Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.07.2012, 23:45:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Ideea este ca lucrul acesta nu este normal, asa cum societatea de astazi il vede. Normalul a degenerat. Eu am spus de acest termen pentru a trezi la realitate tinerele care considera ceva normal sa "il incerci" pentru ca doar asa il cunosti. Daca unei fete i s.a intamplat sa isi piarda fecioria inainte este pacatul ei si trebuie sa il suporte indiferent de context, are o parte de vina insa asta nu inseamna ca nu isi va mai face o familie. Nu ma intelegeti gresit. Normal este ca tinerii sa se pastreze pentru a avea o casnicie binecuvantata.
Am inteles intentia dvs si ura pe care o aveti vizavi de pacatul in sine,multi suntem in asentimentul dvs!
Eu am scris mesajul anterior doar ca indignare a alaturarii termenilor"femeie"-"masina".
Daca acceptam acest termen de comparatie,ajungem sa fim trimise la groapa de fier vechi sau sa fim bune doar de piese de schimb.

In rest,va dau dreptate asupra subiectului,fara suparari!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 27.07.2012 at 23:48:25.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 28.07.2012, 09:52:48
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

A fost un raspuns dur la mesajul anterior unde cineva scria ca baietii prefera "experimentatele" . Cand sunt cu adevarat indragostiti nu vor prefera aceste fete. Nu spun ca daca au gresit nu au dreptul la o familie. Trebuie sa isi spovedeasca pacatul si sa intre in normalitate.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 31.07.2012, 04:57:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Apropos de subiect,va trimit un link cu o fata pe care eu o indragesc mult :)
Este nimeni alta decat o atleta americana(si ce frumusete!!)in varsta de 29 de ani care este hotarata sa ramana virgina pana la nunta!
Felicitari si sa fie un exemplu pt toti tinerii moderni!

http://www.huffingtonpost.com/2012/0...n_1539056.html
Attached Images
File Type: jpg s-LOLO-JONES-large.jpg (14,0 KB, 5 views)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 01.08.2012, 01:35:12
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Eu nu am cunocut pana acum tanar care sa doreasca sa isi pastreze fecioria pana la cununie si care sa astepte dupa fata. Am intalnit chiar si fiu de preot cu apucaturi dastea. Stiu ca sunt destui, insa nu am avut sansa sa ii intalnesc.
Si totusi mai exista asemenea tineri si tinere. Am mai multe prietene care s-au casatorit fecioare si sotii lor au fost la fel de curati, au pus temelie buna caminului lor. Am si prietene care nu au acordat mare importanta acestui lucru iar acum regreta mult. Din exemplele pe care le cunosc am invatat ca atunci cand te raportezi in primul rand la Dumnezeu, la legea Lui, iti va fi bine chiar daca pe moment nu intrelegi si respectarea unei porunci implica suferinta neimplinirii voii.

Am ascultat la o conferinta un raspun foarte interesant al unui Parinte la intrebarea de ce este pacat ca doi tineri sa fie impreuna inainte de nunta? Parintele spunea ca Biserica acorda o mare importanta acestui act de o profunda intimitate, de aceea el nu se poate petrece oricum si cu oricine, implica o taina si o maxima intimitate ce nu se poate repeta cu n persoane, ci doar cu acea persoana cu care ai venit inaintea lui Dumnezeu si ai primit binecuvantarea intemeierii unei familii. Relatia intima in felul in care este inteleasa astazi este subestimata, nu mai este apreciata la adevarata ei valoare, nu mai este inteleasa dincolo de placere. Raspunsul Parintelui a fost mult mai complex si mai bine argumentat.

Last edited by Ekaterina; 01.08.2012 at 01:37:48.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.08.2012, 03:07:24
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
E usor a spune ca trebuie sa te casatoresti fecior...realitatea e dureroasa in special pentru o fata...nu avea cu cine sa se duca la plaja sau la unele evenimente..multe zile de singuratate, cearta cu cei din jur care te cred proasta si daca nici parintii nu te sustin e si mai greu...ti se pare imposibil ce doresti...trebuie sa speri.
Si la noi astilalti de ce ar fii mai usor? Ca la noi mai e si mandria comparativa de goriloi in calduri.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.08.2012, 04:57:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dușmanul lui Dumnezeu și al oamenilor acționează, în primul rând, prin sugestii. Gânduri și idei. Planul psihic este domeniul lui prediclect, că la cel spiritual, propriu-zis, nu are acces. Primul obstacol în calea unei vieți curate este gândul că acest lucru e foarte greu. Ceva atât de greu, încât nu prea se poate. Este demobilizator acest gând. Nu vine de la Dumnezeu. De unde știm asta ? Gândurile care ne slăbesc voința și ne iau speranța nu vin de la El.

Al doilea obstacol este gândul că ceea ce era cât de cât mai ușor ieri, azi e mult mai greu, din cauză că s-ar fi schimbat norma socială. Ieri, presiunea socială era spre curăție, pe când azi este spre curvie. Și gândul acesta, parțial adevărat, vine de la diavol: el știe să se bazeze pe jumătăți de adevăr, combinate cu minciuni învăluite, rezultatul fiind în direcția dorită de el.

Deci, curaj !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #57  
Vechi 01.08.2012, 06:13:17
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Si totusi mai exista asemenea tineri si tinere. Am mai multe prietene care s-au casatorit fecioare si sotii lor au fost la fel de curati, au pus temelie buna caminului lor. Am si prietene care nu au acordat mare importanta acestui lucru iar acum regreta mult. Din exemplele pe care le cunosc am invatat ca atunci cand te raportezi in primul rand la Dumnezeu, la legea Lui, iti va fi bine chiar daca pe moment nu intrelegi si respectarea unei porunci implica suferinta neimplinirii voii.
[...]
Stiu ce zici. Am zis ca stiu ca sunt destui care se pastreaza, insa eu personal nu am intalnit persoane, nici fete nici baieti. Vorbeam de oamenii pe care i-am intalnit pana in prezent. Eu n-am avut nici o relatia dasta cu un baiat, desi prietenele mele din liceu erau cu acelasi baiat de 1-2 ani. Evident, eu eram de plans. Insa acum zic ca a fost bine ca nu am avut parte de asa o experienta in liceu, desi la vremea aia vroiam insa nu a fost sa fie. :)

Mie nu mi-a explicat nimeni care e treaba, tata a zis ca chestiile astea le invat singura. La mine in familie nu s-a pus/se pune accentul pe feciorie, dar nici pe casatoria de proba. Pur si simplu a trebuit sa ma educ singura in aceasta privinta. Insa, mi s-a spus sa nu ma casatoresc pana nu imi fac o cariera. Deci, daca eu cunosc pe cineva acum si peste un an ma casatoresc ar fi o dezamagire. Sunt tare aiuriste aceste mentalitati.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 10.08.2012, 02:39:04
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelaC Vezi mesajul
Sigur ca l-as ierta. Asa cum ati spus, daca Dumnezeu l-a luat iarasi in prietenia Lui si l-a iertat, m-as lupta cu mine insami pana l-as ierta si eu. Insa nu stiu daca as mai putea sa ma casatoresc cu el. Este o chestiune la care trebuie sa mai reflectez, desi raspunsul pare simplu si evident, ca reactie la intrebarea dvs., formulata atat de firesc.

Raman totusi urmele caderii (nu doar fizice, ci si sufletesti, psihologice). Nunta nu mai este curata si nici patul neintinat. Porunca a fost deja calcata, amintirile vor ramane, la fel si inima indoita a celei care va fi mereu "a doua" sau "ultima dintr-un (lung) sir", iar nu "singura", asa cum ar fi trebuit sa fie. M-am confruntat cu o situatie de acest fel, iar decizia mea a fost sa renunt la persoana respectiva, tocmai din cauza efectelor si amintirilor pe care decizia constienta , asumata, de a renunta la feciorie le-a lasat in sufletul sau.
N-am reusit niciodata sa exprim ceea ce simt legat de baietii "inceputi" mai bine decat ati facut-o dvs. Exact asa simt si eu. Durerea dilemei intre : "Trebuie sa-l iert si sa-l iau asa" si "Oare cata liniste pot avea stiind ca sunt a n-a, ca sunt comparata si ca nu iau in primire un om nou"
Reply With Quote
  #59  
Vechi 10.08.2012, 02:56:14
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JustNicol Vezi mesajul
Asta e un lucru f mare, cred ca nici 3% din populatie nu se casatoresc feciori.....si ma intreb de ce se mai vaita mirenii ca au atatea probleme si necazuri......Ce sa mai zic de avorturile care se fac.......
Eu pe orice baiat pe care il intalnesc il intreb daca ar putea sa astepte o fata pana la casatorie, insa f putini mi-au raspuns afirmativ...........
Ce ma intriga pe mine cel mai tare e ca multe din cuplurile care nu s-au casatorit feciori o duc extrem de bine, nu numai material, au in general o viata linistita, cu iubire, copii, intelegere si tot ce le trebuie. Si cunosc atatea persoane care si-au pazit fecioria si sunt singure, triste, demoralizate, cu complexul unei tinereti goale si lipsite de bucurii. Si inca pe acestia din urma ii mai si cearta pana si duhovnicii ca sunt prea pretentiosi.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 10.08.2012, 06:45:59
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Talking

Citat:
În prealabil postat de aurelia1984 Vezi mesajul
N-am reusit niciodata sa exprim ceea ce simt legat de baietii "inceputi" mai bine decat ati facut-o dvs. Exact asa simt si eu. Durerea dilemei intre : "Trebuie sa-l iert si sa-l iau asa" si "Oare cata liniste pot avea stiind ca sunt a n-a, ca sunt comparata si ca nu iau in primire un om nou"
Scuze ca ma bag si eu in discutie, dar m-au frapat un pic ideile pe care le vehiculezi. Cum adica, tu iti pui problema asa in general, ca "trebuie sa-l ierti" si sa-l iei "in primire" ? Pai draga Aurelia, nici nu-i de mirare ca nu se apropie barbatii de tine, cu optica asta a ta. Probabil emiti feromoni negativi, sau ceva similar detectabil de la distanta!
In primul rand, ca nu ti-au gresit tie personal; acolo Ionela dadea un exemplu concret, cineva a gresit in relatia fata de ea, eu asa am inteles, ca nu vorbea in general. Apoi, cu luatul in primire... expresia in sine nu e deloc sentimentala; hmm, daca asta e ce pui tu la baza unei relatii personale cu un baiat, atunci nu te mai plange ca esti nemaritata. Ca sa nu mai zic de pretentii, sa fie "neinceput" ...apropo, cum faci, il intrebi la prima intalnire?! Daca ajungi pana acolo, fireste.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pana cand? tigerAvalo9 Generalitati 107 12.10.2013 22:16:38
Curatia maria55 Maslul 13 13.04.2011 13:10:35
unirea trupeasca-rugaciune Anna Nunta 8 18.08.2009 16:04:37
Despre curatia inimii ancah Generalitati 4 15.08.2007 00:11:11