Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #1  
Vechi 28.06.2006, 13:48:28
cristir cristir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Eu cred ca trebuie sa fim ortodocsi fara a accepta si ecumenismul.Toti sfintii si duhovnicii resping miscarea ecumenica.Parintele Arsenie Papacioc in cartea "Singur ortodoxia" zice ca ecumenismul este de la dracu.
Trebuie sa marturisim credinta ortodoxa asa cum ne-au lasat-o Sfintii Parinti ca sa nu cadem in erezie si in anatema.

DIN SYNODIKONUL CARE SE CITESTE IN DUMINICA ORTODOXIEI:

„- Celor ce marturisesc venirea in trup a Cuvantului lui Dumnezeu cu cuvantul, cu gura, cu inima, cu mintea, in scris si in icoane, vesnica fie memoria.
- Celor ce cunosc deosebirea după firi a unicului si aceluiasi ipostas a lui Hristos, si il atribuie lui (insusirile de) creat si necreat, vazut si nevazut, patimitor si nepatimitor,
circumscris şi necircumscris, atribuind firii dumnezeiesti pe acelea de necreata, nevazută si cele asemenea, atat prin cuvant cat si prin icoane, vesnica fie memoria.

- Cei ce admit Iconomia in trup a Cuvantului lui Dumnezeu (doar) cu cuvantul, dar nu sufera sa o vada in icoane, drept pentru care, cu vorba se conformeaza dar in realitate tagaduiesc (insasi) mantuirea noastra, sa fie anatema.
- Cei ce aud pe Domnul zicand: „de credeti in Moise,ati crede si în Mine” (In. 5, 46) si celelalte, si înţeleg pe Moise graind: „profet ca si mine va ridica Domnul Dumnezeul nostru dintre fratii nostri” (Dt. 18, 15-18), iar dupa aceasta zic ca ei primesc pe Profetul (vestit), dar nu introduc si prin icoane Harul Profetului si pe Mantuitorul a toata lumea asa cum a fost El vazut, cum a trait cu oamenii, cum a vindecat patimi si boli fara leac, cum a fost rastignit, si cum a fost ingropat, cum a inviat, cum a suferit si facut toate pentru noi;deci cei ce nu sufera sa vada in icoane aceste lucrari mantuitoare a toată lumea, si nici nu le cinstesc si venereaza,sa fie anatema.
- Cei ce preacinstesc pretinsa si „nebuna inţelepciune” (I Cor. 3, 19) a filozofilor celor din afara, si urmeaza celor ce o profeseaza (pe aceasta), admitand (astfel) metempsihozele(REINCARNAREA) sufletelor oamenilor sau ca si acestea pier in mod similar cu cele ale vietuitoarelor nerationale si se intorc in nefiinta,respingand de aici Invierea, Judecata si rasplătirea finala a celor facute in viata, sa fie anatema.
- Cei ce admit si predau vorbele elenice cele desarte,adica cum ca ar fi o preexistenta a sufletelor, ca nu toate s-au facut si adus din nefiinta, ca ar exista un sfarsit al pedepsei sau o restabilire a creatiei si a lucrurilor omenesti, si de aici inteleg Imparatia cerurilor ca ceva destructibil si trecător, in vreme ce Insusi Hristos Dumnezeul nostru ne-a invatat ca ea este vesnica si indestructibila, si din intreaga Scriptura veche si noua am primit aceea ca pedeapsa (finala) va fi nesfarsita si Imparatia vesnica; asadar, cei care se pierd pe ei insisi cu asemenea cuvinte si se fac si altora pricina de osanda, sa fie anatema.
- Cei ce zic ca jertfa cinstitului Trup si Sange din vremea Patimii lumii – spre – mantuire a Domnului si Dumnezeului nostru Iisus Hristos, jertfa oferita de El pentru a noastra mantuire in calitatea Lui de Arhiereu lucrand pentru
noi potrivit umanitatii sale – intrucat potrivit marelui in teologie Grigorie, Insusi este si sacrificator si victima –,(Fiul) a oferit-o lui Dumnezeu Tatal, dar nu a primit-o ca Dumnezeu impreuna cu Tatal nici Cel Unul Nascut, nici
Duhul Sfant, intrucat prin aceasta exclud pe Insusi Dumnezeu Cuvantul si pe Duhul Mangaietorul, Cel de o fiinta si o cinstire cu El, de la de-o-cinstirea şi egalitatea cuvenita Lor ca Dumnezeu, sa fie anatema.
- Cei ce nu inteleg corect cuvintele sfintilor Dascali ai Bisericii lui Dumnezeu, si incearca sa rastalmaceasca si sa intoarca (intelesul) celor zise in acestea limpede si lamurit prin harul Sf. Duh, sa fie anatema.
- Cei ce nu primesc cuvantul adevaratului Dumnezeu şi Mantuitorului nostru Iisus Hristos: „Tatal Meu este mai mare decat Mine”, dupa diferitele moduri in care l-au explicat Sfintii Parinti – unii zicand ca aceasta s-a zis dupa
dumnezeirea (Lui) cu referire la aspectul cauzat al nasterii Sale din Tatal, altii ca dupa proprietatile naturale ale trupului celui asumat de El si enipostaziat in dumnezeirea Lui, adica cu referire la (insusirile acestuia de) creat, circumscris,muritor si celelalte afecte naturale si ireprosabile din pricina carora Domnul putea zice ca Tatal este mai mare decat El Insusi –, si zic ca acest cuvant trebuie inteles (ca fiind valabil) doar atunci cand, prin pura intelectie (sau operaţie mintala),trupul (lui Hristos) este cugetat separat de Dumnezeire, ca si cum n-ar fi unit cu ea, si care nu iau aici distincţia pur
intelectuala, asa cum a fost ea intrebuintata de Sfintii Parinti,adica (ca valabila doar) atunci cand e vorba de conditia Lui de rob si de nestiinta Lui (umana) – intrucat (Parintii) nu sufereau ca trupul egal si de-o-cinstire cu Dumnezeu al lui Hristos sa fie necinstit prin astfel de expresii – ci zic ca si proprietatile naturale care apartin in mod real trupului Domnului celui
enipostaziat in Dumnezeirea Sa si ramanand (pururea) nedespartit de ea, trebuie luate după unire ca valabile doar prin simpla intelectie mintala, ca unii ce dogmatizeaza despre cele nesubsistente si mincinoase acelasi lucru ca si despre cele subsistente şi adevarate, să fie anatema.

-Tuturor celor ce au luptat pentru Ortodoxie si au sustinut cu vitejie Biserica lui Hristos in cuvinte si discutii, scrieri si invataturi, cuvant si fapta, combatand si dezavuand impreuna perversele si cele cu multe infatisari erezii ale lui Varlaam si Akindynos si pe cei ce cugetau la fel cu acestia, si care au proclamat cu stralucire dogmele apostolice si patristice ale dreptei credinte fiind pentru acestea calomniati,defaimati si ocarati de oameni rau famati dimpreuna cu Sfintii teologi si purtatorii de Dumnezeu Parinti si Dascali ai nostri,vesnica fie memoria.

-Celor ce marturisesc Un Dumnezeu triipostatic atotputernic si necreat nu numai dupa fiinta si ipostasuri, ci si după energie, si zic ca dumnezeiasca energie iradiaza in mod nedespartit din dumnezeiasca fiinta, indicand prin „iradiaza” distinctia negraita, iar prin „in mod nedespartit” unirea lor mai
presus de fire, dupa cum a proclamat si Sfantul Sinod al VI-lea
Ecumenic, vesnica fie memoria.
- Celor ce marturisesc ca lumina ce a stralucit pe munte la Schimbarea la Fata a Domnului este lumina neapropiata, lumina infinita si revarsare neinteleasă a dumnezeiestii splendori, slava negraita, slava suprema a
dumnezeirii, slava primordiala si atemporala a Fiului,imparatie a lui Dumnezeu, frumusete adevarata si vrednica de iubire in jurul firii celei dumnezeiesti si fericite, slava naturala a lui Dumnezeu, si Dumnezeire a Tatalui si a Duhului stralucind in Fiul cel Unul Nascut, asa cum au grait
dumnezeiestii si de Dumnezeu Purtatorii Parintii nostri Atanasie şi Vasilie cel Mare, Grigorie Teologul, Ioan Hrisostom si Ioan Damaschin, drept pentru care slavesc aceasta preadumnezeiasca lumina ca necreata, vesnica fie
memoria.

Reluarea si finalul Synodikonului Icoanelor
Anatemele de la Niceea (787)

- Toti ereticii sa fie anatema.
- Cei ce iau zicerile dumnezeiestii Scripturi impotriva idolilor ca zise pentru cinstitele icoane ale lui Hristos Dumnezeul nostru si ale Sfintilor Lui, sa fie anatema.
- Cei ce sunt in comuniune cu buna stiinta cu cei ce ocarasc si necinstesc augustele icoane, sa fie anatema.
- Cei ce zic ca crestinii se apropie de icoane ca de niste zei sa fie anatema.
- Cei ce zic ca un altul, afara de Hristos Dumnezeul nostru, ne-a slobozit din ratacirea idolatra, sa fie anatema.
- Cei ce cuteaza sa zica ca (prin icoane) Biserica soborniceasc a acceptat idoli, ca unii ce rastoarna misterul (Intruparii) si astfel insasi credinta crestina, sa fie anatema.
-Daca cineva ia apararea unui adept al ereziei detractorilor crestinilor, fie el in viata, fie mort sa fie anatema.”

In cartea lui Agapit Popovici :”Ecumenismul incotro o noua viziune ortodoxa asupra ecumenismului sincretist” se gaseste :
1. SYNODIKONUL CARE SE CITESTE IN DUMINICA ORTODOXIEI complet ;
2. Hotararea Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane din data de 11 martie 1937 prin care condamna francmasoneria;
3. Mărturii ortodoxe privind erezia ecumenistă:

- Sfântul Efrem Sirul (+379) „Vai acelora care se intineaza cu blasfemiatorii eretici! Vai acelora care batjocoresc Dumnezeieştile Scripturi! Vai de cei cati murdaresc sfanta credinta cu eresuri sau incheie vreo intelegere cu ereticii!
Atunci, la a doua venire a Domnului, se va cere de la fiecare din noi marturisirea credintei si unirea Botezului. Si daca am pastrat credinta curata de orice eres si pecetea nestearsa si haina neintinata… Se cuvine ca toti cei ce se apropie de Dumnezeu si vor sa se invredniceasca vietii celei vesnice, sa pazeasca mai înainte de toate Credinta Ortodoxa neintinata.Dar nu trebuie sa fie tradata nepretuita comoara a credintei nici in schimbul dobandirii vreunei vrednicii, nici pentru
lingusirile ocarmuitorilor, nici pentru a evita frica de ei.
Sa fugi de purtarea familiara fata de schismatici si eretici! „

„Pe eretici, ca pe niste blasfemiatori si vrajmasi ai lui Dumnezeu, Scriptura nu i-a numit oameni, ci caini si lupi si porci si antihristi, dupa cum zice Domnul: Nu dati cele sfinte cainilor! (Matei 7:6). Şi Ioan zice ca multi antihristi s-au aratat (I Ioan 2:18). Pe acestia deci, nu se cuvine sa-i iubim, nici sa ne intretinem cu ei, nici sa ne rugam impreuna cu ei,nici sa mancam impreuna, nici sa-i primim in casa, nici sa-I salutam, ca sa nu ne facem partasi faptelor lor celor viclene.”

„Pacatul fara iertare e fapta care se indreapta impotriva Duhului Sfant si pacatele tuturor ereticilor, pentru ca au blasfemiat si blasfemiaza pe Duhul Sfant. Acestora nu li se va ierta pacatul nici in viata aceasta, nici in viata ce va sa fie,pentru ca s-au opus lui Dumnezeu Insusi, de la Care se da izbavirea.” Sfântul Efrem Sirul

Sfântul Ioan Gură de Aur (+ 407) „Daca cineva contraface macar o mica parte a chipului regelui pe moneda regala, in felul acesta o falsifica; la fel si în credinta cea
adevarata,(ORTODOXA) acel care va schimba chiar cat de putin in ea, o vatama pe toata. Caci daca, pe de o parte, dogma este rastalmacita, si inger de ar fi, sa nu-l credeti. Nimic nu foloseste viaţa virtuoasa, daca credinta nu este sanatoasa.”

„Daca episcopul sau clericul este viclean in chestiunile credintei, atunci fugi si leapada-te de el, nu numai ca de un om, ci chiar si înger din cer de-ar fi. Cel care doreste mantuire personala, cel care vrea sa fie un adevarat fiu al Bisericii Ortodoxe, acela cauta la corabia lui Noe scapare de potop. Cel care are teama de trasnetul strasnic al anatemei, care omoara sufletul si trupul, acela sa ia asupra-i dulcele jug al dogmelor
Bisericii lui Hristos, sa-si imblanzeasca indaratnicia cugetului sau, cu ajutorul legilor bisericesti si sa se supuna in toate maicii sale – Biserica… După mine, pacea nu este aceea care se tine pe saluturile si mesele comune fara rost, ci pacea intru Dumnezeu este cea care vine de la unirea duhovniceasca.Multi distrug astazi tocmai aceasta unire, cand, dintr-o ravna nechibzuita, neluand in seama hotararile noastre si dand mai
multa importanta celor iudaice, socotesc pe iudei drept invatatori care merita o incredere mai mare decat Parintii nostri.” Sfântul Ioan Gură de Aur





Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.06.2006, 21:21:31
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locaţie: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

E putin egoism aici nu crezi? tu esti ferm convins de ceea ce afirmi? eu cred ca Domnul nu-si limiteaza mantuirea la o singura confesiune, ar fi absurd nu crezi? fi putin mai linistit in cuvinte, e cam dur ceea ce spui tu! Domnul sa ne lumineze
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.06.2006, 10:54:37
cristir cristir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
E putin egoism aici nu crezi? tu esti ferm convins de ceea ce afirmi? eu cred ca Domnul nu-si limiteaza mantuirea la o singura confesiune, ar fi absurd nu crezi? fi putin mai linistit in cuvinte, e cam dur ceea ce spui tu! Domnul sa ne lumineze

Nu cred ca este vorba de egoism.Eu ,din pacate,am practicat yoga (la secta SATANICA M.I.S.A.) vreo 5 ani (dar m-am lasat de vreo 4).Si in acea perioada credeam si in reincarnare,credeam ca toti indiferent de religie se mantuie eram intr-o ratacire extraordinara.Si dupa ce m-am lasat si am inceput sa citesc din sfintii parinti mi-am dat seama ca NUMAI ORTODOXIA ESTE CALEA CEA ADEVARATA SI SIGURA DE MANTUIRE.
Eu am vrut sa arat prin citatele de mai sus ca ceea ce au hotarat sfintii parinti la cele 7 sinoade ecumenice este sfant,este adevarat si toti sfintii de 2000 de ani au urmat calea ortodoxa si nu au deviat de la credinta de loc,cum au facut catolicii,protestantii,neo-protestantii etc.in citatul de mai jos P Cleopa este categoric:” PROTESTANTII AU REFORMAT TOTAL DOGMELE BISERICII STABILITE DE SFINTII PARINTI SI AU RENUNTAT LA CELE SAPTE SFINTE TAINE. EI NU AU IERARHIE SI TAINE SI NU SE POT MANTUI”
Si celelalte confesiuni crestine neoprotestantii,calvinii,luteranii, pocaitii etc cred ca se afla in aceeasi situatie dupa cum zice P Cleopa „NU SE POT MANTUI”.De cei din religiile pagane ce sa mai zic poate se mantuiesc din mila lui Dumnezeu dar ei se afla pe o cale gresita si intr-o credinta falsa.
Poate parea o afirmatie dura asa cum dure sunt anatemele sfintilor parinti.
Eu nu am harul de la duhul sfant care sa-mi lumineze mintea si sufletul de aceea ma folosesc si tin cont de scrierile sfintilor parinti.
Diferentele dintre
Biserica Ortodoxa si cea Romano-Catolica
Ne vorbeste parintele Cleopa, vol.3, p.65, ed. Episcopiei Romanului, 1996
„Exista purgatoriu precum zic catolicii?

- Purgatoriu nu este. Catolicii zic ca intre Rai si iad ar fi un foc mare, unde merge sufletul cateva sute de ani si se curata acolo, apoi trece in Rai. Nu exista asa ceva. Noi avem Evanghelia Judecatii, pe care o au si ei, dar nu arata trei locuri, ci numai doua - Raiul si iadul. Mantuitorul, cand va sta pe scaunul slavei sale si va aduna toate popoarele de la zidirea lumii sa le judece, ii va impartii pe dansi, precum desparte pastorul oile de capre. {si va pune pe drepti de-a dreapta Sa si pe pacatosi de-a stanga Sa... si vor merge pacatosii in munca vesnica, iar dreptii in viata vesnica.
Deci nu putem zice ca sunt trei locuri, ci numai doua: munca vesnica sau viata vesnica.
Cei mai mari dusmani ai catolicilor sunt protestantii si calvinii. Ei s-au rupt de Biserica Catolica la anul 1517, prin Martin Luther, fiind urmat de Zwingli, Calvin si Hus.
-
- Care sunt punctele principale care ne despart de catolici?
-
- Invataturile principale care ne despart dogmatic si canonic de catolici sunt:
1. Intai este filioque("Filioque" înseamna "si de la Fiul"). Ei zic ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul. Aceasta greseala dogmatica este cea mai grea. Sfantul evanghelist Ioan spune ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si este trimis in lume prin fiul.
2. Al doilea este suprematia papala. Papa este considerat de ei capul suprem al Bisericii crestine, adica loctiitorul lui Hristos pe pamant! Mai mare decat toti patriarhii! Ceea ce n-a facut Biserica Universala. Mandrie draceasca. Papa se numeste urmasul Sfantului Petru!
3. Infaibilitatea papala. Ei zic ca Papa nu poate gresi ca om, in materie de credinta, cand predica el ceea ce iarasi este o dogma noua respinsa de Biserica Oortodoxa.
4. Al patrulea este purgatoriul. Ei zic ca intre Rai si iad ar fi un foc mare unde sta sufletul cateva sute de ani si se curata, apoi se duce in Rai. Nu scrie in Sfanta Scriptura asa ceva; nu-i prevazuta nicaieri aceasta invatatura.
5. Azimile. Ei nu slujesc cu paine dospita, ci cu azime, ca evreii.
6. Catolicii mai au o dogma noua: imaculata conceptie. Ei zic ca Maica Domnului ar fi nascuta de la Duhul Sfant. Nu-i adevarat. Este nascuta in chip firesc din dumnezeiestii Parinti, Ioachim si Ana, ca rod al rugaciunii.
7. Au substantialitatea. LA SFINTIREA SFINTELOR DARURI CATOLICII NU FAC RUGACIUNEA DE INVOCARE A SFANTULUI DUH, CUM FACEM NOI LA SFANTA EPICLEZA. EI ZIC CA DARURILE SE SFINTESC SINGURE, CAND SE ZICE: LUATI MANCATI... SI CELELALTE. NU AU RUGACIUNEA DE POGORARE A DUHULUI SFANT, PESTE DARURI.
8. Celibatul preotilor. Preotii catolici nu se casatoresc. sunt celibatari, impotriva Sinoadelor ecumenice care au hotarat ca preotii de mir sa aiba familie.
9. Ei au si indulgente papale. Alta ratacire. Papei, daca-i dai parale multe, poti sa faci oricate pacate te iarta, te dezleaga. Sfintii lor au prea multe fapte bune, n-au ce face cu ele, le da papei, iar el vinde aceste merite prisositoare spre iertarea pacatelor oamenilor care nu au destule fapte bune.
10. Si mai este un punct important: mirungerea. Catolicii nu miruiesc copii imediat dupa Botez, ci la sapte-opt ani si numai arhiereii ii miruiesc.
Noi avem liturghiile constantinopolitane ale Sfantului Vasile cel Mare, Grigore Dialogul si Sfantul Ioan Gura de Aur, iar catolicii au liturghia romana si cea ambroziana.
Iata acestea sunt punctele dogmatice si canonice principale care despart Biserica Ortodoxa de cea Romano-Catolica.
IAR NICI CU PROTESTANTII NU AVEM NIMIC COMUN. EI AU REFORMAT TOTAL DOGMELE BISERICII STABILITE DE SFINTII PARINTI SI AU RENUNTAT LA CELE SAPTE SFINTE TAINE. EI NU AU IERARHIE SI TAINE SI NU SE POT MANTUI. Din cele sapte taine mai au doar doua: Botezul si Euharistia (Sfanta Impartasanie- n.n.), pe care o fac cu paine nedospita ca si catolicii. Din protestanti s-au nascut toate sectele neoprotestante care ataca tarile ortodoxe astazi. „

Motto: "ECUMENISMUL ESTE EREZIA EREZIILOR!"
(Sf. Iustin Popovici)
"Au eretici sunt ramlenii(romano-catolicii) cu al lor Papa? Bine stiu ca vei zice ca sunt eretici; si de vreme ce sunt eretici, precum si cu adevarat sunt, atunci Sfanta noastra Biserica(Ortodoxa) ii afuriseste pe dansii. Si pe care Sfanta Biserica ii afuriseste, si eu impreuna cu Biserica, fiul ei fiind, ii afurisesc"
(Sf. Paisie de la Neamt-"Cuvinte si scrisori duhovnicesti",vol.2, Ed. Tipografia centrala,Chisinau 1999, p.49)

„Miscarea ecumenica este inteleasa de ortodocsi ca o cale de cautare a unitatii. In momentul in care ecumenismul este asimilat unei forme de unitate, atunci el este cea mai crunta ratacire de la adevar, cea mai mare erezie. Vom fi una atunci cand vom marturisi acelasi Adevar. Hristos Insusi Se roaga Tatalui Ceresc in acest sens: „Pentru ei Eu Ma sfintesc pe Mine Insumi, ca si ei sa fie sfintiti intru adevar” (Ioan 17, 19). Nu forme de unitate trebuie, de fapt, căutate, ci cai de a-L redescoperi pe Hristos cel adevarat. Nu unitatea trebuie cautata, ci Hristos.”
Pr. Constantin Coman, „Biblia in Biserica – eseuri pe teme biblice”, Ed. Bizantina, Bucuresti, 1997, pag. 64-70
SFÎNTUL MAXIM MĂRTURISITORUL (+662)
"A TAINUI CUVANTUL ADEVARULUI INSEAMNA A TE LEPADA DE EL. BINE ESTE SA TRAIM IN PACE CU TOTI, DAR NUMAI CU ACEIA CARE CUGETA ACELEASI DESPRE BUNA CREDINTĂ ORTODOXA. SI ESTE MAI BINE SA NE RAZBOIM, ATUNCI CAND PACEA LUCREAZA CONGLASUIREA CATRE RAU". (VIETILE SFINTILOR DIN GREACA, 21 IANUARIE)

Sfîntul Teodor Studitul (+826)
"Atunci cand Credinta e primejduita, porunca Domnului este de a nu pastra tacere. Daca e vorba de Credinta, nimeni nu are dreptul sa zica: "Dar cine sunt eu? Preot, oare? N-am nimic de-a face cu acestea. Sau un carmuitor? Nici acesta nu doreste sa aiba vreun amestec. Sau un sarac care de-abia isi castiga existenta? ... Nu am nici cadere, nici vreun interes in chestiunea asta. Daca voi veti tacea si veti ramane nepasatori, atunci pietrele vor striga, iar tu ramai tacut si dezinteresat?"
"Sinodul nu este aceasta: sa se intruneasca simplu ierarhi si preoti, chiar daca ar fi multi; ci sa se intruneasca in numele Domnului, spre pace si spre pazirea canoanelor... si nici unuia dintre ierarhi nu i s-a dat stapanirea de a incalca canoanele, fara numai sa le aplice si sa se alature celor predanisite, si sa urmeze pe Sfintii Parinti cei dinaintea noastra... Sf. Ioan Gura de Aur a spus deschis ca dusmani ai lui Hristos sunt nu numai ereticii, ci si cei aflati in comuniune cu ei."
"Avem porunca de la insusi Apostolul Pavel ca, atunci cand cineva invata ori ne sileste sa facem orice alt lucru decat am primit si decat este scris de canoanele Sinoadelor ecumenice si locale, acela urmeaza a fi osandit, ca nefacand parte din clerul sfintit. Nici un sfant nu a incalcat legea lui Dumnezeu; dar nici nu s-ar fi putut numi sfant, daca ar fi calcat-o."
"Si chiar daca am fi pacatosi in multe, totusi suntem ortodocsi si madulare ale Bisericii Universale, indepartandu-ne de orice erezie si urmînd oricarui Sinod recunoscut ca ecumenic sau local. Si nu numai acestora, ci si hotararilor pe care le-au luat si le-au propovaduit Sinoadele. Nici nu este ortodox desavarsit, ci pe jumatate, cel care crede ca are dreapta credinta, dar nu se alatura dumnezeiestilor Canoane." (Migne, PG Epistola II.81)

Sfintul Cuvios Teodosie de la Pecerska (+1073)
"Pazeste-te, fiule, de cei cu credinta stramba si de toate discutiile lor, caci si pamantul nostru s-a umplut de ei! NUMAI CEL CE TRAIESTE IN CREDINTA ORTODOXA ISI VA MANTUI SUFLETUL. Fiindca nu exista o alta credinta mai buna, decat curata si sfanta noastra Credinta Ortodoxa ... De asemenea, fiule, NU SE CADE SA LAUZI O CREDINTA STRAINA. CINE LAUDA O CREDINTA STRAINA FACE LA FEL CA SI CEL CARE-SI HULESTE PROPRIA CREDINTA. CINE LAUDA CREDINTA SA SI PE CEA STRĂINA E UN FATARNIC SI APROPIAT DE EREZIE ... DACA CINEVA ITI SPUNE: "CREDINTA NOASTRA SI A VOASTRA ESTE DE LA DUMNEZEU", ATUNCI, FIULE, RASPUNDE-I ASA: "FATARNICULE! CUM POT FI AMANDOUA DE LA DUMNEZEU? NU STII CE SPUNE SCRIPTURA: ESTE UN SINGUR DOMN, O SINGURA CREDINTA, UN SINGUR BOTEZ. (EFESENI 4,5)
Asadar, fiule, fereste-te de acestia si intotdeauna apara-ti credinta ta! Nu te infrati cu ei, ci fugi de ei si intareste-te in credinta ta prin fapte bune! ... Fiule, chiar daca va trebui sa mori pentru credinta ta sfanta, du-te cu indrazneala la moarte! Asa au murit si sfintii pentru Credinta, iar acum vietuiesc intru Hristos."(Patericul pesterilor de la Kiev, 1806)


Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.06.2006, 14:46:53
vali vali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
E putin egoism aici nu crezi? tu esti ferm convins de ceea ce afirmi? eu cred ca Domnul nu-si limiteaza mantuirea la o singura confesiune, ar fi absurd nu crezi? fi putin mai linistit in cuvinte, e cam dur ceea ce spui tu! Domnul sa ne lumineze
Sa presupunem ca exista N religii diferite, fiecare avand Pn propozitii de credinta. Daca oricare dintre aceste credinte nu le accepta pe celelalte N-1 inseamna ca nu accepta un anumit numar NAn de propozitii de credinta de la fiecare din cele N-1 credinte. Sa presupunem ca exista un credincios apartinand religiei A si ca este alt credincios B de alta religie.Daca amandoi se mantuiesc atunci inseamna ca Dumnezeu ca Dumnezeu nu tine cont de cele NAa+NAb(Neacceptate religia A+neacceptate religia B). Asta inseamna ca Dumnezeu tine seama doar de intersectia multimilor de propozitii de credinta. Luati toate religiile lumii (care sunt acceptate de egumenism) si faceti intersectia si rezulta poate ca nici divinitatea nu exista daca se tine cont si de buddism, hinduism, sintoism etc. Mai poate duce pe cineva la cunoastere aceasta intersectie de multimi de propozitii de credinta. Este absurd! Este mai buna diferenta aleasa de liberul arbitru al omului, decat pierderea oricarei sanse de mantuire, daca se accepta doar ceea ce este comun.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.06.2006, 22:40:07
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locaţie: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

si eu am citit din Sfintii Parinti si din parintele Cleopa, stiu si dogma catolica si cateva protestante si neo-protestante , si eu le vad gresite dar le privesc subiectiv, din punct de vedere ortodox asfel si ei privind din punctul lor de vedere ar putea zice ca noi santem eretici nu? eu cred in scrierile sf Parinti si le vad ziditoare de suflet, da nu le pot pune mai presus de cuvantul care spune ca "Dumnezeu este dragoste" si cine le-a dat dreptul noua sa ne autoproclamam singura credinta adevarata? dupa cate stiu ar trebui sa fim caracterizati de duhul smereniei nu de duhul mandriei" Doamne iti multumesc ca sunt Ortodox si ma pot mantuii, nu ca altii" suna deja ca rugaciunea fariseului si nu stiu de cand Dumnezeu isi face lucrarea doar in Estul Europri si in o mica parte din Asia? si eu tin mult la invatatura ortodoxa o respect si incerc sa o urmez, dar nu ma bat cu pumnul in piept strigand ca eu am legea cea buna cand poate eu sant departe de Dumnezeu, nu uitati ca si evreii aveau legea lui Moise data chiar din mainile lui Dumnezeu si se faleau ca sunt popor ales pt ca au legea lui Moise si totusi erau departe de Dumnezeu pt ca nu faceau voia Lui e bine ca in ceea ce ce facem sa vedem daca se afla voia lui Dumnezeu si daca prin ceea ce spunem aducem zidire sau nu ,cand ne apropiem de Trupul lui Hristos trebuie sa fim siguri ca facem voia lui. nu uitati ca simpla apartenenta la ortodoxie nu ne mantuieste avem nevoie de roade vrednice de pocainta Domnul sa ne lumineze sa putem traii in duhul dragostei si smereniei Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.07.2006, 17:29:00
vali vali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
si eu am citit din Sfintii Parinti si din parintele Cleopa, stiu si dogma catolica si cateva protestante si neo-protestante , si eu le vad gresite dar le privesc subiectiv, din punct de vedere ortodox asfel si ei privind din punctul lor de vedere ar putea zice ca noi santem eretici nu? eu cred in scrierile sf Parinti si le vad ziditoare de suflet, da nu le pot pune mai presus de cuvantul care spune ca "Dumnezeu este dragoste" si cine le-a dat dreptul noua sa ne autoproclamam singura credinta adevarata? dupa cate stiu ar trebui sa fim caracterizati de duhul smereniei nu de duhul mandriei" Doamne iti multumesc ca sunt Ortodox si ma pot mantuii, nu ca altii" suna deja ca rugaciunea fariseului si nu stiu de cand Dumnezeu isi face lucrarea doar in Estul Europri si in o mica parte din Asia? si eu tin mult la invatatura ortodoxa o respect si incerc sa o urmez, dar nu ma bat cu pumnul in piept strigand ca eu am legea cea buna cand poate eu sant departe de Dumnezeu, nu uitati ca si evreii aveau legea lui Moise data chiar din mainile lui Dumnezeu si se faleau ca sunt popor ales pt ca au legea lui Moise si totusi erau departe de Dumnezeu pt ca nu faceau voia Lui e bine ca in ceea ce ce facem sa vedem daca se afla voia lui Dumnezeu si daca prin ceea ce spunem aducem zidire sau nu ,cand ne apropiem de Trupul lui Hristos trebuie sa fim siguri ca facem voia lui. nu uitati ca simpla apartenenta la ortodoxie nu ne mantuieste avem nevoie de roade vrednice de pocainta Domnul sa ne lumineze sa putem traii in duhul dragostei si smereniei Doamne ajuta!
De acord cu faptul ca orice credincios priveste subiectiv celelalte confesiuni. Dar daca exista un singur adevar clar si fara interpretari, inseamna ca numai o credinta poate sa fie in conformitate cu acest adevar, daca exista o astfel de credinta. Este posibil sa existe doua credinte adevarate si ele sa nu se accepte una pe cealalta? Da, Dumnezeu cere rodul credintei dar cere si credinta... Cum zice un Sfant Parinte, anume ca un om se poate mantui numai daca are credinta, fapte bune si smerenie. Si eu ma vad lipsit de fiecare din acestea.Nu avem de ce sa ne falim ca suntem ortodocsi.Dar daca noi credem in ortodoxie si eu zic ca avem de ce, trebuie sa o si aparam. Sfantul Apostol Pavel zice ca pe eretic sa-l primesti de 2-3 ori apoi sa te departezi. Si ce dragoste avea Sfantul Apostol Pavel. Iar Sfantul Apostol Ioan zice in epistola sa cine este antihristul:cine nu marturiseste ca Fiul lui Dumnezeu nu a venit in trup. Adica dragoste, dragoste dar nu si dragoste fata de credinta gresita a celuilalt.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.07.2006, 20:33:56
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locaţie: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

de ce esti atat de sigur ca doar ortodoxia e credinta cea dreapta? oare numai ortodocsi stiu trai dupa voia lui Dumnezeu? ma indoiesc, de ce acuzi mereu celelalte confesiuni ca fiind eretice, sau te-a pus oare Domnul judecator peste religii? spui ca trebuie sa ne aparam credinta, dar cum? acuzandu-i pe altii ca sunt eretici? asa nu-i vae invata niciodata dreapta credinta si nu le vei putea descoperii ortodoxia, ba mai mult te vor privi ca pe un fariseu si fatarnic, nu mai bine le-ai arata trairea in dreapta credinta si dragostea in dreapta credinta? nu cred ca Dumnezeu va trimite pe un credincios in iad pt simplul motiv ca nu a fost ortodox, nu e logic, poate altii sunt mai ortodocsi de cat noi ortodocsii, inainte de a ne bate cu pumnu in piept ca avem dreapta credinta ar trebui sa ne uitam la trairea noastre in dreapta credinta la dragostea noastra si la cat de aproiati santem de Dumnezeu? Domnul sa ne ajute!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.07.2006, 13:27:53
vali vali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
de ce esti atat de sigur ca doar ortodoxia e credinta cea dreapta? oare numai ortodocsi stiu trai dupa voia lui Dumnezeu? ma indoiesc, de ce acuzi mereu celelalte confesiuni ca fiind eretice, sau te-a pus oare Domnul judecator peste religii? spui ca trebuie sa ne aparam credinta, dar cum? acuzandu-i pe altii ca sunt eretici? asa nu-i vae invata niciodata dreapta credinta si nu le vei putea descoperii ortodoxia, ba mai mult te vor privi ca pe un fariseu si fatarnic, nu mai bine le-ai arata trairea in dreapta credinta si dragostea in dreapta credinta? nu cred ca Dumnezeu va trimite pe un credincios in iad pt simplul motiv ca nu a fost ortodox, nu e logic, poate altii sunt mai ortodocsi de cat noi ortodocsii, inainte de a ne bate cu pumnu in piept ca avem dreapta credinta ar trebui sa ne uitam la trairea noastre in dreapta credinta la dragostea noastra si la cat de aproiati santem de Dumnezeu? Domnul sa ne ajute!
Da, dragoste fata de oameni, iertare fata de dusmani, prietenie stransa si ajutatoare cu cei apropiati, inima de fiu bun fata de parinti s.a.m.d. insa Dumnezeu ne zice sa nu avem dragoste fata de ideile gresite ale celorlalti, mai ales cele din cadrul unor credinte religioase. Eu pot sa ajut un adventist si ar fi bine sa o fac, dar nu sa am dragoste sa-i ascult si ideile religiose. De unde stiu ca ortodoxia e cea mai buna? Este cea mai veche si daca citesti canoanele Sfintilor Parinti ele ar putea fi respectate oficial in biserica fara sa iesi in afara conceptiilor ei actuale. Ortodoxia este veche de 2000 de ani si in mare parte se propovaduieste tot ce s-a scris de Sfintii Parinti. Nu vorbesc decat de ceea ce se predica. Caci ce se respecta, este alta treaba...Dar eu, ca si credincios, sunt indemnat sa respect ortodoxia de pe vremea Sfintilor Apostoli. Catolicii sunt moderni si au adaugat destule si in crez si in canoane. Daca Sfintii Parinti stiau ca este precum zic catolicii, de ce nu le-au scris la anii 200-400. Sfintii ortodocsi nu prea sunt fabricati in banda cum sunt cei catolicii, iar un papa nu cred ca poate fi considerat un model si un sfant daca si-a pus, cand a fost in India, semnul lui Shiva pe frunte. Ori esti cu Hristos,ori esti impotriva lui. Asta scrie in Evanghelie. Dumnezeu sa te ajute si daca ai fapte bune sa ma ajute si pe mine sa le fac. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.07.2006, 18:37:43
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locaţie: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

si ortodoxia are anumite practici care n-au nici o legatura cu Dumnezeu si nici un folos la mantuire, totusi si eu sant ortodox si vreau sa raman asa si sa incerc sa traiesc credinta dupa randuiala ortodoxa, dar unele practici nu le pot accepta pt ca stiu sigur ca nu au legatura cu credinta si au fost introduse ulterior in credinta de aceea nu pot spune in gura mare ca am credinta cea dreapta poate voi putea spune cand se va debarasa de unele ritualuri care nu au ce cauta in credinta si pe care din pacate in loc sa se disperseze de ele, le conserva asfel a devenit Biserica Ortodoxa o biserica a traditiilor locale si a ritualurilor inutile care umbresc credinta. multi preoti se limiteaza sa savarseasca Sf Liturghie si gata iar cuvantul Domnului daca vrem sa-l auzim trebuie sa mergem la manastiri sau la Oastea Domnului sau din pacate uni ajung chiar la protestanti pt ca in Biserica Ortodoxa preotul le-a spus ca au dreapta credinta da nu i-a indemnat niciodata la pocainta in adevaratul sens al cuvantului, din pacate asta e o caracteristica a majoritatii preotilor, nu e de mirare ca si cei care fregventeaza Biserica nu stiu prea multe despre Domnul si Despre mantuire asta pt ca si Ierarhii au lucruri mai importante de facut decat vestirea lui Hristos, cum ar fi infintarea de mitoropolii si canonizarea unor asazisi sfinti, am cam luat-o pe urma catolicilor cu canonizarea; cat de normal vi se pare ca Voievodul Stefan cel Mare e sfant? v-ati putea ruga la un asemenea sfant? nu e sigur ca el l-a cunoscut pe Dumnezeu si noi il consideram sfant, cum ramane cu adevaratii traitori si ostenitori care nu au fost canonizati? Biserica Ortodoxa are nevoie de noi conducatori care sa indemne poporul la pocainta nu care sa-si urmareasca propiile interese, altfel ortodoxia va fi pt putini calea mantuirii preferand sa mearga acolo unde vor auzi cuvantul Domnului, Domnul Dumnezeu sa ne ajute sa facem voia lui in smerenie
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.07.2006, 23:11:43
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
si ortodoxia are anumite practici care n-au nici o legatura cu Dumnezeu si nici un folos la mantuire, totusi si eu sant ortodox si vreau sa raman asa si sa incerc sa traiesc credinta dupa randuiala ortodoxa, dar unele practici nu le pot accepta pt ca stiu sigur ca nu au legatura cu credinta si au fost introduse ulterior in credinta de aceea nu pot spune in gura mare ca am credinta cea dreapta poate voi putea spune cand se va debarasa de unele ritualuri care nu au ce cauta in credinta si pe care din pacate in loc sa se disperseze de ele, le conserva asfel a devenit Biserica Ortodoxa o biserica a traditiilor locale si a ritualurilor inutile care umbresc credinta. multi preoti se limiteaza sa savarseasca Sf Liturghie si gata iar cuvantul Domnului daca vrem sa-l auzim trebuie sa mergem la manastiri sau la Oastea Domnului sau din pacate uni ajung chiar la protestanti pt ca in Biserica Ortodoxa preotul le-a spus ca au dreapta credinta da nu i-a indemnat niciodata la pocainta in adevaratul sens al cuvantului, din pacate asta e o caracteristica a majoritatii preotilor, nu e de mirare ca si cei care fregventeaza Biserica nu stiu prea multe despre Domnul si Despre mantuire asta pt ca si Ierarhii au lucruri mai importante de facut decat vestirea lui Hristos, cum ar fi infintarea de mitoropolii si canonizarea unor asazisi sfinti, am cam luat-o pe urma catolicilor cu canonizarea; cat de normal vi se pare ca Voievodul Stefan cel Mare e sfant? v-ati putea ruga la un asemenea sfant? nu e sigur ca el l-a cunoscut pe Dumnezeu si noi il consideram sfant, cum ramane cu adevaratii traitori si ostenitori care nu au fost canonizati? Biserica Ortodoxa are nevoie de noi conducatori care sa indemne poporul la pocainta nu care sa-si urmareasca propiile interese, altfel ortodoxia va fi pt putini calea mantuirii preferand sa mearga acolo unde vor auzi cuvantul Domnului, Domnul Dumnezeu sa ne ajute sa facem voia lui in smerenie
Ortodoxia este dreapta credinta, pe care noi am mostenit-o exact asa cum ne-au lasat-o parintii nostri. A spune in al 21-lea secol de credinta crestina ca anumite practici ale Bisericii nu au legatura cu Dumnezeu este o batjocura adusa celor care s-au jertfit pentru apararea Ortodoxiei.
Te consideri mai inteligent decat Parintii Bisericii care au stabilit ca unele traditii sunt ingaduite si bineplacute in fata lui Dumnezeu si te intreb, care ar fi acelea?
Dreptcredinciosul Voievod Stefan cel Mare si Sfant să se roage lui Dumnezeu pentru tine! Tu vezi un simplu conducator roman medieval, noi vedem pe "Stefan, Stefan, Domnul Sfant, / Ce nici in ceruri seaman n-are / Cum n-are seaman pe pamant" - Mihai Eminescu. Sa-ti amintesc ca a fost numit sfant inca din impul vietii?
Cum indraznesti sa acuzi Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane de proasta alegere in canonizarea unor sfinti ai neamului romanesc? De ce te consideri mai intelept decat ierarhii Bisericii?
"multi preoti se limiteaza sa savarseasca Sf Liturghie si gata iar cuvantul Domnului daca vrem sa-l auzim trebuie sa mergem la manastiri sau la Oastea Domnului sau din pacate uni ajung chiar la protestanti" - paremi-se ca nu prea iti place sa mergi duminica la Biserica. Afla ca prin Sfanta Liturghie preotii vestesc cuvantul lui Dumnezeu. Psalmii care se canta la Utrenie, Ecteniile, Doxologia, Antifoanele, Fericirile, Apostolul, citirea Evangheliei, Cantarea Heruvimica, Simbolul Credintei, Epicleza, Axionul, Rugaciunea Imparateasca si chiar predica de la sfarsitul slujbei, toate ne fac cunoscuta voia lui Dumnezeu. Daca ai fi mai atent la textul liturgic, n-ai mai aduce astfel de acuzatii nefondate asupra slujitorilor lui Dumnezeu.
Astazi, slava Domnului, avem acces la informatie mai mult ca oricand. Multe scrieri patristice vad lumina tiparului, multe articole apar pe internet, multe eparhii au propriile posturi de radio si publicatii periodice, astfel incat cine doreste o aprofundare intr-ale Ortodoxiei si ale Bisericii o poate obtine foarte usor. Asa ca, mai bine ai cerceta de ce Stefan cel Mare a ajuns sfant sau de ce sunt ingaduite anumite practici in Biserica Ortodoxa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodoxia si ecumenismul Eugen7 Dogmatica 234 02.02.2017 23:49:09
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Ortodoxia şi ecumenismul monoteist doctor_faustus Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.10.2010 22:48:14
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17