Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.07.2014, 08:35:19
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
va rog sa blocati toate subiectele deschise de mine.
Va multumesc!
Care este motivul supararii ?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.07.2014, 20:13:48
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit

Asa, m-am suparat pe mine. Mi-am revazut toate mesajele si am ramas uimita de ce am putut sa scriu. In plus, aici este un mediu virtual in care, intr-adevar, am primit sfaturi bune, dar eu am nevoie de un duhovnic bun, ori ultimul pe care l-am gasit m-a cam socat. Cand ma spovedeste sta in picioare, iar eu in genunchi. Nu mai suport aceasta situatie. In plus, alti duhovnici sunt foarte ocupati, nu ma baga in seama. O data, dupa ce avusesem o perioada de probleme mari m-am dus la duhovnicul meu de atunci, voind sa ii povestesc cate ceva. M-a intrebat rastit: tu ce mai vrei? L-am lasat.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.07.2014, 20:44:19
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

De regulă la spovedanie stăm în genunchi; se presupune că ne pocăim și că ne smerim, totodată. Preotul, însă, nu e pe aceeași poziție cu noi, el fiind cel care ne ascultă și ne dă dezlegarea. Stă și el în genunchi atunci când se spovedește, la rândul lui.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.07.2014, 20:49:47
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit

Nu ma deranjeaza ca stau eu in genunchi, ci ca sta el in picioare. SI este si inalt: imi sucesc gatul vorbind cu el.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.07.2014, 21:08:17
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
Nu ma deranjeaza ca stau eu in genunchi, ci ca sta el in picioare. SI este si inalt: imi sucesc gatul vorbind cu el.
dar la manastire ai incercat sa gasesti duhovnic ?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.07.2014, 22:29:08
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
Nu ma deranjeaza ca stau eu in genunchi, ci ca sta el in picioare. SI este si inalt: imi sucesc gatul vorbind cu el.
Gândindu-mă mai bine, îți dau dreptate. De regulă, chiar dacă stă în picioare când spune rugăciunile, preotul se așază pe scaun când ascultă mărturisirea, sau cel puțin se apleacă pentru ca cel care se spovedește să poată vorbi în șoaptă.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.07.2014, 08:41:36
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
dar la manastire ai incercat sa gasesti duhovnic ?
Pai acolo m-am dus.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.07.2014, 10:02:52
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
Pai acolo m-am dus.
Pai probabil duhovnicul respectiv in ziua aceea nu era in apele sale si de aceea te-a repezit(dar nu trebuie sa te superi).Poti incerca si in alta zi.

Last edited by oaie_cugetatoare; 29.07.2014 at 10:07:16.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.07.2014, 14:12:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cauta duhovnici cat mai incercati duhovniceste si roaga-te si tu ca prin ei Dumnezeu sa-ti arate calea ta de mantuire. Roaga-te intens, eventual tine si post 40 de zile, ca Dumnezeu sa te povatuiasca. Accepta voia Sa. Du-te si fa ascultare la o manastire, inainte de a intra acolo definitiv. Incearca sa cunosti putin atmosfera de acolo.

Ai un suflet si e foarte important sa-l incredintezi unui duhovnic incercat dintr-o manastire inca inainte de a intra in viata monahala. El iti va spune daca ai putea sa te mantuiesti in manastire sau iti este mai de folos sa te nevoiesti in ritmul tau. la o anumita varsta, ne putem obisnui mai greu cu ascultarea. Ascultarea e de baza in viata monahala. Totusi, exista o primejdie in ascultare, in conditiile in care in manastire apar ispite. Caleste-te, ia decizia si asumati-o. Vrei sa vietuiesti ingereste, e un lucru minunat si sa nu te miri ca ai ispite. Citeste Acatistul Mantuitorului.

Ai nevoie sa asculti cu adevarat de Dumnezeu, nu de om. Ascultarea de o stareta este doar abecedarul. Ascultarea de om dureaza cateva ore pe zi, dar ascultarea de Dumnezeu 24 de ore din 24. Daca vrei sa faci ascultare de Dumnezeu, poti sa faci ascultare oriunde, respectand poruncile evanghelice.

Citeste mai multe despre viata monahala. Pregateste-te sa te aduci jertfa pe tine insati. Fa in lume ceea ce ai face la manastire. Uite un program duhovnicesc. Daca te spovedesti curat si respecti cat poti din acest program, te obisnuiesti cu nevointa:
Programul de rugăciune
,,Programul de rugăciune propus de Părintele Gabriel era unul monahicesc, din care fiecare făcea cât putea. Unora Părintele le recomanda să spună anumite acatiste, altora le dădea binecuvântare să spună Rugăciunea lui Iisus sau să citească Psaltirea lui David. Pe toți îi îndemna să citească Psaltirea Maicii Domnului. Celor neștiutori de carte și celor aflați în călătorie, le recomanda să spună de câte 33 de ori rugăciunea Tatăl nostru, dimineața, seara și la miezul nopții.

Dimineața:
Rugăciunile dimineții
Ceasurile 1, 3 și 6
Acatistul zilei
  • Luni: Acatistul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil
  • Marți: Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul
  • Miercuri: Acatistul Sfântului Prooroc Ilie
  • Joi: Acatistul Sfântului Nicolae
  • Vineri: Acatistul Sfintei Cruci
  • Sâmbătă: Acatistul Morților și Acatistul Tuturor Sfinților
  • Duminică: Acatistul Învierii, Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos, Acatistul Maicii Domnului, Acatistul Sfintei Treimi
Acatistul personal se citește zilnic. Dacă purtăm numele unui sfânt, atunci se citește acatistul respectiv. Dacă nu purtăm numele unui sfânt, se citește acatistul recomandat de către duhovnic sau un acatist al unui sfânt la care avem evlavie.

Seara:
  • Ceasul 9
  • Vecernia
  • Pavecernița mare
  • Rugăciunile de seară
  • Citirea din Proloage zilnic
Miezul nopții:
  • Miezonoptica zilelor de rând
  • Utrenia
În posturi, se citesc în plus, în fiecare zi, următoarele acatiste:
  • Postul Mare: Acatistul Sfintelor Patimi
  • Postul Sfinților Apostoli: Acatistul Sfinților Apostoli Petru și Pavel
  • Postul Adormirii Maicii Domnului: Acatistul Adormirii Maicii Domnului
  • Postul Crăciunului: Acatistul Nașterii Domnului
În toate Posturile se citesc mijloceasurile 1, 3, 6 și 9 din Ceaslov
L., București"
Sursa: http://www.parintelenicugabriel.ro/marturii.php
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.07.2014, 16:21:24
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
Asa, m-am suparat pe mine. Mi-am revazut toate mesajele si am ramas uimita de ce am putut sa scriu. In plus, aici este un mediu virtual in care, intr-adevar, am primit sfaturi bune, dar eu am nevoie de un duhovnic bun, ori ultimul pe care l-am gasit m-a cam socat. Cand ma spovedeste sta in picioare, iar eu in genunchi. Nu mai suport aceasta situatie. In plus, alti duhovnici sunt foarte ocupati, nu ma baga in seama. O data, dupa ce avusesem o perioada de probleme mari m-am dus la duhovnicul meu de atunci, voind sa ii povestesc cate ceva. M-a intrebat rastit: tu ce mai vrei? L-am lasat.
Uneori oamenii, si in special femeile, confunda duhovnicul sau pur si simplu preotul la care merg sa se spovedeasca cu un psiholog sau cu un prieten/partener de discutii la care merg sa-i povesteasca toate cate li se intampla, toate "nedreptatile" pe care i le fac ceilalti, problemele cu sotul/sotia, iubitul/iubita etc...
Poate de aia uneori preotii nu au timp sau rabdare sa asculte toate astea! Spovedania e altceva, trebuie sa invatam sa ne spovedim cu adevarat ca sa nu irosim timpul preotului. Nu zic ca e cazul tau pentru ca nu stiu daca faci parte din categoria asta, dar ar putea fi motivul pentru care te-a repezit. Uneori mai avem nevoie si de dusuri reci nu numai de vorbe calde...
E doar o parere, scuze daca am suparat pe cineva!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare