dumnezeu ca a gresit punand atata speranta in aceasta creatie si iubind omul atat de mult.
Ce nu stiu eu e din punct de vedere cronologic cand i-a interzis Dumnezeu lui Adam si Evei sa manance din pomul cunostintei binelui si raului (totodata nu le-a interzis sa manance din pomul vietii). De ce intreb asta tocmai in ideea de mai sus, daca sarpele a fentat sau nu.

1. sarpele l-a fentat intr-adevar pe Dumnezeu, manipulandu-o pe Eva sa muste din mar si sa-i dea si lui Adam.

Aaici iar ar fi o discutie enorma in legatura cu simbolismul copacului respectiv. Daca intr-adevar au dobandit amandoi cunostinta binelui si raului, e intr-adevar un bine si rau din perspectiva umana nu dumnezeiasca cum spunea altcineva, pentru ca gestul lor de a se imbraca e hilar, cum sa iti pui niste frunze pe tine pentru ca iti e rusine de Dumnezeu, care stii ca e atotputernic, deci orice au dobandit prin nesupunera lor n-a fost de bine.

daca intr-adevar sarpele a dat o lovitura omului in acel moment, Dumnezeu nu i-a abandonat de tot, i-a pedepsit, dar le-a dat speranta, si tot ceea ce a facut Dumnezeu pentru oameni incepnd cu acel punct a fost sa-i ajute sa isi indrepte aceasta gresala.

2. Dumnezeu stia ce avea sa se intample si asta era planul lui in legatura cu oamenii (care erau creati dupa chipul nu si dupa asemanarea sa, asemanare pe care bine spunea cineva trebuie sa si-o castige prin incercarile vietii pe pamantul asta). Aici imi permit sa fac o presupunere, Dumnezeu n-a vrut sa "riste" (nu e cel mai potrivit cuvant, stiu) sa faca o creatie de tipul lui lucifer, asa ca nu i-a facut pe oameni puternici si cu viata vesnica (ca pe ingeri de exemplu) i-a facut muritori si vulnerabili intr-o masura, dar tocmai testul acesta pe pamant, prin faptul ca avem liber arbitru si putem sa-l alegem calea spre Dumnezeu ne face valorosi si plin de potential, de asta cred eu ca ne iubeste Dumnezeu asa de mult si ne acorda sansa mantuirii.

as mai avea lucruri sa spun dar mi-e foarte greu sa imi pun ordine in idei si va rog sa ma iertati pentru posibilele erezii pe care le-am spus, dar va asigur ca orice scriu aici vine dintr-o sincera dorinta de a afla mai multe despre noi, despre Dumnezeu, tocmai pentru a-mi solidifica credinta. o singura intrebare mai pun in legatura cu Geneza (pe care am recitit-o cu ocazia asta) in cap1-27 se spune ca "Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie. 28. Si Dumnezeu i-a binecuvantat, zicand : "Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul si-l supuneti[...]" apoi in cap 2, Dumnezeu il creaza pe om din pamant, sufland viata in fata lui. Nu stiu cum sa interpretez asta, a fost creat omul de 2 ori, o data pe pamant, si a doua oara in rai? Daca intr-adevar menirea noastra e sa 'crestem sa inmultim sa supunem pamantul si sa-l umplem' din nefericire am cam exagerat cu asta.

si pana la urma de ce a fost alungat Adam din Rai? in opinia mea, cunostinta binelui si raului obtinuta prin incalcarea poruncii lui Dumnezeu, era ceva pe care Adam nu putea s-o inteleaga, nu avea poate 'maturitatea spirituala' sa traiasca cu ea si s-o foloseasca doar in bine, daca stam sa ne gandim toti Sfintii si Parintii au fost oameni, deci aveau aceasta cunostinta a binelui si a raului si nu i-a impiedicat sa se apropie de Dumnezeu. Iar mantuirea eu o vad ca un proces voit si venit din suflet prin care noi ne apropiem de Dumnezeu prin renuntarea la pacate, iertarea lor si perfectionarea noastra spirituala astfel incat sa putem trai in rai, cu tot cu aceasta cunostinta a binelui si a raului (daca nu am avea-o cum am evita oare raul?)
Reply With Quote
  #204  
Vechi 05.03.2009, 17:48:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de traianm Vezi mesajul
am intrat aici ca sa imi elucidez niste nelamuriri in legatura cu Dumnezeu, credinta, crestinism, dar citind imi creez si mai multe[...]
Nu scrie nicaieri in Biblie sa crezi si sa nu cercetezi. Dimpotriva, zice sa "cercetati scripturile", sa "cautati si veti afla". Deci cine este la inceput, sa se documenteze si sa-si caute oameni imbunatatiti care sa-l indrume pe calea cea ingusta, ca de unul singur este extrem de riscant. Si un alt sfat important, din experienta: forumul asta nu-i de mare ajutor... :)

Nu-i de mirare ca Serafimii sunt deasupra Heruvimilor in scara ierarhica, pentru ca primii sunt plini de dragoste dumnezeiasca in comparatie cu Heruvimii cei cu ochi multi, care au cunoasterea deplina a tainelor creatiei.

Iertarea autentica a aproapelui presupune uitarea completa a raului sau, ma gandesc, transformarea lui in bine. Certarea sau insulta va fi perceputa ca o binecuvantare, o palma primita ca un prilej de testare a smereniei, refuzul ispitei unei femei - o cununa a virtutii. Atunci omul se aseamana lui Dumnezeu, cand ajunge desavarsit prin harul Domnului si prin vointa proprie.

Cunostinta binelui si a raului a protoparintilor este de fapt cunostinta raului care survenea in conditiile caderii in pacat. Caci omul cunostea doar binele inainte de pacat, din moment ce "erau bune toate"; el habar n-a avut ce-o sa se intample in cazul neascultarii de Dumnezeu.

1. Cei doi pomi si faptul ca Adam si Eva au cunoscut ca sunt goi - astea sunt metafore si nu are rost sa intram in detalii aici. Sfintii au comentat acestea, documente sunt peste tot.

2. A nu se confunda Dumnezeu cu o entitate transcendenta de tipul celor din Star Trek... Nici ingerii cei mai aproape de El nu-l inteleg si nici noua nu ne este ingaduit sa ne avantam cu gandul in tot felul de speculatii mistice. Un lucru este clar pentru mine: El este atotstiitor, neconditionat de timp si a creat fiintele ingerilor si oamenii rationali, liberi si capabili de sentimente.

Daca o parte din ingeri au crezut ca Il inteleg si pot sa se ridice deasupra Lui, asta este greseala lor. Atunci s-a creat raul ca si consecinta a mandriei si neascultarii lor, sursa raului fiind ingerii cei razvratiti, nu Dumnezeu. Nu putem decat sa speculam tot felul de silogisme care au cauzat caderea ingerilor; cert este ca atunci s-a dat o mare lupta intre ingerii ramasi in ascultarea Domnului si ceilalti, in urma careia primii si-au asigurat mantuirea vesnica, rezultata in urma alegerii lor libere de a ramane buni (asa cum au fost creati), pe cand ceilalti au ajuns in conditia demonica, fara posibilitatea de a se intoarce vreodata la conditia initiala.

Asa cum ei au fost creati liberi, si oamenii au avut aceasta calitate, fiind dupa chipul lui Dumnezeu. Nu este tocmai corect sa spui ca omul a fost creat muritor; omul nu a fost initial nici muritor, nici nemuritor. Ar fi ramas nemuritor daca ar fi ales de bunavoie sa ramana in ascultarea Creatorului si a murit (spiritual vorbind) in insasi clipa caderii in pacat. Iar sensul mortii este acela de curatire de rau prin moarte si inviere, ca solutie divina impotriva planului demonic de pervertire a creatiei lui Dumnezeu (Lucifer a fost fentat, vorba ta).

Pai omul nu a fost creat instantaneu, ci in timpul "zilei" a sasea - care zi se poate defini ca o perioada lunga de timp (yom din ebraica = zi sau era sau eon). Nu stim noi cum anume s-a intamplat asta, cert e ca a durat foarte multa vreme. Evolutionistii cred ca stiu cum, insa noi ramanem mai sceptici la versiunea lor... Eu unul stiu ca pentru toata creatia Dumnezeu a zis "Sa fie!", pe cand in cazul omului a zis "Sa facem!" Deci cred ca omul a fost facut din pamant sau din lut, cum scrie, tot evolutiv, dar cum anume n-am de unde sa stiu.

Si inca ceva: Dumnezeu are raspuns din veac la problema raului care a aparut in lume. Fara sa predestineze, a stiut ca Lucifer si ai lui I se vor impotrivi (din proasta intelegere a libertatii), ca omul va cadea (amagit de cel rau); insa El este Amin si la Dumnezeu este numai DA! El stie cum sa transforme raul in bine, cum sa invinga posibilitatea lui NU pe care l-au imbratisat unii ingeri si unii oameni... Caci altfel, vorba ta, Lucifer l-ar fi fentat intr-un fel, limitandu-I posibilitatea de a crea si alte lumi din posibilei infiltrari a raului, adica Dumnezeu n-ar mai fi fost atotputernic atunci, nu?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 05.03.2009, 18:13:45
traianm traianm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2009
Mesaje: 13
Implicit

da, inteleg ce spui, si iti multumesc pentru timpul acordat si pentru sfaturi. Intr-adevar un forum nu e cel mai bun loc pentru a cauta raspunsuri, o sa incerc sa studiez problema mai mult in cartile Sfintilor si voi cauta lucrari de referinta, oricum am mai citit intre timp si aici si in alte parti si m-am mai luminat un pic, simt eu
Reply With Quote
  #206  
Vechi 05.03.2009, 18:18:43
traianm traianm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2009
Mesaje: 13
Implicit

scuze pentru o iesire de la subiectul initial, dar as avea o rugaminte, daca poti / puteti sa-mi recomandati niste titluri pe care sa le studiez, sau link-uri catre alte topicuri pe forum sau alte site-uri, sa incep cu "alfabetul" ca sa nu apuc sa cred ca stiu deja a scrie deja fraze cand imi lipsesc elementele de baza.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 05.03.2009, 18:30:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sfantul Atanasie cel Mare spune: "Oamenii, golindu-se de gandul la Dumnezeu si intorcandu-se spre cele ce nu sunt, o data ce s-au despartit de Dumnezeu, Care este, s-au golit si de existenta. De aceea, desfacandu-se, raman in moarte si in stricaciune". E simplu de explicat alungarea. Adam a rupt relatia cu Dumnezeu, asta a facut ca el si dupa aceea intregul neam omenesc, sa mearga spre moarte. Dar din iubirea Sa nemarginita, nu ne-a lasat in moarte, S-a intrupat, si a prefacut moartea in trecere spre viata vesnica.

Daca am reusi si noi ca in fiecare zi sa facem o prefacere, a unui gand pacatos in unul bun, a unui gest - din a lovi, in a mangaia, a unui cuvant - din a jigni, a aduce bucurie, ... lumea aceasta nu ar mai suspina, dupa cum spune Sfantul Apostol Pavel, ci ar zambi.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 06.03.2009, 17:37:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de traianm Vezi mesajul
scuze pentru o iesire de la subiectul initial, dar as avea o rugaminte, daca poti / puteti sa-mi recomandati niste titluri pe care sa le studiez, sau link-uri catre alte topicuri pe forum sau alte site-uri, sa incep cu "alfabetul" ca sa nu apuc sa cred ca stiu deja a scrie deja fraze cand imi lipsesc elementele de baza.
O carte fundamentala, zic eu, pentru a intelege, in lumina ortodoxa, cel mai important eveniment din istorie: Jertfa lui Hristos pentru noi toti.

http://www.scribd.com/doc/3064730/pr...i-RASCUMPARARE
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 06.03.2009, 20:19:21
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit


Last edited by tot-Laurentiu; 01.08.2016 at 21:29:34.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 29.03.2009, 07:11:15
Margelatul Margelatul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Mesaje: 6
Wink De ce a fost izgonit Adam din Rai ?!

Stim, conform Sf. Scripturi ca Adam si Eva au mancat din pomul cunostintei binelui si raului si ca o consecinta au fost alungati din rai...pentru..."ca nu cumva sa-i intinda mana si sa ia roade din pomul vietii, sa manance si sa traiasca in veci." (Facere 3, 22)Este evident ca existau 2 pomi. Nu stiu daca raspunsul acesta este satisfacator. Sau poate am intrat prea tarziu pe this topic.
Blessed Lent.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva? delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.12.2013 20:08:13
Stie cineva...? Noesisaa Generalitati 14 07.05.2011 12:05:14
INAINTE DE ADAM AU MAI FOST SI ALTE LUMI? adrian010155 Generalitati 46 10.12.2010 03:38:02
Stie cineva? caesar Generalitati 4 21.03.2009 07:00:05