Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2009, 12:07:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Hramuri in Romania !

As dori sa strang, intr-un singur loc, toate hramurile Bisericilor din Romania. Dupa aranjarea tuturor, sa pun net net, spre folosul celor interesati.

Sunt unele hramuri mai rare, cum ar fi: Sfanta Varvara, Sfantul Siluan Athonitul, Sfantul Policarp al Smirnei; gandesc ca si acestea ar trebui sa fie cunoscute de catre oameni. Sunt persoane care, daca ar sti ca Sfantul Policarp este hramul Bisericutei de la Spitalul Sfantul Pantelimon (Bucuresti), ar veni cu mare bucurie, in acea zi, in care nu in multe biserici se face Sfanta Liturghie.

Asa ca, fiecare dupa putere, sa dea informatii despre hramul bisericii unde merge, ca sa imi fie mai usor a strange informatiile necesare.

Poate va dura ceva, insa cred ca este un lucru de folos.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.09.2014, 15:11:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Cum se serbeaza hramul unei biserici?

As vrea, daca stie cineva, sa ma lamureasca legat de insemnatatea si sarbatorirea hramului unei biserici ortodoxe.
Stiu ca hramul este sarbatoarea numelui bisericii (pus la tarnosirea ei).
Acum nume poate fi numele unui sfant care protejeaza biserica (Sf. Ilie, Sf. Pantelimon, Sf. Parascheva etc.), sau un eveniment deosebit din viata Domnului Nostru Iisus Hristos sau a Maicii sale (Nasterea Domnului, Adormirea Maicii Domnului etc.). Am auzit si de Cincizecimea ca hram al unei biserici.

Stiu (am vazut la o biserica acest lucru) ca la hram se face o sarbatoare in fiecare an, in care se aduc bucate.

Acum nelamuririle mele:

1. La hram este ceva deosebit la slujba? Se citeste ceva vreo rugaciune legata
de hram?
2. Cum se face cu bucatele? Se impart ca pentru vii sau ca pentru morti (Parastas)?

La noi tocmai s-a sarbatorit hramul si am fost complet derutata.
Nu s-a tinut luni, pentru ca lumea lucreaza si imediat dupa duminica, nu ar fi avut asa sens.
Slujba a fost cea obisnuita. Nici o referire la hram.
Sarbatoarea este una de bucurie (e vorba de nasterea Maicii Domnului), deci nu ziua mortii unui sfant.

Parintele ne-a spus (si in alti ani) sa aducem coliva si alte cele de-ale gurii.
Dar n-am stiut ca se face parastas general.
Acum la noi pentru ca este numai duminica slujba, se face oricum si parastas (cine are de facut).
De data asta s-au citit la parastas toate pomelnicele si au fost multi care au adus pentru parastas.
Noi avem si masuta pentru daruri (alimente) care se impart la vii. Dar nu a fost nimic acolo.

Acum nu stiu, parastasul a avut legatura cu hramul, ca asa se serbeaza, sau a fost intamplator.

Undeva pe net am citit ca inainte (la sat) asa se facea: se aduceau bucate, slujba era deosebita (veneau si alti preoti, sau chiar episcopul locului) si la sfarsit mananca toata lumea. Si scria acolo ca bucatele sunt in memoria mortilor. De parastas anume nu scria.

Si am mai citit ca se imparte coliva la biserica nu numai pentru morti.

Am dus si eu ceva si am pus pe masa, dar nu stiam de parastas si nu era pentru morti. Eu credeam ca se da pentru vii la hram.

Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.09.2014, 08:01:56
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit de hram

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Parintele ne-a spus (si in alti ani) sa aducem coliva si alte cele de-ale gurii.
Dar n-am stiut ca se face parastas general.
Acum la noi pentru ca este numai duminica slujba, se face oricum si parastas (cine are de facut).
De data asta s-au citit la parastas toate pomelnicele si au fost multi care au adus pentru parastas.
Noi avem si masuta pentru daruri (alimente) care se impart la vii. Dar nu a fost nimic acolo.

Acum nu stiu, parastasul a avut legatura cu hramul, ca asa se serbeaza, sau a fost intamplator.
Există într-adevăr obiceiul ca de Hram să se faca pomenirea generală a ctitorilor acelei biserici - pentru aceea se aduce coliva.
La una din bisericile la care merg eu de obicei - pentru că hramul respectiv este Pogorârea Sfântului Duh - situat›ia este un pic hilară - pentru că cei care pregătesc coliva insistă să pună pe ea ca s™i decorat›iune un porumbel - simbolul Sfântului Duh, în loc de crucea cu care în mod tradit›ional se ornează coliva, simbolul pentru cei adormit›i.

Restul bucatelor de la masa de Hram se sfint›esc s™i ele, însă ca prinoase, adică pentru vii.

Last edited by mirela.t; 12.09.2014 at 08:04:13.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.10.2016, 13:27:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am serbat si anul acesta hramurile bisericii (acum avem doua) si inca nu am gasit raspuns la intrebarea mea.
A fost intr-adevar un parastas general. A fost exact ca la Mosi (sarbatoarea mortilor).
Nu a fost ofranda (pentru vii). Toate bucatele au fost sfintite in parastas.
In timpul slujbei s-a facut amintire la sarbatoarea zilei de la care ne tragem si noi hramul.

Dar de ce se pune asa accent pe parastas, pe morti?
M-am asteptat mereu sa fie o bucurie, o sarbatoare a celor vii, cu totul altfel organizata. Nu ma intelegeti gresit - poate ceva in sensul de a se sluji bucatele dupa pilda celor 5 paini si 5 pesti, sa fie o discutie asupra sarbatorii respective si a bisericii, etc.

Stie cineva totusi explicatia?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.10.2016, 15:54:16
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Nu se pune "accent pe morti".
Se subliniaza (se intareste) legatura dintre cei din lume si cei care au plecat din ea. Daca cei plecati sunt sfinti, cu atat mai bine pentru noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.10.2016, 16:27:53
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar de ce se pune asa accent pe parastas, pe morti?
Poate adormiti.Ca in Biserica lui Hristos nu exista morti
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.10.2016, 16:59:31
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Poate adormiti.Ca in Biserica lui Hristos nu exista morti
Mortul este mort. Nu se trezeste, ci este inviat. Adormitul se trezeste sau este trezit. Proprietatea termenilor, coleg Copacel. Cunosc ce vrei sa zici, dar este doar o metafora, foarte frumoasa de altfel, din limbajul de cult.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.10.2016, 17:06:57
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Mortul este mort. Nu se trezeste, ci este inviat. Adormitul se trezeste sau este trezit. Proprietatea termenilor, coleg Copacel. Cunosc ce vrei sa zici, dar este doar o metafora, foarte frumoasa de altfel, din limbajul de cult.
Bah da la tine toate sunt metafore.Tu judeci ortodoxia cu ratiune de poet.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.10.2016, 18:50:42
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Mortul este mort. Nu se trezeste, ci este inviat. Adormitul se trezeste sau este trezit. Proprietatea termenilor, coleg Copacel. Cunosc ce vrei sa zici, dar este doar o metafora, foarte frumoasa de altfel, din limbajul de cult.
Copăcel zice bine, adică așa cum spune și Biserica. Pentru că aici termenii disting între moartea în credință vizavi de cea fără credința în Hristos, întru care nu este moarte. De aceea la Sf. Ștefan, când a fost ucis cu pietre, evanghelistul zice „a adormit”, în timp ce la Anania și Safira (care mințiseră Duhului Sfânt) e scris simplu „au murit”.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 04.10.2016 at 19:33:08.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Salvati Romania! OmuBun Biserica Ortodoxa Romana 403 18.11.2012 16:19:04
Let's do it Romania Florin-Ionut Intamplari adevarate 20 28.09.2010 14:05:55
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 23:58:28
Romania IonutS Generalitati 3 10.05.2009 02:38:27
Romania ancah Generalitati 5 27.09.2007 18:08:53