Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.08.2010, 18:27:12
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Cand vine vorba sa luptam impotriva pacatul suntem cei mai buni oameni de pe pamant. Cand trebuie sa laudam pe Dumnezeu pentru minunile facute prin Sfintii Sai devenim indarjiti dupa dreptate.

Adica pacatului ii dam toleranta, Sfintilor dreptatea noastra idioata.


L-am numit Sfant pentru ca pt mine e Sfant.
Iubirea imi vorbesti de ascultarea de sinod, lucru adevarat, dar stergi cu el pe jos (cu sinodu) cand vine vorba de Sfantul Stefan cel Mare. Si Sfantul Ilarion si Sfantul Arsenie sunt in curs de canonizare, si ce absurd, sa sari sus la auzul ca sunt Sfintii, in loc sa te bucuri ca poporul il cinsteste dinainte pentru viata Sa daruita lui Hristos, spre diferenta de noi userii de forum!!!!



Iubirea ori tu esti Dumnezeu de cunosti inima Sf. Stefan cel Mare si stii ca nu merita sa fie Sfant?


Cum zicea dracul dintr-o fata la mormantul Sf. Arsenie : "Arsenie nu o sa ii las pe prostii astia sa te canonizeze". Dar nu e dupa draci. E dupa voia lui Dumnezeu.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)

Last edited by podolski_2; 08.08.2010 at 18:37:39.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.08.2010, 18:43:20
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Cand vine vorba sa luptam impotriva pacatul suntem cei mai buni oameni de pe pamant. Cand trebuie sa laudam pe Dumnezeu pentru minunile facute prin Sfintii Sai devenim indarjiti dupa dreptate.

Adica pacatului ii dam toleranta, Sfintilor dreptatea noastra idioata.
De unde ai tras tu concluzia asta asa desteapta? (ma refer strict la postarea mea caci mie vad ca imi raspunzi)

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
L-am numit Sfant pentru ca pt mine e Sfant.
Era de ajuns sa raspunzi cu aceasta fraza la intrebarea mea...continuand cu restul postarii nu m-ai facut decat sa-mi intarsesc convingerile mele cu referire la o anumita categorie de crestini.

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Iubirea imi vorbesti de ascultarea de sinod, lucru adevarat, dar stergi cu el pe jos (cu sinodu) cand vine vorba de Sfantul Stefan cel Mare. Si Sfantul Ilarion si Sfantul Arsenie sunt in curs de canonizare, si ce absurd, sa sari sus la auzul ca sunt Sfintii, in loc sa te bucuri ca poporul il cinsteste dinainte pentru viata Sa daruita lui Hristos, spre diferenta de noi userii de forum!!!!

Iubirea ori tu esti Dumnezeu de cunosti inima lui Sf. Stefan cel Mare si stii ca nu merita sa fie Sfant?

Cum zicea dracul dintr-o fata la mormantul Sf. Arsenie : "Arsenie nu o sa ii las pe prostii astia sa te canonizeze". Dar nu e dupa draci. E dupa voia lui Dumnezeu.

Eu am dat un exemplu cu St. cel Mare (asta mi-a venit in minte pe moment), n-am facut nici un comentariu pro sau contra acestei canonizari, si nici n-am lasat sa se inteleaga undeva ca as fi de acord mai mult sau mai putin cu aceasta canonizare comparativ cu alta.

Concluzie:
La aceasta postare nu pot sa spun decat ca regret atat de mult ca exista oameni cu gandirea atat de limitata...dar...slava Tie Doamne pentru toate!
Important este sa ne mantuim, nu conteaza nivelul gandirii si al intelepciunii pana la urma.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 08.08.2010, 19:41:31
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
De unde ai tras tu concluzia asta asa desteapta? (ma refer strict la postarea mea caci mie vad ca imi raspunzi)



Era de ajuns sa raspunzi cu aceasta fraza la intrebarea mea...continuand cu restul postarii nu m-ai facut decat sa-mi intarsesc convingerile mele cu referire la o anumita categorie de crestini.




Eu am dat un exemplu cu St. cel Mare (asta mi-a venit in minte pe moment), n-am facut nici un comentariu pro sau contra acestei canonizari, si nici n-am lasat sa se inteleaga undeva ca as fi de acord mai mult sau mai putin cu aceasta canonizare comparativ cu alta.

Concluzie:
La aceasta postare nu pot sa spun decat ca regret atat de mult ca exista oameni cu gandirea atat de limitata...dar...slava Tie Doamne pentru toate!
Important este sa ne mantuim, nu conteaza nivelul gandirii si al intelepciunii pana la urma.

Acum am observat ca am gresit cu Sf. Stefan cel Mare. Am citit gresit.
Sa ii multumesti lui Dumnezeu pt oameni prostii nu stiu ce este: o dovada de iubire ? Sau ipocrizie amestecata cu dispret? Sa multumesc si eu ca omaeni sunt caini? Aia e iubire? nop.


Il faci pe unul prost pe unul si apoi ii zici, binecuvantat este Dumnezeu!
Nici tu nu esti mai breaza ca mine. Trebuie sa recunosc ca am avut o reactie subiectiva, pt ca m-ai jignit acuzandu-l pe Sfantul meu, dar tu nu ma intreci cu mult in iubire si ura. Iar intelepciunea e relativa. Fara Dumnezeu nu valoreaza nimic.


Presupun ca tu faci parte din categoria crestinilor destepti. E bine. Ai grija sa nu ti se scufunde barca de atata intelepciune si sa nu ajunga un prost inaintea ta la mal. Ca vezi tu, prostu isi stie masura si cere ajutorul Sfintilor. Nu sare ca inteleptu impotriva Sfintilor lui Dumnezeu pentru ca asa e corect. Si nu odata cei puternici s-au inecat, iar cei slabi s-au mantuit.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 08.08.2010, 20:00:03
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Acum am observat ca am gresit cu Sf. Stefan cel Mare. Am citit gresit.
Sa ii multumesti lui Dumnezeu pt oameni prostii nu stiu ce este: o dovada de iubire ? Sau ipocrizie amestecata cu dispret? Sa multumesc si eu ca omaeni sunt caini? Aia e iubire? nop.


Il faci pe unul prost pe unul si apoi ii zici, binecuvantat este Dumnezeu!
Nici tu nu esti mai breaza ca mine. Trebuie sa recunosc ca am avut o reactie subiectiva, pt ca m-ai jignit acuzandu-l pe Sfantul meu, dar tu nu ma intreci cu mult in iubire si ura. Iar intelepciunea e relativa. Fara Dumnezeu nu valoreaza nimic.


Presupun ca tu faci parte din categoria crestinilor destepti. E bine. Ai grija sa nu ti se scufunde barca de atata intelepciune si sa nu ajunga un prost inaintea ta la mal. Ca vezi tu, prostu isi stie masura si cere ajutorul Sfintilor. Nu sare ca inteleptu impotriva Sfintilor lui Dumnezeu pentru ca asa e corect. Si nu odata cei puternici s-au inecat, iar cei slabi s-au mantuit.
Dragule atat in postarea anetrioara, cat si in aceasta ai facut aceeasi greseala din pacate. Te pripesti si te lasi manipulat de instinct, dand un raspuns absolut negandit la ce scriu eu.
In rest multumesc pentru sfaturi si NO COMMENT!!! :))))

P.S Desi eu n-am folosit in nici o postare cuvantul "prost" am sa spun acum citand de fapt o vorba din popor care spune: "Cu prostul sa nu te pui ca fuge pana crapa"
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 08.08.2010, 20:47:59
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul

P.S Desi eu n-am folosit in nici o postare cuvantul "prost" am sa spun acum citand de fapt o vorba din popor care spune: "Cu prostul sa nu te pui ca fuge pana crapa"

Scriai tu: "La aceasta postare nu pot sa spun decat ca regret atat de mult ca exista oameni cu gandirea atat de limitata...dar...slava Tie Doamne pentru toate!
Important este sa ne mantuim, nu conteaza nivelul gandirii si al intelepciunii pana la urma. "


Nu trebuie sa folosesti cuvantul prost ca sa il faci pe cineva prost.
Stii asta, dar te faci ca nu stii. Si eu te-am jignit. Faptul ca nu recunosti nu te face mai putin vinovata de aceiasi rautate ca si mine.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 08.08.2010, 21:09:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Cand vine vorba sa luptam impotriva pacatul suntem cei mai buni oameni de pe pamant. Cand trebuie sa laudam pe Dumnezeu pentru minunile facute prin Sfintii Sai devenim indarjiti dupa dreptate.

Adica pacatului ii dam toleranta, Sfintilor dreptatea noastra idioata.


L-am numit Sfant pentru ca pt mine e Sfant.
Iubirea imi vorbesti de ascultarea de sinod, lucru adevarat, dar stergi cu el pe jos (cu sinodu) cand vine vorba de Sfantul Stefan cel Mare. Si Sfantul Ilarion si Sfantul Arsenie sunt in curs de canonizare, si ce absurd, sa sari sus la auzul ca sunt Sfintii, in loc sa te bucuri ca poporul il cinsteste dinainte pentru viata Sa daruita lui Hristos, spre diferenta de noi userii de forum!!!!



Iubirea ori tu esti Dumnezeu de cunosti inima Sf. Stefan cel Mare si stii ca nu merita sa fie Sfant?


Cum zicea dracul dintr-o fata la mormantul Sf. Arsenie : "Arsenie nu o sa ii las pe prostii astia sa te canonizeze". Dar nu e dupa draci. E dupa voia lui Dumnezeu.
În loc de cuvinte!
Cine se îndoiește de sfințenia lui Ștefan cel Mare să meargă pe urmele sale prin Moldova.
Când gurile noastre vor amuți pietrele vor vorbi!
Attached Images
File Type: jpg CIMG7902.jpg (25,3 KB, 5 views)
File Type: jpg DSCF4068.jpg (35,7 KB, 5 views)
File Type: jpg DSCF4069.jpg (60,6 KB, 4 views)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 08.08.2010, 21:20:20
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Despre sfintenia pe care poporul i-o atribuia inca din viata vorbeste si Nicolae Iorga in - VIATA LUI STEFAN CEL MARE.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 08.08.2010, 21:31:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Oameni buni eu il cunosc pe pr. Argatu nu din carti si de pe internet...am avut marea sansa sa-l cunosc in realitate, sa-i cer sfaturi si sa vorbesc cu cu Sf. Sa de cate ori am avut nevoie....eu ii stiu viata si am o mare consideratie, ma inchin in fata lui si a altora ca el...dar eu am pus niste intrebari concrete la care cer raspuns fara sa divagati:

Pr. Argatu a fost canonizat sfant?
Daca da, cand?...daca nu, atunci de ce il numiti sfant?

Numai in aceasta epoca contemporana Romania a fost inzestrata cu multi duhovnici deosebiti, cu viata aleasa, dar noi ceilalti cred ca nu ar trebui sa exageram si sa cadem in extreme dand mai multa slava decat este cazul.

Pentru cine nu cunoaste: pentru a ajunge un om decedat sa fie canonizat sfant, trebuie sa indeplineasca niste conditii, in urma acestor conditii Sf. Sinod al bisericii in frunte cu patriarhul dezbat problema, o supun la vot si apoi daca voturile sunt in unanimitate pro, ei trec la savarsirea ritualului de canonizare a persoanei/ lor in cauza. Dupa revolutie BOR a savarsit astfel de canonizari pentru Stefan cel Mare de ex...asa acest voievod acum este trecut in calendarul bisericesc, i s-a facut condac si i se oficiaza slujba ca si celorlalti sfinti.

Pr. Argatu sau Arsenie Boca cand sunt serbati in calendar? (sa nu-mi spuneti ziua de nastere sau de deces ca eu am cautat si nu i-am gasit la nici una din zile trecuti in calendar).

Deci????
Il slavim pe Dumnezeu, iar pe sfinti ii cinstim doar. Ca pe niste mijlocitori, ca pe niste rugatori pentru noi. Spre slava Sfintei Treimi. Numindu-l pe cineva ,,sfant'' il cinstim in primul rand pe Duhul Sfant Care salasluieste in inima sa si fara de care nu ne-ar putea ajuta nici in timpul vietii, nici dupa. Asa ca nu cred ca e nimic rau sa numim pe cineva ,,sfant" inainte de a fi canonizat oficial.

Cei care au o evlavie deosebita fata de un muritor ca si noi de obicei au observat ca acesta are putere de a se ruga pentru noi si dupa moarte.

Se intampla un lucru ciudat si anume ca unele persoanele care au cunoscut un sfant sa fie mai reticente in a-l declara sfant. Poate ca l-au vazut si tusind ori stergandu-se pe la nas ori suparat, ori mancand sau band si considera ca sfintii din vechime deja canonizati n-au facut asa ceva... Sau poate ca unii au rezervata o experienta aparte care sa-i conduca spre adevar...

Exista calugari care l-au cunoscut pe Sfantul Serafim de Sarov care se mirau de ce i se acorda cinstire... Nefiind nevoiti sa aiba evlavie la acest sfant, n-au stiut pur si simplu ce comoara ascundea Sfantul Serafim in inima sa.

Canonizarea se intemeiaza pe marturii ale unor crestini recunoscatori care nu se sfiesc sa marturiseasca minunile si ajutorul lui Dumnezeu prin mijlocirea unui sfant. Daca mai multi crestini in mod dezinteresat acorda cinstire unui rugator evlavoies, ierarhii se intereseaza de ce-l cinstesc si-l canonizeaza sau nu, luand in considerare si alte criterii.

Oricum, datoria noastra este in primul rand de a le urma exemplul si de a cauta sa dobandim si noi Duh Sfant. Nu au avut cu totii aceeasi lucrare si aceleasi harisme. De la unii putem prelua un aspect, de la altii altul. Suntem invitati si noi sa pasim pe urmele lor si sa preluam cat putem de la cei la care avem evlavie. Dand slava lui Dumnezeu Care astfel ii cinsteste pe placutii Sai. Daca nu tindem spre sfintenie, atunci spre ce tindem? Exista atatia sfinti necunoscuti pe care Dumnezeu ii stie si-i pretuieste ca pe niste prieteni ai Sai. Nu calendarul si recunoasterea noastra ii face sfinti.

Cu cat ii vom pretui mai mult pe cei care au dus o viata sfanta, cu atat mai mult ajutor vom primi noi insine.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 08.08.2010, 21:42:57
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul

Cu cat ii vom pretui mai mult pe cei care au dus o viata sfanta, cu atat mai mult ajutor vom primi noi insine.

Sigur ca da! E mare lucru sa contribuim la canonizarea lor si acest lucru e posibil prin marturiile noastre a celor care am cunoscut persoanele in cauza.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 18.01.2011, 16:52:22
milica1 milica1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2011
Mesaje: 15
Implicit intamplare

Citat:
În prealabil postat de rodica50 Vezi mesajul
am citit si eu cartea "ne vorbeste parintele ilarion argatu" si mi-am lamurit multe lucruri.
in urma cu cateva luni,ma sunat sora mea si mi-a spus,cauta cartea ..sfaturi de la parintele ilarion argatul,eram in brasov,am colindat pe la toate bisericile imprejurimi,eram deceptionata,nu o gaseam,dupa 2 sapt,dintr-o banala intamplare,am gasit intr-o casa ce urma sa fie locuita de niste muncitori,pe pervazul geamului am zarit niste carticele,ma uit si le iau,mi s-a facut pielea gaina,erau 3 exmplare ce in urma cu 2 sapt le cautam prin biserica,sfaturi de la parintele ilarion argatul,imi venea sa urlu de bucurie,i-am multumit din suflet,am spus catre sotul meu,vezi?ma vazut cat mi le-am dorit si cat le-am cautat,stiu ca bunul dumnezeu ma iubeste.domnul fie laudat!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele ilarion argatu patricia2006 Generalitati 4 29.07.2012 16:24:09
Parintele Argatu ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 37 18.10.2011 14:13:29
Parintele Ilarion Argatu ionelnelu Calugarul 12 08.05.2008 21:49:02
Parintele Ilarion ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 0 10.06.2006 00:48:35