Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.03.2013, 13:51:13
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Arrow Cum facem corect o rugăciune?

Cum este mai indicat să facem o rugăciune? Rostind-o cu voce tare sau se acceptă și citirea în gând? În afară de restul recomandărilor (în genunchi, cu lumânare, într-un colțișor al nostru liniștit, fără grabă, cu efectuarea rugăciunilor începătoare înainte de acatist ... etc.); strict legat de acest amănunt: e obligatoriu ca o rugăciune (acatist, rugăciune) să fie rostită cu voce tare sau se poate citi și doar în gând?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.03.2013, 14:54:07
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Important este sa fim prezenti la rugaciune. Sa fim atenti la ce citim, la intelesul cuvintelor. Daca te ajuta sa te concentrezi mai mult atunci cand rostesti cu voce rugaciunile, poti sa te rogi in acest fel. Un bun indrumator este parintele duhovnic. Am gasit ceva mai lamuritor la Sfantul Ignatie Briancianinov in cartea Despre inselare. Voi cauta sa postez exact fragmentul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.03.2013, 15:56:46
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

E știut din psihologia lecturii că atunci când un text e citit cu voce tare, scade înțelegerea și crește memorarea verbală, mecanică. E o lege psihologică aceasta.

Pe de altă parte, numeroase cărți despre rugăciune scrise de cuvioși, rugători încercați, recomandă următoarea ordine: mai întâi rugăciunea rostită, cu buzele, apoi în minte (etapa interiorizării mintale), apoi se poate întâmpla minunea ca rugăciunea să continue neîncetat în inimă (etapa duhovnicească).

Deci, după măsura fiecăruia (iar aici e și treabă de duhovnic), rugăciunea se poate petrece în oricare din cele trei ipostaze.
Într-una din cărțile despre viața în obștea lui Gheron Iosif, ucenicul care scrie povestea descrie că până și cei mai avansați rugători aveau deseori "porții" de rugăciune rostită sau cu buzele, deși unii dintre ei aveau clar rugăciunea minții sau chiar a inimii.
De văzut și în "Pelerinul rus" detalierea pe larg a treptelor rugăciunii. Desigur și în Sbornicul... etc.

Cât privește diverse formule sau posturi, asta e valabil cu precizarea că e multă subiectivitate și individualism în lucrarea rugăciunii. Dacă omul e prezent în comunicarea cu Dumnezeu, cu duh umilit, fără ploaie de gânduri și imagini în mintea lui, dacă omul e concentrat cu toată ființa la rugăciune.... apăi eu cred că se poate ruga și în cap și oricum ar fi, și vorbind și cântînd etc. Nu postura contează, ci umilința, lacrimile, nădejdea, conștiința păcătoșeniei proprii și în primul rând "a fi deplin conștient Cui te rogi"....

Last edited by cezar_ioan; 29.03.2013 at 16:02:33.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.03.2013, 16:04:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
Cum este mai indicat să facem o rugăciune? Rostind-o cu voce tare sau se acceptă și citirea în gând? În afară de restul recomandărilor (în genunchi, cu lumânare, într-un colțișor al nostru liniștit, fără grabă, cu efectuarea rugăciunilor începătoare înainte de acatist ... etc.); strict legat de acest amănunt: e obligatoriu ca o rugăciune (acatist, rugăciune) să fie rostită cu voce tare sau se poate citi și doar în gând?
rugăciunea este rugăciune, atunci când traiesti, simți, te identifici cu fiecare cuvânt.
nu există o tehnică generalizată.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.03.2013, 16:06:36
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu prea mi-am pus această întrebare.
Pare puțin legată de tipic. Există oare o modalitate "corectă" de a ne ruga? Cum definim "corect" în acest context? Să mă simt eu sigur și bine că am făcut un lucru corect? Sau să cred/ simt că Dumnezeu mi-a primit rugăciunea? Sau să simt deja un răspuns?

Scuze de off-topic. Eu însămi sunt adesea împrăștiată, părintele duhovnic mi-a dat o soluție în acest sens. Undeori rugăciunea "curge" mai bine, mai tainic, alteori mai superficial... De cele mai multe ori mă rog în gând, dar și în "șoaptă". Cu voce tare, mai deloc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.03.2013, 20:04:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
rugăciunea este rugăciune, atunci când traiesti, simți, te identifici cu fiecare cuvânt.
nu există o tehnică generalizată.
Deci, tu cum procedezi, Dumitru?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.03.2013, 22:39:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
Cum este mai indicat să facem o rugăciune? Rostind-o cu voce tare sau se acceptă și citirea în gând?
Rostind-o cu voce tare. Se accepta si citirea in gand.

Ceea ce mi se pare cu adevarat important este ca cel putin o parte din rugaciune sa nu fie citita, ci sa fie in formulare libera, de la inima la Inima. Noi nu ingenunchem ca sa-I citim lui Dumnezeu carti.

Pe de alta parte, formulele fixe, rugaciunile, ca sa zic asa, consacrate au si ele rolul lor, indeosebi la inceputul dialogului nostru cu Domnul sau cu sfintii Sai. Ele ne ritmeaza ruga, ne domolesc patima, ne ajuta sa nu cadem in erori de credinta, ne ajuta la simtamantul de comuniune cu ceilalti credinciosi, de aici si de aiurea, din prezent, trecut ori viitor, cu sfinti si sfinte care au rostit si ei, si ele, aceleasi rugaciuni pe care le rostim acum.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.03.2013, 22:56:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
e obligatoriu ca o rugăciune
Sa o faci sincer , cu cainta , cu dragoste , sa ai mintea adunata , nu risipita in ritualuri si in forumule inutile , caci dragul meu "motan" , rugaciunea vine de la sine , mai cu "sila" la inceput , mai din "interes " , dar vine pur si simplu !
N-ai nevoie de retete anume , ci de o picatura de bun simt si o tara de smerenie !
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.03.2013, 22:58:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Pe de alta parte, formulele fixe, rugaciunile, ca sa zic asa, consacrate au si ele rolul lor,
Pedagocic , mai cu seama !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.03.2013, 22:59:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
rugăciunea este rugăciune, atunci când traiesti, simți, te identifici cu fiecare cuvânt.
nu există o tehnică generalizată.
Frumos si adevarat ai spus , Dumitru !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare