Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.05.2014, 19:11:36
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Daca la baza unei casatorii stau cateva lucruri- sentimente autentice, respect, incredere, comunicare si evident credinta in Dumnezeu, atunci nu trebuie sa existe temeri! Daca existe lucrurile amintite mai sus, toate celelalte obstacole care ar aparea pot fi depasite cu siguranta.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.05.2014, 07:26:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Exemplu de răbdare și dragoste

Odată a venit la Colibă un oarecare medic grec din America. Am văzut că avea un chip luminos și de aceea l-am întrebat cu discreție despre viața lui.

„Părinte, mi-a spus el, sunt ortodox, dar până in ultima vreme nici posturi nu am ținut, nici la biserică nu am mers. Într-o noapte am îngenuncheat în camera mea ca să-L rog pe Dumnezeu pentru o problemă ce mă preocupa, când deodată camera s-a umplut de o lumină plăcută. Pentru destulă vreme nu vedeam nimic fără numai lumină și simțeam o pace negrăită înlăuntrul meu".

M-am minunat, deoarece mi-am dat seama că omul acesta se învrednicise să vadă Lumina necreată, și de aceea i-am cerut să-mi spună ce se întâmplase.

„Părinte, mi-a spus, sunt căsătorit și am trei copii. La început o duceam bine în familie. După o vreme, însă, femeia mea nu a mai avut răbdare să se ocupe de casă și de copii, și de aceea cerea mereu să ieșim la plimbări cu prietenele ei. I-am făcut hatârul. După puțin timp mi-a spus că vrea să meargă singură cu prietenele ei. Am primit și aceasta, iar eu mă îngrijeam de copii. După aceea nu a vrut să mergem în concediu împreună, ci a cerut bani să meargă singură. Apoi mi-a cerut un apartament ca să trăiască singură. Am făcut-o și pe aceasta. Dar ea își aduna acolo pe prietenii ei. În acest răstimp încercam s-o ajut în felurite chipuri, cu sfaturi etc., ca să o conving să-i fie milă de copiii noștri, dar ea nici nu voia să audă. În cele din urmă mi-a luat o mare sumă de bani și a dispărut. Căutam și întrebam de ea peste tot, însă niciun rezultat. Îi pierdusem urma cu desăvârșire. Într-o zi am aflat că venise aici în Grecia și locuia într-o casă de desfrânare. Mâhnirea mea pentru halul în care ajunsese nu se putea descrie. Cuprins de mâhnire, am îngenuncheat să mă rog. «Dumnezeul meu, am spus, ajută-mă s-o găsesc și să fac tot ce îmi va sta în putință ca să nu-și piardă sufletul! Nu pot suferi s-o las în halul în care a ajuns». Atunci m-a învăluit acea Lumină, iar inima mea a fost inundată de pace".

Când am auzit, i-am spus: „Frate, Dumnezeu a văzut răbdarea, nerăutatea și dragostea ta și te-a mângâiat în acest chip" .

De aceea spun că ne vor judeca mirenii. Vedeți, acesta care era medic în America, care avea o astfel de soție și care trăia în condițiile și mediul de acolo, de ce lucruri minunate s-a învrednicit!

(Cuviosul Paisie Aghioritul - Viața de familie)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.05.2014, 11:03:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Daca la baza unei casatorii stau cateva lucruri- sentimente autentice, respect, incredere, comunicare si evident credinta in Dumnezeu, atunci nu trebuie sa existe temeri! Daca existe lucrurile amintite mai sus, toate celelalte obstacole care ar aparea pot fi depasite cu siguranta.
Asta parca e o lozinca dintr-o carte dintr-o carte gen:



Iti zic ca realitatea e mult mai complexa decat idealismul nerealist exprimat mai sus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.05.2014 at 11:05:27.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.05.2014, 21:04:09
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta parca e o lozinca dintr-o carte dintr-o carte gen:



Iti zic ca realitatea e mult mai complexa decat idealismul nerealist exprimat mai sus.
Nicioadata nu am zis ca realitatea nu ar fi complexa, nicioadata nu am zis ca atunci cand te casatoresti ar fi ceva usor sau ca intr-o casatorie nu apar si obstacole sau neintelegeri.
Insa nu cred ca este bine nici sa ne temem intr-un mod excesiv sau sa nu ne mai casatorim de frica ca s-ar putea intampla ceva rau.

Da- de acord- in momentul in care cineva se decide a se casatori trebuie sa fie sigur- in masura in care poate fi un om sigur- ca persoane respectiva este intradevar persoana cu care vrei sa-ti petreci toata viata.
Insa atunci cand intradevar esti convins/convinsa de lucrul asta, pai atunci nu cred ca mai are rost teama sau frica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuria lumeasca jenica Pocainta 17 22.11.2011 01:39:04
Bucuria postului Marius22 Generalitati 22 21.06.2011 20:54:21
Bucuria crestinului Rodica50 Intrebari utilizatori 1 26.03.2011 23:14:21
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06
Bucuria Craciunului!... silverstar Generalitati 152 26.12.2008 12:43:05