Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.04.2010, 13:44:37
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit Sfantul Calinic de la Cernica

Maine este ziua Sfantului Calinic de la Cernica ( 11 aprilie). Este un sfant drag mie pt. ca in copilarie am locuit in apropiere de manastire si mergeam din cand in cand la slujbe. Imi amintesc si de lumea care statea la coada la chilia parintelui Argatu.
Daca aveti de povestit ceva de folos legat de sfantul Calinic puteti posta aici.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.04.2010, 16:10:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Maine este ziua Sfantului Calinic de la Cernica ( 11 aprilie). Este un sfant drag mie pt. ca in copilarie am locuit in apropiere de manastire si mergeam din cand in cand la slujbe. Imi amintesc si de lumea care statea la coada la chilia parintelui Argatu.
Daca aveti de povestit ceva de folos legat de sfantul Calinic puteti posta aici.
Și soțul meu sete din zonă.La puțin timp după ce m-am căsătorit împreună cu soacra mea care uneori când îi permitea părintele Argatu făcea curățenie pe la chilia dumnealui, am mers la părintele.
Soacra mea a cumpărat niște maieuri,tricouri ,prosoape pe care "le-a citit"vrednicul de pomenire părintele Argatu și le-a stropit cu aghiasmă.Le păstrez și astăzi printere lucrurile din dulap.
Nu știu dacă este doar o întâmplare dar deși în viața de familie au fost muuuulte încercări și căderi totuși am rămas împrună cu soțul meu care acum merge la biserică,se spovedește și se împărtășește.

S-au dus în lumea drepților și soacra mea și părintele Argastu ,Dumnezeu să-i așeze cu drepții dar eu merg oridecâte ori am ocazia și mă rog la racla cu moaștele Sfântuluzi Calinic,îi citesc acatistul și primesc mereu multă mângâiere.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunile SF Calinic de la Cernica steliana-steli Spiritualitatea ortodoxa 0 23.12.2011 12:35:36
Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantului Farmutie Daniela Nicoleta Intrebari utilizatori 0 11.04.2011 14:04:37
Sfantul Calinic patinina34 Mari Duhovnici si predicile lor 24 27.04.2009 04:38:09
Centrul Social Cultural "SFANTUL IERARH CALINIC" fratica Umanitare 0 11.06.2008 00:38:10
Vedenia Cuviosului Calinic de la Cernica dan_ion Mari Duhovnici si predicile lor 0 01.05.2008 19:26:04