Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 20.07.2012, 21:52:31
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
1.Ce înseamnă pentru dvs. minuni "asemenea apostolilor"?

2. Calmați-vă doamnă, nu la Ellen White m-am referit, recitiți-mi postarea. Nu e vina mea că vedeți negru (ori Albu) în fața ochilor după ce-i citiți numele...
3. Ei bine, noi nu mărturisim că suntem mistici, așa că puteți dormi liniștită noaptea aceasta.
4. Se pare că aveți o problemă de-mi interpretați tot invers mesajele. Nu știu ce să vă mai spun să nu vă simțiți jignită...

5.Mă feresc să-l folosesc în dreptul fraților mei și cu atât mai mult în dreptul meu. Aveți grijă acum la interpretare! Oare la ce să mă mai aștept?
1. Exact ca minunile facute de apostoli
2. Inimplator sint calma. Nu vad nici alb nici negru in fata ochilor. Dar vad in aceiasi fraza o alaturare antagonica, Ellen White si spiritualitate; nu au legatura intre ele, dupa parerea mea.
3.Puteti sa nu marturisiti ca sinteti mistici dar sa fiti.
4.Bine, dumneavoastra sinteti singurul adventist pe care il cunosc care nu este "asemenea apostolilor". Nu am sa va mai numesc asa.
5. Sfintul Pavel a folosit acest cuvint, nu inteleg de ce biserica dumneavoastra se fereste sa-l foloseasca. Acuma sa stiti ca si eu m-as feri sa folosesc acest cuvint in dreptul dumneavoastra.
Reply With Quote
  #352  
Vechi 20.07.2012, 22:27:36
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mistretul Vezi mesajul
O recunosc ca nascatoare a pruncului (Omului) Iisus. Dumnezeul Iisus Hristos exista din vesnicii si a ales sa se intrupeze si sa coboare la noi, pentru a ne salva.
Ar fi o blasfemie sa recunosc ca Dumnezeu a fost nascut de o femeie.
1. Nu este vorba de o femeie oarecare, ci de Maica Domnului, Sfînta Fecioara Maria, Sfînta Nascatoare de Dumnezeu = Theotokos.
2. Blasfemie este a sustine ca Cel nascut din Sfînta Fecioara Maria nu ar fi Dumnezeu Cel nascut din vesnicie din Tatal.

Cred întru Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamîntului, al tuturor celor vazute si nevazute.
Si întru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut mai înainte de toti vecii. Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, nu facut; Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut.
Care pentru a noastra mîntuire S-a pogorât din ceruri si S-a întrupat de la Duhul Sfînt si din Maria Fecioara si S-a facut Om.
.................................................. .................................................. ...............
"Sfânta Nascatoare de Dumnezeu (Theotokos) a nascut o ipostasa cunoscuta în doua firi; în ceea ce priveste Dumnezeirea Sa, (Dumnezeu-Fiul) a fost nascut din Tatal în afara de timp, dar în ce priveste omenitatea Sa, a fost întrupat în vremurile din urma din Sfânta Fecioara în timp si S-a nascut în trup." (v. "Dogmatica" sf Ioan Damaschin(ul), capitolul VII, pag. 133, 134.)
Reply With Quote
  #353  
Vechi 20.07.2012, 22:32:10
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
1. Exact ca minunile facute de apostoli
Exact ca minunile făcute de apostoli nu știu să mai fi făcut cineva, poate parțial...

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
2. Inimplator sint calma. Nu vad nici alb nici negru in fata ochilor. Dar vad in aceiasi fraza o alaturare antagonica, Ellen White si spiritualitate; nu au legatura intre ele, dupa parerea mea.
Irjak magyar nyelvben hogy megértsék? Azt hiszem, hogy nem...

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
3.Puteti sa nu marturisiti ca sinteti mistici dar sa fiti.
Ar însemna să mint.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
4.Bine, dumneavoastra sinteti singurul adventist pe care il cunosc care nu este "asemenea apostolilor". Nu am sa va mai numesc asa.
Mulțumesc frumos.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
5. Sfintul Pavel a folosit acest cuvint, nu inteleg de ce biserica dumneavoastra se fereste sa-l foloseasca. Acuma sa stiti ca si eu m-as feri sa folosesc acest cuvint in dreptul dumneavoastra.
De ce ți-e frică, nu scapi! Era vorba de mine și frații mei. Pe sfinții apostoli, ori pe sfinții martiri îi pot numi sfinți fără nicio problemă.
Reply With Quote
  #354  
Vechi 20.07.2012, 22:34:30
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mistretul Vezi mesajul
O recunosc ca nascatoare a pruncului (Omului) Iisus. Dumnezeul Iisus Hristos exista din vesnicii si a ales sa se intrupeze si sa coboare la noi, pentru a ne salva.

Ar fi o blasfemie sa recunosc ca Dumnezeu a fost nascut de o femeie.
Este Iisus Hristos Dumnezeu? Poate fi separata firea umana a lui Hristos de cea dumnezeiasca?
Daca da, intruparea ar fi fost inutila pentru ca Hristos ar fi facut cele omenesti doar ca om, iar cele spre mantuire ca Dumnezeu, caz in care ar fi putut fi facut si din Cer.
Daca nu, Fecioara Maria este Nascatoare de Dumnezeu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #355  
Vechi 20.07.2012, 22:39:47
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Este Iisus Hristos Dumnezeu? Poate fi separata firea umana a lui Hristos de cea dumnezeiasca?
Daca da, intruparea ar fi fost inutila pentru ca Hristos ar fi facut cele omenesti doar ca om, iar cele spre mantuire ca Dumnezeu, caz in care ar fi putut fi facut si din Cer.
Daca nu, Fecioara Maria este Nascatoare de Dumnezeu.
Pe cale de consecință sf. Ana este bunica lui Dumnezeu, iar regele David este stră-stră-stră-bunicul lui Dumnezeu. Dacă nici asta nu e blasfemie...
Reply With Quote
  #356  
Vechi 20.07.2012, 22:45:18
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Hristos și nu ortodoxia este Adevărul; acest lucru e de necontestat. În ce măsură ortodoxia reflectă Adevărul lui Hristos putem discuta, putem verifica, putem etcetera... dar niciodată să nu punem ortodoxia (sau dacă vreți adventismul) deasupra lui Hristos și deasupra Cuvântului Său.
Tocmai despre Adevarul Hristos este vorba în Ortodoxie, dar se pare ca dvs ati început sa urâti Ortodoxia înainte de a o cunoaste cât de cât, iar aceasta ura v-a fost inoculata.
Noi, cei care ne exprimam împotriva sectelor si a metodelor lor, cam stim cine este autorul unor astfel de lucraturi.
Reply With Quote
  #357  
Vechi 20.07.2012, 22:54:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Pe cale de consecință sf. Ana este bunica lui Dumnezeu, iar regele David este stră-stră-stră-bunicul lui Dumnezeu. Dacă nici asta nu e blasfemie...
"Vă voi întreba și Eu pe voi un cuvânt; de-Mi veți răspunde la el, vă voi spune și Eu cu ce putere fac acestea":

Este Iisus Hristos Dumnezeu? Poate fi separata firea umana a lui Hristos de cea dumnezeiasca?
Daca da, intruparea ar fi fost inutila pentru ca Hristos ar fi facut cele omenesti doar ca om, iar cele spre mantuire ca Dumnezeu, caz in care ar fi putut fi facut si din Cer.
Daca nu, Fecioara Maria este Nascatoare de Dumnezeu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #358  
Vechi 20.07.2012, 22:55:11
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Tocmai despre Adevarul Hristos este vorba în Ortodoxie, dar se pare ca dvs ati început sa urâti Ortodoxia înainte de a o cunoaste cât de cât
Când se pune problema să cunoști Adevărul, e suficient să cunoști Adevărul lui Hristos, căci El este Adevărul. De ce să urăști adevărul ortodoxiei, ori alt "adevăr", când pe tine te interesează doar Adevărul lui Hristos și-l iubești?
Reply With Quote
  #359  
Vechi 20.07.2012, 22:56:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
"Vă voi întreba și Eu pe voi un cuvânt; de-Mi veți răspunde la el, vă voi spune și Eu cu ce putere fac acestea":

Este Iisus Hristos Dumnezeu? Poate fi separata firea umana a lui Hristos de cea dumnezeiasca?
Daca da, intruparea ar fi fost inutila pentru ca Hristos ar fi facut cele omenesti doar ca om, iar cele spre mantuire ca Dumnezeu, caz in care ar fi putut fi facut si din Cer.
Daca nu, Fecioara Maria este Nascatoare de Dumnezeu.
Este Ana "bunica lui Dumnezeu"? Căci Hristos e Dumnezeu! Poate fi separată firea umană a lui Hristos de cea dumnezeiască?
Reply With Quote
  #360  
Vechi 20.07.2012, 23:03:22
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Este Ana "bunica lui Dumnezeu"? Căci Hristos e Dumnezeu! Poate fi separată firea umană a lui Hristos de cea dumnezeiască?
Am spus mai devreme: raspund la intrebare cand primesc raspuns la intrebarea mea. A mea fost prima. Asa e corect. Si eu am raspuns. Ortodoxia are raspuns. Adventistii care "nu au o traditie" si totusi invata ce i-a invatat un om, au raspuns? Nu dintr-ala "de dupa colt". Nu, simplu: A fost Hristos tot timpul Om si Dumnezeu? A fost si in momentul nasterii? L-a nascut Fecioara Maria pe Hristos? Daca Fecioara Maria L-a nascut pe Hristos, L-a nascut cu trupul pe Dumnezeu, deci e Nascatoare de Dumnezeu.
Raspuns la obiect la intrebare aveti?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32