Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.10.2014, 15:27:51
Iancu10 Iancu10 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.06.2014
Locație: Harghita Toplita
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Smile Cauzele persecutiei primilor crestini

Scria intr-o carte ca nu multi sant cei care se incumeta sa cerceteze cauzele persecutiei primilor crestini. De ce din moment ce se stiu bine . Deoarece crestinismul s-a nascut in sanul iudaismului , iar evreii era un popor monoteist , lucrurile dupa paganizarea crestinismului nu mai erau la fel ca in secolul intai cand a inceput startul crestinismului. Este exact asa cum se spune in cartea ,,Studii de cultura si civilizatie romaneasca,, citez : Deoarece UNORA , le era GREU , sa renunte la obiceiurile si practicile pagane , au fost botezati cu tot bagajul de superstitii si invataturi false precrestine astfel incepan-d sa se paganizeze crestinismul . Scopul era sa se cuprinda cat mai multa populatie. De ce au incetat dintr-o data persecutiile asupra crestinilor? . Deoarece cei care isi spuneau ,,crestini,, dar nu mai erau , doar ei credeau , au adoptat practici , si invataturi pagane din Cultele de Mistere existente in Imperiul Roman potrivindu-le cu invataturile lui Hristos, lucru care nu trebuia sa se intample. Deci nici ei nu mai erau crestini ca cei din secolul intai , dar nici cei pe care ei ii botezau. Profetismul a fost un fenomen unic in istoria Israelitilor. Ei erau aspru pedepsiti cand il paraseau pe Dumnezeu , de dragul ritualurilor si sarbatorilor pagane de la vecinii lor fie ca erau , filisteni , moabiti, asirieni , babilonieni. Pentru Dumnezeu nu ritualul era important. Omenia dreptatea si moralitatea erau superioare orcarui cult. In cartea ,, Evreii ,Dumnezeu si istoria,, se spune : Pentru primii crestini Iisus Hristos fusese o fiinta umana dotata cu calitati divine ce-i fusesera conferite dupa inviere. Romanii nu-i mai considerau pe crestini a fii evrei , ci membrii ai unei religii distincte si separate fara vreo nationalitate specifica. Deci erau considerati o ,,secta apatrida,, care corupea alte natiuni. Si de aici deducem logic , ca , credinta crestina a fost data OMULUI , si nu unei natiuni sau alteia care se mandreste ca ea a fost prima sau a doua care a devenit crestina , ca un anume Apostol a ajuns pe teritoriul ei istoric. Dupa ce a devenit religie separata , de iudaism in secolul intai romanii au inceput sa-i priveasca ca fiind suspiciosi si subversivi supunandu-i la persecutii necurmate . Ba mai erau considerati si atei , de catre pagani , deoarece se inchnau unui Dumnezeu pe care nu puteau sa-l reprezinte in nici un fel. Ce contrast intre pagani si ei . Pe cand evreii luau parte activa la guvernare, si deseori luptau cot la cot cu legionarii romani pentru a pastra Imperiul intact , in schimb ,,crestinii,, se retrageau din cursul normal al vietii , din fata responsabilitatilor de guvernare , din fata obligatiei de a se inrola in armata . Ce intelegem de aici? . Ca nici un crestin cel putin in secolul intai nu a fost , sau nu a devenit dupa botez soladat. Nu se potrivea deloc cu iubirea vrajmasului data de Dumnezeu , e clar. Atunci cum de exista intamplari cu soldati crestini in Legiuni romane? Exista dar nu se potrivesc lucrurile aici e buba. Nu puteau sa fie si crestin cineva , si soldat. Si nicaieri nici Hristos si nici Tatal , nu le-a spus crestinilor , ca in momentele grele cand Imperiul Roman trebuie sa se duca la lupta , cu dusmani care ameninta granita Imperiului , sau ei ataca alte popoare pagane barbare , sa lase crestinii iubirea deoparte si sa ia sulitele si sabile sa-si apere viata si Imperiul . De aici reiese ca incepand cu darea poruncii crestine de iubire a aproapelui ca pe sine insusi , in secolul intai , cand inca nu erau formate multe popoare si granite , orce conflict individual sau rascoala , sau revolutie , sau razboi , era un act condamnabil in fata lui Dumnezeu. Lucru valabil si pentru cei care ataca pe cineva , dar si pentru cei care se apara , de catre cei care ataca. Acestea au fost pricinile care i-au facut pe romani sa considere ca faradelegea crestinilor nu consta in ceea ce faceau, ci in ceea ce erau . Nici Iisus insusi , si cu atat mai putin micul grup care il urmau nu au avut sentimentul sau dorinta unei rupturi cu iudaismul . In cartea ,,Primii crestini,, se spune ca primii crestini sant , in multe privinte , mai apropiati de iudaismul comun. Hristologia lor nu stirbeste inca strictul monoteismul israelit , caci daca ei marturisesc pentru Invatatorul lor o veneratie care-l inalta deasupra conditiei umane , sant inca departe de a-l identifica cu divinitatea. Ba mai mult erau acuzati si de antropofagie . Tertulian spune ; cum am putea manca noi carne de om , cand ne este interzis sa consumam chiar si sangele animalelor. Si tot Tertulian spune ca unul din mijloacele utilizate de pagani pentru ai face pe crestini sa renunte la religia lor consta in a le oferi caltabosi umpluti cu sange. Ce interesant ca azi in multe colturi ale tarii , cand se taie porcul se face carnat cu sange , si se consuma , cand stim ca Dumnezeu a zis ca sangele sa fie lasat sa se scurga pe pamant. Unii mananca altii nu . Asta in fuctie de zona geografica. Ei primii crestini au constituit o bariera impotriva paganismului , dar dupa moartea majoritatii , lucrurile aveau sa se schimbe. Bariera s-a ridicat , si s-a dat cale libera paganismului. Atribute ale zeilor si zeitatilor feminine au fost puse pe seama Apostolilor , lucru care nu trebuia sa se intample. Si cate si mai cate. Lucruri la care ar trebui sa ne gandim mai bine cu totii. Daca cunoastem aceste motive pentru care primii crestini au fost persecutati si omorati , atunci stim bine care este esenta crestinismului.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.10.2014, 16:45:52
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Iancule, iar repeti aceeasi poveste pe care mi-o spuneai si in privat?
O sa mai zic odata, in public, ca am zis ca nu mai raspund acelor mesaje private.

Pe romani ii durea in cot in ce credeai, ca nu ai cum sa tii un imperiu multicultural mult timp fara toleranta religioasa.
Atata timp cat iti plateai taxele, nu conta.
Treaba care ii enerva pe romani era ca crestinii nu participau la cultul imperial(http://en.wikipedia.org/wiki/Imperia..._(ancient_Rome)). Atat. Treaba asta era considerata tradare de stat.
Din nou, intreb cum s-a intamplat de aceasta paganizare are aceleasi caracteristici in Roma, Armenia, India, Etiopia, chestie la care nu am primit raspuns nici pana in ziua de azi.
Iar in privinta carnatilor, am putea discuta despre cum e o restrictie vechi-testamentara, dar nu asta conteaza, atata timp cat nu respecti legile Kosher, nu ai cum sa zici ca urmezi aceleasi reguli alimentare ca evreii.

Raspunsurile le vreau direct, in public, pe acest thread, si nu vreau sa fie "ba nu, pe bune, chiar s-a intamplat. Crestinismul chiar s-a paganizat."
Lasa propaganda iehovista si hai sa discutam direct.
Daca:
a)nu primesc un raspuns;
b)primesc un raspuns privat, si nu in acest thread;
c)raspunsul fie este in genul, "chiar s-a intamplat", fie evita complet intrebarile si e doar alta propaganda;
Vreau sa se consemneze ca dovada, si userul sa fie raportat adminului pentru spam neincetat de cateva luni;
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.10.2014, 17:02:47
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Iancule, iar repeti aceeasi poveste pe care mi-o spuneai si in privat?
Ouff,si eu care credeam ca am fost singurul nefericit in situatia asta :) .La mine filmul s-a rupt cand i-am propus,in privat,in comun,un studiu gradual al iudaismului si crestinismului timpuriu,din alte surse decat cele care,din pacate,i-au spalat creierul.Am ramas precum Hamlet,cu intrebarea :) Iti doresc sa ai mai mult succes!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.10.2014, 17:21:55
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ouff,si eu care credeam ca am fost singurul nefericit in situatia asta :) .
Gașca "nefericiților" e mai mare decât ai crede. Deci chiar n-am de ce să-mi fac mustrări de conștiință că am trecut pe lângă "nadă". Poate doar pentru lene...
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.10.2014, 17:22:02
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Um.. nu vad scopul mesajului lui Iancu. Care-i concluzia? Care-i scopul?

De obicei cand faci un studiu, pleci de la o intrebare, o premiza, si termini cu o concluzie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.10.2014, 17:44:12
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Gașca "nefericiților" e mai mare decât ai crede. Deci chiar n-am de ce să-mi fac mustrări de conștiință că am trecut pe lângă "nadă". Poate doar pentru lene...
Daca ati fost si voi ,,selectati" in acest ,,studiu de piata" atunci mi-am revenit, incepusem sa cred ca sunt singurul ,,ales" :) si aveam ceva dubii cu privire la ,,criteriile alegerii" :) Va doresc si mai mult succes,aveti de lucru.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.10.2014, 18:33:58
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai si mie mi-o scris. Ia te uita!
Iancule, sa asculti melodia asta:

http://www.youtube.com/watch?v=LrHgIhYff8Y

Sa vezi cum artistul face misto de iehovistii si de porcaria aia de turn de veghere pe colacul de buda confesionala a lor. (Bine, tre sa stii germana ca sa intelegi ce zice acolo).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.10.2014, 22:44:05
Iancu10 Iancu10 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.06.2014
Locație: Harghita Toplita
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Smile

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ouff,si eu care credeam ca am fost singurul nefericit in situatia asta :) .La mine filmul s-a rupt cand i-am propus,in privat,in comun,un studiu gradual al iudaismului si crestinismului timpuriu,din alte surse decat cele care,din pacate,i-au spalat creierul.Am ramas precum Hamlet,cu intrebarea :) Iti doresc sa ai mai mult succes!
Povesti sant tocmai cele in care cred unii de pe acest forum , chiar povesti. Biblia nicaieri nu incepe vreun capitol cu cuvintele ,, A fost odata ca niciodata ,ca de nu ar fii,,, toate sant lucruri adevarate. Primii crestini nu au murit pentru povesti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.10.2014, 22:54:23
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iancu10 Vezi mesajul
Povesti sant tocmai cele in care cred unii de pe acest forum , chiar povesti. Biblia nicaieri nu incepe vreun capitol cu cuvintele ,, A fost odata ca niciodata ,ca de nu ar fii,,, toate sant lucruri adevarate. Primii crestini nu au murit pentru povesti.
Doar asa... nu cred ca in ebraica veche existau expresii de genul "A fost odata ca niciodata" :P
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.10.2014, 23:41:14
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iancu o sa fiu scurt: bati campii deloc cu gratie.Spui aceleasi aberatii sectare clasice referitoare la coruperea crestinismului ,,primar".Teoria nu este numai inculta dar si complet cretina din foarte multe puncte de vedere.Poti bate campii in continuare cu ea sau poti sa-i trimiti la origini pe sferodoctii care ti-au bagat asta in cap si te poti pune pe studiu.Ti-am mai propus asta si mi-ai dat cu tacerea-n gard.Eu,sincer,sunt atat de plictisit de acest gen de abordare incat..ghici ce? Te las sa spui ce vrei tu,daca asta te face fericit,n-am nici cea mai vaga intentie sa-mi bat capul sau sa-mi pierd timpul.La revedere!
Reply With Quote
Răspunde