Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.09.2014, 22:20:31
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow Teoria Big-Bang o eroare. Alta la rand.

Cercetatoarea Laura Mersini a demonstrat matematic ca gaurile negre nu pot exista deci teoria Big-Bang e gresita

Asta imi place la stiinta ca se auto-regleaza singura si astfel exista progresul. Dezavantajul ei e ca nu poti avea incredere in ea pe probleme mai obscure ca: inceputurile Universului, istoria mai indepartata a Pamantului,adica Big-Bangul, evolutionismul si altele asemenea.
Stirea
Lucrarea stiintifica
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.09.2014, 22:40:07
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Cercetatoarea Laura Mersini a demonstrat matematic ca gaurile negre nu pot exista deci teoria Big-Bang e gresita

Asta imi place la stiinta ca se auto-regleaza singura si astfel exista progresul. Dezavantajul ei e ca nu poti avea incredere in ea pe probleme mai obscure ca: inceputurile Universului, istoria mai indepartata a Pamantului,adica Big-Bangul, evolutionismul si altele asemenea.
Stirea
Lucrarea stiintifica
Foarte interesant. Ma intreb ce o sa spuna Hawking.

Din fericire, gaurile negre ca singularitate erau mai mult teorietice. Radiatia Hawking a fost detectata, si cine stie ce o produce cu adevarat.

Dar in cazul evolutiei, sunt prea multe dovezi palpabile. Sorry

Banuiesc ca prin "altele asemenea" te referi la acelea care nu descriu un Univers biblic literal, nu?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.09.2014, 21:36:55
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Cercetatoarea Laura Mersini a demonstrat matematic ca gaurile negre nu pot exista deci teoria Big-Bang e gresita

Asta imi place la stiinta ca se auto-regleaza singura si astfel exista progresul. Dezavantajul ei e ca nu poti avea incredere in ea pe probleme mai obscure ca: inceputurile Universului, istoria mai indepartata a Pamantului,adica Big-Bangul, evolutionismul si altele asemenea.
Stirea
Lucrarea stiintifica
Decat sa puneti botul la un caz clasic de link baiting mai bine cititi ce scrie in articolul asta.

Este si o poza cu o gaura neagra acolo. Nu credeti imediat ce titreaza toate tabloidele. bin000 , o sa te intrebam pe tine pe viitor, despre formarea Universului si de-astea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.09.2014, 21:42:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Teoria Big-Bang e deja compromisa de mult, odata cu descoperirea extinderii accelerate a Universului. Se incearca petecirea ei cu o energie necunoscuta pe care n-a observat-o nimeni, doar in imaginatie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.09.2014, 22:00:19
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Teoria Big-Bang e deja compromisa de mult, odata cu descoperirea extinderii accelerate a Universului. Se incearca petecirea ei cu o energie necunoscuta pe care n-a observat-o nimeni, doar in imaginatie.
Pai da, ca teoretic este materie care nici nu emite lumina, dar nici nu o absoarbe, deci este complet invizibila.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.09.2014, 22:14:08
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Cercetatoarea Laura Mersini a demonstrat matematic ca gaurile negre nu pot exista deci teoria Big-Bang e gresita

Asta imi place la stiinta ca se auto-regleaza singura si astfel exista progresul. Dezavantajul ei e ca nu poti avea incredere in ea pe probleme mai obscure ca: inceputurile Universului, istoria mai indepartata a Pamantului,adica Big-Bangul, evolutionismul si altele asemenea.
Stirea
Lucrarea stiintifica
Pe baza asta hai sa acum sa facem si filme documentare sa scoatem ceva bani.
Dar stai, hai sa vb si aia de la Hollywood sa facem si un block-buster.
Eventual il punem si pe Superman si Batman sa-si dea cu pararea si o
punem de o franciza.Stoarcem la bani, ne facem milionari, pe seama lui
gura-casca. :D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.09.2014, 22:21:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai da, ca teoretic este materie care nici nu emite lumina, dar nici nu o absoarbe, deci este complet invizibila.
Cum ti-am spus, tu doar crezi, nu ai cunostinte. De exemplu nu stii despre ce am scris eu, pentru ca nu stii ce sustine teoria BIg-Bang acum. Nu la gauri negre m-am referit. Daca ai studia mai mult si nu doar ai crede fara sa cercetezi ai afla adevarul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.09.2014, 23:11:49
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum ti-am spus, tu doar crezi, nu ai cunostinte. De exemplu nu stii despre ce am scris eu, pentru ca nu stii ce sustine teoria BIg-Bang acum. Nu la gauri negre m-am referit. Daca ai studia mai mult si nu doar ai crede fara sa cercetezi ai afla adevarul.
Um.. nici eu nu m-am referit la gauri negre. Gaurile negre absorb lumina. Materia neagra nici nu absoarbe, dar nici nu emana lumina. Nu reactioneaza cu aceasta, deci este invizibila.

Deci tu esti cel care ar mai trebui sa citeasca....
"Dark matter cannot be seen directly with telescopes; evidently it neither emits nor absorbs light or other electromagnetic radiation at any significant level. It is otherwise hypothesized to simply be matter that is not reactant to light."
http://en.wikipedia.org/wiki/Dark_matter
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.09.2014, 23:30:39
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Cercetatoarea Laura Mersini a demonstrat matematic ca gaurile negre nu pot exista deci teoria Big-Bang e gresita

Asta imi place la stiinta ca se auto-regleaza singura si astfel exista progresul. Dezavantajul ei e ca nu poti avea incredere in ea pe probleme mai obscure ca: inceputurile Universului, istoria mai indepartata a Pamantului,adica Big-Bangul, evolutionismul si altele asemenea.
Stirea
Lucrarea stiintifica
https://briankoberlein.com/2014/09/2...a-black-holes/

Deci pana la urma era doar o stire umflata ca sa atraga oameni pe site-urile de stiri. Tipic.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.09.2014, 00:00:37
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
https://briankoberlein.com/2014/09/2...a-black-holes/

Deci pana la urma era doar o stire umflata ca sa atraga oameni pe site-urile de stiri. Tipic.
Clip video cu autoarea studiului
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare