Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2010, 06:46:39
naomy naomy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit casatoria cu o persoana de o alta religie

Sunt intr-o mare dilema. Eu sunt inpreuna cu iubitul meu de peste un an si jumatate, lucrurile intr-e noi merg foarte bine, inca cum la superlativul absolut. E persoana cu care intradevar mi-asi petrece tot restul vietii. Unica problema e ca el este de religie romano-catolica. Am discutat cu el si problema asta, el nu vrea sa treaca la ortodoxism , iar eu sa-mi schimb religia nici nu se pune in discutie.
Am fost la preot sa vorbesc despre aceasta, el mi-a zis ca o eventuala casatorie intr-e noi nu ar fi nici o problema, ca se fac multe casatorii mixte, fiecare pastrandu-si religia.
Pe de alta parte, citind cartile parintelui Cleopa , unde vorbeste si despre casatoria cu o persoana ce o alta religie, el zice ca femeia trebuie sa treaca la credinta barbatului, de e o alta religie sufletul respectiv este pierdut.
Am fost si al manastire la Ciolanu in jud bz, sa-mi dea un sfat bun, si am primit c-am acelasi raspuns ca in oras, ca o casatorie mixta nu e nici o prolb.
Va rog sa ma crede-ti ca nu stiu ce sa fac.......................
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.05.2010, 08:36:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu este vorba de un impediment de netrecut. Dealtfel, deși nu este cu totul greșit să spunem că ortodoxismul și catolicismul sunt religii diferite, de obicei se folosește termenul de confesiuni diferite, ceea ce arată că ecartul dintre ele este incomparabil mai mic decât, să spunem, între una dintre ele și budism.

Pe de altă parte, trebuie să cădeți de acord asupra câtorva lucruri înainte de căsătorie:
-în ce confesiune va avea loc căsătoria mixtă ? Dacă va avea loc în BC, luați-vă suficient timp la dispoziție, fiind necesară dispensă arhierească și pregătire prenupțială.
-în ce confesiune vor fi botezați și crescuți eventualii copii care vor apărea ?
-după ce calendar se va ritma viața de credință ? Calendarul răsăritean diferă de cel apusean și puteți ajunge în situația în care la dv să fie zi de cartofi fierți, iar la el zi de stufat de miel.

Toate acestea trebuie discutate înainte, ca să nu fie motiv de discordie după aceea. Ca regulă generală, trebuie să nu vă împiedicați unul pe altul în exercițiul credinței, ci, dacă s-ar putea chiar să vă ajutați, cu atât mai bine !

În Cristos, Domnul
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.05.2010, 09:39:13
VasilePr's Avatar
VasilePr VasilePr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Neamț.
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

HRISTOS A ÎNVIAT! Dragii mei, dar oare noi comparăm credința noastră (ortodoxă) cu o meserie, ca și cum am zice că, uite eu sunt strungar, tu frezor, deci tot cam același lucru este, deci...! Cum putem noi să zicem că e cam la fel ortodoxia cu catolicismul și că, gata, putem face căsătorii mixte, că doar, nu mai contează de acum...! Păi dacă făceau așa Sf. Mucenici toți, adică se închinau și la idoli, apoi mai mergeau și pe la Biserica ortodoxă..., apăi, ce mai era de noi....?! Dar oare, Domnul Hristos a întemeiat DOUĂ Biserici?! Deci nici nu se discută a fi posibilă o căsătorie mixtă! Pt. că, dacă punem mai presus sentimentele noastre, a unuia față de celălalt, și lăsăm la o parte dragostea față de Hristos și față de Sf. Lui Porunci, atunci ne pierdem cu totul! De aceea se nasc după aceea copii cu malformații, bolnavi, de aceea apar apoi fel de fel de boli și necazuri în familie, fiindcă DE LA ÎNCEPUT nu se ia seamă de învățătura DREAPTĂ și nu se pun bazele unei căsnicii întemeiate pe învățătura ortodoxă (în cazul nostru!).
__________________
un păcătos
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2010, 10:31:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Naomy, asa cum spune si Mihnea Dragomir din perspectiva catolica, nu este vorba de religii diferite ci de diverse confesiuni crestine.
Casatoria se poate face la biserica.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.05.2010, 12:42:25
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Dragii mei,

Va rog mult pe cei care aveti mai multe cunostinte in domeniul teologiei si sunteti mai la curent cu cele ce se intampla sa precizati si pentru cei care deschid mereu astfel de subiecte care este momentul in care s-a luat decizia de a nu se mai accepta in BOR casatoriile mixte decat cu trecerea la ortodoxie a viitorului sot/sotie de alta confesiune (chiar si catolica).

Biserica Catolica cununa ortodocsi cu catolici dar in Biserica Ortodoxa nu va fi prea usor sa gasesti un preot care sa oficieze cununia daca viitorul tau sot nu trece la dreapta credinta.

Preotii despre care se afla ca au facut astfel de slujbe de cununie (mixte) risca sa fie caterisiti.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.05.2010, 12:44:34
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Naomy, asa cum spune si Mihnea Dragomir din perspectiva catolica, nu este vorba de religii diferite ci de diverse confesiuni crestine.
Casatoria se poate face la biserica.
sa-mi fie cu iertare dar nu mai afirmati ceea ce nu stiti.
nici un preot ortodox nu mai accepta sa oficieze cununii mixte incepand de anul trecut. decat daca trece peste cele hotarate de patriarhie.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.05.2010, 12:46:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Maria, nu stiam asta. Trist lucru. Si eu as vrea sa stiu cand si de ce s-a luat aceasta hotarare tocmai acum cand tinerii calatoresc din ce in ce mai mult si intra in contact cu tineri de alte confesiuni - este deci inevniabil sa fie mai multe cereri de casatorii mixte.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.05.2010, 12:47:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
sa-mi fie cu iertare dar nu mai afirmati ceea ce nu stiti.
nici un preot ortodox nu mai accepta sa oficieze cununii mixte incepand de anul trecut. decat daca trece peste cele hotarate de patriarhie.
Cum ziceam, nu stiam. Poti sa imi dai sursa? Adica un document poublicat undeva care sa ceara preotilor asta.
In Vestul Europei romanii ortodocsi care tin de BOR fac cununii mixte, nu am auzit sa se fi schimbat ceva. Poate nu sunt eu informata. Orcium multi din ceilalti ortodocsi fac.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.05.2010, 12:56:08
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Question Si din partea mea

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Poti sa imi dai sursa? Adica un document publicat undeva care sa ceara preotilor asta.In Vestul Europei romanii ortodocsi care tin de BOR fac cununii mixte, nu am auzit sa se fi schimbat ceva.
aceiasi intrebare.Este o decizie scrisa,o circulara sau un ordin verbal?Care a fost motivatia?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.05.2010, 12:58:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Casatoria face ca doi sa devina un trup, nu trupuri. Ori atat timp cat preotul se roaga unui Dumnezeu, pe care unul dintre cei ce se casatoresc nu-L marturisesc sau Il marturisesc in alt mod, insemna ca nu mai putem vorbi de un trup.

Mai tarziu cand o sa vina si copii, unde vor fi botezati? Iar sa-l iei o saptamana la o biserica, iar in cealalta saptamana la alta biserica, copilul va intelege mai degraba divortul, decat viata din casatorie.

Nu prea cred in casatorii mixte, iar daca sunt astfel de cazuri, inseamna ca avem parte de oameni mai putin practicanti in ale credintei. Eu nu as putea sa ma casatoresc cu o persoana de o alta credinta. Nu pot sa spun: se poate si altfel. E prea adevarata si minunata Ortodoxia si de aceea nu pot crede si in alt mod.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 18:32:52
Caut o persoana... Sanduu Generalitati 22 22.12.2011 16:16:28
casatoria cu o persoana nebotezata alecram Nunta 100 07.08.2011 04:36:10
Aceeasi religie sub alta forma? ap2010 Generalitati 16 06.09.2010 22:15:45
Nasi ... de alta religie! cdiasimi Nunta 51 09.02.2010 16:59:33