Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 27.12.2009, 15:02:32
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Doresc sa citesc si eu o catisma,dar de cand se incepe?Catisma 8 de exemplu.
Când vom avea toate cele douăzeci de catisme luate vom începe rugăciunea.Vom face și un pomelnic și m-am gândit să trimitem la măn. Sihăstria acolo unde se citește zilnic psaltirea pentru 4o de zile.
Postul Sfinteie Învieri începe la mijlocul lunii februarie.Ar fi cea mai bună peroadă putând să și postim. Voi ce ziceți?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 27.12.2009, 15:17:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Când vom avea toate cele douăzeci de catisme luate vom începe rugăciunea.Vom face și un pomelnic și m-am gândit să trimitem la măn. Sihăstria acolo unde se citește zilnic psaltirea pentru 4o de zile.
Postul Sfinteie Învieri începe la mijlocul lunii februarie.Ar fi cea mai bună peroadă putând să și postim. Voi ce ziceți?
Si eu m-am gandit ca perioada Postului Mare ar fi foarte buna pentru citirea Psaltirii. Pana atunci cred ca se aduna douazeci de persoane.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 27.12.2009, 15:35:29
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit Doamne ajuta!

Ma alatur voua; catisma 13

Ioana
__________________
Sfinte Ioane proorocule, dulceata lumii, frumusetea cerului cea impatrit luminata, primind aceasta rugaciune de acum, izbaveste pe toti din toate nevoile, si-i scoate din chinul cel ce va sa fie pe cei ce te lauda cu credinta, cantand lui Dumnezeu : Aliluia !
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.12.2009, 18:00:40
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Astazi dimineata am obtinut binecuvantarea de la preot pentru ca sa citim Psaltirea pentru tara noastra. Mi-a dat binecuvantarea si mi-a spus ca e foarte bine ce facem, este mare nevoie de asemenea rugaciuni...
Reply With Quote
  #75  
Vechi 27.12.2009, 18:50:01
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Când vom avea toate cele douăzeci de catisme luate vom începe rugăciunea.Vom face și un pomelnic și m-am gândit să trimitem la măn. Sihăstria acolo unde se citește zilnic psaltirea pentru 4o de zile.
Postul Sfinteie Învieri începe la mijlocul lunii februarie.Ar fi cea mai bună peroadă putând să și postim. Voi ce ziceți?
Marturisesc ca si eu ma gandeam la acelasi lucru, dar nu am indraznit sa propun o astfel de amanare. Daca e vorba de perioada postului Pastelui, sunt total de acord si ma inscriu si eu cu catisma 14! Deasemenea agreez ideea cu pomelnicul catre Manastirea Sihastria, desi cred ca nu-i nici un bai daca trimitem acatiste de 40 de zile pe aceeasi tema la mai multe manastiri.
Dumnezeu sa ne ajute si sa ne dea taria sa trecem peste orice piedici, pentru a duce la bun sfarsit scopul nostru comun.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 27.12.2009, 22:41:36
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Probabil multora vi se va parea acest topic, putin deplasat, putin absurd, putin hazardat. Rugamintea mea ar fi doar aceea de a privi in jur pentru a trage concluzii. Daca veti considera ca sta in puterea reprezentantilor puterii sa salveze tara aceasta din haos, sunteti niste oameni fericiti. Si eu sunt dintre cei visatori, dar aici chiar ca nu-mi mai permit sa sper ceva!
Sambata am fost la parastasul celui despre care scriam ca am stat la capataiul lui cand a plecat dintre noi. (Au trecut deja trei luni). Au fost mai multi preoti (pe stil vechi), iar dupa masa, discutia a alunecat putin in politic. Cu toata jena, am indraznit sa spun ca de pe margine cu bratele incrucisate, nu rezolvam nimic si ca biserica nu se implica suficient in acest sens. Vazandu-ma privit cu nedumerire, m-am vazut nevoit sa explic faptul ca , evident, nu in politica se cere implicarea, ci in rugaciuni speciale, asa cum se obisnuieste in astfel de cazuri. Desi au fost in unanimitate de acord, au aratat cu degetul catre Preafericitul Daniel; de-acolo trebuie sa se dea... tonul la cantec. Concluzia era ca, in fapt, noi toti trebuie sa ne rugam si ca e greu de crezut ca lupta se va duce dincolo de peretii bisericilor. Le-am spus ca poporul roman este destul de receptiv in astfel de cazuri si ca daca din 2 milioane se vor ruga 500.000, tot inseamna ceva. Uneori si o singura rugaciune poate face minuni. Si este ciudat: daca intrebi cine crede in minunile Parintelui Arsenie Boca, sunt sigur ca se vor gasi enorm de multi. Daca intrebam cine crede in minunile sfintilor, Mina, Nicolaie, Spiridon, Parascheva, Teodora de la Neamt, Nectarie, Dumitru si nu mai stiu acum cati, vom fi coplesiti de rezultate. Cu toate astea, ne plangem de mila ca suntem condusi de hoti, minciuna si aroganta au ajuns la rang de mare cinste, dar nu suntem capabili sa ne oferim 10 minute din timpul nostru, pentru a-L ruga pe Dumnezeu sa dea intelepciune celor de care depinde tara noastra. Nu ne rugam sa moara sau sa fie pedepsiti pentru ceea ce fac, ci sa le dea Dumnezeu mintea de pe urma si sa-i "trezeasca" asa cum crede El de cuviinta!
Ieri, dupa Sf. Liturghie, am fost uimit sa descopar EXACT aceiasi pozitie a duhovnicului meu, desi va rog sa ma credeti, n-am discutat niciodata pe tema asta si nu-mi cunoaste pozitia si framantarile.
Ce-ar trebui sa facem, oare? Iesitul in strada, nu-i o solutie. Aratatul cu degetul si razvratirea impotriva sistemului, nici atat. Doar Dumnezeu poate face ceva, si sta in puterea noastra sa-L rugam pe El sau pe cei care mijlocesc pentru noi, si nu ma indoiesc de faptul ca Parintii Arsenie Boca, Teofil Paraian, Ilie Cleopa si cine mai vreti voi, nu vor fi buni reprezentanti ai intereselor noastre. Amintiti-va toate astea in rugaciunile voastre, adaugati banutul vostru la Sf Altar, si pomeniti-i pe Sfintii nostri Parinti sa mijloceasca pentru noi!
intrebarea ta isi gaseste raspunsul in foare frumoasa conferinta sustinuta de avocatul CEZAR AXINTE ,la o conferinta a scolii brincovenesti ,intitulata LEGITIMA APARARE..MERITA VAZUTA..PE YOUTUBE..SAU CHIAR ACI LA VIDEO CRESTINORTODOX.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 27.12.2009, 22:52:38
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Acatistul rugul aprins

ESTE BINE DE CITIT DE CATRE TOTI ROMANII
http://www.rugulaprins.ro/
Reply With Quote
  #78  
Vechi 29.12.2009, 07:12:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Postul Sfinteie Învieri începe la mijlocul lunii februarie.Ar fi cea mai bună peroadă putând să și postim. Voi ce ziceți?
Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Astazi dimineata am obtinut binecuvantarea de la preot pentru ca sa citim Psaltirea pentru tara noastra. Mi-a dat binecuvantarea si mi-a spus ca e foarte bine ce facem, este mare nevoie de asemenea rugaciuni...
Va multumesc pentru ca ati obtinut binecuvantarea; si deasemeni pentru ideea excelenta de a face Psaltirea odata cu inceputul Postului de Pasti.
Acum nu ramane decat sa cooptam pe cat mai multi la rugaciunea pentru Romania. Prin e-mail putem ajunge la multi oameni...carora le putem trimite eventual rugaciunea postata de GAVRIL68.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 29.12.2009, 22:57:31
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Frati si surori in Domnul, am luat recent hotararea de a ma retrage de pe acest forum.
O sa ma tin de promisiune, si anume o sa citesc catisma 5, care mi s-a alocat, atunci cand veti incepe.

De asemenea, o sa ma rog in continuare (dar din umbra) si o sa dau pomelnice pentru cei aflati in nevoi sau suferinte, pe oriunde ma voi duce
. In rugaciunile mele nu o sa va parasesc pe niciunul...

...Va multumesc tuturor si va urez sa aveti parte de o adevarata traire in Domnul, fara ura, fara dusmanie si fara intoleranta si ... sa ne vedem TOTI cu bine, la sfarsit, in Imparatie. Amin!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 30.12.2009, 00:59:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vad ca s-au intetit ispitele... si inca nu am inceput cu Psaltirea!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Salvati Copenhaga! andreicozia Generalitati 7 03.01.2010 05:45:16
salvati o viata andreicosminus Umanitare 0 30.12.2009 18:57:32
SOS!Salvati viata unui copil nou-nascut! heaven Umanitare 8 10.09.2009 22:13:19
Salvati Iconostasul de la Cotroceni simona76 Stiri, actualitati, anunturi 1 26.03.2009 10:56:37
salvati un suflet bm Generalitati 18 02.09.2007 16:10:53