Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 09.09.2011, 00:24:52
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Exact acelasi lucru se poate spune despre crestini. Vrei sa incep sa caut pe forum, si sa iti dau exemple de exprimare aroganta/condescenta a crestinilor fata de atei?
Dar sunt de acord că și unii creștini dau dovadă de aroganță. Nu e o caracteristică numai a ateilor.

Citat:
A folosit vreun ateu provenienta geografica a ideilor sale ca argument? Nu cred. Argumente nenumarate au fost postate, multe dintre ele valabile. Nu le trivializa, te rog.
Nu m-am referit la toți ateii, ci doar la Gast84, care dintru început ne-a prezentat situația din Spania, unde homosexualitatea este privită ca ceva firesc, spunându-ne că ar trebui să ne mai modernizăm și noi, să ne deschidem mințile. Asta m-a făcut să mă gândesc la afirmarea unei superiorități a occidentului. De altfel, prejudecata că Occidentul ar fi superior nu numai ca civilizație, ci și în privința concepțiilor de viață, e răspândită.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 09.09.2011, 01:13:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Noi nu ne mai închinăm, fiindcă nu mai credem. Sufletele noastre nu mai au nevoie de mîngîiere; inimile noastre nu mai au nevoie de tărie, fiindcă sînt de piatră, și din piatra aceasta scăpărăm scînteile liberei-cugetări, noi românii foști ortodocși, cari sîntem mai deștepți, mai luminați, mai mîndri, mai puternici decît toate neamurile lumii. (…)
Închine-se nerozii.
Filozofia noastră se pune mai presus de nevoile închinăciunii.
Clopotele – zgomot!
Icoanele – fleacuri!
Credința – moft!
Închiză-se bisericile, surpă-se zidurile lor!
Părinții noștri cari le-au zidit erau niște barbari, niște primitivi, fără nici o cultură serioasă; ei nu aveau spiritual de examen. Noi sîntem oameni moderni. Măture-se dărîmăturile bisericilor, ca să se deschidă locuri largi, piețe vaste, pe cari, după cerințele progresului, să se zidească oteluri mărețe și cluburi politice, teatre de varietăți și burse de comerț! Și nu care cumva să-ndrăznească a ridica glasul cineva! În cazul cel mai bun pentru dînsul, ar fi un om ridicul. E destul că biserica e tolerată.

Un slujitor al altarului cînd stetea sub loviturile unei cumplite prigoniri, unei năpăstuiri strigătoare la cer, izgonit și maltratat ca odinioară Sf. Ignațius al Constantinopolului, mi-a spus cu adînc amar
– Nu le e frică, fiule, de bătaia lui Dumnezeu?
– Nu, părinte, i-am răspuns; nu e frică nimănui de bătaia cui nu crede că este. Ai uitat că ai a face cu o lume care nu crede în Dumnezeu? cu o lume căreia nu i-a fost frică să prefacă în pușcării locașurile sfinte, închinate credinței străbune, unde zac osăminte de măreți voievozi?
Se va schimba lumea noastră românească?
Va mai vrea Dumnezeu s-o reîntoarcă la dînsul?
Dumnezeu știe.“

I.L. Caragiale, în Opere, vol. IV, Fundația pentru literatură și artă „Regele Carol II“, 1938

Last edited by ioanna; 09.09.2011 at 01:17:35.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 21.09.2011, 17:00:49
informatorul's Avatar
informatorul informatorul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

"Rah-rah-ah-ah-ah!
Mum-mum-mum-mum-mah!
rah rah-oo-la-la!
Want your bad romance

Rah-rah-ah-ah-ah!
Mum-mum-mum-mum-mah!
GaGa-oo-la-la!
Want your bad romance

I want your ugly
I want your disease
I want your everything
As long as it’s free
I want your love
Love-love-love
I want your love

I want your drummer
The touch of your healing
I want you leathers dirty kiss in the scene
And I want your love
Love-love-love
I want your love
Love-love-love
I want your love

You know that I want you
And you know that I need you
I want it bad
B-B-Bad and bad

I want your loving
And I want your revenge
You and me could write a bad romance
I want your loving
All your love is revenge
You and me could write a bad romance

Oh-oh-oh-oh-oooh!
Oh-oh-oooh-oh-oh!
Caught in a bad romance

Oh-oh-oh-oh-oooh!
Oh-oh-oooh-oh-oh!
Caught in a bad romance

Rah-rah-ah-ah-ah!
Mum-mum-mum-mum-mah!
GaGa-oo-la-la!
Want your bad romance

Rah-rah-ah-ah-ah!
Mum-mum-mum-mum-mah!
GaGa-oo-la-la!
Want your bad romance

I want your horror
I want your design
‘Cause you’re a criminal
As long as your mine
I want your love
Love-love-love
I want your love

I want your psycho
Your vertigo stick
Want you in my room
When your baby is sick
I want your love
Love-love-love
I want your love
Love-love-love
I want your love

You know that I want you
And you know that I need you
I want it bad
B-B-Bad and bad

I want your loving
And I want your revenge
You and me could write a bad romance
I want your loving
All your love is revenge
You and me could write a bad romance

Oh-oh-oh-oh-oooh!
Oh-oh-oooh-oh-oh!
Caught in a bad romance

Oh-oh-oh-oh-oooh!
Oh-oh-oooh-oh-oh!
Caught in a bad romance

Rah-rah-ah-ah-ah!
Mum-mum-mum-mum-mah!
GaGa-oo-la-la!
Want your bad romance

Rah-rah-ah-ah-ah!
Mum-mum-mum-mum-mah!
GaGa-oo-la-la!
Want your bad romance

Work-work fashion baby
Work it
move that bitch crazy
Work-work fashion baby
Work it
move that bitch crazy
Work-work fashion baby
Work it
move that bitch crazy
Work-work fashion baby
Work it
move that bitch crazy

I want your love
And I want your revenge
I want your love
I don’t wanna be friends

Said I want your love
And I want your revenge
I want your love
I don’t wanna be friends

Oh-oh-oh-oh-oooh!
Oh-oh-oooh-oh-oh!
Caught in a bad romance

Oh-oh-oh-oh-oooh!
Oh-oh-oooh-oh-oh!
Caught in a bad romance

I want your loving
And I want your revenge
You and me could write a bad romance
I want your loving
All your love is revenge
You and me could write a bad romance

Oh-oh-oh-oh-oooh!
Oh-oh-oooh-oh-oh!
Caught in a bad romance

Oh-oh-oh-oh-oooh!
Oh-oh-oooh-oh-oh!
Caught ïn a bad romance

Rah-rah-ah-ah-ah!
Mum-mum-mum-mum-mah!
GaGa-oo-la-la!
Want your bad romance"

Lady Gaga in Bad Romance, octombrie 2009
Reply With Quote
  #124  
Vechi 22.10.2011, 03:35:10
andrei0890 andrei0890 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit Ilogic

Ateii spun ca se bazeaza pe stiinta.Stim cu totii ca oamenii de stiinta AU DESCOPERIT anumite legi....fizice.Daca le-au descoperit inseamna ca ele existau deja si erau puse de catre cineva.Ca sa poti pune o lege in univers automat trebuie sa fii Creatorul acelui univers.Cum isi explica ateii provenienta legilor din moment ce stiinta doar le-a atestat?Plus nu inteleg de ce au trebuit sa denigreze fiinta umana(superioara evident restului vietuitoarelor) spunand ca se trage din maimuta!?!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 22.10.2011, 17:29:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei0890 Vezi mesajul
Ateii spun ca se bazeaza pe stiinta.Stim cu totii ca oamenii de stiinta AU DESCOPERIT anumite legi....fizice.Daca le-au descoperit inseamna ca ele existau deja si erau puse de catre cineva.Ca sa poti pune o lege in univers automat trebuie sa fii Creatorul acelui univers.Cum isi explica ateii provenienta legilor din moment ce stiinta doar le-a atestat?Plus nu inteleg de ce au trebuit sa denigreze fiinta umana(superioara evident restului vietuitoarelor) spunand ca se trage din maimuta!?!
tu vorbesti de aceste legi ale Universului, de parca ar fi Codul Civil. din acest motiv nu intelegi cum pot ele exista fara sa le fi scris cineva.
iar stiinta nu spune ca omul se trage din maimuta. esti gresit informat.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 22.10.2011, 19:54:16
andrei0890 andrei0890 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
tu vorbesti de aceste legi ale Universului, de parca ar fi Codul Civil. din acest motiv nu intelegi cum pot ele exista fara sa le fi scris cineva.
iar stiinta nu spune ca omul se trage din maimuta. esti gresit informat.
Nu vorbesc de parca ar fi CC.Explica-mi tu cum de exista fara sa fie puse de cineva.Si cum explica stiinta aparitia omului atunci?
Reply With Quote
  #127  
Vechi 22.10.2011, 21:00:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei0890 Vezi mesajul
Nu vorbesc de parca ar fi CC.Explica-mi tu cum de exista fara sa fie puse de cineva.Si cum explica stiinta aparitia omului atunci?
da stiu, asta este marea dovada a existentei lui Dumnezeu: nu ne putem explica, inca, cum au aparut fortele ce guverneaza Universul. si mai ales, nu suntem prea siguri in ce priveste aparitia Universului.
dovada zici? eu ii zic speculatie.

referitor la evolutia omului, ar trebui sa sti ca atat omul cat si maimuta au un stramos comun, sunt un fel de verisori.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 22.10.2011, 21:20:12
andrei0890 andrei0890 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
da stiu, asta este marea dovada a existentei lui Dumnezeu: nu ne putem explica, inca, cum au aparut fortele ce guverneaza Universul. si mai ales, nu suntem prea siguri in ce priveste aparitia Universului.
dovada zici? eu ii zic speculatie.

referitor la evolutia omului, ar trebui sa sti ca atat omul cat si maimuta au un stramos comun, sunt un fel de verisori.
Nici nu se va explica niciodata,crede-ma.Pentru ca asta inseamna ca omul sa-l cuprinda pe Dumnezeu cu mintea sa limitata.Omul nici nu poate sa se uite la soare si vrea sa dea de Creatorul lui.Nu stiu cum e sa stai pe langa adevar si totusi sa-l refuzi crezand ca e sigur o alta cale.

Cu evolutia....prefer sa fiu lucrul mainilor lui Dumnezeu decat verisor cu maimuta.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 22.10.2011, 21:31:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei0890 Vezi mesajul
Nici nu se va explica niciodata,crede-ma.Pentru ca asta inseamna ca omul sa-l cuprinda pe Dumnezeu cu mintea sa limitata.Omul nici nu poate sa se uite la soare si vrea sa dea de Creatorul lui.Nu stiu cum e sa stai pe langa adevar si totusi sa-l refuzi crezand ca e sigur o alta cale.

Cu evolutia....prefer sa fiu lucrul mainilor lui Dumnezeu decat verisor cu maimuta.
nu stii cum e sa stai langa adevar si sa nu il vezi? uita-te in oglinda si ai sa faci cunostinta cu o astfel de oersoana.

norocul e ca evolutia nu tine cont de preferintele noastre.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 22.10.2011, 21:58:47
andrei0890 andrei0890 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu stii cum e sa stai langa adevar si sa nu il vezi? uita-te in oglinda si ai sa faci cunostinta cu o astfel de oersoana.

norocul e ca evolutia nu tine cont de preferintele noastre.
Nu vreau sa afcem o discutie polemica aici.Ateii poate sunt destepti.Dar nu intelepti.Intelepciunea e o virtute.Un om si destept si intelept,adica Aristotel spunea asa:
"Daca eu cred si exista,am castigat.
Daca eu cred si nu exista,iar am castigat.
Daca eu nu cred si exista am pierdut totul"

Oare ce or fi facut restul ateilor cand au dat ochii cu Hristos si au descoperit ca au trait degeaba pe pamant fiind prizonieri mandriei lor?Si stiintei care descopera decat pana la un anumit punct,in rest fiind incapabila sa faca ceva?
Gandeste-te ca ai cativa ani de trait pe pamant.Stiinta si averea le lasi aici.Poate chiar exista Dumnezeu,iar Dumnezeu nu se uita la cata fizica sau cata chimie stii,ci la credinta si fapte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
blog part 2 padrevicentiu Generalitati 5 14.06.2010 23:15:49
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10