Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.07.2011, 15:40:14
Veronica 18 Veronica 18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Smile

E frumoasa prietenia voastra in sensul ca, mai multe persoane cu convingeri si credinte diferite, reusesc sa se respecte si sa se inteleaga chiar daca merg pe drumuri diferite. Iisus a spus sa ne iubim aproapele ca pe noi insine. Deci nu-ti parasi prietenii, dar ramai ferm in credinta ta. Doamne ajuta!
__________________
"Fa pace in sufletul tau si multi isi vor gasi linistea langa tine." Sf Serafim
  #12  
Vechi 23.07.2011, 15:40:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Doar cind te pui sub ascultarea unui duhovnic imbunatatit care sa te invete si sa te oblige sa implinesti toate poruncile credintei ortodoxe si sa traiesti in fiecare ceas Evanghelia lui Hristos... ei, abia de atunci in colo poti spune ca esti ortodox , ca ai o legatura strinsa cu Hristos !
Da multumesc pentru sfat. Merg la duhovnic destul de des (la 3 saptamani) si chiar mi-am asezat pe o hartie acest subiect pe care o sa-l discut cu dansul cu mai mult interes. El stie ca am prieteni care practicanti ocultisti.

Last edited by ovidiu b.; 28.02.2013 at 14:46:37.
  #13  
Vechi 23.07.2011, 15:42:08
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am o intrebare care nu are legatura cu topicul. Observ la majoritatea ca lasa citate sub acea linie "foot note". Daca e cineva disponibil va rog sa-mi lase o explicatie ...cum se procedeaza sa scrii acel mesaj sub linia respectiva?
Ti-am trimis un mesaj privat, ca sa nu fim off topic .
  #14  
Vechi 23.07.2011, 16:24:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu de mult timp am inceput sa ma apropiu mai mult de Biserica si credinta. Intamplarea face ca unii din prietenii mei sa aleaga alte cai: doi dintre ei merg la Gnoza, unul merge la Prananadi (pe scurt au la baza reincarnarea si calatoriile in vis sau meditatie), iar unul dintre ei nici nu vrea sa auda de discutii despre credinta. Eu sunt constient ca ceea ce fac ei nu e bine si ca e o ratacire de a lor (nici eu nu sunt mai presus decat ei, dar acum ma straduiesc). Cand ma intalnesc cu ei, prezenta lor imi este draga, dar practicile lor, modul lor de gandire si modul lor de traire a vietii ma tin departe de ei. Doresc sa precizez ca ei nu sunt rau intentionati adica ei chiar vor sa avanseze spiritual (cei care merg la Gnoza si Prananadi). Faptul ca dau mana cu ei, ne sarutam prieteneste si ne strangem in brate, iar ei nu slujesc Biserici lui Hristos, au trezit in mine interesul de a deschide acest topic.

Ce ai face daca ati fi in locul meu? Ai metine relatia cu ei sau ai cauta un alt cerc de prieteni?
Relația Poporului Ales cu Dumnezeu a fost una plină de suișuri și coborâșuri. Vedem asta în Exod, vedem în Profeți, dar nicăieri nu vedem mai evident acest lucru ca în Regi. Periodic, evreii sufereau de alunecare și de apostazie aproape generală, în care se jertfea la zei și se folosea vrăjitoria. Dumnezeu îi corecta cu câte o urgie sau cu câte o amenințare. După tribulațiile de rigoare, Poporul lui Dumnezeu revenea la practicile monoteiste. Urma o perioadă de pace și prosperitate, după care ciclul se relua. Oameni foarte stimabili au pățit-o și chiar cel mai înțelept om de pe pământ, Solomon, nu a făcut excepție.
Deci, să învățăm de la lecțiile istoriei ! Privind locul unde suntem, vedem că ne aflăm într-o perioadă de coborâș. Diavolul nu se mulțumește să răpească aici un suflet, acolo altul. El vrea adorație publică, vrea să i se aducă închinare ca unui dumnezeu. A vrut asta dintotdeauna, a manevrat mereu lumea în acest sens. Cu atotștiința Sa și perfecta cunoaștere a naturii omenești, Dumnezeu a așezat porunca "să nu ai alți dumnezei în afară de Mine!" în poll-position. Dar oamenii au uitat porunca 1, așa cum le-au uitat și pe celelalte. Setea spirituală este săpătă în inima omului (este virtute infuză), dar mulți caută să se adape pe coclauri și nu de la izvorul apei vii. Dezorientarea diabolică este aceea care îi face pe oameni mai degrabă să creadă în Prana, în metemsomatoză, în Quetzalcoatl sau în OZN-uri venite fix din Constelația Andromeda decât în Dumnezeu care S-a făcut om pentru ca oamenii să se îndumnezeiască.
Față de aceștia, mai ales dacă vă leagă o prietenie și un trecut comun, aveți o mare responsabilitate. Alături de prietenii dv trebuie să fiți la bine și, mai ales, la greu. Nu-i abandonați. Ajutați-i. Ajutați-i cu rugăciunile; ținând pentru ei post și dând acatist. Ajutați-i învățându-i: nu magisterial, nu făcând cu ei cateheză de tip "ne-am adunat aici ca să discutăm despre porunca 1". Dar, aici o vorbă bine așezată, acolo un exemplu biblic, sunt lucruri care i-ar putea pune pe gânduri și i-ar putea face să caute unde nu au căutat. Dar cel mai mult, ajutați-i cu exemplul personal al unei vieți de credință și în ascultare față de Domnul. Vă spun din proprie experiență: nimic nu are, nici pe departe, puterea de convingere a unei vieți exemplare. Eu m-am întors la Domnul după ce am aflat că toți cei 12 episcopi ai unei Biserici au preferat să putrezească de vii prin închisori decât să facă un mic compromis: să semneze o bucată de hârtie în care nu credeau. Citisem și până atunci Biblia și tot felul de cărți de teologie, adică de teorie despre Dumnezeu. Ceea ce m-a așezat pe altă traiectorie decât aceea pe care mă îndreptam au fost exemplele practice de sfințenie ale unor oameni care au dovedit ceea ce predicau: "credința noastră este viața noastră".

Cu frățietate în Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #15  
Vechi 23.07.2011, 23:49:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Important este ca in timp sa-i influentezi tu pe ei si nu invers.

Daca se intampla invers, prietenia nu mai e sanatoasa, utila, ci dimpotriva.
  #16  
Vechi 24.07.2011, 00:45:21
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Doar cind te pui sub ascultarea unui duhovnic imbunatatit care sa te invete si sa te oblige sa implinesti toate poruncile credintei ortodoxe...
Iertare, dar nu înțeleg, cum adică să te oblige?
Vreți să spuneți, să ne convingă se 'ne obligăm' singuri.
Vă referiți poate, la ascultare?
Căci sacrificiul trebuie să fie voluntar...
__________________

  #17  
Vechi 24.07.2011, 08:24:41
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Bineinteles , folosindu-se de autoritatea lui spirituala in ochii tai la fel cum un guru mustra si pedepseste corectind discpolii care calca strimb.
Ideal este a ajungi la o asemenae maturitate spirituala incit sa iti fii propriul duhovnic asa cum isi sint pustnicii.

Last edited by Mihai36; 24.07.2011 at 08:27:40.
  #18  
Vechi 24.07.2011, 08:47:58
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Important este ca in timp sa-i influentezi tu pe ei si nu invers.

Daca se intampla invers, prietenia nu mai e sanatoasa, utila, ci dimpotriva.
Serios, numai el are voie sa-i influenteze? Detaliaza in ce sens trebuie sa-i influenteze el si ei nu, si de ce invers prietenia nu mai e sanatoasa/utila...

Last edited by GLAdoS; 24.07.2011 at 08:50:57.
  #19  
Vechi 24.07.2011, 08:52:07
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Ideal este a ajungi la o asemenae maturitate spirituala incit sa iti fii propriul duhovnic
Sigur ca da. :-))Iti spui pacatele, te certi singur, iti dai canon, il faci, te ierti...dar cu Sfanta Impartasanie cum ramane?Mergi in pivnita , iei vin vechi , rupi paine, amesteci si mananci?Sau mergi la biserica si il rogi pe preot sa te impartaseasca si pe tine, ca te-ai spovedit singur, tie insuti si te-ai si iertat?:-))

Lasa-ne te rog cu sfaturile astea...

Last edited by Melissa; 24.07.2011 at 14:09:37.
  #20  
Vechi 24.07.2011, 09:19:11
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Sigur ca da. :-))Iti spui pacatele, te certi singur, iti dai canon,
Nu mi se pare asa ciudat sa te corijezi...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Renuntarea la prietenie IonelaC Generalitati 20 23.06.2011 19:54:32
Despre prietenie mirela1990 Generalitati 42 24.03.2011 09:28:46
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 15:13:33
prietenie aida975 Umanitare 10 14.02.2010 03:12:08
Despre prietenie si dragoste 14carol06 Generalitati 17 16.02.2009 00:22:45