Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.06.2010, 14:56:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Da, am citit linkul dat de Cristian. Deci BOR stabileste postul.
Important:

"Canonul 52 de la Laodiceea repeta obligatia de a posti miercuri si vineri. Canonul 8 al lui Timotei din Alexandria dezleaga de post pe femeia care naste, iar canonul 10 dezleaga de post pe cei bolnavi.

Cel ce nu poate posti din cauza bolii, sa faca mai multa milostenie, sa se roage mai mult, sa împlineasca cu râvna poruncile dumnezeiesti.

Principiul calauzitor cu privire la hrana este, dupa Sf. Casian, de a nu da trupului spre satisfacerea placerii ci spre îndreptarea slabiciunii.

Sfântul Maxim Marturisitorul spune: “Cei ce se împartasesc de mâncare, din alte motive decât de hrana si tamaduire, se vor osândi cu cei care s-au dat desfatarii“.

Sfântul Ioan Gura de Aur spune ca postul ni s-a dat de Dumnezeu ca leac salvator, prin care sa se stârpeasca pacatul desfrânarii si grija lumeasca sa se îndrepte spre activitatea duhovniceasca."

si

"La întretinerea vietii omenesti trebuie alimentatie cu chibzuiala, sanatoasa si înteleapta. Ce e prea mult vatama si ce e prea putin pagubeste. Sf. Vasile cel Mare zice asa: “Înfrânarea (de bucate) se masoara fiecaruia dupa puterea sa trupeasca”."

si

"5. Felurile postului

Postul crestinilor variaza, dupa râvna si puterea postitorilor:

1. - primul post este postul negru, când postitorii nu beau si nu manânca nimic în ziua când postesc;

2. - al doilea post este postul mijlociu, în care se manânca o data pe zi dupa ora 15 putina pâine si apa;

3. - al treilea post este atunci când crestinii manânca mâncare fiarta (de post), o data în zi, cu cumpatare;

4. - al patrulea post este atunci când crestinii manânca mâncaruri de post fierte, de doua ori sau de trei ori pe zi;

5. - postul îngaduitor este acela în care crestinii manânca mâncaruri îndulcite cu untdelemn sau peste si beau putin vin.

Postul adevarat este totala înfrânare de mâncare si mâncare uscata; iar mâncarea cu untdelemn, peste si vin în timpul postului se numeste dezlegare partiala a postului."
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.06.2010, 15:02:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si

4. Treptele postului

Vom enumera în continuare treptele postului, adica cele sapte feluri de hrana pentru crestini:

1. Prima treapta a postului este cea a CARNIVORILOR. În aceasta categorie intra persoanele care, în afara zilelor de miercuri, vineri si posturile rânduite de Biserica, folosesc în alimentatie si carne. Acest tip de alimentatie încetineste foarte mult progresul la rugaciune.

2. A doua treapta este aceea a LACTO-VEGETARIENILOR, adica a acelora care nu manânca niciodata carne, ci lapte si produse lactate, oua si legume fierte. Aceasta este de obicei viata de obste a calugarilor.

3. A treia treapta a postului este aceea a VEGETARIENILOR, adica a acelora care manânca numai zarzavaturi si legume fierte sau crude. În aceasta treapta a postului ajung de obicei calugarii cei mai râvnitori. De aici încep treptele postului cele mai aspre, pe care pasesc de obicei, cu binecuvântarea duhovnicilor, sihastrii si pustnicii cei mai nevoitori.

4. A patra treapta a postului este aceea a FRUCTIVORILOR, adica a acelora care manânca o data în zi pâine si fructe fierte sau crude. Cine a ajuns în aceasta treapta a postului, poate stapâni cu usurinta trupul, gândurile si poate spori repede pe calea rugaciunii.

"5. A cincea treapta a postului este cea a HRANEI USCATE, la care ajung de obicei pustnicii cei mai râvnitori, care, în aceasta aspra nevointa, manânca numai pesmeti muiati în apa cu sare sau putin otet, o data în zi, cu masura. Astfel se nevoiau sihastrii de pe Valea Nilului.

6. A sasea treapta a postului este MANA DUMNEZEIASCA, la care ajung foarte putini asceti, dupa o îndelungata nevointa, întariti fiind cu darul Duhului Sfânt.

Acestia se îndestuleaza numai cu Sfânta si Dumnezeiasca Împartasanie, pe care o primesc o data sau de doua ori pe saptamâna, fara a mai gusta altceva, decât putina apa. Ei traiesc pe pamânt viata îngereasca, mintea lor fiind rapita în extaz, nu au nevoie de nimic material (hrana, îmbracaminte, odihna), fie ca este iarna sau vara nu simt frigul sau caldura, fiind acoperiti cu Harul lui Dumnezeu."

Si pentru Gabriella8 (si nu numai)

"Postul de luni este obligatoriu pentru calugari si benevol pentru credinciosi. Lunea postim ca sa întreaca postul crestinilor cu o zi fata de postul Legii vechi, care tinea numai doua zile, lunea si joia."

si (pentru toti)

"Pentru a fi primit de Dumnezeu, postul trebuie tinut de crestini numai cu sfatul si binecuvântarea duhovnicului si nu dupa propria rânduiala a fiecaruia."
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.06.2010, 15:04:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ce n-am inteles in schimb:

"Mântuitorul a postit 40 de zile si 40 de nopti (Mt. 4, 2) si tot El ne învata cum sa postim (Mt. 6, 16-18), pentru ca “diavolul nu poate fi izgonit decât prin post si rugaciune”. (Matei 17, 21) În Noul Testament “Sfintii Apostoli slujeau Domnului, se rugau si posteau”. (Fapt. 14, 23, 13, 2-3; II Cor. 6, 5)"

In ce fel a postit Mantuitorul si pentru ce? Ce manca de obicei (de dulce)? Si unde scrie invatatura Lui despre "cum sa postim". Deci a Lui, nu a oamenilor?
Am sa vad daca in referintele din paranteza gasesc ceva.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.06.2010, 15:42:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Deci a Lui, nu a oamenilor?
Creștinii sunt chemați să asculte de poruncile lui Dumnezeu. Virtutea ascultării este esențială și face foarte bine tuturor, fiind remediu al primului păcat capital, cel al mândriei, în mod special pentru spirite mai îndărătnice. Așa cum îmi face impresia (dar mi-aș dori să mă înșel) sunteți dv.

Poruncile lui Dumnezeu sunt de două feluri:
-poruncile care au fost date în mod direct de Dumnezeu oamenilor: acestea sunt sintetizate de Decalog și de Porunca Iubirii. De obicei, când spunem "poruncile lui Dumnezeu" ne referim la cele din această categorie.
-poruncile date de Dumnezeu oamenilor prin intermediul Bisericii. Noi, creștinii, credem că Biserica este o instituție întemeiată de Cristos și permanent asistată de Spiritul Sfânt. De obicei, prin "poruncile Bisericii" se înțeleg cele din această categorie.

Între "poruncile lui Dumnezeu" și "poruncile Bisericii" nu există deosebire de importanță: sunt toate la fel de importante, iar încălcarea oricăreia dintre ele este materie gravă: adică, dacă încălcarea este cu intenție și deliberare suficientă, constituie un păcat grav, care duce la căderea sufletului din starea de grație, fără de care mântuirea nu este cu putință. Pe de altă parte, deosebirea dintre poruncile lui Dumnezeu și poruncile Bisericii (care vin tot de la Dumnezeu, vide supra) aceasta este: poruncile lui Dumnezeu nu pot fi schimbate de Biserică, pe câtă vreme poruncile Bisericii pot fi schimbate de Biserică. Acest lucru se explică prin faptul că Biserica, fiind în ascultare față de Mirele ei, nu poate acționa asupra a ceea ce Mirele în mod personal a hotărât, ci numai asupra a ceea ce Mirele a lăsat la latitudinea ei, împuternicind-o și asistând-o pentru aceasta.

Acuma, după ce am prezentat mai în amănunt aceste aspecte teoretice, să trecem la practică: stabilirea a ceea ce creștinii au dreptul moral să mănânce și să nu mănânce este la latitudinea Bisericii. De unde știm asta ? Din Biblie, Actele Apostolilor (cap 10 din câte îmi amintesc) unde se relatează ceea ce au hotărât apostolii în privința cărnii. Deci, urmașii apostoililor care sunt episcopii pot hotărî ceea ce să nu mâncăm.
Q.E.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.06.2010 at 15:44:04.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.06.2010, 16:26:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Si eu m-am mirat cand am auzit ca un fost coleg, intrat in manastire nu mananca decat o data pe zi si atunci foarte putin si niciodata carne. Am scapat de mirare cand am vazut cum se desfasoara o zi in acea manstire. Era atat de multa rugaciune, ca pot indrazni sa spun ca singura mancare dintr-o zi, iti era suficienta pentru mai multe zile.

Hristos a postit pentru ca prin post sfintea firea omeneasca pe care o asumase. Eu nu-mi pun astfel de intrebari: de ce sa nu mananc carne, lapte... atat timp cat parintii ne-au invatat sa nu mancam. Imi este de ajuns raspunsul lor. Ceea ce caut eu prin post, e sa fiu alt om la final - mai bun si mai iubitor.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.06.2010, 19:19:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Stii care este problema Costel?
Eu nu inteleg legatura intre a face foame si a fi mai bun/a te ruga.
Adica de ce daca mananci normal (deci rezonabil), nu poti fi bun, sau nu te poti ruga?
Nu stiu de ce, mi se pare ca este mai greu asa. Ispita, pofta, foamea, nu te lasa sa te gandesti la rugaciune si chiar iti dau stari de rautate. Nici n-ai putere sa faci nimic.
Pe cand daca ai mancat acolo ceva, te simti bine si linistit si te poti concentra pe altceva.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.06.2010, 19:26:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mihnea - este ciudat ce spui tu acolo.
Dar cum faci deosebirea atunci. Care porunci sunt ale lui Dumnezeu si care ale bisericii?
Si pentru ce face biserica "porunci" si legi ale ei?
Si te rog, nu le mai numi porunci, ca ma simt ca la stapan. Eu ma aflu la Tatal de fapt.

Eu citisem undeva, mi se pare ca intr-un articol aici pe site, ca postul a fost inventat de unii oameni (iudei) credinciosi, nu de apostoli si nu de biserica. Acum sunt derutata.
Poate ca la voi este altfel? Face biserica aceste legi.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.06.2010, 20:32:14
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Rugaciunea si postul sunt doua aripi cu care zburam la cer.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.06.2010, 21:30:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar cum faci deosebirea atunci. Care porunci sunt ale lui Dumnezeu si care ale bisericii?
Cum spuneam, poruncile lui Dumnezeu sunt sintetizate în Decalog și în porunca a 11-a, dezvoltată de El în marea predică de pe munte.
Poruncile Bisericii, în cazul Bisericii mele catolice, sunt sintetizate în "cele 5 porunci ale Bisericii", prezente în orice catehism.

Citat:
Si pentru ce face biserica "porunci" si legi ale ei?
Scopul Bisericii este ca oamenii să se mântuiască. Prin urmare, Biserica face aceste porunci și legi pentru ca oamenii, urmându-le, să se mântuiască.

Citat:
Si te rog, nu le mai numi porunci, ca ma simt ca la stapan. Eu ma aflu la Tatal de fapt.
Le numim "porunci" sau, dacă preferați, "comandamente", ca să le deosebim de simplele îndemnuri sau recomandări. Spre exemplu, Biserica ne îndeamnă să ne rugăm de cel puțin două ori pe zi: când ne așezăm la masă și seara, înainte de culcare. Aceasta este îndemn și nu poruncă, cu alte cuvinte cineva care nu face astfel nu comite păcat și nu este necesar să spovedească încălcarea acestui îndemn. Dimpotrivă, cineva care ar încălca postul ar putea comite păcat grav și este necesar să obțină dezlegare sacramentală.

Dumnezeu ne este și Tată, și Stăpân. Când spunem "Domnul nostru", aceasta înseamnă: "Stăpânul nostru" (Dominus, -i = stăpân). Desigur, acest lucru nu este valabil pentru toată lumea. În locul lui Dumnezeu, putem sluji altui stăpân.

Recunoscându-L pe Cristos înviat, apostolul Toma cade în genunchi și spune: Domnul meu și dumnezeul meu (Dominus et deus). Așa se cuvine să facem și noi, că despre noi Domnul și Dumnezeul nostru a spus că vom fi fericiți dacă nu vom vedea, dar vom crede. Și despre El, sfânta liturghie în rit răsăritean spune: "Că nu vrei, STĂPÂNE, să pierzi făptura....". Și tot despre El, sfânta liturghie în rit apusean cântă împreună cu îngerii: "Sanctus...DOMINUS deus Sabaoth".

Citat:
Eu citisem undeva, mi se pare ca intr-un articol aici pe site, ca postul a fost inventat de unii oameni (iudei) credinciosi, nu de apostoli si nu de biserica. Acum sunt derutata.
Poate ca la voi este altfel? Face biserica aceste legi.
Postul are rădăcini iudaice străvechi. Înainte de Domnul Isus, a postit Moise, timp de 40 de zile. A postit și Ilie, și alții.

Da, așa cum vă spuneam, Biserica face aceste legi și ea (și numai ea) le poate desface. Biserica stabilește dacă și când să postim și în ce fel anume.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.06.2010 at 21:47:35.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.06.2010, 23:10:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pentru Sofia !

Vazatorul de Dumnezeu , Moise , doar dupa o ajunare de 40 de zile a indraznit sa se urce in varful Muntelui Sinai si sa primeasca Tablele cu cele 10 Porunci ( Iesire 24,18 ) . Cum arata si Sfantul Vasile cel Mare , Moise "n-ar fi avut curajul sa se apropie de varful ce fumega prin prezenta dumnezeirii , daca nu s-ar fi inarmat cu postirea . A postit si astfel a putut sa vorbeasca cu Dumnezeu ". Iata cat de veche e postirea draga Sofia !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Sfintilor Apostoli mirelat Sfintii Apostoli Petru si Pavel 35 14.06.2015 19:33:52
Iertarea lui Petru si repunerea lui intre apostoli Ana-Maria N Sfintii Apostoli Petru si Pavel 5 22.05.2012 13:13:02
La Multi Ani PETRU si PAVEL Melissa Generalitati 11 29.06.2011 22:23:27
Imbratisarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel vesalonmaricica Intrebari utilizatori 2 31.05.2010 11:56:09
Lansare de Micromonografie a Bisericii " Sfintii Apostoli Petru si Pavel din Chichis cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.05.2010 16:29:29