Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.04.2018, 17:10:56
artanus artanus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2018
Mesaje: 1
Implicit incrucisarea verilor prin alianta

buna ziua, sotia mea am aflat de curand ca s-a incrucisat pana sa ne casatorim cu un verisor prin alianta (el nepotul unchiului ei,matusa fiind sora mamei sotiei mele), este un pacat foarte mare? va multumesc. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.06.2023, 03:29:16
Stephen01 Stephen01 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2023
Locație: United Kingdom - Sheffield
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Căsătoria între rudele prin incruscrire

Bună seara, am o întrebare, către cineva adegvat de drept, să poată să răspundă cu adevărat la această întrebare? Doi tinerii s-au căsătorit, soț și soție.
Mama la fată, adică cuscra, sa îndrăgostit de unchiul la băiat, adică cuscrul că și unchiul la băiat, vine tot cuscrul cred?
Vor sa se căsătorească și ei Mama(Cuscra) la fată, cu Unchiul(Cuscrul) la băiat.
Întrebare: au voie sa se căsătorească și dacă este păcat , că au relație împreună conjugală, in a se culca in pat împreună? Noi familia fetei, am stat de vorbă cu Cuscra (Mama fetei) și i-am spus, că este mare păcat, aceasta relație pe care a creat-o, împreună cu Unchiul la băiat (Cuscru), care acum este o relație de încruscrire, familia băiatului și familia fetei, au creat o alianță de încruscrire ambele familii, ale fetei și ale băiatului.
Ce dorim sa aflăm și va rugăm cu toată inima noastră, sa ne ajutați și să lămurim, această neînțelegere și păcat, dacă este păcat sau nu? Are voie Mama fetei, Cuscra, sa se căsătorească, cu Unchiul la băiat, care vine tot Cuscrul, fiindcă acest Unchi al băiatului este tot Cuscru? Vă rugăm să ne spuneți, dacă au voie să trăiască împreună în relație sau să se căsătorească, unchiul băiatului, cu mama fetei, cuscra?

Să precizez din nou, băiatul și fata, sunt căsătoriți in biserică.

Cu stimă,
Stefan Gheorghe.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.06.2023, 12:30:20
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Ce s-a intamplat cu tatal fetei, fostul sot al cuscrei? Unchiul a mai fost si el casatorit?

Nu vad de ce ar impiedica relatiile de casatorie dintre copii, urmasi, pe parinti la a-si reface viata cu cine vor ei? Din moment ce mama fetei si unchiul baiatului nu sunt frati sau veri pana la gradul 2-3 nu vad ce canon ar interzice iubirea si casatoria lor?

(Io nu stiu canoanele... poate ne lamureste cineva.)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.06.2023 at 14:47:39.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.06.2023, 00:29:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stephen01 Vezi mesajul
Are voie Mama fetei, Cuscra, sa se căsătorească, cu Unchiul la băiat, care vine tot Cuscrul, fiindcă acest Unchi al băiatului este tot Cuscru? Vă rugăm să ne spuneți, dacă au voie să trăiască împreună în relație sau să se căsătorească, unchiul băiatului, cu mama fetei, cuscra?

Să precizez din nou, băiatul și fata, sunt căsătoriți in biserică.

Cu stimă,
Stefan Gheorghe.
Prin căsătorie, soțul care nu e rudă de sânge, preia gradul de rudenie pe care îl avea soția care e rudă de sânge și invers.

Fă și tu o schemă să înțeleg câte linii de rudenie sunt


Mama
|
Fata/Sotie

Deci intre Mama si fiica ei e o linie deci grad I, soțul imprumută gradul I față de mama fetei

La unchiul soțului

Bunic soț
/ |
Unchi soț Tată soț
|
Soț

Dacă e așa schema, Șoțul e rudă gradul 3 cu unchiul, sunt trei linii, (una spre tatăl lui, una spre bunic, una spre unchi)

Soția împrumută gradul de rudenie prin căsătorie, deci ea devine rudă de gradul trei cu unchiul soțului și mama ei dacă mai adăugăm o linie de la Fiică spre Ascendent(mamă e gradul 4 față de unchi).

Se mai poate cazul să fii unchiul cuiva având un străbunic comun și se mai adaugă două liniii spre fratele bunicului si de la frate bunic la unchi soț, plus linia mamă-fiică și rezultă gradul 6 - gradul 5 soț -unchi + gradul 1 mamă-fiică:

Străbunic
/ |
Frate Bunic Bunic soț
| |
Unchi soț Tată soț
|
Soț

Nu știu exact gradul până la care nu e voie, legal până la gradul 4 e interzis, dar poate bisericesc e mai mult.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.06.2023 at 00:36:14.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.06.2023, 03:15:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stephen01 Vezi mesajul
Bună seara, am o întrebare, către cineva adegvat de drept, să poată să răspundă cu adevărat la această întrebare? Doi tinerii s-au căsătorit, soț și soție.
Mama la fată, adică cuscra, sa îndrăgostit de unchiul la băiat, adică cuscrul că și unchiul la băiat, vine tot cuscrul cred?
Vor sa se căsătorească și ei Mama(Cuscra) la fată, cu Unchiul(Cuscrul) la băiat.
Întrebare: au voie sa se căsătorească și dacă este păcat , că au relație împreună conjugală, in a se culca in pat împreună? Noi familia fetei, am stat de vorbă cu Cuscra (Mama fetei) și i-am spus, că este mare păcat, aceasta relație pe care a creat-o, împreună cu Unchiul la băiat (Cuscru), care acum este o relație de încruscrire, familia băiatului și familia fetei, au creat o alianță de încruscrire ambele familii, ale fetei și ale băiatului.
Ce dorim sa aflăm și va rugăm cu toată inima noastră, sa ne ajutați și să lămurim, această neînțelegere și păcat, dacă este păcat sau nu? Are voie Mama fetei, Cuscra, sa se căsătorească, cu Unchiul la băiat, care vine tot Cuscrul, fiindcă acest Unchi al băiatului este tot Cuscru? Vă rugăm să ne spuneți, dacă au voie să trăiască împreună în relație sau să se căsătorească, unchiul băiatului, cu mama fetei, cuscra?

Să precizez din nou, băiatul și fata, sunt căsătoriți in biserică.

Cu stimă,
Stefan Gheorghe.
Toata stima, Stefan Gheorghe!

S-ar parea ca aici e vorba mai mult despre linistea voastra, pentru ca nimeni nu striga cand altul pacatuieste, decat numai ca nici altul (care stie ceva delicat) sa nu strige despre el la fel.
Daca vorbiti despre pacat inseamna ca deja ati hotarat voi pentru altii ce este ingaduit si ce nu din punctul de vedere canonic.

Daca ne inchipuim ca cei tineri n-ar fi casatoriti, dar ar programa sa se casatoreasca in acelasi moment cu savarsirea casatoriei dintre "mama la fata" si "unchiul la baiat", atunci n-ar fi niciun fel de incalcare si pacat; toata lumea ar fi exact in situatia care acum va revolta, dar atunci n-ati avea pretext.
Totusi, situatia fiind putin delicata pentru marea familie, ar fi bine sa se linisteasca toata lumea, sa nu aprinda spiritele nimanui prin afirmatii care sa deranjeze si sa incite la atitudine ostila pe alti membri din familia largita.

Cel mai corect, nevinovat si constructiv pentru toti este (parerea mea) sa se adreseze episcopului, nu voi, cei care sunteti deja ostili, ci chiar candidatii in persoana DACA VOR, fiindca nimeni nu are dreptul sa ceara lamuriri de la episcop pentru rudele lor, ci doar ei insisi, si nici episcopul nu are caderea sa se exprime in fata altora, ca la meciurile de fotbal, daca a fost ofsaid sau nu; episcopul are libertatea si puterea de a dezlega toate situatiile ce ating sau chiar depasesc limitele canonice, in cazul in care aici ar fi vorba de asa ceva.

Ar fi la fel de bine daca ati reusi sa-i rugati pe varstnicii "candidati la fericire" sa binevoiasca sa ceara binecuvantare pentru fericirea lor de la episcopul locului si sa oficieze chiar el cununia. Astfel ar curma chiar el, episcopul, razvratirea inimilor voastre.
Daca nu vor, va rog sa va rugati pentru fericirea lor, caci doar asa inimile voastre se vor linisti (foarte important!). Cu toata stima spun: altfel nu veti schimba nimic.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nepotism la cel mai înalt nivel! Patriarhul Daniel și-a trecut rudele în C.Ortodox myself00 Generalitati 10 03.01.2013 20:14:41
rude prin incuscrire flo9_10 Nunta 29 06.01.2012 15:47:08
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 14:09:26
rude prin incuscrire ioanamartincu Nunta 1 04.05.2011 21:37:10