Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.11.2010, 22:53:14
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

chiar pe Vf. Ineu
Attached Images
File Type: jpg IMG_2933.jpg (29,4 KB, 28 views)
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.11.2010, 22:59:04
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Foarte frumos subiect! Dacă nu vă plictisesc, promit să revin cu noi poze.
Doamne ajută!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.11.2010, 23:06:59
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

legandu-ma de partea cu "in oras" as spune ca in Bucuresti un sentiment unic il am cand intru in manastirea Antim....de la primii pasi parca simti duhul Rugului Aprins razbatand din peretii manastirii...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.11.2010, 23:13:42
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit Locuri frumoase

Buna seara,
Locul in care m-am simtit foarte bine este insula Zakynthos din Grecia. Era multa liniste iar oamenii erau prietenosi. M-am bucurat din plin de vacanta petrecuta acolo.
Din copilarie imi aduc aminte cu multa placere de schitul Crasna.
Alte locuri frumoase unde am fost in Romania sunt Calimanesti-Caciulata (mergeam des la Manastirea Cozia), Herculane, Sangeorz-Bai, Tusnad (foarte frumoase amintiri despre urcusul la lacul Sfanta Ana), Alba Iulia, Baile Felix, Odorheiul Secuiesc, Eforie Nord... "acasa" ramane tot "acasa", desi sunt locuri frumoase peste tot in lume.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.11.2010, 11:31:36
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

la cruce pe busteni, sibiul e fain de tot...brasovul....berlinul e foarte verde si transportul in comun merge cel mai fain...hamburg ca port....centru...Nantes, oras fain....istoric cu cefenele modeste si faine...herastraul ca parc....mai sunt dar nu mai stiu...a Varsovia....fain de tot centrul istoric....oameni oameni modesti...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.11.2010, 12:47:19
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sfantul Munte Athos mi se pare a fi cel mai minunat loc dintre toate.
La noi in tara, as alege judetul Valcea, pentru natura si manastiri, dar si zona manastirilor din Moldova.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.11.2010, 14:30:43
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

ma gandeam ca aici ar fi vorba de locuri minunate dar in acelasi timp incarcate de spiritualitate pentru ca sincera sa fiu avem o tara extraordinar de frumoasa cu locuri nemaipomenite.....si nu pot spune ca mi-a placut ceva mai mult si altceva mai putin......in general imi plac zonele montane,insa vizitele facute in manastiri..indiferent in care zona...ptr.mine alea sunt "cele mai minunate locuri"...acolo unde intru in comuniune cu Bunul Dumnezeu,Maicuta Sfanta si ceilalti Sfinti dragi sufletelor noastre....
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.12.2010, 15:30:23
justine justine is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2010
Mesaje: 15
Implicit

drumul parcurs pe jos de la Putna la Sihastria Putnei
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.01.2011, 14:37:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt mai multe. Unul din ele ar fi Manastirea Pestera Ialomitei.

Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.01.2011, 14:44:14
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Buna seara.As vrea sa va intreb si sa spuneti fiecare daca doriti care sunt cele mai frumoase locuri care le-ati vizitat personal si care le vizitati mai des ,fie in oras fie in afara..locurile voastre de vis...O sa postez si eu ma incolo.

Doamne ajuta!
Locurile sfinte din Israel. Le-aș recomanda tuturor creștinilor, e o experiență minunată și unică
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Locuri in care ne intalnim, cu totii, cu Dumnezeu: 1.Ostra Brama Theodor_de_Mopsuestia Biserica Romano-Catolica 0 12.09.2012 23:32:32
Spalatul in zilele de vineri si in cele in care se fac pomeni chujo30 Generalitati 5 12.06.2011 19:37:01
Dintre cele mai frumoase rugaciuni ale ortodoxiei adrian_b Rugaciuni 23 24.12.2010 21:20:38
Azi sunt suparata pe cele care fac avort !!! elenavioletacocos Generalitati 189 16.01.2010 20:51:01
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14