Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.07.2009, 13:03:36
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Buletine electronice in Germania

Anuntul a venit "colateral" si nu a mai fost repetat: "Din noiembrie 2010 in Germania vor fi introduse buletinele electronice." Ele vor avea f. multe avantaje scutind tot felul de drumuri putind fi citite acasa de un scaner si in acest fel efectuindu-se tranzactiile care necesita buletinul. Se lucreaza deja la legarea cu contul bancar lucru care va face posibila cumpararea pe baza buletinului.....
Nimeni din jurul meu nu a reactionat la acest anunt asa ca din 2010 vom avea cu totii astfel de buletin. Si daca au nemtii ma indoiesc ca restul EU nu vor avea in f. scurt timp!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.07.2009, 13:07:03
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Anuntul a venit "colateral" si nu a mai fost repetat: "Din noiembrie 2010 in Germania vor fi introduse buletinele electronice." Ele vor avea f. multe avantaje scutind tot felul de drumuri putind fi citite acasa de un scaner si in acest fel efectuindu-se tranzactiile care necesita buletinul. Se lucreaza deja la legarea cu contul bancar lucru care va face posibila cumpararea pe baza buletinului.....
Nimeni din jurul meu nu a reactionat la acest anunt asa ca din 2010 vom avea cu totii astfel de buletin. Si daca au nemtii ma indoiesc ca restul EU nu vor avea in f. scurt timp!
In Belgia exista deja.
Nu vad care e problema.
Orice inventie se poate folosi atat spre rau cat si spre bine. La fel si asta.
Oricum, datele din buletionele noastre sunt in calculatoarele statului.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.07.2009, 14:46:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

...si in Romania buletinul in[COLOR=Red]chip[/COLOR]uit va deveni obligatoriu din 1 ianuarie 2011 din cate am inteles de la discipolul lui Iustin Parvu la o conferinta...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.07.2009, 16:57:36
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai eu nu-s detinut si nici terorist nu sint ,Fani!
Eu am stat in gloante crezind in libertate.
Cam cit crezi ca dureaza pina buletinul asta se pierde mult prea des si trebuie facut ceva?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.07.2009, 17:15:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Pai eu nu-s detinut si nici terorist nu sint ,Fani!
Eu am stat in gloante crezind in libertate.
Cam cit crezi ca dureaza pina buletinul asta se pierde mult prea des si trebuie facut ceva?
Pina acum nu s-a pierdut prea frecvent si dintr-o data o sa incepem sa-l pierdem?

Poate in sfirsit hotii de buzunare vor deveni angajati la statul UE cu misiuni precise :))


In Romania Libertatea se ia cu japca, nu astepti sa ti-o ofere cineva pe platou asa cum au facut-o multi cind au intrat cu revolvere in CC.
Marius, macar un certificat de revolutionar ai primit?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.07.2009, 17:30:11
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai pot paria ca dupa ce o sa avem toti astfel de buletin o sa incepem sa-l pierdem mult prea des, o sa ne trezim ca scoatem fara sa o facem bani de pe contul nostru, isi cumpara excursii prin lume drept urmare trebuie ca buletinul sa fie la purtator anatomic!

Andrei nu am nevoie de certificate de felul asta(imi pare rau ca am spus-o, n-a fost ca lauda ci ca sa subliniez ca pentru libertate oamenii uita de instinctul de conservare)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.07.2009, 18:35:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

si eu cred ca in curand vor incepe si astea sa se piarda f des sau sa fie frudate. atunci se va adopta o solutie mult mai simpla...si mai SIGURA
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2009, 20:22:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Lumea va prefera sa-l aibe sub forma de document, deoarece daca esti jefuit preferi sa ti se fure o bucata de carton decit sa ti se taie o mina pentru a fi scanatan de hoti prin cititoare
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.07.2009, 20:52:47
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Lumea prefera sa-si tatueze corpul (ca asa-i moda) desi doare si costa o gramada in loc sa si-l picteze daca tot nu le mai place cum arata! Si ca sa-ti fure buletinul ti se ia de obicei si viata asa ca mai bine o mina!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.07.2009, 21:42:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Lumea prefera sa-si tatueze corpul (ca asa-i moda) desi doare si costa o gramada in loc sa si-l picteze daca tot nu le mai place cum arata! Si ca sa-ti fure buletinul ti se ia de obicei si viata asa ca mai bine o mina!
Mie mi s-a furat portofelul cu buletinul in el de 4 sau 5 ori pana acum, si , desi sunt cam cu capul in nori de felul meu, nu am observat sa fi fost si omorata pentru asta vreuna din dati.
:-)

Spaima asta ca o sa ne implanteze cipul pe noi este fireasca si de aia cred ca nici nu o sa se faca asa ceva. Pana acum nu am auzit decat comentarii negative din toate colulturile ideologice.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Preoti pentru Germania Ion Pop Sectiune dedicata profesorilor de religie 55 17.06.2013 11:38:52
Xcellcenter, Germania LapetiteMoc Stiri, actualitati, anunturi 13 24.04.2011 21:39:34
noile buletine cu nr 666 varia Generalitati 34 24.01.2011 13:59:46
Buletine biometrice? colaps Generalitati 81 05.10.2010 11:08:49