Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.06.2006, 01:48:35
ionelnelu ionelnelu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2006
Mesaje: 6
Implicit

Stiati ca moastele unui sfant sunt de culoare galbe-maro spre maro inchis?
Stiati ca moastele Sf. Ioan Rusul si ale Sf.Spiridon din Insula Corfu sunt maro inchis spre negru?
Stiati ca la M-rea Vatopedu din Muntele Athos se afla capul Sf. Ioan Gura de Aur care, sunt asemenatoare cu ale parintelui Ilarion Argatu?
Stiati ca partea stanga a capului Sf. Ioan Gura de Aur, pielea cu tot cu ureche si cu o jumatate de craniu se afla neputrezite? Semn ca partea urechii cu care a auzit pe Sf.Duh si pe Sf Ap. Pavel, vorbindu-i cand scria omiliile (predicile) nu a putrezit.
Stiati ca in muntele Athos calugarii dau urmatoarea explicatie: oasele mirenilor mintuiti sunt albe la culoare si curate, fara carne sau piele; oasele sau moastele sfintilor sunt galbene-maro la culoare; oasele cenusii,griideschis si inchis cu iros urat sunt cei nemantuiti si la talpa iadului; oasele negre si carbonizate sunt ale vrajitorilor.
Subliniez acestea, pentru ca , ca si mine sunt multi care nu stiu ce culoare au moastele sfintilor si nu stiu sa deosebeasca oasemintele de moaste.
Dupa cum am vazut craniul parintelui Argatu, am observat ca pielea pe cap si sub barba nu a putrezit, este de culoare maro inchis, barba se tine in pielea neputrezita, iar craniul din fata cu umerii obrajilor, orbitele si o parte din frunte sunt osul gol de de culoare galben inchis- maro inchis. Au fost 4 preoti care l-au scos din mormant care marturisesc ca atunci cant au ridicat lepedea de beton, i-a lovit un miros de mireasma placuta. Tot ei (un preot de mir si trei calugari)l-au spalat cu aghiazma si ulei si l-au schimbat de hainele si vesmintele care putrezisera cu altele noi. Deci, trupul nu era putrezit, era legat, altfel daca era descompus nu mai puteau sa-l imbrace si sa-l incalte cu vestimentatie noua, oasele s-ar fi risipit.
Un alt semn al sfinteniei parintelui si ca trupul sau sunt sfinte moaste, este faptul ca timp de 40 de zile stand in Biserica la aer si la caldura provenbita de la multimea de pelerin, trupul sau ar fi capatat miros, ceea ce nu s-a intimplat. Si astazi dupa 40 de zile in preajma lui este un miros placut si o stare de liniste celesta, de sfintenie si binecuvantare.
Nu credeti ca parintele Ilarion "Cernicanul" indraznesc sa-l numesc asa, este un sfant traitor si contemporan cu noi? Eu cred ca da. Nu ma indoiesc. Eu cred ca Dumnezeu pentru orice loc si pentru orice timp isi alege sfinti din popor. Ca pentru ei si mijlocirea lor sa mai tina lumea si pamantul acesta care, se strica pe zi ce trece cu pacatele Sodomei si a Gomorei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul Ilarion Argatu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 70 11.08.2014 15:39:01
parintele ilarion argatu patricia2006 Generalitati 4 29.07.2012 17:24:09
CRESTINISMUL SAU BISERICA? de Sfantul Ierarh si Nou Martir Ilarion Troitki andrei_im Generalitati 1 18.01.2010 19:30:28
Sfantul Noul Mucenic si Marturisitor Ilarion Troitki andrei_im Resurse ortodoxe on-line 2 28.12.2009 15:23:24
Parintele Ilarion Argatu ionelnelu Calugarul 12 08.05.2008 22:49:02