Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.07.2011, 18:27:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Din Evanghelia de azi invatam ca, inainte de toate, trebuie sa cautam Imparatia cerurilor, apoi si pe celelalte. Dar in nici un caz sa nu ne punem pe tanjeala, crezand ca ne vor pica pere in gura.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.07.2011, 20:37:12
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Pare ciudat sau banal hobbyul pentru transportul in comun dar mie unul nu.Sa nu credeti ca toata ziua ma plimb cu autobuzele si tramvaiele.Acest hobby il am de cand eram mic si mergeam cu bunicul si ma plimbam prin oras si de atunci mi-a ramas.Am asa o placere sa merg cu masina si cu autobuzul.Nu stiu..
Va multumesc pentru raspunsuri si mai astept altele noi!
Dumnezeu sa va binecuvanteze!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.07.2011, 21:29:09
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit

Tot lucrul sa-l incepem cu Dumnezeu, binecuvantarea este cea care sfinteste, unde este Dumnezeu acolo este iubirea care le cuprinde pe toate. E frumos sa cunoastem, sa stim catusi de putin de stramosii nostri, Sfintii nostri Voievozi care au aparat acest pamant, istorie, geografie, sportul, muzica..toate or fi cu folos, daca sunt cu binecuvantare.
Dar muzica aceasta, toata il sfinteste pe om..? Intr-o zi vom sta cu totii inaintea lui Dumnezeu, eu nu stiu ce voi raspunde. Cum stim cand un lucru ne intineaza..


"Odata, am vrut sa dovedesc unor prieteni ceea ce spun Parintii, adica daca nu iesi din ameteala lumii, nu poti sa-ti dai seama de nefericirea ei si nu o poti intelege. Atunci, mi-a luat cuvantul din gura un frate mai simplu care s-a intamplat sa fie de fata si care, in mod foarte logic, i-a convins pe ceilalti cu urmatoarea pilda: " Cand intrati sa lucrati undeva unde este un miros urat, la inceput vi se pare greu sa stati si inabusitor, dar incet-incet, va obisnuiti si nu mai simtiti nimic din ceea ce la inceput vi se parea de nesuportat. Acelasi lucru se intampla si cu viata impatimita pe care numai atunci o va ura cineva cand o va inlocui cu virtutea si va cunoaste diferenta."
TRAIRI ALE DUMNEZEIESCULUI HAR-epistola despre viata lui Gheron Iosif Isihastul

Tot ceea ce este spre zidire, pentru sufletul nostru, este de la Dumnezeu. El ne poarta de grija fiecaruia in parte, nu-l cheama doar pe calugar spre nepatimire, si pe fiecare dintre noi in parte.
Este frumos sa vizitam, dar cat de frumos este pelerinajul la locurile sfinte.
Este frumos intr-un autobus, dar cat de frumos este cand ingerul Domnului ne numara pasii..
Sa ma ierti Alin.
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.07.2011, 21:49:06
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Pare ciudat sau banal hobbyul pentru transportul in comun dar mie unul nu.Sa nu credeti ca toata ziua ma plimb cu autobuzele si tramvaiele.Acest hobby il am de cand eram mic si mergeam cu bunicul si ma plimbam prin oras si de atunci mi-a ramas.Am asa o placere sa merg cu masina si cu autobuzul.Nu stiu..
Va multumesc pentru raspunsuri si mai astept altele noi!
Dumnezeu sa va binecuvanteze!
Este amintirea ta legata de bunicul tau, de aceea s-a transformat in hoby. Traiesti astfel un trecut de care ti-e dor.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.07.2011, 00:11:26
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

atat timp cat calatoresti si le faci pe toate cu Dumnezeu in mintea ta, nu vad ceva gresit... insa nu-mi suna bine "enigmele" alea... care e enigma? :P

aaa si stai asa, cu muzica e problema... oamenii lucreaza cu doua energii, buna, de la Dumnezeu, rea din partea opusa.... prin urmare, muzica ce se cheama "comerciala" este compusa printr-o inspiratie nu tocmai buna...
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu

Last edited by korinna; 04.07.2011 at 00:14:09.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.07.2011, 04:12:54
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
atat timp cat calatoresti si le faci pe toate cu Dumnezeu in mintea ta, nu vad ceva gresit... insa nu-mi suna bine "enigmele" alea... care e enigma? :P

aaa si stai asa, cu muzica e problema... oamenii lucreaza cu doua energii, buna, de la Dumnezeu, rea din partea opusa.... prin urmare, muzica ce se cheama "comerciala" este compusa printr-o inspiratie nu tocmai buna...
Tu nu asculti muzica?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.07.2011, 12:01:11
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cuvant Vezi mesajul
Tot lucrul sa-l incepem cu Dumnezeu, binecuvantarea este cea care sfinteste, unde este Dumnezeu acolo este iubirea care le cuprinde pe toate. E frumos sa cunoastem, sa stim catusi de putin de stramosii nostri, Sfintii nostri Voievozi care au aparat acest pamant, istorie, geografie, sportul, muzica..toate or fi cu folos, daca sunt cu binecuvantare.
Dar muzica aceasta, toata il sfinteste pe om..? Intr-o zi vom sta cu totii inaintea lui Dumnezeu, eu nu stiu ce voi raspunde. Cum stim cand un lucru ne intineaza..


"Odata, am vrut sa dovedesc unor prieteni ceea ce spun Parintii, adica daca nu iesi din ameteala lumii, nu poti sa-ti dai seama de nefericirea ei si nu o poti intelege. Atunci, mi-a luat cuvantul din gura un frate mai simplu care s-a intamplat sa fie de fata si care, in mod foarte logic, i-a convins pe ceilalti cu urmatoarea pilda: " Cand intrati sa lucrati undeva unde este un miros urat, la inceput vi se pare greu sa stati si inabusitor, dar incet-incet, va obisnuiti si nu mai simtiti nimic din ceea ce la inceput vi se parea de nesuportat. Acelasi lucru se intampla si cu viata impatimita pe care numai atunci o va ura cineva cand o va inlocui cu virtutea si va cunoaste diferenta."
TRAIRI ALE DUMNEZEIESCULUI HAR-epistola despre viata lui Gheron Iosif Isihastul

Tot ceea ce este spre zidire, pentru sufletul nostru, este de la Dumnezeu. El ne poarta de grija fiecaruia in parte, nu-l cheama doar pe calugar spre nepatimire, si pe fiecare dintre noi in parte.
Este frumos sa vizitam, dar cat de frumos este pelerinajul la locurile sfinte.
Este frumos intr-un autobus, dar cat de frumos este cand ingerul Domnului ne numara pasii..
Sa ma ierti Alin.
Doamne ajuta

Adevarat graiesti.Multumesc
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.07.2011, 12:02:52
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Este amintirea ta legata de bunicul tau, de aceea s-a transformat in hoby. Traiesti astfel un trecut de care ti-e dor.

Pai bunicul meu e in viata si acum..Posibil sa ai dreptate deoarece cand eram mic umblam foarte mult cu bunicul prin oras,luam autobuze,tramvaie etc. si mi-a ramas aceasta pasiune.Oricum nu imi ocupa mult din viata sau nu fac toata ziua numai asta si uit de Dumnezeu.Doamne fereste!

Multumesc pentru raspuns.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.07.2011, 12:05:05
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
atat timp cat calatoresti si le faci pe toate cu Dumnezeu in mintea ta, nu vad ceva gresit... insa nu-mi suna bine "enigmele" alea... care e enigma? :P

aaa si stai asa, cu muzica e problema... oamenii lucreaza cu doua energii, buna, de la Dumnezeu, rea din partea opusa.... prin urmare, muzica ce se cheama "comerciala" este compusa printr-o inspiratie nu tocmai buna...


Enigme adica cele despre viata si planeta in care traim,cele de la National Geographic,Discovery etc.NU cele care incearca sa demonstreze ca nu exista Dumnezeu sau ceva de genul.Sa nu crezi asta!
Multumesc pentru raspuns
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O intrebare la care nu gasesc raspuns depre viata lui isus alexica Generalitati 107 25.06.2011 23:02:10
despre viata vesnica iordan Din Noul Testament 22 05.05.2010 17:23:01
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Despre cei ce isi iau viata... malmo Slujba inmormantarii 25 07.02.2010 19:26:21
Despre viata ingereasca! alecsandru Calugarul 65 22.03.2007 12:04:36