Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.09.2011, 18:31:42
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Daca cititi cartea dnului Zelea Codreanu "Amintiri de la Jilava" vedeti ca dnia sa se ruga la "Sfantul" Anton de Padova.
Acum nu stiu cat de sfant o fi respectivul din BC,dar e ciudat cum aceste manifestatii contrare vizitei papei sunt pregatite tocmai de neo-legionari sau de simpatizanti ai legionarilor.
http://foaienationala.files.wordpres...z-codreanu.pdf
"Ma rog în fiecare zi Maicii Domnului si Sf. Anton de Padova, prin ale caror minuni am scapat la 1934."

Cine stie poate unii din dnii neo-legionari spera sa vina acolo oameni mai impulsivi,sa faca unele in neconcordanta cu doctrina crestina ca apoi sa se zica ca cei de nu vor sa se uneasca BO cu BC asa (fara ca BC sa corecteze in special aspectele legate de inchizitie si de cruciade care nu se pot rezolva fara problema indulgentelor - prin care dracii au inselat pe unii clerici catolici de atunci sa dea binecuvantare la cruciade si de aceasta mai sunt legate nu stiu cate doctrine ratacite,care cine stie probabil ajung chiar la Filioque - si de ideea de purgatoriu aceasta ducand se pare la ideea de inchizitie etc.)
sunt oameni fanatici,care se zic numai crestini cu numele etc.

Acesti parlamentari care nu o sa participe la cuvantarea Papei au o atitudine foarte buna dupa cate mi se pare mie si mi se pare ca asa putem si noi sa facem,pur si simplu sa nu bagam in seama acest eveniment.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 20.09.2011 at 18:34:53.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.09.2011, 18:45:55
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Papa nu poate sa fie seful statului Vatican si episcop,ca asa s-a stabilit la Constitutiile Apostolice de Sfintii Apostoli.
Deci ori il recunosti ca sef al statului Vatican,ori il recunosti ca episcop.
Pentru mine dnia sa e numai seful statului Vatican si normal cand vine un sef de stat in Romania se cuvine sa te comporti civilizat cu dansul,sa il ospetesti etc.
Am si eu o intrebare,daca ar veni presedintele Luxemburgului la Bucuresti,care e un stat comparabil cu Vaticanul ca marime ar veni toti parlamentarii sa ii asculte discursul presedintelui Luxemburgului?
Nu cred.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 20.09.2011 at 18:57:40.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.09.2011, 16:06:22
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Multumesc eu. In general nu reactionez, pentru ca stiu ca ocarile si apostrofarile sunt prilej de exersare a smereniei pentru orice crestin adevarat, dar, ma gandeam eu, in cazul dvs, al tineretii si inocentei, sa pun eu pielea mea tabacita la bataie, ca tot nu e buna decat de cojoc, eventual si ala rupt si sucit, dar ma bucur sa constat ca m-am inselat. Aveti si intelepciunea de-a primi lovituri si de a nu raspunde cu aceeasi moneda. Lucru mai rar intalnit mai ales pe un forum, fie el si ortodox. Ramaneti asa, ca inima va e buna si iertati un batran, macar pentru c-a avut intentie buna. Domnul cu dvs, sora mai tanara dar mult mai inteleapta decat mine!
Har, smerenie si jertfa de sine.
Vă mulțumesc mult pentru cuvintele frumoase și pentru încurajări!
Mă impresionează și mă întăresc duhovnicește mesajele dvs.

Domnul să fie cu dumneavoastră!
Hristos în mijlocul nostru!


Cu deosebit respect,
Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.09.2011, 17:37:20
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Uniunea Europeană, vorba maestrului Sorin Dumitrescu, este un proiect renascentist, adică o actualizare postmodernă a sincretismului neopâgân care a declanșat procesul de disoluție a valorilor ontologice a umanității. Ideologii UE au refuzat epitetul "creștin" întrucât ar lăsa pe dinafară civilizația greco-romană cu acumulările ei culturale, politice, tehnice etc.
Ca o ironie, deși "specialiștii"se feresc să vorbească deschis, arhetipul politic al UE este imperiul roman, chiar acela pe care l-a "cucerit" în mod pașnic Biserica transformându-l apoi în oikumena creștină. Prin urmare, UE este, voalat, revanșa așteptată timp de aproape două milenii pe care cezarul își imaginează că și-o ia în fața lui Hristos.
Da, foarte interesant punct de vedere.
Îmi amintesc că, atunci când eram în liceu, citeam cu uimire în manualele de istorie că prima încercare de unificare a civilizației europene s-a realizat în Antichitate, în perioada Imperiului Roman. :) În același manual și la aceeași lecție, se mai găsea o listă a "valorilor fundamentale ale Uniunii Europene" și, în acea listă, alături de libertate, democrație etc, era menționat și relativismul. Oare întâmplător? :)

Cred că așa cum Imperiul Roman a fost cucerit în mod pașnic de către mărturisitorii "religiei iubirii", la fel și Europa secularizată de astăzi va fi recâștigată pentru Hristos. Apologetul Tertulian observa, în scrierile sale, faptul că, în acea perioadă, creștinii cuceriseră Imperiul, fiind răspândiți în toate instituțiile publice și lăsând politeiștilor doar... templele. :)

"Și aceasta este biruința care a biruit lumea: credința noastră! Cine este cel ce biruiește lumea, dacă nu cel ce crede că Iisus este Fiul lui Dumnezeu?" (I Ioan5, 4-5)

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.10.2011, 12:09:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Un britanic a încasat condamnare de 8 luni după gratii ca urmare a mesajelor sale anticatolice de pe Net. Ceea ce judecătorul a considerat "hate crime" a fost folosirea termenului de "jegoși" (scumbags) referitor la catolici și exprimarea dorinței ca fotbaliștii unei echipe catolice să moară cât mai curând.

Sursa: http://www.bbc.co.uk/news/uk-scotlan...-west-15333744

În motivarea deciziei sale, judecătorul a arătat că severitatea condamnării are în vedere prevenirea altor cazuri în care cei care postează pe Net ar putea produce abuzuri prin limbajul folosit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.10.2011, 12:25:42
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Biserica Catolica este o "biserica nedeplina", dupa cum bine o numeste parintele Dumitru Staniloae.
In pofida ereziilor si a marilor diferente din viata crestina practica, catolicii cauta si ei Adevarul, iar nu minciuna si ura.
Drept aceea, se cade sa nu ii privim ca pe dusmani, ci ca pe frati rataciti de pe drumul dreptei credinte a Apostolilor.

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Eu nu ma inchin papei, si la fel ca mine simt milioane de oameni. De ce sa fim obligati sa primim in mijlocul nostru alaiul unei credinte cu atatea neadevaruri strecurate in interiorul ei, sa nesocotim cu buna stiinta toate stradaniile sfintilor ce si-au jertfit viata pt credinta dreapta si curata?
Daca papa vine in tara, nu inseamna ca trebuie sa te inchini lui. Papa nu vine in mijlocul ortodocsilor, ci in mijlocul catolicilor. Daca am interzice venirea lui in tara noastra, oare nu am nedreptati pe toti catolicii care traiesc printre noi? Astfel am incalca legea dragostei si a libertatii. Daca patriarhului ortodox i s'ar interzice accesul intr'o tara neortodoxa, comunitatea ortodoxa de acolo ramanand lipsita de mangaiere, cum ne'am raporta la acea tara ?!

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
Boicotand vizita papei nu este nici o greseala, este o marturisire impotriva conducatorului celei mai MARI EREZII.
Si eu afirma existenta ereziilor in Biserica Catolica, insa nu la aceasta trebuie sa ne oprim.

Cum poti indrazi sa crezi ca, "boicotand" ceva (orice), te faci urmator poruncilor lui Hristos, care "palmuit fiind, tacea, scuipat fiind, rabda..." Dragostea este masura dreptei credinte. Consider ca vizitele si intalnirile nu sunt caderi din dreapta credinta. Vizita multor catolici in Sfantul Munte Athos i'a facut sa ramana acolo, botezandu'se ortodocsi si calugarindu'se.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 18.10.2011 at 12:29:06.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.10.2011, 14:28:29
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit multe chestii

atei,(neo-)protestanti,musulmani,putini bani,criza,etc.nu e cea mai buna perioada sa faca Papa turnee mondiale.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vizita la muntele Athos marius din Reguli generale de utilizare a forumului 4 31.10.2012 12:09:44
Vizita papala in 2013 ? Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 92 13.09.2012 21:04:03
Primul tweet al Papei Daniel_7 Biserica Romano-Catolica 0 29.06.2011 20:49:28
Sf.Sinod al BOR invita la dialog BRU si accepta vizita Papei Pr.Coriolan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 08.07.2010 13:54:27
Eventuala vizita a papei in Romania,ocazie de marturisire a credintei cu smerenie mihailt Biserica Romano-Catolica 39 18.02.2010 20:48:00