Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 31.08.2010, 16:29:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
tatal meu momentan e mai in varsta decat era parintele atunci,si nu il aud ca spune ca nu isi poate face datoria zilnica,in conditiile in care jumate de zi e la cabinet,jumatate la tara,unde presteaza munci fizice!parintele teofil nu presta munci fizice,facea doar liturghia,si ma gandesc ca nu era zilnica!deci unde e acea oboseala supraomeneasca de nu a putut sa imi spuna o vorba buna?hai sa judecam corect lucrurile!realist,obiectiv!
O intrebare
Dar tu cu ce te ocupi Kira?
  #132  
Vechi 31.08.2010, 16:30:02
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
tatal meu momentan e mai in varsta decat era parintele atunci,si nu il aud ca spune ca nu isi poate face datoria zilnica,in conditiile in care jumate de zi e la cabinet,jumatate la tara,unde presteaza munci fizice!parintele teofil nu presta munci fizice,facea doar liturghia,si ma gandesc ca nu era zilnica!deci unde e acea oboseala supraomeneasca de nu a putut sa imi spuna o vorba buna?hai sa judecam corect lucrurile!realist,obiectiv!
Kiralina..Iarta-l si uita..mergi mai departe. A fost un Om un Om nevazator. Esti prea aspra si privind din afara poti sa spui si sa faci comparatia cu un Om mai batran. E dreptul tau! Dar daca nu-l ierti nu vei putea merge mai departe. Toti gresim si Parintele si Tu si eu. Toti dar daca nu iertam si nu-i iubim nu putem sa mergem mai departe. Cel mai important e sa-i IUBIM pe cei care ne-au necajit si sa ne rugam pentru Ei ca sa nu de-a socoteala de supararile ce ni le-au cauzat.
Iarta-ma ca ti-am scris si ti-am spus cum gandesc eu vizavi de o situatie exceptionala de a ta.
Iarta, ridica-te, uita si IUBESTE_I pe toti din jurul tau mai ales pe cei ce-ti gresesc. Stiu ca e cel mai greu...dar merita sa incerci.
" Doamne, nu ma lasa desvelit in faptele gresalelor mele; ca sa nu fiu izbit cu dureri chinuitoare si cazut in mana celui rau".
Iertare pentru interventie si Doamne ajuta!
  #133  
Vechi 31.08.2010, 16:41:33
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
Kiralina..Iarta-l si uita..mergi mai departe. A fost un Om un Om nevazator. Esti prea aspra si privind din afara poti sa spui si sa faci comparatia cu un Om mai batran. E dreptul tau! Dar daca nu-l ierti nu vei putea merge mai departe. Toti gresim si Parintele si Tu si eu. Toti dar daca nu iertam si nu-i iubim nu putem sa mergem mai departe. Cel mai important e sa-i IUBIM pe cei care ne-au necajit si sa ne rugam pentru Ei ca sa nu de-a socoteala de supararile ce ni le-au cauzat.
Iarta-ma ca ti-am scris si ti-am spus cum gandesc eu vizavi de o situatie exceptionala de a ta.
Iarta, ridica-te, uita si IUBESTE_I pe toti din jurul tau mai ales pe cei ce-ti gresesc. Stiu ca e cel mai greu...dar merita sa incerci.
" Doamne, nu ma lasa desvelit in faptele gresalelor mele; ca sa nu fiu izbit cu dureri chinuitoare si cazut in mana celui rau".
Iertare pentru interventie si Doamne ajuta!
Dar am iertat demult!dar nu am uitat! am vrut sa arat ca si oamenii mari pot gresi....si soclul pe care ii punem uneori nu isi are rostul!argumentul cum ca era nevazator nu tine!cata vreme putea sa umble prin tara sa conferentieze,putea sa imi spuna o vorba buna.repet,am iertat,demult inca!
  #134  
Vechi 31.08.2010, 16:45:26
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

[quote=andreicozia;284019]O intrebare
Dar tu cu ce te ocupi Kira?[/QUOT
sa inteleg ca do you want to marry me?cauta in postarile mele si vei gasi una din ocupatiile principale.a doua ocupatie principala tine de domeniul traducerilor din si in 5 limbi.multumit?dar nu e relevant cu ce ma ocup,pe bune!e relevant ce pot oferi acestui forumovesti reale de viata,din care cei intelepti se folosesc,cei mai putin se smintesc....
  #135  
Vechi 31.08.2010, 17:09:53
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Dar am iertat demult!dar nu am uitat! am vrut sa arat ca si oamenii mari pot gresi....si soclul pe care ii punem uneori nu isi are rostul!argumentul cum ca era nevazator nu tine!cata vreme putea sa umble prin tara sa conferentieze,putea sa imi spuna o vorba buna.repet,am iertat,demult inca!
Nu l-ai iertat! A ierta inseamna a uita complet ce s-a intamplat.

Ar tb sa-ti dea de gandit atitudinea parintelui si nu sa-l judeci, este cine sa-l judece daca a gresit. Poate facea referrire la duhovnic intre ghilimelele de rigoare, poata ca ultima ta speranta fusese preotul, si inainte de asta poate ai fost pe la alte persoane care credeai ca te pot ajuta, precum fac si cei cu radiestezia, se cred mai presus de sfintii parinti si cred ca pot sa vindece sau altele.

Indiferent ce ai patit in viata, nimeni si nimic nu-ti da dreptul sa vb pe tonul asta. Mereu ai de comentat la ce spun altii, si nu la modul frumos, ci la modul ''vulgar'' pentru un crestin.

Faptul ca parintele Teofil a slujit la manastirea Sambata de Sus, unde a slujit si parintele Arsenie Boca, ar tb sa-ti dea de gandit, pt ca parintele Arsenie Boca a iubit si iubeste foarte mult aceasta manastire.

Doamne ajuta.
  #136  
Vechi 31.08.2010, 17:23:27
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Dar am iertat demult!dar nu am uitat!
Ierti, dar nu uiti!!! Asta-i cea mai grava greseala pentru un crestin.
Asta-i ceea ce nu-mi place la tine: multa sare si piper. Nu mai fi atat de acida si sarcastica! Nu mai fi atat de dura si taioasa! Nu mai fi atat de "nesuferita", pentru ca toate se intorc insutit impotriva ta! Asculta-ma te rog, si selecteaza sfaturile care le primesti de la cei care iti transmit toate gandurile lor bune! Nu te incapatana, fiindca cu totii avem de invatat.
Tu esti o persoana deosebita cu un suflet urias, dar la fel de uriasa este si lupa prin care privesti pacatele celor ce ti-au gresit si pe care nu vrei sa le tratezi cu blandete si intelegere!
  #137  
Vechi 31.08.2010, 17:38:16
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Ierti, dar nu uiti!!! Asta-i cea mai grava greseala pentru un crestin.
Asta-i ceea ce nu-mi place la tine: multa sare si piper. Nu mai fi atat de acida si sarcastica! Nu mai fi atat de dura si taioasa! Nu mai fi atat de "nesuferita", pentru ca toate se intorc insutit impotriva ta! Asculta-ma te rog, si selecteaza sfaturile care le primesti de la cei care iti transmit toate gandurile lor bune! Nu te incapatana, fiindca cu totii avem de invatat.
Tu esti o persoana deosebita cu un suflet urias, dar la fel de uriasa este si lupa prin care privesti pacatele celor ce ti-au gresit si pe care nu vrei sa le tratezi cu blandete si intelegere!
dar nu in sensul asta nu am uitat,nu in sensul ca mereu macin resentimente!in sensul ca e un eveniment ce nu s-a sters din memorie,si cand dau de numele par teofil,uneori imi amintesc despre cum m-a suparat si cum mi-a trecut.....in final mi-a fost f drag,dar in chin mi-a tras o maciuca in cap care m-a dezechilibrat serios.....
  #138  
Vechi 31.08.2010, 18:01:59
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai puteai sa spui simplu: "Pe Parintele Teofil Paraianu, ar fi trebuit sa-l trag de mustati pentru ce mi-a facut si mult timp nu l-am iertat, dar mai tarziu am inteles ca toate vin de la Dumnezeu si mi-a parut rau pentru gandurile mele si vorbele grele la adresa lui! Iarta-ma Parinte Teofile, ca ma mai ia gura pe dinainte! Si pune si pentru mine o vorba buna la Mantuitorul, daca te-ntalnesti cumva cu El pe la vreun bairam!..."


Cristian, scuze de intarziere! Nu vad nici un motiv pentru care sa nu-i trecem pe Parintii nostri dragi, care-au insemnat ceva in viata noastra. Dimpotriva, se pare ca este chiar indicat sa nu-i facem uitati, daca o vorba sau un sfat de-al lor ne-a schimbat intr-un fel sau altul cursul vietii!
  #139  
Vechi 31.08.2010, 18:15:33
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

[quote=OmuBun;284058]Pai puteai sa spui simplu: "Pe Parintele Teofil Paraianu, ar fi trebuit sa-l trag de mustati pentru ce mi-a facut si mult timp nu l-am iertat, dar mai tarziu am inteles ca toate vin de la Dumnezeu si mi-a parut rau pentru gandurile mele si vorbele grele la adresa lui! Iarta-ma Parinte Teofile, ca ma mai ia gura pe dinainte! Si pune si pentru mine o vorba buna la Mantuitorul, daca te-ntalnesti cumva cu El pe la vreun bairam!..."


Cristian, scuze de intarziere! Nu vad nici un motiv pentru care sa nu-i trecem pe Parintii nostri dragi, care-au insemnat ceva in viata noastra. Dimpotriva, se pare ca este chiar indicat sa nu-i facem uitati, daca o vorba sau un sfat de-al lor ne-a schimbat intr-un fel sau altul cursul vietii![/
M-a iertat,dragutul,dovada ca mi-a dat o galeata plina cu apa intr-un vis!mi-a dat viata!si il iert,ca e nascut in aceeasi zi cu mama!apropo de zile de nastere:tata e nascut o data cu ceausescu,mama o data cu iliescu,eu o data cu guviernu groza!suntem condamnati la comunism!
  #140  
Vechi 31.08.2010, 18:19:36
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Bravo

"M-a iertat,dragutul,dovada ca mi-a dat o galeata plina cu apa intr-un vis!mi-a dat viata!si il iert,ca e nascut in aceeasi zi cu mama!apropo de zile de nastere:tata e nascut o data cu ceausescu,mama o data cu iliescu,eu o data cu guviernu groza!suntem condamnati la comunism!"

Dragul sau draga mea, ti-ai revenit din inversunare!
ma bucur, m-ai facut sa ma amuz cu zilele de nastere.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31