Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #451  
Vechi 16.07.2009, 09:29:43
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

[quote=dimon;111649]
Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Domnul a schimbat-o ca sa fie tzinuta vechea Sambata, Duminica, de sambata seara pana luni dimineatza, iar voi va luatzi dreptul s-o schimbatzi la loc sa punetzi sabatul sambata pentru ca e potrivit acolo zicetzi voi, ca asha scrie shi asha deducetzi voi ca acolo a lasat-o Dumnezeu, poi nu pricepetzi ca Sfanta Duminica e mai mult decat vechea sambata? shi o contzine shi pe aia?, dar nu va spun taina Sabatului ca este prea mare taina shi o sa o hulitzi.
De ce tot dai atatea citate?, ca sa argumentezi mereu minciuna? fiindca nu crezi?... ca dumneata precis nu crezi ca sarbatoreshte Dumnezeu vechiul Sabat Duminica, dupa inviere il Sarbatoreshte Duminica impreuna cu poporul Lui... iar cine nu-l sarbatoreshte cu Domnul, Duminica, ma intreb cu cine il sarbatoreshte sambata? cu cine? probabil cu sambatarii ori cu jidovii.

Esti sigur ca Domnul a schimbat Sabatul?Eu pot sati dovedesc ca te cam gresesti.Si Domnul nu sarbatoreste Duminica nu a sarbatorito si nici no va face vre-o data.El nu da legi si tot el sa le incale.Sabatul(simbata) se trage de la facerea lumi si va merge si in vesnicii.citeste si o sa te convingi singur.Oamenilor doar atit doar le trebuie sa citeasca.
Cititi, va rog, capitolul 4 din epistola Sfantului Apostol Pavel catre evrei!
[COLOR=darkgreen]Capitolul 4
[/COLOR][COLOR=darkgreen]1.[/COLOR][COLOR=darkgreen]Sa ne temem, deci, ca nu cumva, cata vreme ni se lasa fagaduinta sa intram in odihna Lui, sa para ca a ramas pe urma cineva dintre voi. [/COLOR][COLOR=darkgreen]2.[/COLOR][COLOR=darkgreen]Pentru ca si noua ni s-a binevestit ca si acelora, dar cuvantul propovaduirii nu le-a fost lor de folos, nefiind unit cu credinta la cei care l-au auzit. [/COLOR][COLOR=darkgreen]3.[/COLOR][COLOR=darkgreen]Pe cand noi, fiindca am crezut, intram in odihna, precum s-a zis: "M-am jurat intru mania Mea: nu vor intra intru odihna Mea", macar ca lucrurile erau savarsite de la intemeierea lumii. [/COLOR][COLOR=darkgreen]4.[/COLOR][COLOR=darkgreen]Caci undeva, despre ziua a saptea, a zis astfel: "Si S-a odihnit Dumnezeu in ziua a saptea de toate lucrurile Sale". [/COLOR][COLOR=darkgreen]5.[/COLOR][COLOR=darkgreen]Si in acelasi loc, zice iarasi: "Nu vor intra intru odihna Mea!". [/COLOR][COLOR=darkgreen]6.[/COLOR][COLOR=darkgreen]Deci, de vreme ce ramane ca unii sa intre in odihna, iar aceia cărora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat, [/COLOR][COLOR=darkgreen]7.[/COLOR][COLOR=darkgreen]Dumnezeu hotaraste din nou o zi, astazi rostind prin gura lui David, dupa atata vreme, precum s-a zis mai sus: "Daca veti auzi astazi glasul Lui, nu invartosati inimile voastre". [/COLOR][COLOR=darkgreen]8.[/COLOR][COLOR=darkgreen]Caci dacă Iosua le-ar fi adus odihna, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, dupa acestea, [COLOR=blue]de o altă zi de odihna[/COLOR]. [/COLOR][COLOR=darkgreen]9.[/COLOR][COLOR=darkgreen][COLOR=blue]Drept aceea, s-a lasat alta sarbatoare de odihna poporului lui Dumnezeu[/COLOR]. [/COLOR][COLOR=darkgreen]10.[/COLOR][COLOR=darkgreen]Pentru ca cine a intrat in odihna lui Dumnezeu s-a odihnit si el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale. [/COLOR][COLOR=darkgreen]11.[/COLOR][COLOR=darkgreen]Sa ne silim, deci, ca sa intram in acea odihna, ca nimeni sa nu cada in aceeași pilda a neascultarii, [/COLOR][COLOR=darkgreen]12.[/COLOR][COLOR=darkgreen]Caci cuvantul lui Dumnezeu e viu si lucrator si mai ascutit decat orice sabie cu doua taisuri, si patrunde pana la despartitura sufletului si duhului, dintre incheieturi si maduva, si destoinic este sa judece simtirile si cugetarile inimii, [/COLOR][COLOR=darkgreen]13.[/COLOR][COLOR=darkgreen]Si nu este nici o faptura ascunsa înaintea Lui, ci toate sunt goale si descoperite, pentru ochii Celui in fata Caruia noi vom da socoteala. [/COLOR][COLOR=darkgreen]14.[/COLOR][COLOR=darkgreen]Drept aceea, avand Arhiereu mare, Care a strabatut cerurile, pe Iisus, Fiul lui Dumnezeu, sa tinem cu tarie marturisirea. [/COLOR][COLOR=darkgreen]15.[/COLOR][COLOR=darkgreen]Ca nu avem Arhiereu care sa nu poata suferi cu noi in slabiciunile noastre, ci ispitit intru toate dupa asemanarea noastra, afara de pacat. [/COLOR][COLOR=darkgreen]16.[/COLOR][COLOR=darkgreen]Sa ne apropiem, deci, cu incredere de tronul harului, ca sa luăm mila si sa aflam har, spre ajutor, la timp potrivit.[/COLOR]
AMIN.
  #452  
Vechi 16.07.2009, 09:57:11
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsm Vezi mesajul
[COLOR=#006400]"Dumnezeu hotaraste din nou o zi, astazi, rostind prin gura lui David, dupa atata vreme, precum s-a zis mai sus;"Daca veti auzi astazi glasul Lui, nu invartosati inimile voastre", caci daca Iosua le-ar fi adus oduhna , Dumnezeu nu ar mai fi vorbit dupa acestea de o alta zi de odihna. Drept aceea s-a lasat alta sarbatoare de odihna poporului lui Dumnezeu. Pentru ca cine a intrat in odihna lui Dumnezeu s-a odihnit si el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale." Evrei4,7-10 (BIBLIA ORTODOXA)[/COLOR]




Dvs. folositi o traducere total gresita a Sfintei Scripturi (ma refer, in special la versetele din Evrei cap 4:8 si 9). De aceea, incercarea dvs. de a demonstra ceva, este din start gresita.

[COLOR=black]Evrei 4:8.
Traducerea corecta este :
Caci daca le-ar fi dat Iosua odihna, Dumnezeu nu ar mai vorbi, dupa aceea de o alta zi. Punct. Dvs. ati postat un fals in care apre adaugirea "de odihna". In acel verset, se vorbeste despre o alta zi cand vom intra in odihna lui Dumnezeu, pentru ca poporul evreu (poporul ales), condus de Iosua, a ratat intrarea in odihna promisa de Dumnezeu, din cauza neascultarii. Cititi de la Evrei cap.3:7 pana la Evrei cap. 4:11, pentru o intelegere corecta.
[/COLOR]
[COLOR=black]
Tot legat de acest verset, va supun atentiei originalul in limba greaca, plus alte traduceri. Veti constata ca doar traducerea dvs. adauga la sfarsit expresia "de odihna" (stiti dvs. de ce a fost aduagata).

Evrei 4:8
Greaca.
Ει γ
[/COLOR][COLOR=black][/COLOR][COLOR=black]ρ α[/COLOR][COLOR=black][/COLOR][COLOR=black]το[/COLOR][COLOR=black][/COLOR][COLOR=black]ς [/COLOR][COLOR=black]᾿[/COLOR][COLOR=black]Ιησο[/COLOR][COLOR=black][/COLOR][COLOR=black]ς κατέπαυσεν,Ο[/COLOR][COLOR=black][/COLOR][COLOR=black]κ αν περ[/COLOR][COLOR=black][/COLOR][COLOR=black] άλλης [/COLOR][COLOR=black][/COLOR][COLOR=black]λάλει μετ[/COLOR][COLOR=black][/COLOR][COLOR=black] τα[/COLOR][COLOR=black][/COLOR][COLOR=black]ταημέρας.
transliterat:
ei gar autous iēsous katepausen ouk an peri allēs elalei meta tauta ēmeras
Biblia Vulgata:
nam si eis Iesus requiem praestitisset numquam de alio loqueretur
[/COLOR][COLOR=blue]posthac die [/COLOR][COLOR=black](Punct)
International Standard Version 2008:
For if Joshua had given them rest, he would not have spoken later about
[/COLOR][COLOR=#ff6600]another day[/COLOR][COLOR=black].(Punct)
King James Version:
For if Jesus had given them rest, then would he not afterward have spoken
[/COLOR][COLOR=#ff6600]of [/COLOR][COLOR=blue]another day.[/COLOR][COLOR=black] (Punct)
Darby Bible
Car si Josué leur avait donné le repos, il n'aurait pas parlé après cela
[/COLOR][COLOR=#ff6600]d'un autre jour[/COLOR][COLOR=black].(punct)[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Mentionez ca traducerile de mai sus apartin unora care nu pazesc ziua a saptea (sambata). Si totusi, nu au avut indrazneala sa falsifice Scriptura pentru a servi teologiei lor (asa cum se intampla cu traducerea de care va folositi dvs.)



[/COLOR][COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black][COLOR=black]Evrei 4:9
"Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu."(traducerea falsificata postata de dvs).


Iata cum suna versetul in limba greaca si traducerea lui, cuvant cu cuvant:
"Ara [ Deci ] apoleipetai [ ramane inca ] Sabatismos [ sarbatoarea Sabatului ] to lao [ poporului ] tu Theu [ lui Dumnezeu ]."

Adica:"Deci, ramane inca, sarbatoarea sabatului (sambetei), pentru poporul lui Dumnezeu"

Nu se vorbeste despre nici o schimbare. Nu stiu de unde a scos traducatorul dvs. expresia "alta", cand originalul grecesc spune "ramane".

Iata si traduceri vechi ortodoxe ale aceluiasi verset (Evrei 4:9):

"Iata dara au ramas serbarea sambetei narodului lui Dumnezeu." - Biblia de la Bucuresti, 1688.

"Deci dar ramane inca repaus de sambeta pentru poporul lui Dumnezeu." - Biblia Nitzulescu, 1905.
[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Avand in vedere ca traducerile vechi ortodoxe difera de traducerea folosita de dvs., care varianta considerati ca este corecta?[/COLOR]
[/COLOR]
  #453  
Vechi 16.07.2009, 10:04:56
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Despre ce credinta vorbesti tu care nu crezi in cuvintele Mantuitorului: ,,Luati mancati Acesta este trupul Meu care pentru voi se frange; Beti dintru acesta toti! Acesta este sangele Meu care pentru multi se varsa spre iertarea pacatelor!"
Imi permit sa raspund din perspectiva unui baptist , deci neoprotestant convertit la ortodoxie in urma cu 9 ani.
1. Cine v-a spus ca eu nu cred in cuvintele Mantuitorului? Chiar saptamana trecuta am luat Sfanta Impartasanie.
2. Ce vreti sa demonstrati prin marturia unui om care a trecut de la baptisti la ortodocsi? Ce ar fi sa vin si eu cu marturiile a 20 (am spus si eu un numar) de oameni care au trecut de la ortodoxie la adventism?
  #454  
Vechi 16.07.2009, 10:09:11
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
1. Cine v-a spus ca eu nu cred in cuvintele Mantuitorului? Chiar saptamana trecuta am luat Sfanta Impartasanie.
2. Ce vreti sa demonstrati prin marturia unui om care a trecut de la baptisti la ortodocsi? Ce ar fi sa vin si eu cu marturiile a 20 (am spus si eu un numar) de oameni care au trecut de la ortodoxie la adventism?
Dumneavoastra nu credeti ca va impartasiti real cu Trupul si Sangele Mantuitorului, ci doar vedeti ceva simbolic, ceea ce este o hula.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
  #455  
Vechi 16.07.2009, 10:09:47
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

"De omul eretic, dupa intaia si a doua mustrare, departeaza-te, stiind ca unul ca acesta s-a abatut si a cazut in pacat, fiind singur de sine osandit."
Sf Ap Pavel
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
  #456  
Vechi 16.07.2009, 10:15:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Este un lucru bun faptul ca in Sfanta Liturghie se pomeneste despre iubire. Dar, oamenii nu se educa cu psalmodieri frumoase. Domnul Iisus Hristos avea metode mai eficiente (deoarece cunoaste cel mai bine omul).
"Iisus invata in toate zilele pe norod, in Templu". (Luca 19:47) Omul are nevoie de multa invatatura buna.
Dar exista si predicile care se tin dupa citirea Evangheliei si a Apostolului la Liturghie. Preotul comenteaza textul si le vorbeste credinciosilor si despre alte lucruri in legatura cu cele citite sau cu Sfantul pomenit in ziua aceea.

Este drept ca mie personal imi lipseste cateheza care se poate face auxiliar si nu se prea intalneste in multe biserici ortodoxe, dar cu toate acestea am gasit in oras cateva locuri unde se face studiu biblic si alte activitati extra liturgice. Iar daca am nelamuriri, merg si caut un preot sau merg la o manastire, cum am si fost vineri sa clarific niste nedumeriri legate de cateva versete. Cine cauta gaseste.

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Parerea mea este ca slujbele si traditiile nu sunt caracteristi ale crestinismului. Sunt, mai degraba, specifice iudaismului. Crestinismul este caracterizat prin propovaduire, credinta si vietuire crestina (in viata de zi cu zi).

Nu vreau sa jignesc pe cineva. Cine apreciaza anumite slujbe... sa le aprecieze. Dar, acest fapt nu-l "scuteste" de o viata in armonie cu legile lui Dumnezeu. Credinta in jertfa Mantuitorului si faptele izvorate din credinta sunt hotaratoare pentru mantuirea noastra. Restul... fiecare sa creada ce doreste.

Domnul sa ne calauzesca spre vesnicie!
Parerea ta... Dar nu inteleg de ce crezi ca TOTI ortodocsii care merg la slujbe vor pleca si automat vor si continua viata de pacat. Sunt multi Sfinti in viata care participa la Tainele Bisericii Ortodoxe, sunt multi oameni drepti si imbunatatiti si desavarsiti care traiesc in lumea asta nebuna. Dumnezeu ii stie si ei sunt sarea lumii. Cei pe care ii vezi tu ca nu duc o viata crestina sunt ortodocsi de fatada, aceia nu sunt ortodocsi deloc. Ortodoxia presupune traire, comuniune continua cu Hristos, cu Preasfanta Fecioara si cu Sfintii Sai prin rugaciune si fapte de iubire. Dar sunt sigur ca stii deja toate astea. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #457  
Vechi 16.07.2009, 10:26:35
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsm Vezi mesajul
Dupa parerea mea, mandria este foarte prezenta printre reprezentantii cultului adventist(cred ca este cultul in care numarul de medici este cel mai mare!)...exista un Cuvant In Sfanta Scriptura care spune ca pe cel de curand intors la Dumnezeu (erau primii pasi ai Crestinsmulului) nu trebuie sa il pui in frunte, sa il lasi sa vorbeasca...ei procedeaza exact invers: daca cel "intors" are ceva scoala devine instructor la scoala de sabat!!!

Instructor la scoala de sabat este pus cel care cunoaste foarte bine Sfanta Scriptura. Si pentru asta are nevoie de cativa ani de studiu. Nu conteaza ce studii sau functie are.


Citat:
În prealabil postat de vsm Vezi mesajul
In Sfanta Scriptura scrie ca divortul este permis doar daca este vorba despre adulter...cati divorteaza astazi din tot felul de motive?! Si ma refer la cei din cultul adventist, aici, fiindca ei "cerceteaza Scripturile" orotodxul de rand nu cred ca stie prea multe...dar stie sa se smereasca asa cum a facut-o vamesul;
1. Ce vreti sa insinuati? Ca la adventisti este permis divortul, in afara de motivul adulterului?
2. Credeti ca studiul Sfintei Scripturi exclude smerenia? Eu zic ca dimpotriva, Sfanta Scriptura ne invata sa fim smeriti. Dar ne invata si sa luam atitudine asupra invataturilor gresite (probabil asta numiti dvs. lipsa de smerenie). Cei care studiaza Sfanta Scriptura nu invata sa umble cu "saru' mana" ci sa umble cu "este scris" (dupa exemplu Mantuitorului - poate si pe El il considerati lipsit de smerenie pentru ca a avut indrazneala sa-i corecteze pe preoti).

Mandria nu este data de cercetarea Sfintei Scripturi. Cine este mandru, este mandru si daca cunoaste si daca nu cunoaste Scriptura. Nu ati vazut oameni nestiutori dar plini de mandrie? Stiti vorba din popor: "prostul nu e prost destul daca nu e si fudul."

Citat:
În prealabil postat de vsm Vezi mesajul
Adevarul este ca in Biserica, in care ma bucur ca ma aflu, cunostintele teologice ale membrilor ei nu sunt nici pe departe asemeni "cunostintelor biblice" celor din cultul adventist...dar prefer sa merg smerit pe calea ingusta, fara prea multe cunostinte, decat sa merg "cu Biblia in mana spre iad".





Eu prefer sa invart smerenia de la cei care-mi vorbesc din Sfanta Scriptura. Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli sunt modele bune de urmat. Iar invataturile lor, le gasim numai in Cuvantul lui Dumnezeu.

Sansele de a merge spre iad sunt mai mari daca nu ai Biblia in mana. Cuvantul lui Dumnezeu ne invata cum sa ne ferim de inselatoriile care vin din toate partile (chiar si din altare sau de la amvoane).

Sa nu facem confuzie intre smerenie si o atitudine slugarnica, neinteleapta.
  #458  
Vechi 16.07.2009, 10:48:17
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul


Parerea ta... Dar nu inteleg de ce crezi ca TOTI ortodocsii care merg la slujbe vor pleca si automat vor si continua viata de pacat.
Vai! Nu cred nicicum asa ceva. Cunosc multi ortodocsi care-mi pot fi modele de vietuire crestina. Chiar ma intreb, daca nu cumva si slujbele la care participa au contribuit la formarea caracterului lor.

Vreu sa spun doar ca in ziua judecatii vom da socoteala pentru faptele noastre, izvorate din credinta. "Caci toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata a lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata dupa binele sau raul, pe care-l va fi facut cand traia in trup." (2 Corinteni 5:10). Nu vom fi judecati dupa numarul de slujbe la care am participat.

Ionut, poate tu esti unul dintre cei pe care slujbele il apropie mai mult de Dumnezeu si te transforma intr-un om mai bun si mai plin de dragoste. Daca este asa, atunci du-te la slujbe.

Ma tem insa, ca sunt multi oameni care pot fi schimbati doar prin multa invatatura buna. Spun asta deoarece vad ca invatatura crestina (din Sfanta Scriptura) are mai multa putere de a schimba omul. Sunt inconjurat de tot felul de "fosti ratati" (categorie din care fac parte si eu) care si-au schimbat viata in urma auzirii Cuvantului lui Dumnezeu (Sfanta Scriptura). Mi-as dori sa se puna accent pe propovaduirea, mai intensa, a invataturilor Mantuitorului si a Apostolilor Sai. Si mai mult, mi-as dori ca dupa propovaduirea invataturilor, biserica sa se implice in punerea lor in practica. Pentru mine, biserica este Scoala lui Hristos.
  #459  
Vechi 16.07.2009, 11:09:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Ionut, poate tu esti unul dintre cei pe care slujbele il apropie mai mult de Dumnezeu si te transforma intr-un om mai bun si mai plin de dragoste. Daca este asa, atunci du-te la slujbe.

Ma tem insa, ca sunt multi oameni care pot fi schimbati doar prin multa invatatura buna. Spun asta deoarece vad ca invatatura crestina (din Sfanta Scriptura) are mai multa putere de a schimba omul. Sunt inconjurat de tot felul de "fosti ratati" (categorie din care fac parte si eu) care si-au schimbat viata in urma auzirii Cuvantului lui Dumnezeu (Sfanta Scriptura). Mi-as dori sa se puna accent pe propovaduirea, mai intensa, a invataturilor Mantuitorului si a Apostolilor Sai. Si mai mult, mi-as dori ca dupa propovaduirea invataturilor, biserica sa se implice in punerea lor in practica. Pentru mine, biserica este Scoala lui Hristos.
Pai cine participa la Liturghie ca la un ritual si se plictiseste acolo uitandu-se mereu cat e ceasul ca sa mearga mai repede acasa sa manance - degeaba merge la Biserica. Spunea un catolic ca nu intelege cum noi putem sa stam cateva ore bune in picioare in fiecare Duminica... Pai daca mergi acolo si esti atent la FIECARE cuvant rostit de preot, de diacon, de cor, pai nu te plictisesti. Nici nu stii cand a trecut timpul. Si apoi nu numai atentia, dar rugaciunea este scopul pentru care mergem impreuna acolo. O rugaciune continua de cateva ore, unde "toata grija cea lumeasca de la noi sa o lepadam", impletita cu o mica jertfa de a sta in piciooare sau in capul oaselor, in caldura, in inghesiuala... Pai asta este Biserica cea adevarata - Trupul Lui Hristos.

Eu nu prea am experienta in domeniu, insa am invatat totusi un lucru cert: singur Dumnezeu lucreaza in fiecare dintre noi, el are puterea de a schimba sufletele ,de a modela, de a indrepta omul spre Cer. E adevarat ca o poate face si prin noi, insa harul Lui este cel care cerceteaza, care bate la usa sufletului. Cunoasterea Scripturilor este importanta, nu neg, insa cand te gandesti la cazul general sa zicem al romanilor de pretutindeni, cati cunosc macar trei versete din NT? Cati stiu macar trei rugaciuni pe de rost? Am asistat la o nunta la care mirele a fost invitat sa spuna Rugaciunea Domneasca si s-a blocat pe la inceput... Pai crezi ca automat toti acestia sunt uitati de Hristos? Sa nu fie... El are grija de fiecare si de oricine, nu conteaza unde s-a nascut acel om pe Pamant si e alaturi de el tot timpul vietii. Caci, vorba ta, la Judecata vom fi intrebati daca am infaptuit faptele dragostei, nu daca am stiut aia si ailalta, nu? Asa, cati s-ar mai mantui? Numai cei care au invatat greaca veche si ebraica si au citit textele sfinte in original? :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #460  
Vechi 16.07.2009, 11:42:50
Maximus Maximus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit Versete

Revin cu promisiunea facuta...Iata doar cateva exemple din Sf.Scriptura care pun la grea incercare explicatiile doctrinare despre Duminica.
Gal.3:28-29 "Nu este nici iudeu, nici grec, nici sclav, nici om liber, nici bărbat, nici femeie, pentru că voi toți sunteți una în Cristos Isus. Iar dacă voi sunteți ai lui Cristos, atunci sunteți sămânța lui Avraam și moștenitori după promisiunea făcută."
Mat.19:17 "... dacă vrei să intri în viață, împlinește poruncile!"
Exo.20:8-11 "8 Adu-ți aminte de ziua de Sabat, ca s-o sfințești! 9 Să lucrezi șase zile și să-ți faci toată lucrarea ta, 10 dar ziua a șaptea este Sabatul Domnului, Dumnezeul tău; să nu faci nici o lucrare nici tu, nici fiul tău sau fiica ta, nici sclavul tău, nici sclava ta, nici vitele tale și nici străinul care locuiește în cetatea ta. 11 Căci în șase zile a făcut Domnul cerurile, pământul, marea și tot ce este în ele, dar în ziua a șaptea s-a odihnit. De aceea a binecuvântat Domnul ziua de Sabat și a sfințit-o." -Aici se observa motivul pt care Dumnezeu a sfintit aceasta zi si nu alta si a binecuvantat-o! Eliberarea din robia Egiptului este simbolic , si desigur o stim cu totii eliberarea din sclavia pacatului la o viata noua!
1Ioa 3:4 " Oricine săvârșește păcatul săvârșește și fărădelegea; iar păcatul este FARAdelege" Legea nu a fost vreodata desfiintata sau schimbata.Daca s-ar fi putut Dumnezeu nu l-ar fi dat pe Fiul ca jertfa pt pacatele noastre.Orice societate umana functioneaza cu legi, la fel orice organism biologic sau artificial, corpurile ceresti si orice alta forma de organizare inteligenta.
1Ioa 5:3 "Căci aceasta este dragostea de Dumnezeu: să păzim poruncile Lui.."
Iac.2:10-11 "Căci oricine păzește întreaga Lege, dar încalcă o singură poruncă, se face vinovat de toate. 11 Căci Cel Ce a spus: „Să nu comiți adulter!“ a spus și: „Să nu ucizi!""....si mai stiti ce a spus Cel ce a spus "Sa nu ucizi" ???
Rom 13:9-10 "..„Să nu comiți adulter“; „Să nu ucizi“; „Să nu furi“; „Să nu poftești“, și orice altă poruncă, sunt cuprinse în această afirmație: „Să-l iubești pe semenul tău ca pe tine însuți!“ 10 Dragostea nu-i face rău semenului, deci dragostea este împlinirea Legii." Coreland aceasta si cu Mat 22:36-37, "cea mai mare porunca din Lege" observam ca LEGEA se rezuma in cele doua afirmatii ale Mantuitorului, EXACT cum erau divizate cele 2 table de piatrae prima omul in relatie cu Creatorul sau si a 2-a , omul in relatie cu aproapele. DECI iubirea de aproape le rezuma in Decalog 5-10 iar iubirea de Dumnezeu...1-4 (primele porunci).
Gal 3:15 "Fraților, să vorbesc în felul oamenilor: așa cum nimeni nu poate anula sau adăuga ceva la un legământ o dată ce a fost stabilit.." -Un legamant nu poate fi modificat decat poate cu acordul ambelor parti. La fel si cu Legea.Ea nu a fost in mod explicit anulata sau modificata...nicaieri.Ba chiar este absolut valabila si astazi, sau nu?!?
Mat 7:21 "Nu oricine-Mi zice: «Doamne, Doamne!» va intra în Împărăția Cerurilor, ci doar acela care face voia Tatălui Meu, Care este în ceruri" -Mantuitorul a facut voia Tatalui Sau, la fel si urmasii Sai, suntem chemati sa pashim pe urma pashilor Sai...
Exo 31:13 " „Așa să le spui israeliților: «Să țineți Sabatele Mele, pentru că lucrul acesta este un semn între Mine și voi pentru generațiile care vin, ca voi să știți că Eu, Domnul, vă sfințesc.." -Deci este un semn vesnic necurmat intre Dumnezeu si poporul Sau.Noi suntem Israelul spiritual, fiind circumcishi in inima noastra, spiritual, asa cum ne spune ap.Pavel.
Pro.7:2-3 "Păstrează îndrumările mele și vei trăi;
păzește învățătura mea ca pe lumina ochilor! Leagă-le la degete,
scrie-le pe tăblița inimii tale! -..pe cele 10 degete..si pe tablita inimii, din exterior tablele de piatra in interior in inima noua..!
Acestea au fost doar cateva din versetele pe care am vrut sa vi le arat.Daca aveti rabdarea necesara sa le cititi promit sa revin. Multumesc tuturor si Dumnezeu sa-i binecuvanteze pe toti cautatorii sinceri ai "Cararii Imparatiei".
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Convertirea unui adventist la ortodoxie kesarion_breb Secte si culte 12 02.08.2010 16:33:30