Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 21.07.2011, 08:29:36
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius007 Vezi mesajul
Nu e singurul forum in care am decis sa ma inscriu doar ca sa gasesc raspunsul la nelamuririle mele ! Si nu va fi nici ultimul !

Dupa cum v-ati dat seama din titlu.. Sunt intr-o relatie cu o fata de religie adventista ! Pana sa o fi intalnit nu stiam mai nimic despre aceasta religie ! Dar mai nou am inceput sa ma documentez sigur ( foarte putine aflate de la ea ). Ce sa zic ! Astept si eu o parere un sfat despre acest caz... nu derivatii de ale lui ! Eu unu nu vreau sa "cad" in religia lor si sunt foarte atent sa nu fiu orbit de dragoste in asa fel incat sa mi se fure religia mea ortodoxa ! Am avut la inceput discuti cu ea despre diuferenta de religii si "principiile religiei lor" dar discutiile duceau spre un final al relatiei DEJA ! Am preferat sa evit aceste subiecte...mai bine zis sa le aman ! sa nu comentez la "principiile lor" cu gandul ca voi decide singur mai tarziu alegerea pe care o voi face ! RECUNOSC ! E exact ce imi doresc.. si intr-un timp foarte scurt tzin la ea ca la ochi din cap !

Dupa cum prea bine stiti ! ei nu se casatoresc cu alte persoane de alta religie decat adventista ! si au o carutza de "principii" venite de la cea care a inventat (CRED) religia asta "ELLEN G WHITE" In biblioteca ei am gasit numai ELEN G WHITE (era sa lesin), si mai nou... am gasit si eu o carte online CONTRA _ ELLEN G WHITE: http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/egw16.htm

Astept replyuri si revin cu amanunte !

te sfatuiesc sa cauti o ortodoxa... iti dau si eu sfatul f bun pe care l-am primit de la cineva de-aici: degeaba va potriviti la multe chestii daca la ce e cel mai important nu va potriviti.

Convertori miraculoase... nu vreau sa te descurajez dar mai mult sfintii au convertit necredinciosi. Gandeste-te ca Sfantul Modest a fost 7 ani rob pana cand si-a convertit stapanul...

Eu am stat aproape 3 ani intr-o relatie cu un baiat care avea alta "religie"-era ateu si credea doar in extraterestri. Am ajuns pana in punctul cand ne-am mutat impreuna,totul s-a daramat cum se darama o cladire fara fundatie... cateva luni a fost un chin, pana ne-am despartit. Regret ca nu am facut ce trebuie de cand am primit sfatul sa ma despart de el. Am prelungit agonia degeaba, asta am facut.

Si tu incercand s-o faci pe fata asta sa-si schimbe credinta tot cam asta faci...
  #72  
Vechi 21.07.2011, 08:32:55
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Din pacate in toate religiile vei gasi astfel de oameni.

Desigur ca experienta prin care ai trecut este foarte neplacuta. Dar se putea intampla foarte bine si cu o ortodoxa. De aceea nu trebuie sa generalizezi.

Cu siguranta exista atat oameni extraordinari in toate religiile cat si uscaturi.
Fata de ORTODOCSI adventistii si restul sectelor sunt rataciti si hulitori de cele sfinte

Last edited by gdf-fdc; 21.07.2011 at 08:35:33.
  #73  
Vechi 21.07.2011, 10:57:52
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
Fata de ORTODOCSI adventistii si restul sectelor sunt rataciti si hulitori de cele sfinte
Asta nu-i impiedica sa aibe caractere asemanatoare. Sunt atatia oameni fara caracter printre ortodocsi incat n-ar trebui sa aratam cu degetul spre altii.
  #74  
Vechi 21.07.2011, 11:01:24
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Asta nu-i impiedica sa aibe caractere asemanatoare. Sunt atatia oameni fara caracter printre ortodocsi incat n-ar trebui sa aratam cu degetul spre altii.
Nu e treaba noastră să îi judecăm pe cei fără de prea mult caracter...
__________________

  #75  
Vechi 21.07.2011, 11:08:51
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LittleSparrow Vezi mesajul
Nu e treaba noastră să îi judecăm pe cei fără de prea mult caracter...
Nu e treaba noastra sa judecam pe nimeni. Nici macar pe cei care NU SUNT ORTODOCSI!
  #76  
Vechi 21.07.2011, 11:19:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Asta nu-i impiedica sa aibe caractere asemanatoare. Sunt atatia oameni fara caracter printre ortodocsi incat n-ar trebui sa aratam cu degetul spre altii.
Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu e treaba noastra sa judecam pe nimeni.
Ceva nu prea se leagă aici!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #77  
Vechi 21.07.2011, 11:23:31
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius007 Vezi mesajul
Nu e singurul forum in care am decis sa ma inscriu doar ca sa gasesc raspunsul la nelamuririle mele ! Si nu va fi nici ultimul !

Dupa cum v-ati dat seama din titlu.. Sunt intr-o relatie cu o fata de religie adventista ! Pana sa o fi intalnit nu stiam mai nimic despre aceasta religie ! Dar mai nou am inceput sa ma documentez sigur ( foarte putine aflate de la ea ). Ce sa zic ! Astept si eu o parere un sfat despre acest caz... nu derivatii de ale lui ! Eu unu nu vreau sa "cad" in religia lor si sunt foarte atent sa nu fiu orbit de dragoste in asa fel incat sa mi se fure religia mea ortodoxa ! Am avut la inceput discuti cu ea despre diuferenta de religii si "principiile religiei lor" dar discutiile duceau spre un final al relatiei DEJA ! Am preferat sa evit aceste subiecte...mai bine zis sa le aman ! sa nu comentez la "principiile lor" cu gandul ca voi decide singur mai tarziu alegerea pe care o voi face ! RECUNOSC ! E exact ce imi doresc.. si intr-un timp foarte scurt tzin la ea ca la ochi din cap !

Dupa cum prea bine stiti ! ei nu se casatoresc cu alte persoane de alta religie decat adventista ! si au o carutza de "principii" venite de la cea care a inventat (CRED) religia asta "ELLEN G WHITE" In biblioteca ei am gasit numai ELEN G WHITE (era sa lesin), si mai nou... am gasit si eu o carte online CONTRA _ ELLEN G WHITE: http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/egw16.htm

Astept replyuri si revin cu amanunte !
Daca vrei sa o aduci inapoi la ortodoxie inhama-te la RABDARE, RUGACIUNE neincetata catre Domnul si Maica Domnului si toti sfintii (citeste mai ales Paraclisul Maicii Domnului, dar si acatiste, Sf. Acoperamant, Ac. Sf. Gheorghe, al Sf. Nicolae, al Sf. Cuv. Parascheva si mai sunt), POST (inclusiv lunea si tine negru cat poti tu din zilele de post), MASLU, SF. LITURGHIE...

Si daca o sa fie pentru tine fata asta Domnul va lucra, daca nu voia Domnului in toate, ca stie el ce este mai bine pentru amandoi. :) Dar rugaciunile tale pentru ea nu vor fi trecute oricum cu vederea, va fi mai bine pentru amandoi, insa Domnul stie daca pentru amandoi impreuna, sau separat.

Domnul sa-ti ajute!
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
  #78  
Vechi 21.07.2011, 11:32:38
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
te sfatuiesc sa cauti o ortodoxa... iti dau si eu sfatul f bun pe care l-am primit de la cineva de-aici: degeaba va potriviti la multe chestii daca la ce e cel mai important nu va potriviti.

Convertori miraculoase... nu vreau sa te descurajez dar mai mult sfintii au convertit necredinciosi. Gandeste-te ca Sfantul Modest a fost 7 ani rob pana cand si-a convertit stapanul...

Eu am stat aproape 3 ani intr-o relatie cu un baiat care avea alta "religie"-era ateu si credea doar in extraterestri. Am ajuns pana in punctul cand ne-am mutat impreuna,totul s-a daramat cum se darama o cladire fara fundatie... cateva luni a fost un chin, pana ne-am despartit. Regret ca nu am facut ce trebuie de cand am primit sfatul sa ma despart de el. Am prelungit agonia degeaba, asta am facut.

Si tu incercand s-o faci pe fata asta sa-si schimbe credinta tot cam asta faci...
Si totusi avem atatea pilde de CREDINTA puternica (a unor oameni simpli care nu erau sfinti)... "ci zi numai Doamne cu cuvantul si sluga mea se va insanatosi"... "Iar ea, venind, s-a închinat Lui, zicând: Doamne, ajută-mă.
El însă, răspunzând, i-a zis: Nu este bine să iei pâinea copiilor și s-o arunci câinilor.Dar ea a zis: Da, Doamne, dar și câinii mănâncă din fărâmiturile care cad de la masa stăpânilor lor.
Atunci, răspunzând, Iisus i-a zis: O, femeie, mare este credința ta; fie ție după cum voiești. Și s-a tămăduit fiica ei în ceasul acela."

Daca am avea credinta macar cat jumatate de bob de nisip.... ce bine ar mai fi :)
Doamne miluieste!
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
  #79  
Vechi 21.07.2011, 11:38:18
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Convertori miraculoase... nu vreau sa te descurajez dar mai mult sfintii au convertit necredinciosi. Gandeste-te ca Sfantul Modest a fost 7 ani rob pana cand si-a convertit stapanul...
Daca l-a lasat Domnul sa patimeasca 7 ani ca rob a fost nu numai spre folosul stapanului, ci mai ales spre rasplata lui, spre sfintirea lui... ca Domnul ar fi putut sa-l converteasca pe stapan imediat...

Domnul vrea sa vada staruinta noastra in bine, incapatanarea noastra in a face binele si voia Lui! Doamne miluieste!
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
  #80  
Vechi 21.07.2011, 12:27:44
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ceva nu prea se leagă aici!
Daca o sa faci diferenta intre a judeca si a observa, o sa ti se lege!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox sau crestin ortodox? mara2008 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 07.01.2013 14:54:36
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
PC ortodox ? podariuv Generalitati 0 30.10.2009 23:59:54
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29