Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2008, 04:50:52
Dan-Virgil Dan-Virgil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2006
Mesaje: 19
Implicit

Salut tuturor,
Doamnelor, domnisoarelor, domnilor,... acest topic am decis sa-l creez, discutand cu un prieten de al meu foarte bun, care tot oscileaza intre a fi crestin sau ateu, adica un timp e crestin, pe urma ateu. El e student la politehnica in penultimul an, si e un tip foarte destept. Va rog asadar, sa ma ajutati, discutand cu mine, si indirect cu el, ... si sa-i venim in ajutor cu tot ce avem...argumente sau experiente traite.
Va multumesc.
(p.s.: diagnosticul e necredinta in D-zeu, si deci inutilitatea unei vieti in Hristos)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.06.2008, 07:58:35
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Ceea ce pot eu sa fac, este sa joc rolul "avocatului diavolului", adica sa pretind ca sunt ateu. Am multi prieteni atei sau agnostici si stiu cum gandesc. Poti sa intrebi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2008, 09:11:28
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Buna Dan.
Problema este oare la el ca este ateu, desi cu termenul asta am o problema, sau la tine ca nu ai putut prin tine, ca model, sa ii arati ca exista Dumnezeu?
Dumnezeu nu se demonstreaza, Dumnezeu se traieste.
De ce totusi am o problema cu cuvantul ateu? In viata exista numai suisuri sau numai coborasuri. Diavolul, care prin defintia cuvantului inseamna cel ce des-parte, ne face sa credem ca a sta pe loc e bine, fara sa ne mai chinuim sa urcam, cand de fapt oricine nu urca, coboara. Pr. Miron Mihailescu spunea foarte frumos:
Omul ori e dumnezeiesc, ori nu este deloc. Trebuie sa avem grija cum vorbim despre Dumnezeu, caci a vorbi despre Dumnezeu insemneaza a ne juca cu propriul nostru suflet. Daca neglijam legatura cu Dumnezeu ne desfiintam pe noi insine.

Gandeste-te ca Sf. Nicolae a dat o palma lui Arie pentru necredinta lui si tot nu l-a convins pe acesta de indumnezeirea lui Hristos, iar acum dupa sute de generatii stim ca a fost o palma dumnezeiasca, plina de duh sfant, care a trezit pe multi care au vrut sa primeasca pe Iisus in constiintele lor. Ce vreau sa spun este ca modelul trezeste. La fel cum Hristos a fost si ramane modelul nostru. Crestinul adevarat, in demnitatea lui crestina, care stie ca reprezinta chipul lui Dumnezeu in om.
In momentul in care esti constient ca Dumnezeu este cel care lucreaza in tine si prin tine ridici capul sus, ca un crestin adevarat si Il marturisesti, stiind ca viata ta apartine Celui mai puternic.

Dumnezeu sa ne ajute.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.06.2008, 11:00:36
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

ateii sa stea acasa....ce cauta ei aici?faceti-va un forum al vostru...si lasati-ne sa comunicam intre noi....ateii vor primi semne...si vor vedea....;)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.06.2008, 11:29:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pai daca altarul sau este propria constiinta in fata careia isi propovaduieste cultul propriei pareri, e firesc sa nu-L ia in serios pe Hristos. Hristos are nevoie de un alt altar, iar daca il va descoperi, va putea deveni un marturisitor al jertfei lui Hristos.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.06.2008, 11:54:35
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex
ateii sa stea acasa....ce cauta ei aici?faceti-va un forum al vostru...si lasati-ne sa comunicam intre noi....ateii vor primi semne...si vor vedea....;)
nu trebuie sa fi asa dur :p, de ce sa nu intre si ei pe forum? asa poate mai invata ceva si reusesc sa inteleaga de ce noi credem in Dumnezeu
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.06.2008, 12:26:52
Dan-Virgil Dan-Virgil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2006
Mesaje: 19
Implicit

Deci el a avut perioade destul de lungi, chiar si un an, doi, in care era crestin convins, si zicea ca altceva mai frumos decat asta nu exista,...deci a fost un "altar" pentru Hristos,
...problema poate sa fie si la mine,...sa nu-L traiesc pe Dumnezeu asa cum se cuvine, si la masura care trebuie, insa..insusi Dumnezeu, Iisus Hristos, cat a trait pe pamant, nu a fost pricina de schimbare pentru multi...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.06.2008, 13:20:35
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

ei am zis s i eu asa...nu avem dreptul sa judecam.....dar, ar trebui sa zica ce vrea...fiindca or sa primeasca semne...:rolleyes:
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.06.2008, 13:43:40
Andrei_sunt Andrei_sunt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2006
Mesaje: 9
Implicit

no bun sa incepem discutia :)
prin ce criterii alegi sa crezi sau nu in Dumnezeu, fiinca nici ca exista nici ca nu exista nu pot demonstra, atunci exista vina pt ca nu crezi? in apararea mea as putea sustine ca nu am avut de unde sa stiu, ca daca ne luam dupa procente sau dupa pareri speculatii etc atunci da poti alege o parte a crede sau a nu crede
dar fiinca nu este ceva clar nu poti fi gasit vinovat nu? de ce sa fiu vinovat ca nu cred bazat doar pe speculatii? sunt multe afiramtii pro si multe contra, depinde de persoana ce alege
dar sa zicem ca sincer cauti si ca nu iti ajunge doar speculatii sau probabilitati, atunci poti fi gasit vinovat doar pe asceste metode si raspunsuri
eu cred ca nu
aici vad ca este doar optiune spre ce te inclini , dar este mai mult de atata?
daca este ziceti ce? dati exemplu de ceva prin care as fi vinovat eu sau altii fiinca nu credem
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.06.2008, 14:49:31
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan-Virgil
Salut tuturor,
Doamnelor, domnisoarelor, domnilor,... acest topic am decis sa-l creez, discutand cu un prieten de al meu foarte bun, care tot oscileaza intre a fi crestin sau ateu, adica un timp e crestin, pe urma ateu. El e student la politehnica in penultimul an, si e un tip foarte destept. Va rog asadar, sa ma ajutati, discutand cu mine, si indirect cu el, ... si sa-i venim in ajutor cu tot ce avem...argumente sau experiente traite.
Va multumesc.
(p.s.: diagnosticul e necredinta in D-zeu, si deci inutilitatea unei vieti in Hristos)
Spune-i sa citesca o carte despre muncile iadului. Atata ii trebuie si sa razgandeste. Si daca citesti cu atentie cele ce se spun acolo , nu iti mai trebuie pofte , nu iti mai trebuie sa manii pe aproapele , nu iti mai trebuie sa faci scandal, nu iti mai trebuie nimica decat un singur lucru sa asculti poruncile Domnului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Sunt ateu, intrebati-ma orice! AteulCelRau Generalitati 1449 11.03.2010 08:44:01
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32