Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 31.08.2010, 20:09:36
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

[quote=cristian67;284087]
Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul

si eu in aceeasi zi cu Alexandru Ioan Cuza
deci te pregatesti de unire,da?un comunist,un nazist si un unionist!perfect!asteptam casa regala,fanariotii,si neaparat pe stefan cel mare,si decebal si traian!
  #152  
Vechi 31.08.2010, 20:11:17
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

iata cum Duhul Sfant al dragului nostru Parinte ARSENIE a facut pace pe topic,DOMNUL sa ne binecuvanteze pe toti cu iubire si intelepciune
  #153  
Vechi 31.08.2010, 20:13:19
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
iata cum Duhul Sfant al dragului nostru Parinte ARSENIE a facut pace pe topic,DOMNUL sa ne binecuvanteze pe toti cu iubire si intelepciune
era imposibil sa nu se ciocneasca cuza cu hitler si cu gheorghiu dej!fiecare razboinic si batos!
  #154  
Vechi 31.08.2010, 20:16:39
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

[quote=kiralina;284090]
Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul

deci te pregatesti de unire,da?un comunist,un nazist si un unionist!perfect!asteptam casa regala,fanariotii,si neaparat pe stefan cel mare,si decebal si traian!
cu draga inima ma unesc cu voi intru HRISTOS,nu se poate sa nu gasesti in fiecare om ceva bun,ne mai ajuta si dragii parinti si toate sunt cum ar trebui sa fie
  #155  
Vechi 31.08.2010, 20:27:17
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit intrebare Kiralina

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
in manastiri calugarii citesc psaltirea ptr oameni!ori trimiti pomelnicul prin posta si scrii pe pomelnic-psaltire -40 de zile-,ori dai pomelnicul personal!ajuta enorm in probl f grave!
deci trimit pomelnicul pe adresa manastirii cu specificatia psaltire 40 de zile(si pretul?)pot fi trecute in pomelnic toate persoanele pe care desigur vrei sa le treci ?
  #156  
Vechi 31.08.2010, 20:32:22
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

scrii omelnic ptr psaltire-40 de zile si dedesubt ii treci pe toti ai tai!stiu ca la sihastria se citeste din psaltire ,la putna-am vazut cu okii mei.nu peste tot se citeste psaltirea!cat despre pret,habar nu am.pui cat poti,ei citesc cat considera!
  #157  
Vechi 31.08.2010, 20:40:47
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

roaga-l pe omubun sa se intereseze cati bani sa pui in plic,sau,daca ti-e teama ca posta va desface plicul,trimite-i banii in cont omului bun-e vb de cateva sute,si ii scrii pomelnicul intr-un mesaj privat si el iti duce pom cand are drum pe la sihastria !nu se lacomeste el la cateva sute de mii.e omul lui dumnezeu!
  #158  
Vechi 31.08.2010, 21:32:07
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@kiralina,bine merci mult,am sa ma interesez si la Prislop sunt aproape.
  #159  
Vechi 31.08.2010, 21:41:36
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Cei care sunteti din Brasov sau Prahova,aveti idee daca se organizeaza ceva pelerinaje spre Prislop?Daca da,va rog anuntati-ma si pe mine.Multumesc frumos!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
  #160  
Vechi 31.08.2010, 22:07:56
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
roaga-l pe omubun sa se intereseze cati bani sa pui in plic,sau,daca ti-e teama ca posta va desface plicul,trimite-i banii in cont omului bun-e vb de cateva sute,si ii scrii pomelnicul intr-un mesaj privat si el iti duce pom cand are drum pe la sihastria !nu se lacomeste el la cateva sute de mii.e omul lui dumnezeu!
Oops! In sfarsit am gasit si eu o cale sa ma imbogatesc! Faceti o lista, dar care sa nu fie mai mica de 100 de persoane... Tocmai se fac oferte pentru petrecerea revelionului in Tenerife!...

Mai in gluma, mai in serios, din pacate nu pot decat sa dau sfaturi. Nu stiu cand voi mai merge la Sihastrie. Nu depinde de mine, ci de cand va putea sotia sa-si ia liber, iar asta poate dura, sau chiar sa nu reuseasca pana anul viitor.
Pretul pentru 40 de zile la citirea Psaltirii (la Sihastrie) este de 15 lei de persoana. Pentru 2 persoane, 30 de lei.
La Psaltire se trec de obicei "ratacitii", nebotezatii, dar si oricine se confrunta cu probleme aparent fara iesire. Ideea este ca acest lucru se trateaza cu toata seriozitatea: post, rugaciune, detasarea de vicii. Spunea preotul de la manastire ca au venit niste tigani la Parintele Ciprian, iar el i-a trecut pe toti la Psaltire. Dupa cateva saptamani, au venit cu mare taraboi ca au ajuns sa se lupte in fiecare noapte cu diavolii. Ca sa scape, a trebuit sa se boteze cu totii. Dupa alte cateva luni au revenit si au spus ca au scapat de necazuri!
Cine are cu adevarat probleme si vrea sa scape de ele, nici un efort nu e prea mare. Interesati-va unde se fac astfel de pomelnice si mergeti personal acolo. In general, asa cum spovedania nu se face on-line, nici mantuirea nu se face prin posta. E nevoie sa... dai cu subsemnatul!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 17:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 15:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 21:40:31