Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 19.10.2011, 17:34:02
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu doar că s-a schimbat, dar s-a și desființat Evrei 7. Rămâne desigur preoția simbolică/universală a fiecărui creștin. Exprim desigur (așa cum s-a cerut în regulile jocului) opinia biblică, și nu cea confesională. Căci în Noul Testament, în afară de preoția Domnului Hristos, a vechilor evrei și a păgânilor nu mai întâlnim o altfel de preoție.
raspunsul este in Evrei 7, 12-13
Dacă deci desăvârșirea ar fi fost prin preoția Leviților (căci legea s-a dat poporului pe temeiul preoției lor), ce nevoie mai era să se ridice un alt preot după rânduiala lui Melchisedec, și să nu se zică după rânduiala lui Aaron?
12. Iar dacă preoția s-a schimbat urmează numaidecât și schimbarea Legii.

preiei mingea!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #362  
Vechi 19.10.2011, 17:35:42
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul

Conform Sfintei Scripturi, cele 3 tipuri de preotii din VT (a lui Melchisedec, levitica si imparateasca) sunt inlocuite cu cele 3 ale NT: preotia lui Hristos, preotia sacramentala si preotia imparateasca (sfanta)
Care era preotia lui Melchisedec?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #363  
Vechi 19.10.2011, 17:35:49
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Conform Sfintei Scripturi, cele 3 tipuri de preotii din VT (a lui Melchisedec, levitica si imparateasca) sunt inlocuite cu cele 3 ale NT: preotia lui Hristos, preotia sacramentala si preotia imparateasca (sfanta)
Pentru că ai invocat Sfânta Scriptură, te rog să dai versetele noutestamentale care indică instituirea acestei preoții sacramentale (desființată în prealabil de Hristos așa cum s-a arătat).
Reply With Quote
  #364  
Vechi 19.10.2011, 17:41:13
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Care era preotia lui Melchisedec?
Consider aceasta o întrebare regulamentară și încerc varianta scurtă de răspuns:
Era preoția ante-livitică a [Ieru]Salemului, prototip al preoției Domnului Hristos.
Reply With Quote
  #365  
Vechi 19.10.2011, 17:41:55
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Exista o neconcordanta.Cel putin asa am inteles-o eu.Cel care a condus campania de la Termopile a fost Xerxe, fiul lui Darius I, iar regele amintit in Estera este Artaxerxe, fiul Lui Xerxe I.
,,Artaxerxe: „De fapt, e vorba de Xerxe I (486-465 î. Hr.), care a moștenit de la Darius I un imperiu gigantic, atestat documentar ca întinzându-se din India până în Etiopia, împărțit în douăzeci de satrapii și numeroase provincii. El se intitula regele cel mare, regele regilor, regele largului și-ntinsului pământ (a fost, totuși, înfrânt la Salamina). În Textul Ebraic: Ahașveroș”. Nu e întrutotul sigur, însă, că ar fi vorba despre Xerxes I, deși ipoteza e cea mai probabilă. Suveranul din Cartea Estera e numit de Septuaginta Artaxerxis, de Biblia Hebraica Ahașweroș, iar de Vulgata Auserus: „Ultimele două variante ale numelui suveranului pers reprezintă transcrierea greșită a persanului Hsajarsa.

Greaca clasică a transliterat acest nume sub forma cea mai cunoscută astăzi: Xerxes. Numai că Septuaginta îl numește pe suveran Artaxerxes, fapt care a suscitat discuții aprinse în rândul comentatorilor. Unii l-au identificat pe suveranul din Cartea Esterei, după tradiția ebraică, cu Xerxes I (486-465 î. Hr.), alții, ca J. Hoscander și A. T. Olmstead, urmând părerile lui Eusebiu al Cezareii și ale lui Ieronim, l-au identificat cu Artaxerxes II Mnemon (405-362 î. Hr.). În fine, NRSV înclină să vadă în acest Artaxerxes pe Artaxerxes I (465-424 î. Hr.). Prima variantă [vizând pe Xerxes I] are în sprijinul ei un argument forte, deși sub forma unei absențe din text: relatarea biblică, altfel atât de amănunțită, trece inexplicabil de la anul al treilea a domniei suveranului pers (1,3) la cel de-al șaptelea an (2, 16). Dacă regele din Cartea Esterei este Xerxes I, cei patru ani despre care nu se spune nimic în Biblie sunt chiar cei în care s-a plănuit și a avut loc marea campanie împotriva Greciei (483-480 î. Hr.), timp în care regele a lipsit din Persia”.

Artaxerxes domnea pesteo sută douăzeci și șapte de țări, de la India până în Etiopia: „Este întinderea maximă a Imperiului pers din timpul lui Darius I, tatăl lui Xerxes. ♦ Numărul provinciilor pare simbolic: (12 x 10) + 7, indicând stăpânirea universală a regelui pers. Același număr apare în Daniel 6, 2 (Septuaginta)”. (Sursa:,,Vechiul Testament in talcuirea Sfintilor Parinti" autor:Preot Ioan Sorin Usca)
Reply With Quote
  #366  
Vechi 19.10.2011, 17:44:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Lore, inainte de preotia levitica, stabilita dupa randuiala lui Aron, in Biblie se mentioneaza de Melhisedec, preot a Lui Dumnezeu. ( Facere 14:18-19)
Preotia lui Hristos se mai numeste si dupa randuiala lui Melhisedec, adica primita direct de la Tatal.

@osutafaraunu: despre preotia sacramentala s-a discutat pe alte topice in detaliu. N-are sens sa reluam tema aici, ca stricam firul intrebarilor. Inteleg ca dmv., ca apartinator al cultului adventist, aveti alte opinii.
Reply With Quote
  #367  
Vechi 19.10.2011, 17:47:57
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

@lore: Inainte de preotia levitica, stabilita dupa randuiala lui Aron, in Biblie se mentioneaza de Melhisedec, preot a Lui Dumnezeu. ( Facere 14:18-19) Preotia lui Hristos, zisa si dupa randuiala lui Melhisedec, este primita direct de la Tatal, prin Duhul Sfant care l-a uns.

@osutafaraunu: despre preotia sacramentala a Noului Testament s-a discutat in detaliu pe alte topice, n-are sens sa transformam acest topic in unul de discutii polemice. Inteleg ca dmv. ca apartinator al cultului adventist, aveti alte opinii, o interpretare diferita a textului biblic decat ortodocsii, in unele situatii. Despre preotia sacramentala derivata din cea a Lui Hristos aflam din Fapte 6: 6, 14,23,20, 28 I Tim. 4, 14, 5, 22; II Tim. 1, 6 ; Tit 1, 5

Nu mai stiu cine trebuia sa puna intrebarea. Am vazut ca a aparut Scotland the Brave :) eu zic sa puna el o intrebare, ca e mai fresh!

Last edited by ioanna; 19.10.2011 at 17:53:03.
Reply With Quote
  #368  
Vechi 19.10.2011, 17:49:44
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu mai stiu cine trebuia sa puna intrebarea. Am vazut ca a aparut Scotland the Brave :) eu zic sa puna el o intrebare, ca e mai fresh!
Sunt fresh precum o lamaie stoarsa :) da va pregatesc una ce tine tot de istorie.O postez cand o formulez.Okie,iata intrebarea: dati un exemplu din Psalmi in care psalmistul descrie natura traumatizanta a exilului babilonian pentru evrei.Indiciu:asupritorii le cereau evreilor,,Cantati-ne noua din cantarile Sionului!".

Last edited by Scotland The Brave; 19.10.2011 at 17:58:39.
Reply With Quote
  #369  
Vechi 19.10.2011, 17:56:44
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
despre preotia sacramentala s-a discutat pe alte topice in detaliu. N-are sens sa reluam tema aici, ca stricam firul intrebarilor. Inteleg ca dmv., ca apartinator al cultului adventist, aveti alte opinii.
Am [sub]înțelesDacă tot eram dator cu o întrebare, mă mulțumeam și cu un răspuns scurt (la aceasta) cuprins într-un singur text biblic (în lipsa mai multor). Totuși, înțelegând delicatețea problemei, nu mai insist... așteptăm cu interes întrebarea Scoțianului cel Brav...
Reply With Quote
  #370  
Vechi 19.10.2011, 18:07:11
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
(Sursa:,,Vechiul Testament in talcuirea Sfintilor Parinti" autor:Preot Ioan Sorin Usca)
Te rog îmi poți da pagina? Am dwl. lucrarea respectivă și vreau să verific ceva legat de ce surse folosește părintele Usca. Mulțumesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari despre Biblie Odinsson Despre Sfanta Scriptura 5 31.01.2012 17:03:28
Biblie si... mihaiparaschiv Teologie si Stiinta 14 13.06.2011 21:26:56
Intrebari pe care nu le gasim in Biblie.. tigerAvalo9 Generalitati 11 02.09.2009 23:33:22