Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.06.2020, 16:46:56
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta e varianta misogina, in ortodoxie nu exista asa ceva. Femeia e tot un om, ca si barbatul.
Evident ca este om. Eu vorbeam de o imagine, un mod de a fi, nu de specie.
Și dacă ortodoxia nu e misogină de ce nu permite femeilor să slujească sacerdotal? Asta nu e discriminare?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.06.2020, 16:48:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TiberiuAdrian Vezi mesajul
Ortodocsii nu ofera carti pe strada - Daca am primit de la Martorii lu Iehova sau de la un sarac, sau de la un dusman, ce conteaza de unde am primit? Sunt eu ortodox mai bun decat el? Este Noul Testament oferit de ei o carte cu minciuni?
Primirea unei biblii ar putea fi un semn dacă te-ai fi rugat la Dumnezeu să primești o Scriptură, nu ca răspuns la o rugăciune pt găsirea soției.

Cine să ofere frate Biblii pe stradă, acum când toți sunt panicați cu distanțarea socială și se feresc de străini de la care s-ar putea molipsi ?

Ca s-o zic pe șleau, mie dacă mi s-ar răspunde prin sectari la o rugăciune, m-aș gândi dacă nu cumva e un semn de la diavol, sau dacă nu l-am ispitit chiar eu pe Dumnezeu cu vreo rugăciune de cerere și acum îmi vin ispite de cernere.

Asta poate fi chiar o situație duhovnicească, atunci când îl ispitești pe Dumnezeu cu rugăciuni de cerere îți vin vin ispite de cernere, e faină legătura între cerere-cernere.

Ucenicii i-au cerut să stea de-a dreapta lui Hristos în împărăția Cerurilor și Hristos le-a zis în alt loc din biblie că satana a cerut să-i cearnă ca pe grâu.

Și diavolul vede cu ce te frămânți și-ți poate trimite la intercepție anumite persoane sau ispitele lui, dar tu probabil că știi să deslușești semnele, te-ai format în discernământul Sfinților Părinți și știi mai bine cum stă treaba.

Citat:
În prealabil postat de TiberiuAdrian Vezi mesajul
Dacă Dumnezeu chiar dorea să-ți facă cunoscută o femeie, ți-o aducea din proximitate, nu de la 200 de km. - https://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou26.htm. Sti tu caile Domnului?
Dacă e să-l cităm pe părintele Cleopa, el nu prea era de acord cu scrierile neortodoxe, în unele scrieri am citit mai demult că indica chiar să ardem literatura eretică rămasă prin casă sau biblioteca personală.

Da judecățile lui Dumnezeu sunt diferite, dar nici tu nu le-ai deslușit din moment ce ne ceri nouă părerea.

N-ai decât s-o dai înainte într-o relație în care riști să pierzi timp prețios pe care-l puteai folosi să cauți pe altcineva și să stai într-un stres continuu.

Ți-a zis și domnișoara să n-o mai cauți că e stresant pt ea, poți tu să-ți iei crucea să stai căsătorit cu o femeie cu depresie care se poate transforma în boală psihică ?

Bag seamă că dacă insiști într-o direcție cu relația e voia ta, nu voia Domnului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.06.2020 at 16:51:00.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.06.2020, 17:49:50
TiberiuAdrian TiberiuAdrian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2020
Mesaje: 4
Implicit

@Iorest - Primirea Noului Testament a fost in momentul cand m-am simtit singur. Si dupa rugaciuni a urmat intamplarea. Dar sa lasam la o parte intamplarea aceasta.

Am avut un gand azi, un moment in care m-am oprit si m-am gandit mai bine la ce am facut de am scris aici, daca e bine sau nu. M-am gandit ca poate raspunsurile voastre ma vor ispiti, ceea ce si simt acuma.

Nu ma lasa sufletul sa ma gandesc ca prima data cand ii cer Domnului sa faca in viata mea ce doreste El este sa vina satana sa ma ispiteasca. Da, poate in toate rugaciunile mele, si in cererile mele de pana la ultima a venit si m-a ispitit de a sters pe jos cu mine. Dar nu acuma. Pentru ca am vazut in mine ca sunt un om mai bun ca inainte. Relatia aceasta, si fata aceasta mi-a aratat prin comportamentul ei si am invatat sa nu mai injur, sa nu mai critic oamenii, sa invat ca si eu gresesc la fel ca altii, si nu comparam greseliile. Pacat tot pacat e. Am vazut lucruri bune in ea.

Voi duce o viata alaturi de oricine care ar avea orice problema. Ce iti doresti tie asa sa ii faci altuia.

Insist in aceasta directie pentru ca va spun sincer de ce:

Eu am simtit atunci ca pentru prima data Dumnezeu mi-a aratat calea, si fata aceasta este cu diferit fata de ce am intalnit pana acuma. Am vazut lucrarea Lui.Am simtit-o din talpi pana in inima. Cred ca am venit si am scris aici este o lipsa de credinta si o ispita, si oarecum poate pare ciudat dar tin sa multumesc ca am facut si acest pas, si trec pentru prima data cu inima curata peste aceasta si ma intaresc mai mult in Domnul.
Este prima data cand nu mai las gandurile sa imi afecteze credinta. Deci pana la urma este un beneficiu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.06.2020, 20:58:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TiberiuAdrian Vezi mesajul
Am avut un gand azi, un moment in care m-am oprit si m-am gandit mai bine la ce am facut de am scris aici, daca e bine sau nu. M-am gandit ca poate raspunsurile voastre ma vor ispiti, ceea ce si simt acuma.
De ce să fie rău că ai scris ?

Aici pe forum e arena leilor, tată, dacă ești caracter reziști, cum e și fratele Seraphim7 și mulți alții, cădem ne ridicăm și luptăm până la capăt ca niște atleți de cursă lungă.

Aici e ca în dialogul din filmul Gladiatorul, cum le spunea generalul, indiferent ce iese pe poarta aia avem șanse mai mari să supraviețuim dacă luptăm împreună.

Citat:
În prealabil postat de TiberiuAdrian Vezi mesajul
Nu ma lasa sufletul sa ma gandesc ca prima data cand ii cer Domnului sa faca in viata mea ce doreste El este sa vina satana sa ma ispiteasca.
Diavolul întodeauna încearcă să te ispitească atunci când vrei să faci un lucru bun sau să pui început bun, e un lucru elementar din războiul duhovnicesc, până să faci binele nu-l încurci cu nimic și te lasă în pace.

Pur și simplu ispita fină a diavolului e ultimul filtru până la Dumnezeu, de aceea mereu se pune accent pe discernământ nu pe sentiment, nu pe fiori trupești ”din inimă până-n tălpi”.

Eu repet am auzit mărturii despre oameni duhovnicești care trăiau în curăție și care s-au rugat ani de zile să se căsătorească și nu s-au căsătorit cu prima femeie pe care au cunoscut-o după primele rugăciuni.

Loteria asta a găsirii soției pentru mântuire e ca o cursă în carusel, cu multe amăgiri și dezamăgiri, urcușuri și prăbușiri până la gradul de deznădejde, amărăciunea simțită se poate asemăna chiar cu tristețea care a simțit-o Iisus Hristos la Grădina Ghetsimani când a spus - Întristat este sufletul Meu până la moarte, pentru că te simți zdrobit, părăsit total, Dumnezeu poate să te încerce să vadă dacă îți pui nădejdea numai în el.

Citat:
Da, poate in toate rugaciunile mele, si in cererile mele de pana la ultima a venit si m-a ispitit de a sters pe jos cu mine. Dar nu acuma. Pentru ca am vazut in mine ca sunt un om mai bun ca inainte. Relatia aceasta, si fata aceasta mi-a aratat prin comportamentul ei si am invatat sa nu mai injur, sa nu mai critic oamenii, sa invat ca si eu gresesc la fel ca altii, si nu comparam greseliile. Pacat tot pacat e. Am vazut lucruri bune in ea.
Asta poate fi iarăși o cursă fină pentru că tu te pui doar la dispoziția Domnului, dar nu știi unde începe cursa și unde se termină, tu alegi doar să fi un vas în lucrarea Lui, Domnul alege să facă umplerea.

Tu nu ai cum să compari relațiile dacă nu ai experiență la femei și e normal ca primele trăiri să fie cele mai intense cu prima femeie de care te leagă ceva și experiența emoțională se acumulează.

Citat:
Voi duce o viata alaturi de oricine care ar avea orice problema. Ce iti doresti tie asa sa ii faci altuia.
Mai vedem peste 10 ani, sănătatea psihică a soției mi se pare unul din primele principii după care alegi o soție, la o adică e mai ușor să trăiești cu o femeie care are handicapuri fizice, decât cu cineva care are o remisie din depresie în schizofrenie.

Povestea părintele Nicolae Tănase de la Valea Plopului că un fiu duhovnicesc credincios și-a luat soție din Biserică, femeie care se ruga, avea batic, postea, dar părintele i-a zis să fie atent când alege.

După câțiva ani, femeia a început să-i arunce mobila pe geam, pe motiv că vede draci în ea, pur ș simplu când a luat-o s-a uitat doar la exterior, că bifa niște standarde, n-a cercetat în profunzime.



Citat:
În prealabil postat de TiberiuAdrian Vezi mesajul
Insist in aceasta directie pentru ca va spun sincer de ce:

Eu am simtit atunci ca pentru prima data Dumnezeu mi-a aratat calea, si fata aceasta este cu diferit fata de ce am intalnit pana acuma. Am vazut lucrarea Lui.Am simtit-o din talpi pana in inima. Cred ca am venit si am scris aici este o lipsa de credinta si o ispita, si oarecum poate pare ciudat dar tin sa multumesc ca am facut si acest pas, si trec pentru prima data cu inima curata peste aceasta si ma intaresc mai mult in Domnul.
Este prima data cand nu mai las gandurile sa imi afecteze credinta. Deci pana la urma este un beneficiu.
Gândurile pot servi credinței, altfel cum s-ar forma discernământul, simțurile trebuie îndumnezeite mai întâi, de aceea e greu să te iei după simțuri.


Dacă te-au călit discuțiile cu atât mai bine, poți să perseverezi în ce vrei, Dumnezeu să te ajute să faci ce e mai bine.

Dar nu pune voia ta pe seama voii lui Dumnezeu.

Nu te supăra că am scris, la urma urmei și eu îmi exersez talantul neșlefuit al scrisului primit de la Dumnezeu, aici pe forum.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.06.2020 at 21:01:32.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare